Premier ​plánban 2 csillagozás

Önéletrajzi feljegyzések
Sz. M. Eizenstein: Premier plánban

A világhírű szovjet filmrendező memoárja nem hagyományos önéletírás, nem is napló. Inkább sajátos eizensteini montázstechnikával készült irodalmi forgatókönyv, melynek központi alakja maga a rendező-író. Az ő életének „filmje” pereg le előttünk. Egy enciklopédikus tudású, nagyszerű művész életútját és pályáját kísérheti végig az olvasó a magával ragadóan izgalmas vallomásból, s közben maga is részesévé válik a képekben és asszociációkban gondolkodó filmrendező szellemi kalandozásainak.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Emlékezések Európa

Európa, Budapest, 1979
434 oldal · ISBN: 9630716615 · Fordította: Simándi Júlia

akire>!
Sz. M. Eizenstein: Premier plánban

Sz. M. Eizenstein: Premier plánban Önéletrajzi feljegyzések

Megértem, hogy Eisenstein elidegenítő lehet sokaknak, főleg premier plánban. Mert ugye ő orosz/szovjet, fekete/fehér, némafilmes rendező volt. Leghíresebb műve a Patyomkin páncélos – amiről azért tudni kell, hogy 1958-ban a „Brüsszeli tizenkettő”, azaz az addig készült filmek közül a legjobbak közé válogatták, sőt ezek közül is az élre került. Szerintem azóta sem esett ki a legjobb százból. (Gobbels is ezt akarta lemásolni, és az amerikai elnöknek is levetítették.) A Jégmezők lovagja és a Rettegett Iván ma is élevezhető történelmi kalandfilm/dráma. A rendező még olyan politikai/forradalmi témákból is nézhető alkotást gyúrt, mint a Sztrájk, vagy az Október.
Sikerei csúcsán, 1929-ben Eisenstein elindult Európába, a végcél Hollywood volt. Ennek a könyvnek az utazást leíró részei voltak a legérdekesebbek számomra. Mert mit csinál egy bezárt világból érkezett ember: vagy a propaganda mögé menekülve agitál, vagy lefekszik az európai művészvilág lábai elé. Eisenstein egyiket sem tette. Ő egyenrangú volt a fogadóihoz. Igazi értelmiségi, aki mindenkit ismer (a könyvekből), és mint messziről jött embernek élesebb rálátása volt a dolgokra.
Eisensteint nem fogadta be Hollywood. Megértem ezt is. Az volt az egyetlen tévedése, hogy egyáltalán elindult oda.
Európában otthon volt.