Barátom, ​a filodendron 16 csillagozás

Zöld harmónia az otthonunkban és a szívünkben
Summer Rayne Oakes: Barátom, a filodendron

Mindenki ​megérdemli, hogy megtapasztalja, milyen pozitív hatással van ránk, ha vannak növényeink, amelyekről gondoskodhatunk. A növények ugyanis nemcsak szépek és tisztítják a levegőt, de csökkentik a stresszt, a vérnyomást, és úgy általában is jót tesznek a testünknek és a lelkünknek is. A gondozásuk valójában mindfulness gyakorlat, amely révén megélhetjük, hogy a másokkal való törődés örömforrás.

Summer Rayne Oakes BARÁTOM, A FILODENDRON című könyve hiánypótló és egészen különleges kötet: nemcsak praktikus gyakorlati információkkal és tanácsokkal lát el bennünket, de újfajta szemléletmódot is képvisel. Útmutatásait követve megtanulhatjuk a növények nézőpontjából szemlélni a világot, modern fogyasztói igényeinket pedig fenntarthatóbbakkal cserélhetjük fel. A jutalmunk zöldellő kert, otthon, és egy kiegyensúlyozottabb, boldogabb élet.

„Lépjünk be hát a növények világába, és fedezzük fel, hogyan kezdhetünk neki a saját személyes zöld életterünk megteremtésének – az… (tovább)

208 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634336228 · Fordította: Lévai Márta
208 oldal · ISBN: 9789634338352 · Fordította: Lévai Márta

Sippancs P>!
Summer Rayne Oakes: Barátom, a filodendron

Summer Rayne Oakes: Barátom, a filodendron Zöld harmónia az otthonunkban és a szívünkben

Sajnálom, hogy pont én, aki nagy növénybarát, húzom le ezt a könyvet, de számomra szinte semmi újat nem adott. Pedig tűkön ülve vártam, hogy végre hozzájuthassak egy példányhoz, de kár volt érte kapkodnom. Igen, szép, amit Summer csinál, és alapvetően jó dolog, hogy emberek szemét nyitja fel és életét változtatja meg a növények által, de ez a könyv ebben a formában engem csak untatott. Az egyedüli, ami megmaradt, és amit alkalmazni is fogok, az az „újrahasznosított ültetés” (cserép helyett befőttesüveg, teásdoboz, gyakorlatilag bármi), emellett nálam teljesen hétköznapi dolog, hogy amit látok és megtetszik és szabad, abból haza is hozok. (Vagy épp örökbe fogadok egy kókadt, halálra ítélt virágot.)

tonks>!
Summer Rayne Oakes: Barátom, a filodendron

Mikor megrendeltem ezt a könyvet, akkor igazából csak érdekelt a téma, mert az utóbbi 1-2 évben plant lady-vé avanzsáltam, de azóta odáig jutottam, hogy valószínűleg szakirodalom is lesz belőle a szakdolgozatomhoz. Majd meglátjuk, hogy az egyetemnek is tetszik-e a kigondolt ötlet, mindenesetre most végigcetliztem a jó gondolatokat belőle (van vagy 20 jelölés).
Summer Rayne Oakes gyerekkora óta nagy növénybarát és mostanra a brooklyni lakását egy csodás édenkertté varázsolta. A növénygondozással kapcsolatban vezet youtube csatornát, ír könyveket, védi a környezetet, stb. Megvizsgálja az ember és a természet kapcsolatát, hogy mi miért fontos, milyen jó példák vannak arra, miért van szükségünk növényekre, sok-sok emberi sorsot is felvillantva mindeközben. Nekem személy szerint tetszett, hogy nem ment át növényútmutatóba, inkább „csak” inspirál feladatokkal és tippekkel, nézőpont váltásra sarkall. Plusz pont az olvasmányosságért, kifejezetten volt kedvem olvasni, pedig határidők, vizsgák is nyomják a vállam, de erre könnyen szakítottam időt.

Summer Rayne Oakes: Barátom, a filodendron

Szerettem olvasni Summer Rayne Oakes könyvét arról, amit ő fontosnak tart az életben. Nagyon elhivatott és figyelmes embernek, aki képes volt igazi dzsungelt telepíteni egy brooklyni lakásba! Leesett az állam, amikor arról olvastam, hogy több, mint 1000 növénnyel él együtt (kb. 500 fajú, fajtátú egyeddel), és minden vasárnapot velük tölt, hogy feltöltődjön belőlük. Egészen mást vártam, amikor kézbe vettem a könyvet, de mégsem ért csalódás, mert egy személyes hangvételű, finoman oktató jellegű, lényegében mégis önsegítőnek nevezhető olvasmánnyal lettem gazdagabb.

