Párhuzamosok 15 csillagozás

Suzana Tratnik: Párhuzamosok

Családi titkok, zágrábi abortusz, elajándékozott zöld eprek, nehézségek egy könyvtári olvasójegy megszerzése körül. A novellák megfigyelő elbeszélője, gyakran az események főhőse egyben, mindig egy kislány vagy kamaszlány. Az események a hétköznapi csalódásoktól a gyerekek közti árulásokon, a családokban elkerülhetetlenül bekövetkező haláleseteken és a súlyos tragédiákon keresztül a durva erőszakig mennek el. A gyerek- és kamaszelbeszélők törekvése, hogy megbirkózzanak ezekkel a helyzetekkel, alakítói lehessenek sorsuknak még a legnehezebb helyzetekben is. Így tesz az utolsó novella főszereplője is, aki leszbikussága miatt vernek meg a helyi kamaszfiúk.
A felnőttvilág képmutató felszíne töredezik darabokra a gyerek nézőpontjából elbeszélt történetekben. A helyszínül szolgáló Muravidék módot ad a kis közösségek működési mechanizmusainak bemutatására, így a Párhuzamosok voltaképpen játszódhatna bárhol a világon, miközben a helyi jellegzetességeket is felvillantja egy-egy utalásában.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Bóra-könyvek

Libri, Budapest, 2014
140 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633103838 · Fordította: Szíjártó Imre

Suzana Tratnik: Párhuzamosok

Nehéz elsőként értékelést írni egy könyvről, de megpróbálom. :-)
Olvasmányos – ez volt az első benyomásom róla.
Mindegyik elbeszélésben egy kislány a főhős. Furcsa szituációkba keverednek; és egyik történet sem éppen vidám. Furcsa ez: eddig még nem olvastam vidám(abb) (vagy éppen csak nem szomorú) könyvet olyan szerzőtől, aki a Balkán-félszigetről származott.

Remek kis könyv volt; olyan történetekkel, amiket nem elég egyszer elolvasni. Csak hagyjunk időt a két olvasás között. :-)

AeS P>!
Suzana Tratnik: Párhuzamosok

Rövidebb-hosszabb novellák, hol kislány, hol tinédzser lány szemszögéből, akkor még Jugoszláviából, annak a mai szlovén területéről, a Muravidékről. Nekem a Muravidék nagyon vonzó hely, ráadásul ezer szállal kötődöm a magyar oldalról a Mura-mentéhez is, így kerülhetett valamikor régen a kívánságlistámra ez a könyv, amit aztán a Könyvudvarból be is szereztem nem olyan régen.
A novellák érdekességét nekem az adja, hogy mindig van benne egy kis „maszatolás”, valahogy sosem olyan egyértelmű, mint ha mondjuk Tóth Krisztinát olvasnánk, inkább Szvoren Edinára emlékeztetett a szerző írásmódja. Nem keverném ide a mágikus realizmust, nincs is benne valójában, de valami lenyomat, halvány utánérzés köthető hozzá, ettől lesznek kicsit elgondolkodtatóak, nehezebben emészthetőek, olyanok, amiknek keresni kell az értelmét.
Méltatlanul alulolvasott vagyok a korábbi Jugoszláviához tartozó írónők életművét tekintve, ez egy jó indítás volt, és igyekszem ebből a kiadói sorozatból többet is sorra keríteni.

kaporszakall>!
Suzana Tratnik: Párhuzamosok

A mesterség szabályai szerinti, korrektül megkomponált novellák, de az önmagát kívülről megfigyelő optika, és a hűvös, vagy legalábbis arra törekvő hangnem nekem kissé mesterkéltnek tűnt – meglehet, igazságtalanul. Az indirekt jelzések – a töredezett szerkezet ellenére – jól követhetőek, a vidéki miliő hiteles, mégis hagyott bennem némi hiányérzetet a történetek zöme; ezért az egy csillag levonás.

Trillian>!
Suzana Tratnik: Párhuzamosok

Elég rövidke novellákat olvashatam a könyvben. A történetek nem voltak túl vidám hangvételűek. A fülszöveg szerint mindegyik történetnek egy fiatal lány a főszereplője, ennek azért nem volt minden történetben jelentősége (van olyan történet, ahol nem is emlékszem, hogy kiderült volna a főszereplő neme). Volt közük komolyabb téma is, és volt amit nem esett jól elalvás előtt elolvasnom a sötétben. Összességében érdekes kötet volt, egyszer jó volt olvasni.

miaulait>!
Suzana Tratnik: Párhuzamosok

Nagyon érdekes egy számomra ismeretlen vidékről olvasni, mert hiába van viszonylag közel hozzánk, én még sose jártam a Muravidéken és semmit nem is tudok/tudtam róla. Az emberek és az ő problémáik (nem meglepő módon) ott is pont ugyanolyanok, mint Magyarországon, de az egy-egy elejtett szóból, néhány karakter leírásából felsejlik ennek a vidéknek a kicsit nyomasztó, de mégis otthonos jellege. Tetszettek Suzana Tratnik novellái, a hol csattanós, hol rejtélyes befejezései. Néhol Szvoren Edinára emlékeztetett, remélem, jelentik még meg tőle kötet!

Viiincee>!
Suzana Tratnik: Párhuzamosok

Nem a legvidámabb témákről szól, azonban gördülékenyen lehet olvasni a történeteket.

bloodflower>!
Suzana Tratnik: Párhuzamosok

Egyetértek a fülszöveggel, tényleg bárhol játszódhatna a történet, a nevek akár behelyettesíthetők. Nem lengi körül semmi jellegzetes szlovén hangulat, nekem ez annyira bem tetszett. A történetek érdekesek, de egy idő után elég egysíkúak. Magányos kis- és nagylányok történetei, akik eltávolodva, buborékban élve szemlélik a világ, a család és a társadalom furcsaságait.
Nem győzött meg annyira az író, és néhol nagyin furcsa, nehezen érthető volt a fordítás.

csgabi P>!

Miután megdaráltam a kávét, kihúztam a kis fafiókot, majd az egész kávéport beleszórtam a forró vízbe, amelyet a mamám lendületesen először balról jobbra, majd jobbról balra megkevert és három és félszer felforralt. Megkönnyebbültem, mert ezúttal nem forrt túl, úgyhogy nem volt miért engem hibáztatnia.

47. oldal (A képek visszatérnek)

Kapcsolódó szócikkek: kávé
csgabi P>!

Tanja talán délután két óra körül ért a városi parkba. Olyan tízéves körül lehetett, esetleg kisebb, nehéz így utólag pontosan megmondani. Lényeges viszont, hogy először ment egyedül a városba, az anyja vagy a házvezetőnő kísérete nélkül. Be akart iratkozni a könyvtárba.

13. oldal (A cédulás)

csgabi P>!

Mindeközben az eper szépen érett a kertünkben, mindkét hatalmas ágyás szélén már pirosakat is lehetett találni, na, ezeket kellett a legjobban őriznem a tolvajok elől. Mikor a regényben először olvastam a guillotine nevű vőről, ami mellé senki sem akar feküdni, felfedeztem a gyümölcsszezon első tolvajpárosát.

73. oldal (A csősz)