Érzelmi ​rugalmasság 23 csillagozás

Hogyan lépjünk túl a gondokon, fogadjuk el a változást és éljünk teljes életet?
Susan David: Érzelmi rugalmasság

Hogyan ​éljünk együtt az érzelmeinkkel ahelyett, hogy ellenük dolgoznánk?
Hogyan váljunk érzelmileg alkalmazkodóbbá a munkahelyen és a magánéletünkben?
Hogyan fogadjuk el és fordítsuk hasznunkra a változást?
A boldog élet titka az önismeret. Az, ahogyan gondolatainkhoz, érzelmeinkhez viszonyulunk, meghatározza kapcsolatainkat, karrierünket, boldogságunkat és egészségünket – vagyis mindent, ami a sikeres élethez szükséges.
Susan David pszichológus, az érzelmi élet kutatásának elismert szakértője e könyvében bemutatja, hogy ha hagyjuk, hogy a negatív érzelmek ‒ kétségek, hibák, félelmek és harag ‒ csapdájába essünk, és olyan célok irányítsanak minket, amelyek valójában nem szolgálják az érdekeinket, szem elől tévesztjük a legfontosabb értékeinket. Az érzelmi rugalmasság azonban nem a negatív érzelmek, gondolatok elfojtásáról szól, hanem arról, hogy megtanuljunk őszintén, nyitottan szembenézni velük, majd elengedni őket, hogy megtalálhassuk azokat a valódi… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2016

HVG Könyvek, 2018
ISBN: 9789633046302
HVG Könyvek, Budapest, 2017
324 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633043394 · Fordította: Wenszky Nóra

theodora
Susan David: Érzelmi rugalmasság

Susan David: Érzelmi rugalmasság Hogyan lépjünk túl a gondokon, fogadjuk el a változást és éljünk teljes életet?

Nagyon izgalmasak voltak az ismertetett kutatások, annyi minden tényleg fejben dől el! A könyvében nem egy tökéletes receptet ad, ki is emeli, hogy mindenki hibázik – de ha ezekből tanulunk, egyre jobbak leszünk. Nekem ez a könyv még jobban tetszett mint a korábban emlegetett, sok érdekes gondolatot kijegyzeteltem belőle, rá tudtam húzni magamra és jobban megérteni a saját viselkedésem (majomelme! :D). Szerintem újra fogom még valamikor olvasni, mert olyan tudás van benne, amit tényleg be kell építeni az életünkbe.
Ajánlom az újévi inspirációhoz, mert megvalósítható gondolatokat tartalmaz, önreflexióra ösztönöz és érdekes kísérleteket, további olvasnivalókat is lehet belőle meríteni.

Susan David: Érzelmi rugalmasság

Az érzelmi rugalmasságot nem véletlenül emlegetik az új érzelmi intelligenciaként, hiszen jelentősen megváltoztatta a társadalmi gondolkodást az érzelmekről. Susan David nem győzi hangoztatni, hogyha a merevség helyett inkább ténylegesen szembenézünk a jelen eseményeivel és problémáival, majd picit eltávolodva megtaláljuk saját megoldásunkat, jelentősen könnyebben boldogulunk majd az élet minden területén. Hatalmas köszönet azért, amiért ő is külön felhívja a figyelmet a „csak pozitívan gondolkodjunk” jelenség káros hatásaira. Személyes kedvenceim pedig az egyes példák voltak, amelyeket különböző kísérletekből és saját kliensei történeteiből hoz.

Susan David: Érzelmi rugalmasság

Sok újdonságot nem tud meg belőle az ember, ha már korábban is foglalkoztatták érzelmekkel kapcsolatos kérdések. Előnye viszont, hogy világos, áttekinthető rendszerbe van foglalva mindaz, amit a szerző érdemesnek tart elmondani a témáról, ezért nagyon hasznos lehet mindenkinek, akiben felmerül, hogy fejleszthető még az érzelmi rugalmassága. Akiben nem merül fel, az valószínűleg nem elég rugalmas érzelmileg.

LadyInBlack
Susan David: Érzelmi rugalmasság

Segített tisztán látni, mi tar vissza a továbblépéstől, milyen hibába esek bele folyton. Nagy hatással van ez a könyv arra, ahogyan az életemet élem és élni szeretném.

