Mielőtt ​végleg elmegyek 55 csillagozás

Egy boldog év
Susan Spencer-Wendel – Bret Witter: Mielőtt végleg elmegyek

2011 ​júniusában Susan Spencer-Wendelnél gyors lefolyású, amiotrófeás laterálszklerózist (ALS) diagnosztizáltak. Ez a visszafordíthatatlan folyamat szisztematikusan tönkreteszi az izomzatot. Negyvenkét évesen, szerető férje oldalán, három kisgyermek édesanyjaként egy éve maradt viszonylagos egészségben.
Susan elhatározta, hogy boldogsággal tölti ezt az évet.
Feladta újságírói állását, hogy a családjával lehessen. Kunyhót építtetett a kertbe, hogy a szabadban láthassa vendégül barátait. És a számára legfontosabb hét emberrel hét utazáson vett részt. Az állapota egyre romlott, mégis eljutott a Yukon-területekre az északi fényt látni, Budapestre, ahol férjével házasságuk első két évét töltötték, Ciprusra az ősei nyomába, a Bahamákra. A fiait elvitte delfinekkel úszni és siklóernyőzni, lányával pedig New Yorkba utazott, ahol először és utoljára láthatta Marinát esküvői ruhában.
És megírta ezt a könyvet. Nem tudott már járni, nem tudta felemelni a karját. Egyetlen… (tovább)

Libri, Budapest, 2013
436 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633102091 · Fordította: Mesterházi Mónika

Sippancs P>!
Susan Spencer-Wendel – Bret Witter: Mielőtt végleg elmegyek

A 4 csillag nem Susan személyének és az ALS-sel való küzdelmének szól, hanem magának a könyvnek, az elvárásaimnak való megfelelésnek.
Ha Susant és a hozzáállását, a kitartását, a lélekjelenlétét, a gondolkodásmódját kellene értékelnem, akkor 5 csillagot adnék.

Nem volt könnyű olvasmány, és sokszor meg is könnyeztem, de kicsit visszás érzést hagyott bennem a sok utazás, „a lehetőségek” tekintetében. Ettől függetlenül emelem kalapom Susan előtt, amiért ilyen szép, maradandó emléket állított a gyerekeinek, és erejéhez méltán mindent megtett, hogy az utolsó hetek, hónapok is szeretetben, örömben teljenek.
Legyen könnyű neki a föld!

Timesz>!
Susan Spencer-Wendel – Bret Witter: Mielőtt végleg elmegyek

Nem is tudom,hogy kezdjem. Még nem térek magamhoz annyira a hatása alatt vagyok. Kicsit elpityeredtem,ami nem szégyen.
Susan kivételesen erős nő,aki annak ellenére,hogy egy nagyon ritka halálos betegségben szenved, annak ellenére sem keseredik el és éli az életét,sőt szeretné a szeretteit megajándékozni. Példaértékű, mert kevesen viselik ilyen méltósággal betegségüket. Örülök,hogy elolvashattam a könyvét,mert amíg olvastam éreztem,mintha részese lennék a történetnek,magam elé képzeltem a még egészséges nőt és azt akinek napról napra romlik az állapota. Elég ritka,hogy egy könyvön sírjak,de ez a könyv most ezt váltja ki belőlem,nagyon megragadta a lelkem.
Ajánlom mindenkinek,mert érdemes elolvasni.

gazibla IP>!
Susan Spencer-Wendel – Bret Witter: Mielőtt végleg elmegyek

Szomorú történet egy nő, egy anya haláltusáról. Bár ne kellett volna megszületnie ennek a könyvnek. Nyugodjon békében Susan.