De azt is tudom, hogy év elején a kezembe se vettem volna, mert akkortájt cseppet sem érdekeltek a növények, így azt mondanám, hogy elsősorban növény- és/vagy kert tulajdonosoknak javasolnám, vagyis olyanoknak, akiknek már van némi kötődésük a természethez, és nyitottak a téma iránt.

Bővebben a blogon:

Summer Rayne Oakes: Barátom, a filodendron

Egy picit másra számítottam, mint amit végül kaptam, de csöppet sem távoztam rossz érzésekkel, hiszen rengeteg információval lettem gazdagabb.

Bár azt gondolhatnánk, hogy főképp a növénytartásról, és azok gondozási praktikáiról van benne szó, ez közel sincs így.

Summer inkább fel szeretné hívni a figyelmet a minket körülvevő zöld barátainkra, s arra, hogy mennyi mindent kaphatunk tőlük. Figyelmeztet, hogy soha ne úgy vásároljunk növényt, hogy majd az milyen remekül fog mutatni a nappali fénytelen sarkában, mert nagy valószínűséggel csak szenvedő növény, és boldogtalan tulajdonos lesz az eredmény…

A fejezetek elején cuki rajzokat, a végén pedig szemléletváltáshoz szükséges gyakorlatokat találhatunk, mondókája közé pedig gyakran szúr be részleteket mások véleményéből, hogyan is hat rájuk a növénygondozás.

Érdekes, rövid, és rettentő sok információ van ebben a pici kötetben.

Bővebben itt írtam róla:

208 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634336228 · Fordította: Lévai Márta
Summer Rayne Oakes: Barátom, a filodendron

A könyv arra próbálja rávezetni az olvasót, hogy próbáljunk meg egy kicsit megváltoztatni az életszemléletünket és figyelni. Felhívja a figyelmet a folyamatokra, a növények fontosságára a természetben és az élet körforgásában, arra ösztönöz, hogy vegyük észre magunk körül azokat az apró vagy kevésbé apró dolgokat, amit közvetlenül vagy közvetve növényvilágnak köszönhetünk.

Ha arra vagy kíváncsi, hogyan kell a növényeket gondozni, életben tartani, akkor ne vedd meg ezt a könyvet, mert csalódni fogsz. Viszont, ha egy újfajta életszemléletet szeretnél elsajátítani a növényekkel kapcsolatban, ha szeretnél a megszokottól eltérő aspektusban olvasni a növényekről, ha nyitott vagy arra, hogy a növények szemén keresztül lásd a világot, akkor a Barátom, a filodendron nem hiányozhat a polcodról.
Bővebben: https://szofisztikaltmacska.hu/summer-rayne-oakes-barat…

rómaikömény P>!
Summer Rayne Oakes: Barátom, a filodendron

Nagyon szimpi lány és jó ötlet. megnéztem a képeit neten és tényleg lenyűgözött. talán kicsit nehéz mindezt írásban átadni, de nálam azért átjött a mondanivaló. tetszett, hogy egy modell ilyen jó és fontos téma párfogója lett. aki szereti a virágot…annak szerintem tetszeni fog, nem vastag könyv és érdekes.

Boglinc P>!

Sokkal több ideig tart helyrehozni a tönkretett környezetet, mint amennyi időt a tönkretétele igényelt.

rómaikömény P>!

Faültetésre a legjobb időpont húsz évvel ezelőtt volt. A második legjobb időpont pedig most van.

113. oldal,2.fejezet (e-könyv)

szofisztikáltmacska>!

Csábító meglovagolni a trendet, és egyik napról a másikra „növényimádóként” vagy „buzgó vegánként”, netán a „zéró hulladék csapat” tagjaként definiálni magunkat, hogy a mindfulness jegyében tudatosnak mondhassuk az életünket. Mindez természetesen szép, de az egészséges, békés gondolkodásmód valójában valami finomabb és megfoghatatlanabb lépéssel kezdődik, ami mindazonáltal lényegesen hathatósabb: a létezés szemlélődőbb módjára kell átkapcsolni.

szofisztikáltmacska>!

A növények békével töltik el a lelkünket, bárhol képesek az otthonosság érzését nyújtani, és ha az otthonunk négy falán túli világot az otthonunknak akarjuk nevezni, akkor ehhez nem tudok jobb kiinduló lépést javasolni, mint azt, hogy kezdjünk el gondoskodni egy növényről.

hetcsillagkozt>!

