47. legjobb krimi könyv a molyok értékelése alapján

A ​tetovált lány (Millennium 1.) 1232 csillagozás

Stieg Larsson: A tetovált lány Stieg Larsson: A tetovált lány Stieg Larsson: A tetovált lány
Book24 · 3.980 Ft –16% 3.343 Ft
Bookline · 3.980 Ft –15% 3.383 Ft
1 2 3
Régikönyvek.hu 2.500 Ft-tól
1.500 Ft-tólMolyok eladó könyvei
Könyvtár

Negyven éve történt. Az agg milliárdos elveszítette unokahúgát, akit gyermekeként szeretett. S azóta is, évről évre, valaki – mintha az őrületbe akarná kergetni – minden születésnapján emlékezteti az idős urat arra a tragikus napra… Az évek óta tartó nyomozás új lendületet kap, amikor a férfi felfogad egy vesztes sajtóper után állás nélkül maradt, rámenősnek tűnő újságírót, hogy kísérelje meg az igazság kiderítését. Hisz sokan élnek még a rokonságból, akik akkor ott voltak. A gyilkosnak köztük kell lennie… Ugyanakkor egy jó hírű magánnyomozó iroda munkatársnője rááll az újságíróra, s szinte mindent kiderít róla, ahogyan mások sem bízhatnak abban, hogy titkuk rejtve marad a kivételes tehetségű, tetovált lány előtt.

Eredeti mű: Stieg Larsson: Män som hatar kvinnor

Eredeti megjelenés éve: 2005

Titis, 2016
ISBN: 9786155157370 · Fordította: Péteri Vanda · Felolvasta: László Zsolt
Animus, Budapest, 2015
576 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633243169 · Fordította: Péteri Vanda
Animus, Budapest, 2012
576 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639884229 · Fordította: Péteri Vanda

Lisbeth Salander · Mikael Blomkvist · Erika Berger · Dragan Armanskij · újságíró

Svédország · Stockholm

Csoszi P
Stieg Larsson: A tetovált lány

Az elmúlt évek már megedzettek a skandináv krimik tekintetében, úgyhogy számítottam rá, hogy valami betegesen őrült történetet fogok olvasni. Nos, nem is csalódtam ilyen szempontból. Azt el kell ismernem, hogy jól megírt, pörgős, lebilincselő a történet, de… Ennyi brutalitást, perverziót spoiler nehezen viselt el a gyomrom. A végén már a hócipőm tele volt a rengeteg Vangerrel. A két főszereplő, Lisbeth és Mikael lett a kedvencem. Nagyon jól összedolgoztak, és felgöngyölítették a szálakat. Erika nem volt túl szimpatikus. Biztos folytatom a sorozatot, de nem most.

Animus, Budapest, 2015
576 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633243169 · Fordította: Péteri Vanda
csillagka P
Stieg Larsson: A tetovált lány

Te jó szagú csodazokni és mindenféle ismeretlenen elektromos kütyük, durván alázott meg ez a könyv minden thrillernek látszó egyéb képződményt.
Nagyon féltem ettől a könyvtől, és úgy általában a skandináv irodalomtól, valahogy nem tudom elképzelni hogyan lehet normálisnak maradni napi tizennyolc órás téli sötétségben, minden északi depressziós ? és italba folytja a bánatát. ( éljenek a sztereotípiák )
Azt se tudom mondani, hogy ne lett volna igazam, könyvön ne sütött volna át az általános svéd életérzés, bizony rendesen megmozgatja negatív irányban az érzelmeket. Rég nem olvastam ennyi szörnyűséget, ilyen életszerűen leírva.
Miközben nem tudtam letenni, dühöngtem, csapkodtam, kegyetlenül kiakasztatott végtelen mocskot amit az író át akart adni, főleg Lisbeth sorsa csapott mellbe és a tudat, hogy ilyen bizony bárkivel megtörténhet. Egyik legvagányabb, legeredetibb és legokosabb lány akivel mostanában találkoztam a könyvek lapjain, végre egy harcos nő :)
Az közepéig ( na jó kicsit tovább) nagyon tetszett a vége nekem kicsit futurisztikusra sikeredett, az alap bűntényt megoldottam, ennyi Agatha után talán nem is csoda, a többit pedig rejtse kegyes homály, annyit azért hozzátéve nálam ez már nem hiányzott.
Lisbeth a szívemhez nőtt, Larsson pedig annyira a lelkemből ír, hogy nem vagyok hajlandó kicsiny hibákon fennakadni.
Kávét pedig mégy ilyen mennyiségben is szeretem, ahogyan a gondolkozásmódot is ami átütött a könyvön.
Van még szerencsére, lehet folytatni.