Niki_>!
Susan Spencer-Wendel – Bret Witter: Mielőtt végleg elmegyek

Hm, nem egyszerű értékelnem ezt a könyvet, mert érzelmileg teljesen összekuszált.
Adva van egy édesanya, aki haldoklik. Tudja az olvasó, hogy mindez valós történet, teljesen meg van hatva, rettenve, potyognak a könnyei. Örül annak, hogy sikerült úgy lezárni az életét a „főhősnek”, hogy boldog, elégedett legyen.
És akkor vannak olyan olvasók -mint én is-, akik hozzájuk nagyon közel álló szeretteiket veszítették el egy bizonyos alattomos betegség miatt. Végignézték a sorvadásukat, a szenvedéseiket, a fájdalmaikat, a halálukat. Ők tán más szemmel nézik ezt a könyvet, mint azok, akiket megmentett ettől az élet.
Örülök annak, hogy Susan boldogan fejezte be az életét. Örülök annak, hogy olyan tartós emlékekkel tudta itt hagyni a gyermekeit, a szeretteit, akik ezekbe egész életükben kapaszkodni tudnak majd, mert a hiány nagy úr.
Ugyanakkor összeszorult a szívem és az amerikai álom itt is megvalósult. Susan számunkra luxuhelyekre ment pihenni, luxusélményeket, luxusemlékeket adott a szeretteinek. Átlagos magyar állampolgár, úgy gondolom örül annak, ha a kezelésekre el tudja vinni a haldokló hozzátartozóját, ha fizetni tudja a gyógyszereit … ne adja az ég, de örül annak, ha van miből eltemetnie. … Lehet, hogy volt bennem egyfajta irigység is. Mert én azon kívül, hogy ott álltam az adott szerettem mellett, nem tudtam neki mást adni és csak bízhatok abban, hogy boldogan fejezte be a földi létét és semmivel kapcsolatban nem érezte azt, hogy kihagyta az életéből.

Egy kicsit -nem is kicsit- másra számítottam az olvasása előtt, így egyfajta csalódás is van bennem így utólag. 4 csillagot adtam. Nem a történetre, hanem a stílusra. A vége felé nagyon nehezen csúszott. Tán túl hosszú. … Na de nyilván valakiknek ez egy örök emlék, és kevés is nekik. ….

catilde>!
Susan Spencer-Wendel – Bret Witter: Mielőtt végleg elmegyek

Sokat panaszkodunk, önzőek vagyunk, semmivel sem vagyunk megelégedve. Igaz mindenkinek a maga baja a legnehezebb. De ez a könyv olyan egyszerű, szívbe markoló történet. Rádöbbent, hogy milyen rossz sorsot is kaphatna az ember. Pozitívan is lehet mindenhez állni. Más rálátást is ad a dolgokra.

szavanú>!
Susan Spencer-Wendel – Bret Witter: Mielőtt végleg elmegyek

Ez egy nagyon komoly könyv, lehet csak én vagyok fiatal még ennek a felfogásához. Nem haladt előre a történet. Egyszer jelenbe ,egyszer a múltba játszódat ,ami egy kicsit összezavart bár eddig szerettem az ilyen könyveket.

Roni90>!
Susan Spencer-Wendel – Bret Witter: Mielőtt végleg elmegyek

Nem egészen erre számítottam,de tetszett a könyv.Olvasatta magát.
Susan elképesztően erős nő.Megmutatja,hogy a betegsége ellenére is élhet boldog életet.Nagy szerencséje van,hogy megtalálta John-t aki szereti és gondját viseli.
Nancy-t szerettem meg a legjobban,nagyon jó barát.Néha nagyon meghatódtam olvasás közben.
Csak ajánlani tudom.

Susan Spencer-Wendel – Bret Witter: Mielőtt végleg elmegyek

Susan 3 hónap alatt pötyögte be könyvét, egyetlen még valamennyire működő jobb hüvelykujjával az iPad érintő képernyőjén. 40 éves, három gyermek mamája, visszafordíthatatlan idegrendszeri betegsége, izmainak elsorvadása bezárta saját teste börtönébe. Hihetetlen akaraterővel és tárgyilagossággal viseli sorsát. Ebben nagy segítségére van férje, nővére, gyermekkori barátnője, volt munkatársai, szomszédai, meglelt új családja. Szerető gondoskodásuk nélkül nem tudta volna végigjárni betegsége fázisait.
Sokszor vagyunk elégedetlenek életünkkel, pedig nincs olyan rossz, aminél rosszabb nem lehet. Ki kell hozni mindenből a legjobbat, számunkra legmegfelelőbbet, amíg még lehet.

pieta4>!
Susan Spencer-Wendel – Bret Witter: Mielőtt végleg elmegyek

Nehéz egy gyógyíthatatlan beteg ember utolsó évéről írt könyvről értékelést írni. Susan bátor, erős nő volt, aki ennek az utolsó, fájdalommal teli évnek is próbálta megtalálni az értelmét, szépségét és a boldogságát. Küzdött, kitartott, mert hátra akart hagyni valamit. Ez a valami a rá való emlékezés, nyom a szerettei szívében. Becsülöm az elszántságát, de valahogy mégis kívül maradtam, nem kerültem hozzá közel.

