Mit ​csinál a hogy is hívják? 6 csillagozás

avagy Munka a szerkesztőségben
Szabó Borka: Mit csinál a hogy is hívják?

Mielőtt ​elolvasod a fülszöveget, kérlek, nézd meg a borító címlapján alul szereplő felsorolást! …Megvolt?
Ha az ott olvasottak láttán nem merül fel kérdés, illetve legalább a feléről van fogalmad, eszik-e vagy isszák, vagy nem is érdekelnek a válaszok, akkor ez a könyv nem neked szól. (Azért ne tedd le, másnak még jó ajándék lehet!)
Viszont ha kellően összezavarodtál, és szeretnél válaszokat kapni a hirtelen felmerülő „mit csinál a hogy is hívják?” kérdésedre, akkor pont jó könyvet tartasz a kezedben. Ha feltörekvő íróként tekintesz rá, azért; ha szakmabeli „öregróka” vagy, akkor azért; de még független, csak érdeklődő olvasóként is hasznos lehet betekinteni a könyvgyártás kulisszái mögé.
Ami különlegessé teszi ezt a gyűjteményt, az a rám jellemző laza, humoros stílus és a mégis komoly, részletekbe menő alaposság. Szóval tematikus és aprólékos lesz, de nem száraz.
…Na, ne a fülszöveget olvasgasd! Inkább gyere, lessük meg, milyen is egy könyvkiadó… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2021

Mogul, Budapest, 2021
Mogul, Budapest, 2021

M_Brnyai_Annie IP>!

Szabó Borka: Mit csinál a hogy is hívják? avagy Munka a szerkesztőségben

Szívből ajánlom azoknak, akik könyvkiadáson törik a fejüket. Megismerkedhetnek a szakmában ténykedők feladataival és hozzáadott értékével.

Lione IP>!

Szabó Borka: Mit csinál a hogy is hívják? avagy Munka a szerkesztőségben

Onnantól, hogy off forgolódni kezdett a fejemben, hogy kiadnám az első könyvemet off, addig, hogy kezembe került ez a könyv, elég sok információt magamba szívtam blogok, beszélgetések, levelezések által, így túl sok újat nem tudtam meg. Ellenben jól szórakoztam! Köszönöm ezt az estét! :)

Szabó Borka: Mit csinál a hogy is hívják? avagy Munka a szerkesztőségben

Mindenkinek ajánlom, akik szeretnék tudni, hogy hogyan jutnak el a könyvek a könyvesboltokba. Milyen „lépcsőfokokon” megy át egy kézirat mire elérkezik az idő, hogy megjelenhet a könyv. De főleg azoknak ajánlom, akik már nagyon várnak egy könyvet, és nem tudják, hogy miért nem érkezik már.

Álmok_útján>!

Szabó Borka: Mit csinál a hogy is hívják? avagy Munka a szerkesztőségben

Szabó Borka neve nem ismeretlen a magyar kortárs írók számára. Sokunknak segített már, és most eljött a pillanat, hogy tudását másnak is átadhassa.

A Mit csinál a hogy is hívják? azonban nem az a szakmai könyv, amire az ember számít. Nem száraz tanulnivalót kaptunk általa, hanem egy ízes nyelvezettel átitatott anyagot, ami segíti tisztázni a fogalomzavarokat.

Bővebben: https://ujalmok.blogspot.com/2021/12/mit-csinal-hogy-is…

marsey P>!

Szabó Borka: Mit csinál a hogy is hívják? avagy Munka a szerkesztőségben

Nem dédelgetek írói babérokat, csak lelkes könyvmolyként érdekelt, hogy mit csinál a hogy is hívják. E-könyvben olvastam; a kötet nagyon rövidke, max. 2-3 óra alatt kiolvasható.

Ami tetszett: a közérthető megfogalmazás és az érdekes tartalom. A szerző pontokba szedve elmagyarázza, hogy a könyvkiadás csapatmunka, kik ennek a csapatnak a belsős és külsős tagjai (pl. szövegfeldolgozók, korrektorok, különböző szerkesztők, lektorok, tördelők, béta- és előolvasók, borítótervezők stb.), illetve mitől működik jól egy szerkesztőség. Megtudhatjuk azt is, milyen lépéseken keresztül, mennyi idő alatt jut el egy könyv a nyomdáig, és hogy mi ennek az anyagi vonzata. Arról is olvashatunk, hogy a kéziratnak és a szinopszisnak milyen formai követelményei vannak, és miért fontos ezeket betartani. Arra a kérdésre is keresi a szerző a választ, hogy létezik-e ideális könyvhossz. Ezek a témák nagyjából 60-70 oldalt ölelnek fel. Ez után következik egy pár oldalas Kérdezz-felelek fejezet, majd az Ajánlott irodalom, ahol ezeknek a könyveknek a fülszövegét, ismertetőjét olvashatjuk el, legvégül pedig a szerző elérhetőségeit találjuk.

