Ének ​a révben 2 csillagozás

Szabó Dezső: Ének a révben Szabó Dezső: Ének a révben Szabó Dezső: Ének a révben

A nagy magyar író posthumus munkája ez a regény. Szabó Dezső a Nemzeti Múzeum könyvtárára hagyta kéziratát azzal a meghagyással, hogy csak halála után publikálható. Az Ének a révben, a kíméletlenül ostorozó remekmű, mely pellengérre állítja a mindörökre elmerült korszak szolgai hajlongását a rang felé és kegyetlen terrorját a nincstelenek, a kisemmizettek irányában, valóban csak most jelenhetett meg. Swifti tükröt állít az álkereszténység, álhazafiság, pakfong-magyarság levitézlett világa elébe.
Az elsodró erejű, víziós hevületű írás kiegészíti és teljessé teszi Szabó Dezső életművét. Szabó Dezső regényét Tolnai Gábor kísérő tanulmánya fejezi be.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Körmendy Miniatür Könyvtára Körmendy

Fapadoskonyv.hu, Budapest, 2011
Interim, Budapest, 1990
Körmendy, Budapest, 1947
108 oldal · puhatáblás

nanena>!
Szabó Dezső: Ének a révben

Nem egy teljes regény, inkább csak regénytöredék. Egy rémálom, egy vízió csodálatos nyelvezettel (nyelvi expresszionalizmus). Mintha a tenger hullámozna a fejemben, csapdossa a sziklákat, örvényeket kelt, elnyel. Az álom az enyém is lehetne, ítéletet mond az életről, a rendszerről, a szerelemről, a halálról, eszmékről, ideákról. Nem tudom miért Tolnai Gábor utószavával jelent meg a könyv. Amelyben arra buzdít, semmit se olvassunk Szabó Dezsőtől, örüljünk, hogy meghalt, de minek is élt, hiszen minden gondolata, minden sora káros és alávaló. Én ebben a könyvben ennek nyomát sem találtam. Sőt! Ezért utánanéztem, ki volt ez a Tolnai, s tiszta lett előttem, miért gyűlölhette Szabót. De miért jelentetünk meg egy könyvet arra buzdítva, nehogy elolvassa valaki?! Szerencsére csak az utószó volt, ezért kalandozhattam ebbe a különös gondolati és nyelvi világba.

Zsucsima>!

Az életnek mindig van értelme: ha nem tud már önmagának gyönyörűségére lenni, legyen kenyér és élet mások számára.

I. A vihar 3.