Hiranneth>!
Susan Spencer-Wendel – Bret Witter: Mielőtt végleg elmegyek

Hát hú. Csodálom, hogy ilyen kitartása volt/van a nőnek. Nem tudom, hogy az ő helyében képes lettem volna-e ennyi mindent megtenni azért, hogy a családomnak szép emlékei legyenek. Azt, hogy bizonyos ideig tagadásban élt, teljesen eltudom fogadni, mert senki sem szeretne azzal szembesülni, hogy egy visszafordíthatatlan betegsége van.
Ráadásul a gondolkodásmódja és a személyisége is szimpatikus volt.

Timesz>!

„Ne sírj, hogy vége. Mosolyogj, hogy megtörtént.”

D_Krisztina>!

A szeretet azt jelenti, hogy az ember azt is elfogadja, amit nem ért.

31. oldal (Libri, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: szeretet
Papírtigris>!

Olvastam, hogy a NASA egyik vezetője egy dr. Seuss-idézetet akasztott ki az irodájában, hogy a helyükön kezelje a dolgokat: „Ne sírj, hogy vége. Mosolyogj, hogy megtörtént.”
Erre a sorra örökké emlékezni fogok.

46. oldal, A csoda (Libri, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: Dr. Seuss · NASA
Papírtigris>!

Tudtam, hogy úgysem tudjuk megváltoztatni. Akkor miért aggódjunk? Úgy lesz, ahogy rendeltetett.
Ezt tanácsolta a pszichológusom is, hogy így feleljek a gyerekeim kérdéseire. Ha azt kérdezik, „Anya, meg fogsz halni?”, mondjam azt: „Nem tudom, hogy rendeltetett.”

88. oldal, Az északi fények (Libri, 2013)

Klári_Filutás>!

Mikor az ember a halállal néz szembe,valamit szeretne hátrahagyni. Én emlékeket akartam elültetni, […]

Kókuszka>!

Mert az anya az, aki mindig szereti az embert. Aki mindig is szerette. Aki büszke rá, még ha egy fiókba zárva tartja is ezeket az érzéseit.

Kókuszka>!

– Hát, ha nem tudod megváltoztatni a helyzetet, változtasd meg a hozzáállásodat – mondtam neki. – A tudatodat te irányítod.

Jdit>!

Mert az élet, amikor az ember a legkevésbé számít rá, a maga módján tökéletes.

Papírtigris>!

Fényképek. Ezrével készültek a gyerekeimről, az utazásainkról, az életünkről. Ezrével.
Tudjátok, vannak azok az emberek, akik minden fényképüket szép rendben elspájzolják egy helyre. Mindet felcímkézik hely és idő szerint.
Hát én nem tartozom közéjük.
Volt egy digitális diaszpórám és egy nyomtatott katasztrófaövezetem. Évezredekig dobáltam a fényképeket cipősdobozokba, raktároztam a kinagyított digitális képeket az íróasztalfiókomban, töltöttem véletlenszerűen az iPhotóra. Hiszen olyan gyorsan dolgoztam és éltem, hogy gondolkozás nélkül süllyesztettem el mindent valahová.
Tizenhárom év szülőség alatt egyetlen fotóalbumot sem készítettem, egyik gyerekemnek sem. Az első képeik mind dobozokba süllyedtek, vagy szétszóródtak az információs adatforgalomban.
Ó, de kár!
Mikor beteg lettem, éjszakánként ébren feküdtem, és arra gondoltam, a jó életbe. Rajtam kívül senki nem fogja megtalálni a fényképeket, nemhogy sorba rakni és felcímkézni őket.
Csináld meg most.
Most, Susan, amíg meg tudod.
A „fényképalbumokat” a diagnózisom után felvettem a bakancslistámra, az utak mellé. Nem világutazásnak, hanem belső útnak, végig az életemen.
Egy-egy személyes fényképalbum mindhárom gyerek számára, aminek ők vannak a középpontjában.
Sorozat az életem fényképeiből, bárkinek, aki kíváncsi rá.
Történetek rólunk. Történetek, amikből ez a könyv is áll. A gyerekeimnek szánt ajándékomat tartjátok a kezetekben. Azt a vágyamat, hogy meglegyen az anyjuk, ha én már nem vagyok.

285-286. oldal, Albumkészítés (Libri, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: fénykép