Harleen ​(angol) 36 csillagozás

Stjepan Šejić: Harleen (angol)

It s been months since Harleen began interviewing criminals at Arkham Asylum, and she s having strange dreams about one of them in particular: The Joker. What start off as nightmares will soon evolve into fantasies. Despite warnings from the Dark Knight himself, she s utterly fascinated by this man who seems the perfect expression of theory; who says all the things she needs to hear; who seems to know her better than she knows herself. Written and drawn by superstar artist Stjepan Sejic best known for his work on Aquaman and Justice League: Odyssey. Harleen is a bold new reimagining of the origin of one of Batman s greatest foes as she takes her ultimate fall from grace. Think you know Harley? Think again. The DC Black Label imprint features classic DC characters in compelling, standalone stories written and illustrated by world-class authors and artists. Collects Harleen #1-3.

Eredeti megjelenés éve: 2020

A következő kiadói sorozatban jelent meg: DC's Black Label DC Comics angol

DC Comics, Burbank, 2020
200 oldal · keménytáblás · ISBN: 9781779501110 · Illusztrálta: Stjepan Šejić
DC Comics, Burbank, 2020
200 oldal · ASIN: B0848SRH4Q

Joker · Harley Quinn (Harleen Frances Quinzel) · James Gordon

Stjepan Šejić: Harleen (angol)

Harleen az első képregényem, amit Stjepan Šejić-től olvastam, de biztosan nem az utolsó off.

Sok Harley és Joker történetet láttunk már különböző médiumokban, valahogy a DC-nek az egyik legérdekesebb szereplői, és legérdekesebb párját alkotják, nekem legalábbis biztosan. Annyian annyiféleképpen ragadták meg ezt az egészségtelen kapcsolatot, és láttuk már leírva, megfilmesítve, megrajzolva rengetegszer. Mégis nekem a Harleen rengeteget adott. A rajzolás valami elképesztő a panelek érdekesek, a színek eszméletlen szépek. A képregény az egyik legszebben kidolgozott képregén, amit idén olvastam, egy szavam nem lehet rá. A történet érdekes, és nincs mit szépíteni, én magam is odáig vagyok a pszichopata szerelmi történetekért, és ez itt is megvan. Harleen és Joker közös jelenetei érdekesek, elgondolkodtatók, de ki kell mondanom, szexik. Az egész képregény televan túlfűtött vágyakkal, elnyomott érzésekkel, gondolatokkal, amik különböző pontokon kitörnék. De hatalmas Joker rajongóként is ki mondom, nem kettejük intim kapcsolata a legszebb része a képregénynek, hanem, ahogy fokozatosan látjuk, hogy Harleen fokozatosan megbolondul, és megváltozik, ahogy panelről-panelre látjuk Joker hatását, amire a nő megváltozik. Ez az igazi erőssége ennek a képregénynek.

És itt szomorúan megjegyzem, hogy sajnálom, hogy nem lesz több DC képregény Stjepan Šejić-től, kár érte ezzel – véleményem szerint – tényleg sokat vesztett a DC.

ViraMors P>!
Stjepan Šejić: Harleen (angol)

Sosem érdekelt Harley Quinn karaktere, vagy éppen a Jokerhez fűződő viszonya*.
@Mesemondó és @CaptainV értékelése nélkül annak rendje és módja szerint elmegyek emellett a kötet mellett, pedig hát igazi csemege, ezúton hála és köszönet mindkettőtöknek.

I just want to help.
A Harleen-ban Stjepan Šejić nem csak egymás mögé pakolt néhány klisét, hanem intelligens módon, felhasználja, nem egyszer alaposan sárba tapossa a kötelező sablonokat vagy párhuzamba hozható mítoszokat. Olyanokat, mint A Szépség és a Szörnyeteg, vagy a páciensét megmenteni vágyó jószándékú pszichológus… ésatöbbi… Külön értékeltem, hogy egy pillanatig sem próbálta mentegetni Harleent, nagyon hamar tisztázza az olvasó felé is, hogy melyik utakat szokás jó szándékkal kövezni.

Do you think they can be helped?
Legyen szó akár a történetről, akár a karakterekről, Šejić abszolút következetes. Pontról pontra aprólékosan felépíti a pszichológus, dr Harleen Quintzel karakterét, hogy aztán apró darabokra szedje, és újraépítse, mint Harley Quinn-t, az őrültet. Mindezzel kellő mélységet kapott szereplőként is, és kellően hatásos lett a változás, ami végbement.

