Naplók 8 csillagozás

Sylvia Plath: Naplók Sylvia Plath: Naplók

Sylvia Plath a nagyközönség számára elsősorban a szerencsétlen sorsú amerikai költőnő. A tragédia ott kísért a vívódó kamaszlány, a lelkes diák, majd tanár, a szerelmes asszony és fiatal anya, a tehetségét próbálgató költő és író minden sorában. A napló mégis csupa élet és szín, az életút tényei pedig megdöbbentően átlagosak. Nincs botrány, komoly kilengés, egy fiatal lány, majd nő keres és talál magának helyet a világban. Keményen megdolgozik érte. A kétségbeesett boldogságkeresés, a házalás önmagunkkal és vélt vagy valódi értékeinkkel, valamennyiünk története.

Eredeti megjelenés éve: 1982

Marfa-Mediterrán / Pesti Szalon, Budapest, 1998
508 oldal · ISBN: 963916402X · Fordította: Lázár Júlia
Pesti Szalon, Budapest, 1994
508 oldal · ISBN: 9636050651 · Fordította: Lázár Júlia

Virginia Woolf

monalisa
Sylvia Plath: Naplók

Kellett egy kis idő, amíg megírtam az értékelést róla. Egyrészt nagyon izgalmasnak találtam az egészet, hogy ennyire beleláthatok egy írónő gondolataiba – másrészt baromi ijesztőnek is, hogy mennyire depresszív hangulatot áraszt ez a napló. Nem egy könnyű olvasmány. Nem hinném, hogy újra a kezembe venném.

Archibald_Tatum P

Az a szörnyű tragédiám, hogy nőnek születtem. Attól a perctől, hogy megfogantam, arra ítéltettem, hogy melleket és petefészket növesszek, pénisz és herezacskók helyett, hogy kikerülhetetlen nőiességem szigorúan korlátozza cselekedeteim, érzéseim és gondolkodásom egész körét. Igen, az emésztő vágyat, hogy utcai bandákba, tengerészek és katonák, kocsmatöltelékek közé keveredjek – hogy egy jelenet része legyek, névtelenül, csöndben, megfigyelőként –, teljesen tönkreteszi a tény, hogy lány vagyok, nőstény, mindig kitéve a támadás, bántalmazás veszélyének.

42. oldal Swampscott, 1951 (Marfa-Mediterrán/Pesti Szalon, 1998)

_Norbi

… . Viszont minél mélyebbre süllyedek, annál hamarább elérem a mélypontot, és kezdődhet újra az emelkedő.

_Norbi

Választhatok az állandó aktivitás és boldogság, vagy a befelé forduló passzivitás és szomorúság között. Vagy megbolondulhatok a kettő között ide-oda csapódva.

Nadjaa

Saját énedet merítsd bele mások jellemébe, érzéseibe – ne üveglapon át nézz rájuk. A csalódások, az érzelmek mélyére hatolj.

ethnan

Nézz erre a csúf, halotti maszkra és ne felejtsd el. Kréta-maszk, a halálos, száraz méreg mögötte a halál angyaláé. Ilyen voltam ezen az őszön és ilyen nem akarok lenni soha többé. A kétségbeesetten lebiggyedő száj, a sima, tompa, érzéketlen, kifejezéstelen szemek: a borzalmas belső hanyatlás jelei.

Nadjaa

Furcsán, megrögzötten, befelé kell nőnöm, egyszerűen azáltal, hogy belakom a házignómjaim és démonaim világát.

cassiesdream

Hetvenkedj csak a bátorságoddal, máris rád telepszik a félelem. A mindent elmosó, abszolút rémület: itt minden napló véget ér – a szemközti téglafalon a fölkúszó indák egy ágban végződnek, az ág olyan, mint egy összetekeredett zöld kígyó. A nevek, a szavak erőt adnak. Félek. Hogy mitől? Leginkább a meg nem élt élettől.

365

_Norbi

A bénultság még mindig itt időz. Mintha agyam leblokkolt volna és a természet jelenségei – fényes zöld rózsabogarak, narancssárga mérgesgombák, kopácsoló harkályok – mint valami könyörtelen, pusztító erő, gördülnének a fejem fölé – mintha a nemlét, az abszolút félelem legeslegfenekére kellene süllyednem, hogy onnan aztán fölemelkedhessek végre.

Kapcsolódó szócikkek: rózsabogár
cassiesdream

…aztán azon tűnődsz, hogyan bírják ki emberi lények, hogy személyiségüket könyörtelenül szétmorzsolja egy gépies diktatúra, lett légyen az egy üzletágé, egy társadalomé, vagy egy akármilyen szervezeté.