Pandóra 117 csillagozás

Bizonyos ​ajtókat sohasem szabad kinyitni

London, 1799.
A 21 éves Dora Blake nagybátyjával él az egykor a szülei által vezetett régiségbolt felett. A lány ékszerészi pályáról álmodozik, ám nagybátyja teljesen más életet szán neki, olyat, amelyben semmi szerepet sem kap tehetsége és szülei által gondosan ápolt műveltsége. Amikor egy titokzatos ógörög váza érkezik a nagybátyja által lezüllesztett boltba, Dora egy fiatal antikvitásszakértő, Edward Lawrence segítségét kéri. A váza eredetének feltárásától Edward a tudományos karrierjének beindítását, Dora pedig szülei egykori boltjának újbóli felvirágzását és a viszolyogtató nagybátyjától való menekülést reméli, ám egyikük sem áll készen az antik tárgy valódi titkaira.
Edward felfedezései nyomán Dora kénytelen megkérdőjelezni mindent, amit eddigi életéről, családjáról és a valóságról gondolt, és rádöbben, hogy bizonyos ajtókat sohasem szabad kinyitni…
Susan Stokes-Chapman regénye magával ragadóan fonja össze a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2022

Alexandra, Pécs, 2022
416 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635824489 · Fordította: Juhász Dorottya Mónika
416 oldal · ISBN: 9789635824502 · Fordította: Juhász Dorottya-Mónika
Alexandra, Pécs, 2022
416 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635824489 · Fordította: Juhász Dorottya-Mónika

Cornelius Ashmole · Edward Lawrence · Pandora Blake

London · lépcsőforduló

Mulán>!
Susan Stokes-Chapman: Pandóra

Végül is tetszett de nem annyira hogy nagyon nagy nyomot hagyjon maga után. Mitológia lehetett volna több is benne akkor lehet jobban megfogott volna, eseménydús pörög minden ahogyan kell, simán fenntartja az olvasó érdeklődését. Nem igazán tudok olyan dolgot írni amit előttem ne írtak volna már le többen. Egy olvasást mindenképpen megér de lehet jövőre újra előveszem hátha akkor másként hat majd rám.

Kokuszka>!
Susan Stokes-Chapman: Pandóra

Mikor megláttam ezt a szépséges kiadást, egyből tudtam, hogy a polcomon van a helye. Úgy kezdtem bele a történetbe, hogy nem tudtam róla semmit, értékeléseket sem olvastam. Bíztam benne, hogy a csodás külső a belső tartalmat is hozni fogja. A történet eleje nagyon beszippantott, ahogy megismertem Pandórát, az életét és az akkori viszonylatban mindenképpen különleges ékszerkészítői hivatását és annak nehézségeiről is érdekes volt olvasni. Sajnos a pénzéhes bácsikája igencsak megkeserítette az életét, szörnyű látni, hogyan tette tönkre az egykor pompás hírnévnek örvendő, eredeti, széles áruválasztékkal rendelkező és most Pandóra otthonául szolgáló régiségboltot.
Kis hiányérzetem maradt a végére, több mitológiát vártam és az ásatásokról is sźívesen vettem volna több információt, de így is örülök, hogy elolvastam a könyvet, vélhetően nem utoljára.

B_Kittina >!
Susan Stokes-Chapman: Pandóra

Az író nagyon szépen ötvözte a valós történelmi elemeket a kitaláltakkal.
Egyik nagy pozitívuma volt számomra a könyvnek, hogy az 1799-es Londont nem akarta megszépíteni a szerző, hanem próbálta (elég) korhűn leírni az akkori viszonyokat.

A karakterek szimpatikusak, nagyon szerethetőek voltak.
Dora, egy igazán különleges, okos lány, aki egy Hermész nevű szarka gazdája.
Edward lett a kedvencem a szereplők közül. Intelligens, ambíciózus fiatalember, nem utolsó sorban végtelenül kedves.

A cselekmény pörgős, folyamatosan történt valami, ami fenntartotta az érdeklődésemet.
Sok érdekes dolgot megtudhattam a görög történelemről olvasás közben, ám a mitológiából sajnos vajmi kevés jutott a történetbe, ami miatt egy egy kicsit is csalódott vagyok. :(

Összességében viszont kellemes olvasmány volt, mindenképpen megéri elolvasni annak, aki rajong a 18. századi Angliáért.