I prefer the lies, illusions. A bit of makeup and a whole lot of theatricality.
És persze nem áll meg a főcímszereplőnél. Persze nem Šejić-é az első ijesztően jó Joker-ábrázolás, de határozottan remek az ő előadásában is. Egyszerre őrült, színpadias, intelligens, manipulatív és valami kicsavarodott módon sármos.
A szereplőgárda fennmaradó része pedig remekül asszisztál kettőjük végzetes és kicsavarodott útjához.

After all, Gotham's a city where angels fly on wings of Icarus…
Lévén nem az első – és feltehetően nem az utolsó – változata Harley Quinn eredettörténetének, már az első pillanatban egyértelmű volt a végkifejlet. Azon túl, hogy a képregény egy pillanatig sem próbált mentséget találni Harleen számára, nagyon tetszett, ahogy a narráció egy pillanatig sem próbált titkot csinálni a befejezésből. Nem is lett volna értelme, ha megpróbálja. Mindehhez remek grafikai ábrázolás társul. Már az első képkockáról lenyűgöző módon süt az őrület, és később sem veszít az erejéből.

Egyértelműen kár lett volna kihagynom ezt a képregény. Erősen felkeltette az érdeklődésem Šejić további munkái és a DC Black Label további címei iránt is, és mindkét körben elég magasra tette a lécet.

*Sőt, igazából továbbra sem érdekel, mert addig sem rontom el az élményt.

Cync>!
Stjepan Šejić: Harleen (angol)

Legyen szó DC vagy Marvel univerzumról, a tudásom elég szegényes, mindkettő egy szemcsés folt. Láttam egy-két filmet, úgyhogy fel tudnék sorolni alap dolgokat, neveket és kb. ennyi xD
Ez a képregény mégis érdekelt, és nagyon ott volt!
Már a Death Vigilnél megállapítottam, hogy igen, itt van rajztudás! Elképesztően gyönyörű a grafika!
A történet kidolgozott, egy csodás pszichopata szerelem kibontakozása :D Joker mellett az ép észtől egyenes út vezet az őrület felé. Harleen fokról fokra való megbolondulása pedig hihetetlen jól lett kivitelezve!
Joker karaktere nagyon érdekes és őrjítő, hogy nem tudom vajon mi volt abból igaz, ami elhagyta a száját. A manipuláció mestere, mégis kettejük kapcsolata a maga sajátos módján igaznak hat.
A narráció zseniális, ahogy az egész történet is, tele van különféle érzésekkel, sok helyen elég elgondolkodtató.

Zsuzsanna_Makai>!
Stjepan Šejić: Harleen (angol)

Imádom Stjepan Šejić képi világát, egyszerűen minden csodás, ami kikerül a kezei közül.
A biztonsági öv bekötése/nem bekötése poénon hangosan röhögtem, majd még kétszer visszaolvastam…

CaptainV IP>!
Stjepan Šejić: Harleen (angol)

Pár óra leforgása alatt onnan, hogy a Harley-Joker románcot nem értem, és még enyhén irritál is, hála az edgelordoknak, akik gyülekeznek körülötte, eljutottam odáig, hogy az egész nemhogy teljesen logikus, de zseniális is. A két állapot között mindössze Stjepan, a Horvát történt, szóval úgy tűnik, ennyit számít, hogy a kuka Suicide Squadból vagy egy mesterműből próbálsz-e megérteni valamit.

A full package telitalát, napestig tudnám mondatok szintjére lebontva magyarázni, miért olyan megkapó az egész, de két dolog volt, ami 180°-ot fordított a véleményemen: Harley tökéletesen kigondolt szemszöge és a teljesen reális körülmények megteremtése. A kettő együtt mutatja meg, hogy az egy dolog, hogy Joker részéről nyilvánvalóan nem, de még Harley részéről sem puszta hormongőz az egész: egyrészt a stressztől és kialvatlanságtól kicsúszik a lába alól a talaj, aztán a küldetéstudatból kiválasztottságtudat lesz, és a szakmai sikerétől kezdi függővé tenni az önértékelését. Ezeknek a problémáknak mind a Joker az oka, és az Harley nagy tragédiája, hogy a megoldásukhoz is a Jokerre van szükség. Ez annyira értelmes és fájdalmas, hogy nem tud nem megesni az ember szíve rajta, különösen azért, mert ezek még csak nem is extremitások, basszus, van, hogy pszichopata bohóc nélkül is így alakul az ember egy-egy hete vagy hónapja.
Grátisznak, mintegy pihenésképpen bedriftel a sztoriba Harvey Dent, és hirtelen már arról is beszélgetünk, keressünk-e módot a szuperbűnözők rehabilitására, kell-e, hogy érdekeljen minket, mitől olyanok, amilyenek, vagy holnaptól már ne adjunk nekik enni az akcióikat elszenvedő adófizetők pénzéből.

