Káin ​és Ábel / Anyám könnyű álmot ígér 12 csillagozás

Sütő András: Káin és Ábel / Anyám könnyű álmot ígér

Káin és Ábel a bibliai testvérpár sorsából bontja ki a felsőbb akaratot engedelmesen elfogadó, a „realitás” törvényét tisztelő, illetve a maga szabadságérzetére, meggyőződésére és autonóm személyiségére támaszkodó „lázadó” problematikáját.
Ábel maga a lehajtott fejű „szomorúság”, örökös félelemben él, egész életstratégiája a megmaradásra, a túlélésre irányul. Káin, a felemelt fejű „oroszlánkölyök” már-már prométheuszi lázadó, jogot formál az Édenre, s anyja elbeszélései után naponta útra kel isteni célja felé. A testvérek vitája a szép Arabella körül robban ki. A viszályt tovább szítja az újabb isteni parancs: Ábelnek fel kell áldoznia Arabellát…

Magvető, Budapest, 1978

Selerdohr>!

Káin és Ábel
Vajon csak én érzem úgy, hogy automatikusan választanom kell a két testvér közül valahányszor „újraolvasom” a történetet? Márpedig én mindig választok. Hol Ábellel, hol Káinnal szimpatizálok. Sütő András átértelmezésében a testvérgyilkost szerettem meg jobban. Az ő vadsága, az ő kérdezni merészelése fogott meg jobban.

Anyám könnyű álmot ígér

Sütő András: Káin és Ábel / Anyám könnyű álmot ígér

Egyre inkább beleszerelmesedek Sütő drámáiba!:)
A Káin és Ábel egyszerűen szenzációs!

ARABELLA
Még tudatlan vagyok, uram. A szívnek csak jogát ismerem. Kötelessége is lenne?

Magányos vagy.
KÁIN
Jó helyt vagyok: a magam társaságában.

Káin és Ábel; Második jajkiáltás

KÁIN
Most! Amíg még bizonytalan. Most döntsön, míg nem tudja, mit akar. Most szeressen, míg nincs benne szerelem. Holnap már késő lesz.

Kapcsolódó szócikkek: szerelem

Gyűlöl még engem?
ÁBEL
Aki nem szeret: képtelen gyűlöletre.

Káin és Ábel; Harmadik jajkiáltás

ÁBEL
Mert úgy látszik: ami a legdrágább nekünk: egyben a legnagyobb tévedésünk is.

Káin és Ábel; Harmadik jajkiáltás

KÁIN
A félelem: nem szövetség.
A hűség nem félelem.
A rettegés: csupa hűség.
Az alázat nem félelem.

ÁBEL
Nem tudom neked elmondani, milyen nagyon szeretem azt, hogy élek. Élünk. Az óceán kellős közepében, talpalatnyi korallszigeten, fél lábon állva vulkánkődarabon, töviskosárban összecsombolyítva, étlen, szomjan, bénán és vakon, pálma ágáról fejjel lefelé lógatva, denevérként az ajtóra szögezve, kagylóhéjban, cethal gyomrában, medúzaként a víz alatt, vakondok-állapotban a föld alatt, gyümölcspatkányként a banán belsejében, pondróként egy állati hullában, akárhogyan, akárhol vállalom az életet, csak élhessek. Meg ne haljak. Érted, Káin?

KÁIN
Üzenet. Mindent hinni, semmit sem tudni?