Ami nem tetszett: úgy éreztem, hogy a szerző mindenáron vicces, jópofa akart lenni. Erőltetettnek éreztem a poénokat (pl. „kemény vagyok, mint a kád széle”), és túltengett a sok :), :D és XD. Lehet, hogy valakinek bejön ez a fajta „írásmód”, és értem én, hogy ezek biztosan hozzátartoznak a fülszövegben beharangozott „laza, humoros stílushoz”, de engem rettentőek irritáltak és megakasztottak az olvasásban. Szerintem nem kellenek ahhoz erőltetett poénok és szmájlik, hogy a szöveg érdekes és olvasmányos legyen. A kevesebb néha több.

Lione IP>!

Emellett olyan elképesztő referenciát is találtam, miszerint
„az ideális könyv kétszáz oldalas és A5-ös méretű”.
Hát ehhez nem is tudok mit hozzáfűzni. (Vagy mégis: ez alapján legalább két ideális könyvem már van. Hurrá! …Mondjuk, pont a legkevésbé népszerűek. Sebaj! Ideálisak. Jó’ van az úgy!)

SignoraSchneider IP>!

A könyv ugyanis az írója lelke, és az olvasójának ad majd életet, aki olvassa.

SignoraSchneider IP>!

Most egy perces néma csend a beírókért és adatrögzítőkért!
…Jaj, Klárika, ne most szkenneljen!

SignoraSchneider IP>!

0-2. hét (2 hét): „this is a beginning of a bookiful friendship”

Mi kell a jó munkához?
Először is: idő
Untig ropogtatott szóláscsont: jó munkához idő kell. Pedig tényleg! Sőt, ezt fokozhatjuk is: optimális munkához pedig még több idő kell. A könyv megírása sem egy nap alatt történt, így az utómunkálatoknak is meg kell adni a módját.

Másodszor: türelem
Rágjunk tovább: a türelem könyvet terem. A könyv pedig olvasókat, az olvasók hírnevet és pénzt, a pénz pedig újabb könyvet. Az élet körforgása. :) Hasonló okokból, mint az idő, illetve mert itt belép a rendszerbe több ember is. Meg persze a technika ördöge, róla se feledkezzünk meg…

SignoraSchneider IP>!

Betekintést nyújtok egy könyvkiadó szerkesztőségének munkahelyi életébe. Tessék, nyitom az ajtót, csak utánad! Ha kérsz kávét, nézd meg, merre van a konyha, és csinálj magadnak! :) Addig én előkészülök…

Viktória_Erdei P>!

A borító – és abból is leginkább a címlap – az első benyomás okozója, mert ezt látják meg egy könyvön az emberek először.
Az első benyomás pedig, mint tudjuk, a legfontosabb, ezért nagyon nem mindegy, milyen borítót húzunk a könyvre. A továbbiakban jelentősen meghatározhatja a könyv további sorsát.

Mitől lesz sikeres egy borító?
Könnyen beazonosítható: Jól látszik a szerző, a cím, esetleg az alcím a címlapon (nem véletlenül ez a neve), így a rengeteg könyvtársa közül, akár egy sziget vagy gondola kellős közepéről is kiszúrható a könyvesbolt bejáratából. Gyorsan átláthatónak kell lennie egy 21. századi könyvnek. Átlagosan 5 mp felkelteni a figyelmet, és 30 mp el is veszíteni azt, ráadásul ez – a gyorsuló világunknak köszönhetően – egyre csökken. Ebből kifolyólag nem mindegy, mit emelünk ki: híres szerzőnél a nevet ajánlott – pl. Stephen King nevével fémjelezve már az öreg bevásárlólistáját is megveszik –, kulcsszavakkal operáló címeknél pedig természetesen a címet – pl. Gyilkos medúzák (alcím: hogyan nem lettünk az Aljas Kúszóbab előzenekara), vagy Szerelem a négy fal között (alcím: a csapot, mert eltörött).

Mi merre hány méter?
Amíg egy könyv elkészül
Mennyi idő, amíg egy könyv elkészül, és miért annyi? Mi van, ha rövidítjük ezt az intervallumot, miért nem szerencsés egy szerkesztőségben egy embernek háromnál több könyvvel foglalkozni egy időben, és hogyan tervezzük a könyveink kiadását?

Számolj velem!

Egy könyv optimális elkészülési ideje 6-9 hónap.

Mennyi?! Mint egy… gyerek kihordása?!