Olyan sok szinten okos és érdekfeszítő a Harleen, hogy szinte elfelejtek beszélni arról, hogyan van megrajzolva, pedig az még egy külön mise, amire el kell menni. Legyen szó akár a háttérben lévő, minden rajzolónál kicsit más, de mindig ugyanolyan lenyűgöző Gothamről, akár a legapróbb mimikáról, amivel az arc egyszerre három dolgot is mond, odáig vagyok érte.

Hogy hány csillag? Amennyi az égen van.

Clementine_929>!
Stjepan Šejić: Harleen (angol)

Számomra Harley alfája és omegája, ez a minden, a legjobb. Annak idején, mikor kijött, már olvastam digitális formátumban, de így, hogy kézben foghattam, annyival többet tudott átadni! Csodálatos borító, minőségi papír, tökéletes kivitelezés. Az illusztrációval pedig megvettek kilóra, a kedvencem, mikor legalább annyira igényes egy képregény belül, mint amennyire igényes kívül. *Nagy sóhaj helye* Toxikus rémálmok. I ship them.
Szerintem nagyon szépen le van vezetve, hogy egy normális, okos, értelmes nő hogyan is bolondulhatott bele egy olyan baljós fickóba, mint amilyen a Joker. Jellemfejlődés, csak nem a jó irányba.

Clementine által javasolt ivósjáték: Igyál, mikor ismert szupergonosz tűnik fel/kerül említésre az aktuális panelen!

Mesemondó IP>!
Stjepan Šejić: Harleen (angol)

Stjepan Šejić az egyik kedvenc képregényrajzolóm, és ebben a kötetben hozza is a formáját. Nagyon jók az arcok, a gesztusok, a dizájn. Mellesleg pedig íróként baseball-ütővel veri agyon a Szépség és a Szörnyeteg mítoszát. Kerek, jól megírt, ütős eredetsztorit hoz Harley Quinn-hez, egy komplex, jól megírt karakterrel. Az az egy hiányérzetem maradt a végére, hogy kéne ennek a kötetnek egy pár, amelyikben meg a visszatérést/megszabadulást nézhetjük végig.

Zsoofia >!
Stjepan Šejić: Harleen (angol)

Tud e Sejic olyat csinálni, amitől nem ájulok el? So far nem úgy tűnik.
A könyv vizuálisan kielégítő, annyira gyönyörűek a kompozíciók, a formák, a stílus, a színek, de ez nem lepett meg a Sunstone után. A történet miatt halogattam nagyon sokáig ezt a könyvet, mert nem hittem el, hogy akár Sejic meg tudna győzni arról, hogy a világ legidegesítőbb karaktereinek egyike és a legbetegebb románcok egyike izgalmas és érdekes lehet.

Meggyőzött.

Ebben a történetben végigkövethetjük, hogy hogyan esik áldozatául egy környezetétől elszeparálódott, intelligens és tanult pszichiáter egy master manipulátornak. Harleen némi introspekcióval narrálja a történéseket, és minden egyes mondata egy kincs. A történet a realitása miatt is zseniális.

Viszont ezek után nagyon szeretnék egy Harley/Ivy könyvet tőle. Nem tudom a magyar kiadásban vannak-e az in progress vagy fel nem használt skiccek, de az alapján készen áll rá a testem.

littlelinda>!
Stjepan Šejić: Harleen (angol)

Ahogy sokan előttem is, énse szerettem soha mennyire idealizálva van Harley és Joker „kapcsolata”, hiszen Joker mindenkit manipulál és/vagy kihasznál – ez alól Harley sem kivétel – és nagyon örülök, hogy ez a képregény így is mutatta be őket. Mindig is úgy gondoltam, hogy Joker csak egy személyt „szeret” igazán (ez sem szeretet, hanem inkább mánia) és az Batman.

