Lady ​Macbeth 18 csillagozás

Susan Fraser King: Lady Macbeth

Shakespeare Macbethje mindenki számára ismert. De ki volt Lady Macbeth? Keveset lehet tudni a harcos kelta király feleségéről, Lady Gruadh-ról, Skócia királyi vérvonalának utolsó női sarjáról. Megözvegyül, miközben gyermeket hordoz a szíve alatt, majd kénytelen feleségül menni férje meggyilkolójához, a harcos Macbethhez. Ám idővel tisztelni kezdi a férfit, akit gyűlölt, mert látja benne az erőt s az ambíciót. Sorsuk összekovácsolódik egy szent ügyért: egyesíteni a szétzilált Skóciát. A történelmi regény a 11. századi Skóciába viszi el az olvasót, hogy bemutassa egy rendkívüli asszony küzdelmes és izgalmas életét.

Tericum, Budapest, 2009
452 oldal · ISBN: 9789639633537 · Fordította: Almási Gábor

Kristin_M_Furrier IP>!
Susan Fraser King: Lady Macbeth

Nem könyvet indultam venni, mikor ez a könyv szó szerint elcsábított. Elolvastam a hátulján levő fülszöveget, és annyira kevés, annyira puritán volt, hogy pont ez fogott meg benne. Soha nem olvastam még ilyen mohón, és ilyen érdeklődéssel, ilyen stílusú regényt. Viszont valamiért megfogott. A szöveg egyszerűen fogalmazott, semmi túlzó jelző használat, több oldalas leírás a semmiről, nem jellemzi ezt az írást. Tényszerűen, mégis izgalmasan megfogalmazva, egyfolytában halad a történet, és várod mi lesz a vége. Őszintén (legyen ez az én hibám) semmi érdeklődésem nincs/volt, ezután a kor iránt, így nem tudom mennyire lehet valós, amiket olvasunk a történetben. Mégis abszolút lekötött, független attól, hogy ez csak mese, vagy talán mégis inkább a valóság…

Margarita>!
Susan Fraser King: Lady Macbeth

A regény címszereplője királyné és királynő is, ez utóbbi saját vérének jogán. A könyv a lady életét meséli el ifjúkorától addig a napig, amíg Macbeth halála után fia, Lulach is megvívja a maga csatáját a koronáért. Hogy a csata a halálával végződik, azt már csak az utószóból tudhatjuk meg.
A győztes, az új király pedig éppen az a személy, akinek apját annak idején Macbeth párviadalban megölte.
Ebben a regényben Macbeth minden tettének indoka Skócia békéje és felvirágzása. Hiszen hányszor hallhattuk már, hogy a pokolba vezető út jó szándékkal van kikövezve?
Macbeth 17 évvel korábbi párviadala egy király halálával ért véget, s éppen felesége, Lady Macbeth tanácsára nem ölette meg, -csak száműzte gyermekeit, akik közül a legidősebb felnőve bosszút állt apja haláláért, s elfoglalta Skócia trónját.
Szóval, a szerző minden klisét hadrendbe állít, amit csak szerethetünk egy romantikus történelmi kalandregényben: szerelem, háború, bosszú, s mindezt kapjuk Skócia vadregényes tájain.
Ne csak molyoljatok, olvassatok is. Akár ezt a könyvet is!

szatman>!
Susan Fraser King: Lady Macbeth

Egy szeletke kora középkori skót történelem, melyről – valljuk be – egyikünk sem tud túl sokat. Jó stílus és cselekmény párosul mellé. Engem meggyőzött.

cinegér>!
Susan Fraser King: Lady Macbeth

Nagyon nehéz volt megszoknom a középkori történetbe belefolynom. Szokatlan volt a környezet és a szokások. Furcsa, hogy itt még kevesebb volt a nők joga, mint pár száz évvel később ( pedig még akkor sem sok beleszólásuk volt az életükbe).
A története felejthető ( legalábbis nekem), de jól kidolgozott.

Cicu>!

Bár anyám arra kért, hogy erős legyek, egy idő után könnyek kezdtek az arcomon csorogni. Az élők nem mindig találnak rá a halottak békéjére; amíg bennünket a fájdalom emészt, addig ők a paradicsom felé suhannak. Aznap este mégis békére leltem anyám közelében.

Cicu>!

Minket, keltákat arra tanítottak, hogy előjeleket kutassunk mindenben, a természetben, a számokban, a tárgyakban. Azt mondják, vannak mennyekből küldött jelek, a madarakban és felhőkben, a levelek és kövek alakzatában, a tűz villódzásában, a víz fodrozásában, még a levescsontok mintázatában is.

Manawydan>!

Kint süvítő szél fúj – nem véletlen hívják februárt a farkas havának –, tüzes vashordó előtt ülünk, és szívjuk magunkba a meleget és a fényt. Dermot, bárdom, a lantján játszik. Reszketve húzom vállamra a felöltőmet. Negyven évet éltem, és az élet tüze még mindig perzsel, és mégis metszően vág belém az éj hideg lehelete….Kiáltó a végtelen éjszakák üressége.

12. oldal (Tericum-2008)

Kapcsolódó szócikkek: 40. születésnap / negyvenéves