A ​kecskeméti művésztelep 3 csillagozás

(1909-1944)
Sümegi György: A kecskeméti művésztelep

A ​Művészcsoportok sorozat második kötete a Kecskeméti Művésztelepet mutatja be. A 20. század tízes éveiben megalakuló, majd a negyvenes évekig fennálló kolónia képzőművészeti tevékenységét többek között olyan alkotók neve fémjelzi, mint Iványi Grünwald Béla, Kmetty János, Perlrott Csaba Vilmos, Szőnyi István, Révész Imre. Festményeiken, grafikáikon az alföldi táj, Kecskemét városa elevenedik meg, széles ecsetvonásokkal, eleven színekkel, új hangot képviselve a magyar piktúrában. Csendéleteik és figurális ábrázolásaik szintén gazdag színvilágukkal, dekorativitásukkal tűnnek ki. A nagybányai festészeti törekvések folytatása és továbbfejlesztése révén különösen a művésztelep első korszakának (1909–1919) eredményei jelentősek. Ebben az időszakban a kolónia sokszínűségét, eleven munkálkodását – számos remekmű születése mellett – a nyári festőiskola vagy a szőnyegszövő műhely működése is bizonyítja. A lendület ugyan a második korszakban (1920–1944) megtört, és a merészebb elképzeléseket… (tovább)

>!
Corvina, Budapest, 2011
170 oldal · ISBN: 9789631360370

Várólistára tette 1

Kívánságlistára tette 3


Kiemelt értékelések

Annamarie P>!
Sümegi György: A kecskeméti művésztelep

Komoly és összetett feladatra vállalkozik az, aki művészetről, pláne egy művészeti időszakról próbál bemutatókönyvet írni. Bizton állítom, hogy minimum kétszer annyi információt, és háromszor annyi képanyagot szeretne beletenni könyvébe, mint amire végül lehetősége lesz. Hiszen hogyan lehet meghúzni a határokat, mi az, ami erőteljes befolyással bír a művészetre, és mi az, ami kevésbé? Ki az, akinek mindenképp szerepelnie kell könyvében, mit hagyhatunk ki az összegzésből. Minden tiszteletem Sümegi Györgyé, aki megkísérelte csokorba gyűjteni, és szelektálni ezeket a behatásokat.
https://annamarie-irkal.blogspot.com/2019/07/sumegi-gyo…

6 hozzászólás

Népszerű idézetek

Annamarie P>!

Perlott Csaba kecskeméti városképeinek tüzes színvilága, darabos-kubisztikus formarendje, egymásnak feszülő, nyugtalan ívei, fölzaklató látványa helyett nyugalmas, hangulatteli képecskékre vágytak.

88. oldal

Annamarie P>!

Ország / országrész / város művészete akkor fejlődhet hatékonyan, erősödhet meg és terjedhet, ha a „népe fogyasztója lehet a művészi termelésnek” vagyis, „ha a művészi fogyasztóképesség arányban áll a művészi termeléssel” .

32. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Raffai Sarolta: Föld, ember, folyó
Pálinkás Szilvia: Genomba zárt örökség
Kiss József: A mi Petőfink
Balogh Mihály: Dunavecse
Rauzs József: Szvetnik Joachim
Molnár Zoltán: Félegyházi képek
Klajkó Leonóra – Valaczka András: Apostag
Szabó Kálmán: Kecskemét szőlő- és gyümölcstermelésének múltja
Iványosi-Szabó Tibor (szerk.): Bács-Kiskun megye múltjából I.
Bábel Balázs: Imádkozzunk egymásért!