Köszönöm szépen ezt a gyönyörű kötetet az @Alexandra_Kiadó -nak valamint a Prológus csapatának!♥♥♥

vivi_reads >!
Susan Stokes-Chapman: Pandóra

Ez a könyv maga a csoda. Itt mindent megtalálhatsz: az ógörög kincseken keresztül az antikváriumokon, régészeken át, a sötét misztikus hangulatig tényleg mindent.️És még egy csipetnyi romantikus szállal is kecsegtet a könyv.
Nagyon izgalmas történet, annak ellenére, hogy elég lassú lefolyású. Mégis teljesen beszippantott. A cselekmény is több szálon fut, több szempontból követhetjük az eseményeket, de így is megmarad a rejtélyes hangulat. A történet középpontjában pedig Pandóra vázája áll, amit mindenki magáénak szeretne tudni, emellett még rejtélyes dolgok is történnek körülötte, de még is miért? Hát az maradjon tiktok!
A szereplők kimondottan nem kerültek hozzám közel, de Doraval együtt tudtam érezni. És a kis szarkája nagyon nagy forma volt!
Nekem hangulatban és történetben nagyon hasonlított Pandóra története Stacey Halls könyveire, szóval, ha az írónő könyveit szeretted, ez sem fog csalódást okozni☺️

Ha egy kis misztikummal, rejtéllyel és mitológiával átszőtt történetet szeretnél olvasni a 18. századi Londonban, akkor ajánlom figyelmedbe ezt a könyvet!♥

Bogi_könyveskuckója>!
Susan Stokes-Chapman: Pandóra

Már párszor említettem, de most is megteszem…egyszerűen rajongok a görög mitológiáért, így mikor megláttam ezt a kötetet, tudtam, hogy nekem ez kell.
A borító szerintem eszméletlenül gyönyörű, azonnal felkelti az ember figyelmét.
Ahogy észrevettem, elég vegyesek a molyok véleményei erről a kötetről. Valaki nagyon szereti, valakinek pedig csalódás. A fülszövegből már szerintem sejthető, hogy nem egy ókori időben játszódó történetről van szó, egy Pandóra retelling-ről, mint például a Kirké című kötetnél.
Ettől függetlenül Pandóra mitológiájának egyes mozzanatai nagyon szépen vannak beleszőve a történetbe, mely az 1700-as évek végefelé játszódik. A könyv központi helyszíne egy régiségkereskedés, mely örököse Pandora, aki tragikusan vesztette el régész szüleit egy ásatás során. A boltot nem Ő, hanem a bácsikája vezeti, aki nem éppen egy szimpatikus teremtés. A cselekmény bonyodalmát egy rejtélyes ókori görög váza pattantja ki. Ez indítja el a cselekmény további szálát, mely során nagyon sok titokra derül fény és nagyon sok megmagyarázhatatlan mágikus, természetfeletti dolog történik. Lényegében az olvasó egy mitológiai elemekre épülő, mágikus krimibe csöppen.
Nulla elvárással indultam neki a könyvnek, hagytam magam sodortatni. Nekem kifejezetten elnyerte a tetszésemet. Élveztem az olvasását. Amit hiányoltam a kötetből – és amiért vontam le mindössze fél csillagot – hogy szívesen megnéztem volna néhány vázlatot arról a híres, titokzatos ógörög vázáról a könyvben, amiket Dora készített a nyomozásuk során.

zdorka P>!
Susan Stokes-Chapman: Pandóra

Ez a könyv egy nagyszerű összemosást mutat be: a görög mitológia és a történelem tökéletesen keveredik az 1799-es londoni környezetben! A történetmesélés három különböző perspektíván keresztül szintén jól működött.
Az elején megismerkedünk a törekvő ékszerművész Dora Blake-kel, aki néhai szülei egykori híres régiségboltjában dolgozik nagybátyjával. Keményen dolgozik, hogy az üzletet újra felvirágoztassa, mivel a régi időkben a szülei zseniálisan vezették a helyet.
Amikor egy különös vázát küldenek a boltba, Dóra nagybátyja gyanúsan viselkedik, és bezárja az értékes darabot az üzlet pincéjébe.
Dora úgy dönt, hogy összeáll a rendkívül ambiciózus Edward Lawrence-szel, aki bármit kockára tesz, hogy megnyíljon az út előtte tudományos életben.
Ám amikor felfedezik az eset titkait, Dora egész élete fenekestül felfordul. Bármit tud az életéről, a múltjáról, a családjáról, megkérdőjelezhető! Úgy tűnik, néhány dolgot örökre el kell temetni!
Összességében: Tetszett a történelmi környezet, az érdekfeszítő rejtély, a kedves romantika, a lebilincselő tempó.

