Vigyázat! Cselekményleírást tartalmaz.
Egy lócsiszár virágvasárnapja / Csillag a máglyán 38 csillagozás

Az Egy lócsiszár virágvasárnapja Kleist Kolhaas Mihály című kisregénye alapján született, mely az egyén és a hatalom konfliktusának, az emberi tisztesség kiszolgáltatottságának példázata. Kolhaas története az „eszelős” jogérzet drámája.
Az, ami e mintaszerűen törvénytisztelő és krisztusian jámbor lókereskedő már-már idillikus hétköznapjait feldúlja, voltaképpen egy apró, jogsértő affér. Kolhaas Mihály lókereskedő üzleti útjáról hazaérkezik családjához. Szolgája, Herse majd később követi. Házában leli Nagelschmidtet, legjobb barátját, aki üldözői elől menekült ide. A két férfi összevitatkozik, mert a barát a nemrég megvert Münzer Tamás tanainak és a népi mozgalomnak szenvedélyes híve és ezért üldözik, Kolhaas pedig Luther híveként türelemre, keresztényi alázatra, szeretetre inti barátját. A viszontlátás családi örömének és a baráti összeszólalkozásnak a tronkai vámos megjelenése vet véget, aki 50 garast követel a tronkai báró nevében, különben Kolhaas lovát nem hajlandó… (tovább)
Eredeti megjelenés éve: 1975
A következő kiadói sorozatban jelent meg: Magvető Zsebkönyvtár Magvető
Enciklopédia 1
Szereplők népszerűség szerint
Kedvencelte 1
Most olvassa 1
Várólistára tette 8
Kívánságlistára tette 2
Kölcsönkérné 1

Kiemelt értékelések


Egy lócsiszár virágvasárnapja: Kleist művének „adaptációját” olvashattuk. Egy becsületes, tisztességes kisember igazságkeresése és az ebből fakadó bukása tárul a szemük elé. Sütő András nagyon érzékletesen mutatja be a szereplőket, különösen Kohlhaas indítékát az igazságtételre, mely egyik pillanatról a másikra megváltoztatja a életét.
Csillag a máglyán: Egy hitvita, mely Kálvin Tamás és Szervét Mihály között zajlik le. Érdekes, bár néhol kissé ellaposodó filozofálgatás jellemzi a cselekményt, kevésbé érdekfeszítő, mint Kohlhaas története, de egyáltalán nem rossz.
Népszerű idézetek




Ki tehet róla, hogy porszemként kaptuk az életünket is, az egyetlent? Ki rendelte vajon, hogy a porszem igazsága nélkül értelmetlenné válik az egyetemes jog és igazság is, amelyet nem keresnünk kellene, hajszolni, mint gyermek a szivárványt, hanem ott kellene lennie mindenütt, ahol meghirdették?




MÜLLER: Hogyan mentsük föl az embert, ha nem tartjuk számon a vétkeit? A társadalom olyan, mint… a libamáj a tepsiben! Ha nem figyelik, odaég.
Második felvonás, első kép




MÜLLER: Panaszból lesz az igazság. A panaszok kicsiny tojásaiból kelnek ki az elégtétel verebei.
Második felvonás, első kép




KOLHAAS: A fejedelem parancsát hozza édesanyád, amelyben megparancsoltatik: a két fekete lovunkat a bíró úr felhizlalva azonnal visszaszolgáltassa.
HENRIK: Azonnal fel tudja őket hizlalni?
KOLHAAS (megütődve) Nem azonnal. Csak rendre.
HENRIK Akkor miért mondtad, hogy rendre?
KOLHAAS: Megfeledkeztem arról, hogy minden csak rendre jön el.
HENRIK Minden?
KOLHAAS: Ládd, újra tévedtem. Nem minden. Mert a baj, az egyszerre jön. […]
HENRIK Édesapám, a bajt kik hozzák?
KOLHAAS: A bajkeverők.
HENRIK: Hát a bajkeverőket? Azokat kik hozzák?
KOLHAAS: Azokat? A baj. Bogár ment a füledbe?
HENRIK Csak helyre rázom az eszemet.
Második felvonás, második kép




LUTHER
Szelídebben. A valamikori Luther Márton ma is kész meghalni az Ember Fiának igazságáért. De az élet parancsa nem a halál, hanem annak elkerülése: nem az öngyilkos reménytelenség, hanem az okos cselekvés. Az eszes meglátja a bajt, és elrejti magát; a bolondok nekimennek, és kárát vallják. Mert akárkinek, valaki minden élők közé csatlakozik, van reménysége; mert jobb az élő eb, hogynem a megholt oroszlán. Elegendő büntetés nekünk a halál tudata. Az élethez kell tehát a férfibátorság, mert a halottak semmit sem tudnak, és azoknak semmi jutalmuk nincs többé.
Harmadik felvonás, Első kép
Hasonló könyvek címkék alapján
- Heltai Jenő: A néma levente 91% ·
Összehasonlítás - Székely Csaba: Bányavidék 92% ·
Összehasonlítás - Székely János: Székely János összes drámái ·
Összehasonlítás - Hunyady Sándor: Feketeszáru cseresznye ·
Összehasonlítás - Székely János: Képes krónika ·
Összehasonlítás - Tamási Áron: Tündöklö Jeromos ·
Összehasonlítás - Hunyady Sándor: Lovagias ügy – Válogatott drámák ·
Összehasonlítás - Benedek Elek: Többsincs királyfi – Magyar népmese három felvonásban ·
Összehasonlítás - Páskándi Géza: Páskándi Géza színművei ·
Összehasonlítás - Kardos György (szerk.): Rivalda 75-76 ·
Összehasonlítás