A nedves föld illata ugyanolyan komplex és változatos képet mutat, mint a jó borok illata egy mesteri sommelier számára, de az alapvető lényege eltéveszthetetlen. Különös módon mégsem az erdőben találkoztam újra az illattal, hanem egy fokvárosi parfümgyárban tett látogatás során. Tammy Frazer, a Frazer parfüm szakembere a kedvenc illatom iránt kérdezősködött. Leírtam az évszakonként tett erdei sétáimat. Rövid ideig kutatott a pult mögött, aztán kiemelt egy apró üvegfiolát a fiókból.
„Ez geozim” – mondta.
„Nem épp a legromantikusabb elnevezés” – gondoltam, de azért nagyot szippantottam belőle. És ez volt az: séta a pennsylvaniai erdőben egyetlen üvegbe sűrítve. Kiderült, hogy a geozim nem őshonos az én erdőimben. A neve görög nyelvből származik, szó szerinti jelentésben „földillat”, ám ezt az összetevőt nem maga a talaj állítja elő, hanem a vizes környezetben vagy annak közelében élő mikrobák, algák és gombák. A talajban az actinobaktériumok és myxobaktériumok jelenléte a leggyakoribb. Száraz időszakokban a mikrobák myxospórákat bocsátanak ki, amelyek a páfrányfélék spóráihoz hasonlóan könnyedén útnak indulnak, a szél szárnyán, vagy élőlények lábára, tollára vagy szőrére tapadva. (…) Ezek a mikrobák azok, amelyek jórészt felelnek a cékla, a gombák, a ponty és a kagylófélék földízéért. Hatalmas mennyiségű antibiotikumot is adnak az embereknek és az állatoknak, hogy egészségesen élhessenek – ezek az anyagok adják az alapját számos rovar- és kártevőirtó anyagnak, mivel alaptulajdonságuk, hogy a növényeket védik és támogatják. És a föld színén mindenhol fellelhetők – a jéggel borított sarkvidéki területektől a trópusokig, a tengerszinttől a legmagasabb hegycsúcsokig, és a legmélyebb trópusi esőerdőtől a legszárazabb sivatagig. Ezért válhatott világszerte jellegzetessé a „földillat”, ami a Föld bármelyik pontján hulló esők után megcsapja az orrunkat. És bár vannak, akiknek az orruk érzékenyebb, mint másoké, egy átlagos emberre orra egymiliárd részecskében akár 0,7 résznyi geozim jelenlétét is képes érzékelni. Ez az apró mennyiség olyan erősen stimulálja az érzékeket és olyan mértékben csalja elő az ősi emlékeket, hogy feltételezések szerint ez a szag segített a korai őseinknek abban, hogy hosszabb ideig tartó aszály után is megtalálják a legközelebbi táplálékforrást.

AniTiger P>!

„A növényeim ápolása közben mindig elégedettség tölt el. Csodálatos érzés figyelni, ahogy nőnek, és megtanulni róluk, mit szeretnek, mit nem. Amikor besétálok a szobámba, és meglátom a növényeimet, a szívem mindig meglódul egy kicsit. Ők mind az én gyermekeim.”

Alexis Ortiz

Boglinc P>!

[…] megjelent egy könyv, nagy hűhót csapva a felfedezés körül, hogy a szobanövények reagálnak a zenére és az emberi hangra. Tim kissé nevetségesnek tartotta ezt az egészet. „Ugyan miért is törődne egy növény Mozarttal? – kérdezte. – És még ha úgy is lenne, ugyan miért nyűgözne le minket ez? Hiszen a növények képesek fényt enni. Ennyi nem elég?”

Boglinc P>!

Valóban arra van szükségünk, hogy továbbra is kisajtoljuk a Föld méhéből az évmilliók során összepréselődött szerves maradványokat, aztán nagy elszánással eltüzeljük, mit sem törődve vele, hogy a füstjétől az eső is savassá válik, majd a számunkra immár haszontalan maradékot visszaássuk a földbe, úgy megbolygatva ezzel a talajt, hogy azon aztán évszázadokon át semmiféle növény nem marad meg?!

AniTiger P>!

A növények maga az élet. Ez azt jelenti, hogy ha eléggé odafigyelve hallgatjuk meg őket, helyet adhatunk nekik az életünkben, és be tudják tölteni az űrt a lelkünkben.

Boglinc P>!

Ha hozzászoktatjuk magunkat ahhoz, hogy megfelelően gondoskodjunk a növényeinkről, végső soron a Földdel tesszük szorosabbá a kapcsolatunkat.