Nikolett_Földesi
Susan David: Érzelmi rugalmasság

Akit érdekel a pszichológia, és azon belül az érzelmeink tanulmányozása, annak kötelező olvasmány! Már 2x elolvastam, mert úgy éreztem az első nekifutásnál, hogy még mindig rejt a könyv magában olyan izgalmas részeket, amiket esetleg nem vettem észre és fontos lehet, vagy éppen elfelejtettem a sok új infó mellett…Nagyon érdekes és izgalmas, nem egy hétköznapi pszichológiai tucat könyv! :)

Zyta88
Susan David: Érzelmi rugalmasság

Nagyon örülök, hogy elolvastam ezt a könyvet, pedig túl sok újdonságot nem tudtam meg belőle és azt sem hiszem, hogy sikerül bármit is változtatnom az életemen ennek hatására, viszont a szemléletemet határozottan formálta.
Realisztikusabbnak éreztem sok más önsegítő könyvhöz képest, hiszen hangsúlyozta mennyire káros a pozitív gondokodás erőltetése, a boldogság eszeveszett hajszolása és a drasztikus életmódváltásokkal való próbálkozás.
Helyette szembe kell nézünk az érzelmeinkkel és a helyzetünkkel, el kell fogadnunk a helyzetet is, az érzéseinket is és önmagunkat is, a jelenben maradni (sokat olvastam már a mindfullnessről, de ez a könyv mutatta meg számomra legjobban az előnyeit). A jelen elfogadását segíti, ha hátra tudunk lépni, nagyon tetszett a Pennebaker-féle írásterápia, azt ki is fogom próbálni. Ez abból áll, hogy szó szerint kiírjuk magunkból a problémát, az érzéseinket, stb., és ezáltal elkezdjük jobban elfogadni a dolgokat és jobban érezni magunkat. A továbblépésnél nagyon fontos, hogy kialakítsunk egy értékrendet (ezt hoztam el Stephen Covey: A sikeres élet hét aranyszabálya című könyvéből is), amely segít meghatározni az igazán fontos dolgokat az életünkben, és ehhez tudunk nyúlni minden döntési helyzetben. Ez segít elköteleződni is bizonyos célok iránt és segít abban, hogy apró változtatásokkal elérjük, amit szeretnénk. Hisz ha nem szeretnénk a változást, külső kényszerből nem fogjuk tudni véghezvinni.

„Az érzelmi rugalmasság azt jelenti, hogy végtelen számú zaklató gondolatunk és érzésünk lehet, mégis sikerül úgy cselekednünk, hogy azt az életet tudjuk élni, amelyet szeretnénk.”

PerczeneNiki
Susan David: Érzelmi rugalmasság

Nagyon erdekes könyv, sok gondolati mintaban felismertem a saját es a környezetem viselkedeset. Ez is többszöri olvasasra alkalmas könyv, a benne leirtak hasznalata nagyon javasolt és sokat segíthet ugy gondolom.

Anaire

Az érzelmi rugalmasság mégsem a gondolatok irányításáról és a pozitív gondolkodás erőltetéséről szól. Noha az embereket rá lehet venni a gondolataik megváltoztatására, el lehet érni például, hogy ahelyett, hogy „biztos elcseszem az előadásomat” azt gondolják, hogy „én leszek a legnagyobb király”, a legújabb kutatások szerint ez mégsem működik. Sőt, épp a kívánttal ellentétes hatást válthat ki.
     Az érzelmi rugalmasság az ellazulásról, a higgadtságról és a tudatosabb életről szól, vagyis arról, hogy magunk választjuk meg, hogyan reagálunk érzelmi figyelmeztetőrendszerünk jelzéseire. Ahhoz a megközelítéshez áll a legközelebb, amelyről Mégis mondj igent az életre! című könyvében a náci haláltábort túlélő Viktor Frankl pszichiáter írt. Eszerint a lehetőségek kiaknázására alkalmasabb, teljesebb életet kellene élni. „Az inger és a reakció között létezik egy tér – mondja Frankl. – Ebben a térben lehetőség nyílik a reakcióink megválasztására, válaszainkban pedig a fejlődés és a szabadság lehetősége rejlik.”

