Forgatókönyv 25 csillagozás

A forgatókönyvírás alapjai
Syd Field: Forgatókönyv

Kalauz lépésről lépésre, az ötlettől a kész könyvig

Syd Field a nemzetközi forgatókönyvírás legelismertebb szakértője, Forgatókönyv című könyve pedig világszerte a forgatókönyvírók, írók bibliája. Az ötlettől a karakterig, a nyitójelenettől a kész könyvig – Field műve könnyen elsajátítható szabályokat és módszereket kínál kezdő és gyakorló írók számára egyaránt; világos, pontos tételein hollywoodi írónemzedékek nőttek fel. A Forgatókönyv-ből kiderül, miért olyan fontos a forgatókönyv első tíz oldala, hogyan kell megragadni az olvasót már az első oldalon, megtudjuk, miért a szerkezet és a karakter a forgatókönyv tartópillére, és azt is, hogyan adaptáljunk filmre színdarabot, regényt vagy újságcikket. A Forgatókönyv-et – mely most először jelenik meg magyarul – ajánljuk mindenkinek, aki papírra szeretné vetni a fejében forgó filmet.

Cor Leonis, Budapest, 2011
290 oldal · ISBN: 9789638889171 · Fordította: Köbli Norbert

Emmi_Lotta I>!

Syd Field: Forgatókönyv A forgatókönyvírás alapjai

Értékes, informatív könyv. Kicsit nehéz azonban megszokni az állandó önismétlést és a szájbarágó stílust, pedig az ember általában ezt várja, ha tudja, hogy amerikai irodalmat olvas.
Syd Field kedvenc sémája – az X nem más, mint Y – is kétszázadszorra már fárasztó volt.
Ennek ellenére érdemes elolvasni, sokat lehet tanulni belőle.

Cor Leonis, Budapest, 2011
290 oldal · ISBN: 9789638889171 · Fordította: Köbli Norbert

Syd Field: Forgatókönyv A forgatókönyvírás alapjai

Cirka fél év, de megverekedtünk én, meg a könyv. Igazából jófajta ütközet volt, mert közben tanultam. Igyekeztem megcsinálni a feladatokat, fejleszteni magam, forgatókönyveket olvasni. Utóbbi jó szokást meg is fogom tartani, rendkívül izgalmas olyan film forgatókönyvét olvasni, amit már láttál, de olyanét is, amit még nem, de szeretnél.
Nagyon jó könyv, bármilyen írónak (újságíró, könyvíró, forgatókönyvíró) de még szerkesztőknek is bátran ajánlom, mert teli van jó tanácsokkal. Ráadásul mindegyik garantáltan kipróbált.
Az kicsit visszavett a tempómból, hogy a példafilmek összvissz 20%-át láttam csak, de legalább tudom, mit kell még pótolnom.
Az is zavaró volt, hogy egy sémára hozott minimum három, de inkább több példát. Nálam a kevesebb több elve jobban működött volna, de értem azt is, hogy ez miért volt szükséges.
Végül tényleg fel kell készülni a stílusra. El kell fogadni, hogy alapból amerikaiaknak íródott, így minden szájba van rágva, minimum 3x elismételve. Ez bizonyos szempontból jó, mert tuti, hogy megragad benned például a paradigma, de néhol igazán felpaprikázott, és szívesen közöltem volna, hogy tudom, már legalább kétszer említetted…
Minden hibájával együtt ami fél csillag mínuszba került én csak ajánlani tudom, és biztos használni fogom támpontként a későbbiekben, és néhány technikát kölcsönveszek tesztelésre.

Merkúr>!

Syd Field: Forgatókönyv A forgatókönyvírás alapjai

Hasznos olvasmány volt, viszont a legtöbbször iszonyatosan unalmas, ugyanis az író önmagát ismételgeti, nem egyszer, nem kétszer, hanem hatvannyolcezerszer. Oldalakon keresztül, több film cselekményének leírásával mutatja be hogy működik ez meg az a forgatókönyvben, de néha már ezekkel is nagyon elragadtatta magát és teljesen egyértelmű dolgokat mutatott be újra meg újra. Többen írták az értékelésükben, hogy sok film felkerült a várólistájukra. Nálam ez éppen ellenkezőleg történt. Soha az életben nem akarok többet hallani pl. a Kínai negyedről.

