Magyar ​államalapítások a IX-XI. században 1 csillagozás

Előtanulmány a korai magyar állam történelmének fordulópontjairól
Szabados György: Magyar államalapítások a IX-XI. században

A világtörténelemben a magyarok alkották azt az egyetlen közösséget, amely steppei típusú birodalmát nyugat-európai keresztény királysággal váltotta fel. Mindkét államalapítási aktus ugyanahhoz az uralkodóházhoz kötődik: az első Álmos nagyfejedelem, a második Szent István király személyéhez.

416 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789630820837

Qedrák P
Szabados György: Magyar államalapítások a IX-XI. században

Szabados György: Magyar államalapítások a IX-XI. században Előtanulmány a korai magyar állam történelmének fordulópontjairól

Ez a könyv a 21. századi magyar medievisztika akadémikus csatahajója a magyar őstörténet és honfoglalás meglehetősen zavaros és időnként fenyegetően sötétlő tengerén. Hogy átevickél-e majd a források hiányának és ellentmondásainak Szkülláin és Karübdiszein, azt ma még nem igen lehetne megmondani. Annyi bizonyos, hogy a szerző akkurátus pontossággal gyűjti össze a latin nyelvű forrásokat, amelyek a honfoglalással kapcsolatosak, és ezekre új elméleteket épít fel. Valahogy úgy jellemezhetnénk, hogy „bátor” kísérlet. Amennyire én tudom, nem feltétlenül illeszkedik a mainstream magyar kutatói közvéleményhez, de jó úton jár ahhoz, hogy azzá váljon. A honfoglalás és a magyar államalapítás történetének szegedi és budapesti iskolái közül előbbihez sorolható, de ez nem jelenti azt, hogy az ottaniak minden egyes állításával egyetértene.
Ha valaki szakmájáből kifolyólag, vagy egyszerűen laikus érdeklődőként szeretné megismerni a 9-10. századi magyar történelemről kialakított legmodernebb történeti kutatásokat, akkor ez a munka egy jó kiindulópontnak használható.