13-14. oldal, 1. fejezet - A merevségtől a rugalmasságig (HVG Könyvek, 2017)

Kapcsolódó szócikkek: érzelem · tudatosság · Viktor Frankl
Málnika P

Ha tökéletessé akarunk válni, és folyton csak a boldogságra vágyunk, annak csak frusztráció és kudarc lehet az eredménye.

12. oldal, 1. fejezet

vargajudit P

A csapatépítő tréningeket a vadonba szervező vezérigazgatók is mindig úgy vélik, hogy nekik kell irányítaniuk a csapatot az erdőben. Fel sem merül bennük, hogy a postázóban dolgozó fiatal srác, aki épp most szerelt le a seregből, esetleg alkalmasabb lehet azoknak a feladatoknak a levezénylésére, amelyekben sziklát kell mászni és liánokon kell ugrálni.

Anaire

Az élet szépsége és törékenysége elválaszthatatlan egymástól.

94. oldal, 4. fejezet - Szembenézés (HVG Könyvek, 2017)

Málnika P

Nem segít, ha arról fantáziálunk, hogy az álmainkat gond nélkül teljesítsük, sőt ez hátráltatja az előrehaladást, mert azt a hamis képzetet kelti bennünk, hogy már el is értük a célunkat. Ezek a pozitív álmodozások csak arra jók, hogy kiengedjék a buborékokat a palackból. Elszívják az energiát, ami ahhoz szükséges, hogy motivációs szintünk megmaradjon, és véghez is vigyük a dolgot.

184-185. oldal, 7. fejezet

Anaire

Az elfojtó viselkedés másik arca az erőltetett pozitív gondolkodás, a negatív gondolatok száműzése. Sajnos az, hogy valamit ne csináljunk, rengeteg szellemi energiát emészt fel. A kutatások azt bizonyítják, hogy ha a gondolatokat vagy érzéseket megpróbáljuk „lehalkítani” vagy teljesen figyelmen kívül hagyni, azzal csak felerősítjük őket. (…) Ez az elfojtás iróniája. Olyan, mintha a kezünkbe adná az irányítást, pedig valójában elveszi azt.

57-58. oldal, 3. fejezet - Szabadulási kísérletek (HVG Könyvek, 2017)

Kapcsolódó szócikkek: elfojtás
Anaire

Az értékeket én magam nem az életünket irányító szabályoknak látom, hanem olyan szándékos viselkedési vezérelveknek, amelyeket az életünk számos területén alkalmazhatunk. Az érékek nem egyetemlegesek, ami az egyik embernek helyes, a másiknak nem feltétlenül az. De ha meghatározzuk, számunkra mi fontos, legyen az szakmai siker, kreativitás, szoros emberi kapcsolatok, őszinteség, önzetlenség, és ez a lista szinte a végtelenségig folytatható, akkor felbecsülhetetlen értékű forrást találunk ahhoz, hogy folyamatosnak érzékeljük a személyiségünket. Az értékek amolyan lelki tőkesúlyok, amelyek a stabil pozíció fenntartásában segítenek.

142. oldal, 6. fejezet - Saját utunk megtalálása (HVG Könyvek, 2017)

Kapcsolódó szócikkek: érték
vargajudit P

A szakértők, illetve bárki, akit egy-egy terület felkent tudójának tartanak, igen gyakran esnek a saját fontosságuk csapdájába.

Anaire

Engedjük el a félelem nélküli élet mítoszát. Ehelyett menjünk bele a félelmeinkbe, vezéreljenek az értékeink, és haladjunk afelé, ami igazán számít nekünk. A bátorság nem a félelem hiánya. A bátorság a félelembe való belemenés képessége.

276. oldal, 11. fejezet - Igazinak lenni (HVG Könyvek, 2017)

Anaire

A világ változik, és ahhoz, hogy változni tudjunk vele, rugalmasnak kell maradnunk. Érzelmileg az tud alkalmazkodni, aki tudatában van az érzelmeinek, el is fogadja azokat, és még a legnehezebbekből is tanulni tud. Azt is jelenti, hogy tovább tud lendülni a belé ivódott mentális és érzelmi reakciókon (vagyis azokon a horgokon, amelyek megakasztják), képes a pillanatnak élni, világosan látja az adott körülményeket, ezekre megfelelően reagál, és a saját legbelső értékrendjének megfelelően cselekszik.

50. oldal, 2. fejezet - Horogra akadva (HVG Könyvek, 2017)

Említett könyvek