Prücsök>!
Susan Stokes-Chapman: Pandóra

Mitológiai elemekre épülő misztikus kalandregény. Nem bővelkedik mitológiai és történelmi mélységekkel, korhűsége sem hibátlan, eseményszálai kiszámíthatóak. Ezeket én mégsem rovom fel neki, mert ugyan egy lassan kibontakozó, de olvasmányos könyvet olvashattam, ami bár nincs telezsúfolva nagy fordulatokkal, mégis fenntartotta az érdeklődésem, magával ragadott a történet. Tetszett az írásmód, az enyhe misztikus hangulat, a csipetnyi romantika, a karakterek. Könnyedén beleképzeltem magam a londoni életbe 1799-ben. A történet valóságalapja egy hadihajó elsüllyedésének története, amely antik ógörög kerámiagyűjteményt szállított. Műkincskereskedés, könyvkötészet, ékszerkészítés, Pandora mítosza, egy tolvaj szarka, némi rejtély és egy könnyed, laza olvasási élmény. Akik erre vágynak, azoknak mindenképp ajánlom figyelmükbe.

Susan Stokes-Chapman: Pandóra

Még érleltem magamban ezt a könyvélményt… Nem tudtam, mire számíthatok, a könyvtárban csak úgy „ott volt” előttem a pulton ez a csodaszép borító, épp valaki visszavitte, én meg azonnal lecsaptam rá, annyira megfogott a címe és a kinézete…
1799-ben vagyunk, Londonban. Eszméletlen élethűen tudjuk érzékelni az akkori világot, a főszereplők világát, az írónő és a fantasztikus fordító csodásat alkottak, hogy mindent lássunk, halljunk, szagolhassunk, hogy teljesen benne legyünk olvasóként a történet világában. Nagyon élveztem.
Nagyon tetszettek a karakterek, a sztori, a titokzatosság, a misztikus szálak, az összefonódások, a mitológiai beütések, a szereplőkről a leírások. Élveztem minden mondatát, lendületesen vitt előre a történet, voltak meglepetések, volt kiszámítható mozzanat, szerettem nagyon Dora világát. Engem megfogott és elvarázsolt.
Szívből alánlom!

Any>!
Susan Stokes-Chapman: Pandóra

Olvasmányos, lendületes történet, korhű ábrázolas. Nagyon tetszett.
Lehetett volna még kicsit bővíteni, pl. visszaugrani Dora szüleinek életébe. Szívesen olvastam volna bővebben pl. az asatásokról, a Hezekiah és Helen közötti kapcsolatról és következményeiről jelenidőben. Sajnáltam, hogy ezek csak a végén kaptak fél oldalnyi említést.
Hermész pedig nagyon a szívemhez nőtt. (A mi kertünkben is él egy szarka, aki a szívem csücske, vár nem vagyunk ennyire barátok. :D )
Ó, a borító pedig csodaszép! Sajnálgatom is, hogy csak egy könyvtári példány vendégeskedik nálam.

BBetti86>!
Susan Stokes-Chapman: Pandóra

Susan Stokes-Chapman egész kellemesen meglepett ezzel a regénnyel. Korrekt kosztümös, ami romantikus is kicsit, meg rejtély is akad benne. Nem egy sima mitológia átdolgozás, bár vannak megfeleltethető motívumok benne.

Kezdjük ezzel. Már a cím kijelöli, mivel is van dolgunk. Minden téren Pandora. Egyrészt, a görög mitológiából, akit az istenek teremtettek, és adtak neki egy dobozt, amit nem lett volna szabad kinyitnia. A cselekményben duplán is visszaköszön: egy rejtélyes, antik doboz/edény titkát kutatják, miközben a főszereplő is Pandora névre hallgat. Bár Dorának becézik, de ez most nem lényeg.
De van egy sokkal jobb párhuzam is. Mindkettőben, a mítoszban és a regényben is, Pandora felnyitja az edényt, amivel elindítja az eseményeket.

Jól működik a rejtély, amit a lánnyal együtt megfejthet az olvasó. Mit rejt az edény, miért rejtette el Dora nagybátyja, aki a szülei halála után felnevelte a lányt? De nagyon hamar az lép a kérdés helyére, hogy miben is mesterkedik a nagybácsi. Mert kapásból nem egy szimpatikus ember, módszeresen spoiler Jól rá lehet érezni, hogy milyen sötét tervei vannak – igaz, olvasóként nem az a naiv, rokoni ragaszkodással nézzük őt, mint Dora.

Talán ez volt az egyetlen bajom a hősnővel. A naivitás számomra nem vonzó tulajdonság, és a lánynak túl sokáig tart, amíg megérti és elhiszi, hogy milyen ember a férfi. Fura is, hogy Edwarddal sokkal gyanakvóbb, noha a nagybátyja üzelmeinek egy részével eleve tisztában is volt. Különben Dora és okos tehetséges nő, művészi vénával. Kifejezetten szerettem azokat a részeket, ahol ékszert tervez, illetve próbál márkát építeni. Mer cselekedni, önálló és a különcségét is az előnyére tudja változtatni.
Edward meg a tökéletes side-kick mellette. Kevésbé jellegzetes figura, de kiegészíti a lányt.