Zsolt_Molnár>!

Syd Field: Forgatókönyv A forgatókönyvírás alapjai

Íróknak alapmű . Ajánlott mellé még a másik két Syd Field könyv illetve a Robert MacKee féle Story is. A CorLeonis Kiadótó rendelhető . ;-)

Mindenki író.

277. oldal, 18. Személyes megjegyzés

Kapcsolódó szócikkek: író
blankaveronika IP>!

A paradigma nem más, mint modell, példa, fogalmi vázlat. Az asztal paradigmája például az, hogy egy tető négy lábbal. A paradigmán belül lehet kis asztalunk, nagy asztalunk, keskeny asztalunk vagy széles asztalunk; lehet kerek asztalunk, négyszögletű asztalunk, derékszögű asztalunk és nyolcszögletű asztalunk; lehet üvegasztalunk, faasztalunk, műanyag asztalunk, kovácsoltvas asztalunk, amit csak akarunk, és a paradigma változatlan – ugyanaz, ami volt: tető négy lábbal.

28. oldal, Mi a forgatókönyv?

blankaveronika IP>!

Rájöttem, hogy az emberrel két-háromszor történik olyasmi, ami új mederbe tereli az életét. Találkozunk valakivel, elmegyünk valahova, vagy olyat teszünk, amit korábban soha, és ezek a pillanatok nem mások, mint lehetőségek. Oda terelnek minket, ahol lennünk kell, ahhoz a dologhoz, amivel foglalkoznunk kell az életben.

15. oldal, Bevezetés

blankaveronika IP>!

(…) konfliktus nélkül nincs cselekvés; cselekvés nélkül nincs karakter; karakter nélkül nincs történet; történet nélkül nincs forgatókönyv.

8. Két történés

blankaveronika IP>!

(…) De az évek során megtanultam csekély jelentőséget tulajdonítani a szerencsének és a véletlennek; szerintem minden okkal történik. Tanulni lehet minden pillanatból, minden élményből, amelyet e bolygón töltött kurta időnk alatt átélünk. Hívhatjuk sorsnak, hívhatjuk végzetnek, hívhatjuk bárminek; nem ez a lényeg.

15. oldal, Bevezetés

blankaveronika IP>!

Renoir azt mondta nekem, „fénnyel festett” – ugyanúgy, ahogy az apja olajjal festett.

16. oldal, Bevezetés

blankaveronika IP>!

A legnehezebb dolog az írásban: tudni azt, hogy mit írjunk.

17. oldal, Bevezetés

blankaveronika IP>!

A jó szerkezet olyan, mint a jégkocka és a víz viszonya. A jégkockának határozott kristályszerkezete van, a víznek pedig határozott molekulaszerkezete. De ha a jégkocka elolvad a vízben, hogyan különbözteted meg a jégmolekulákat a vízmolekuláktól?

28. oldal, Mi a forgatókönyv?

blankaveronika IP>!

Ne izgasd magad a snittek miatt! És ne írd bele a jelenetbe, hogy milyen bonyolult mozgásokat hajt végre a Panavision kamera a maga 50 mm objektívével a Chapman-darun!

199. oldal, 13. Forgatókönyv formátum

zoli211>!

Mikor elkezdte írni a Kínai negyed-et, Towne látásmódja az volt, hogy akik elkövetnek bizonyos bűncselekményeket – gyilkosságot, rablást, nemi erőszakot, gyújtogatást –, azok büntetésül börtönbe kerülnek, de akik egy egész közösség ellen vétenek, azok tiszteletére gyakran utcákat neveznek el, és emléktáblát állítanak a városházán.

6. Befejezések és kezdések