A ​magyar katona-egészségügy az első Öbölháborúban / Hungarian military medicine in the First Gulf War 0 csillagozás

Svéd László: A magyar katona-egészségügy az első Öbölháborúban / Hungarian military medicine in the First Gulf War

1991. ​január 14-én 15 órakor megérkezett a 37 fős Magyar Katonaorvosi Kontingens alkalmazási helyére, Dhahranba, Szaúd-Arábiában. Három nappal később, január 17-én a hajnali órákban elkezdődött az első Öbölháború.

A Perzsa-öbölben megvívott, modern eszköztárat felvonultató hagyományos háborúnak megvoltak az évszázadokra visszanyúló előzményei a Közel-Keleten, és sajnálatos módon nem maradtak el a tragikus következményei sem, amelyek meghatározzák a térséget napjainkban is. Mindezek felvázolása keretezi a magyar katona-egészségügyi szolgálat rendszerváltás utáni első – az ország szempontjából is fontos – küldetésének öbölháborús történetét.

A kontingens parancsnokának, dr. Svéd László altábornagynak a korabeli feljegyzéseire, az egykori hivatalos dokumentumokra és a szintén eredeti illusztrációkra támaszkodó, tudományos igényű kutatással kiegészített visszaemlékezés szakszerűen, ugyanakkor izgalmasan eleveníti fel a 30 évvel ezelőtt történt eseményeket és benne a… (tovább)

Zrínyi, Budapest, 2021