Ez a kötet gyakorlatilag a Killing Joke elméletének zseniális alkalmazása Harleyn, fantasztikus képi világgal – az arcok sok helyen annyira valódiak, hogy csak ámuldozok Stjepan Šejić tehetségén. A történet összeségében Harley Quinn eredettörténete, és ezek után számomra ez is marad az egyetlen elfogadható megjelenítése annak, hogyan lett az önbizalomhiányos pszichológusból egy Joker-megszállot, halucinált világban élő ámokfutó. Ami nagyon, nagyon tetszett, az Harley őrületének felépítése volt: először létrehozott egy elméletet arról, hogy az empátia hiánya vagy végleg megszűnése őrülethez vezet, majd az Arkham elmegyógyintézet páciensein akarta ezt bebizonyítani, és végül a saját elveinek áldozata lett. Maga az elmélet szerintem zseniális, és abszolút helytálló – az egyetlen probléma a Joker kiváló manipulatív képessége volt, így könnyen elérte, hogy Harley minden erejével segíteni akarjon rajta, és végül, elkerülhetetlenül, beleszeressen. Számomra az egyik legkiemelkedőbb részlet Joker viselkedésében volt: néha úgy tűnt, mintha őszintén beszéne; néha kiszabadult belőle a társadalom gyűlölet, a keserűség, ami Jokerré tette; de vajon színlelte mindezt? Tényleg érzett valamit Harley iránt? Semmilyen válasz nincs ezekre a kérdésekre, és ez az apró részlet teszi igazán tökéletessé a Joker karakterét. A mellékszálon megjelenített Harvey Dent eredettörténete is nagyon érdekes és lenyűgöző volt, tetszett az igazságügyi dilemma, ami szerintem sok társadalomban fent áll: hogyan kellene büntetni a visszaeső gyilkosokat? Mi értelme börtönbe zárni őket, ha úgyis kiszabadulnak (vagy felmentéssel hamarabb kijutnak), és újra ölni fognak? Harvey válasza minderre a halálos ítélet volt, de így lehetetlen lenne meghúzni a morális határt, hiszen akkor az igazságszolgáltatás se különbözik a gyilkosoktól – és ezzel meg is érkeztünk Batman filozófiájához :D Nagyon tetszett a történet befejezése, és ahogy Harley narrálta az egészet, ahogy tisztában volt a saját összeomlásával – azt a kis távoli remény érzetet adja, hogy még nincs minden veszve számára, még visszatérhet az őrületből, csak előbb segítenie kell a Jokeren…

Huntress>!
Stjepan Šejić: Harleen (angol)

Most még jobban haragszom a DC-re, mint valaha. Itt ez a gyönyörű képregény, aminek ráadásul még a története is zseniális. Az egész egyben tökéletes. De kérdem én, ha ilyen minőségi munkát tudnak csinálni, akkor a filmeknek miért a Marvel majmolásáról kell szólnia, ultra gagyi kivitelben?
Végre megkaptam az igazi Harley Quinn-t. Csodálatos volt.

marianngabriella P>!

Joker: Truth is so boring anyway. Dry… factual… misses the soul of things. Truth is the low-grade artist always on the blink of capturing the essence of their model, but eternally failing.

marianngabriella P>!

Sam: Hey, Boss? How come you let her live?
Joker: Because her eyes made me a promise, Sam!
Sam: A promise?
Joker: Yes. They promised to se me every night in her dreams.

marianngabriella P>!

He couldn't pull the trigger, because I was too beautiful to die.

ViraMors P>!

Joker: We're all monsters in a civilized cage, it just takes the right kind of pain and fear to break the lock. Just give those bars a good push! Outside of your cage is my Gotham. It is the City of Monsters! And it's an honest place!

marianngabriella P>!

The whole thing felt like one of those trashy romance tales where a plain, ordinary girl meets Mr. Tall, Sexy and Dangerous. A beast that simply needs her gentle touch and a little bit of guidance. In those stories, the girl helps the beast regain his humanity… In those stories the beasts loves the girl… I assure you, mine is not one such story.
No, my story ended up being something completely different.

Clementine_929>!

In the end, like every other politician, you are nothing but broken promises in an expensive suit.

nola P>!

All the normal people dream of going crazy every now and then… Problem is, when they do, there's no going back.