A múlt eseményei talán kissé szappanoperás hatásúak, de ahogy Edward és Pandora megfejtik a dolgokat, kárpótolt érte. Tetszett az is, hogy sejtetve van a köztük alakuló szerelmi szál, és nem változott a regény románccá.
Jól áll neki a kosztümös környezet is. Ugyan a történelem nem fontos olyan szempontból, hogy meghatározó történelmi pillanatban járjunk, de olyasmiket ügyesen használ, hogy mikor és miért divatos az antik vonal, vagy Dora helyzete is csak történelmi korszakban lehet ilyen, hiszen egy modernebb korban semmi nehézsége nem lenne abból, ha saját üzletet akarna. Itt viszont nőként annyit várnának tőle, hogy fogjon férjet, aki eltartja.

Jól olvasható, kellemes könyv. Ugyan nem írtam ki belőle meglepően jó sorokat, de azért sem kellett megakadnom, mert valami bántotta volna a szemem.

Én szerettem ezt a könyvet, volt hangulata és ötlet benne. Kár, hogy a spoiler annyira klisé, de ez is inkább csak egy kis zavaró elem, igazán nem akasztott meg.

Belle_Maundrell >!

– […] A szarkák rendkívül okos állatok. Felismerik azt, aki kedves volt hozzájuk.

Kapcsolódó szócikkek: szarka
Bálint_Icus P>!

– A szarkák nem hoznak balszerencsét a házhoz? – kérdi Lady Hamilton, megtörve a kínosan hosszúra nyúló csendet. – Hogy is mondja a mondóka? Ha egyet látsz, búbánat ér, ha kettőt, öröm?
– Nem igaz, kedvesem – mondja Hamilton könnyed hangvételt megütve. – Kínában egyenesen a jó szerencsét jelképezi, és ha az ember megöl egyet, kárhozat sújtja. A boldogsággal hozzák összefüggésbe. Északkeleten egyenesen szent állat. A Manchu-dinasztia szemében, akik jelenleg Kínát kormányozzák, a szarka a császárság jelképe.

Kapcsolódó szócikkek: Kína · szarka
Bálint_Icus P>!

Kinyitja az ajtót, és csodaszép látvány tárul a szeme elé. A helyiséget meleg fények világítják meg, bőr és méz finom illata érződik. A mahagónipultokat ugyanaz az arany és fekete mintázat szeli körbe, amit kint is látott. Egy feltűnő indiai szőnyeg fut keresztül a bolton. Az egyik falon mennyezetig érő könyvespolc található, amelyen gyönyörűséges könyvek kaptak helyet, gerincük fényesen ragyog a gyertyafényben. A központi pult mellett egy tüskés levelű virág áll kaspójában, mögötte üveges vitrinszekrények tele rézmetszetekkel és részletgazdag címoldalakkal.
Dora szíve megtelik a látvánnyal. Még nem járt ezelőtt könyvkötészetben, és ehhez a tüneményes üzlethez foghatót sem látott még soha.

Bálint_Icus P>!

– A könyöradományt, Cornelius – mondta – , továbbadtam.

Kapcsolódó szócikkek: Cornelius Ashmole
Bálint_Icus P>!

Mellettük két idős, túlrizsporozott özvegyasszony totyog el, kétségbeesetten kapaszkodnak fehér parókájukba, hogy ne vigye el őket a szél.

Kapcsolódó szócikkek: paróka
Bálint_Icus P>!

Egy gyötrő pillanatig mintha megállt volna az idő. Mr. Ashmole arca egy pillanatra megrándul. A Dorát tartó erős karjai, amelyek szorosan fogták a lányt, mióta csak a sötét kiszögellésbe tessékelte, most lehullanak, mintha megégették volna.
Átkozódva megfordul, de Dora nem engedi, a harag tűzként lángol mellkasában.

Bálint_Icus P>!

A hitvilágnak rendkívül hatalmas teremtőereje van.

Bálint_Icus P>!

– Kedves Mr. Ashmole – nevet rajta Lady Hamilton –, hogy maga milyen pukkancs, hiszen ön hozta fel a témát.

Bálint_Icus P>!

A perem dekorációja egy elegáns uroborosz – egy farkába harapó kígyó –, az öröklét szimbóluma.

Kapcsolódó szócikkek: uroborosz