Animus, Budapest, 2012
620 oldal · ISBN: 9789633240588 · Fordította: Péteri Vanda
eme P
Stieg Larsson: A tetovált lány

Ezer éve vár már ez a könyv, pontosabban az egész trilógia, elsősorban a lelkes molyos értékelések hatására. AC-n és néha Conan Doyle-on nevelkedett krimiolvasó énem mindenképp találkozni akart a híres skandinávokkal. Jelentem a Larsson-találka megtörtént, de a várt élmény elmaradt – mármint az előzetes elvárásoknak megfelelő élmény, mert amúgy egyáltalán nem rossz könyv ez, csak hát nem tökéletes, na…

A több szálon futó cselekmény révén a történet kellően bonyolult ahhoz, hogy több fontos témát is megbírjon, ennek ellenére, úgy érzem, Larsson picit sokat markolt, mikor a családon belüli erőszak, a nők bántalmazása, a feminizmus, a szociopátia és pszichopátia, a vallás és vallásos túlbuzgóság, a nácizmus, a gazdasági és számítógépes bűnözés, az újságírás ésatöbbi témáját egységbe próbálta gyúrni. A tematikai sokszínűség egyrészt izgalmakban, bonyodalmakban gazdag sztorit ígér, másrészt viszont a túlbonyolítás és a szálak matematikai pontossággal kiszámított össze- és kibogozása, a túl sok, néha már hihetetlen kapcsolódási pont gyengíti a valószerűséget és életszerűséget.

A köteten emelett nagyon érződik, hogy egy trilógia bevezető része – a kerettörténet eléggé vontatott és unalmas (legalábbis számomra), míg a Venger-sztori, bár rettenetesen lassan indul be, az igazi klasszikus krimiket idézve messze a kedvenc cselekményszálam. Zárt, vidéki miliőben történő nyomozás, nem egy (néha eléggé bizarr) csavarral. Ez a rész kimondottan tetszett, míg a Salander-szálat minden „tökös csajos” jellege és kétségtelenül fontos problémafelvetése ellenére néhol túlontúl propagandisztikusnak éreztem. A Wennerström-sztori előtt pedig picit értetlenül álltam. Akárcsak a lezárás előtt. Tudom, a második kötet elő kellett készíteni, én meg nem igazán szeretem a sorozatokat, főleg akkor nem, ha nem látom önmagában is egységes egésznek és akár különállóan is fogyaszthatónak az egyes köteteket (és akkor sem, ha unos-untalan ismételgetett információkkal borzolják az idegeimet).

Ennek ellenére tagadhatatlanul beszippantott a történet, érdekes módon tényleg szinte letehetetlen volt, még akkor is, ha gyakran csodálkozva vontam fel a szemöldököm, mennyire sematikusan intézte el a szerző Kalle Blomkvist és Lisbeth alakját. Mintha 21. századi mesékből kipattant alakok lennének: az alfahím, rettenthetetlen oknyomozó riporter és a súlyos titkokat hordozó, különc, de überintelligens lány, akik előtt nincs legyőzhetetlen akadály és akik nem ismerik a lehetetlent… Nem éreztem élő embereknek őket, ezért nem sikerült közelebb sem kerülnöm hozzájuk.
Ettől függetlenül belevágtam a második kötetbe is. Néha szeretek a tűzzel játszani. :)

Nita_Könyvgalaxis
Stieg Larsson: A tetovált lány

A tetovált lány sokkal nagyobbat ütött nálam, mint vártam. Egy egyszerű krimire számítottam, erre kaptam egy nagyon intelligens, még mondanivalóval is bíró, az izgalomtól majd lapjaira hulló könyvet.
Hiába van Svédországban kolbászból a kerítés, az emberek itt se sokkal különbek. A nők bántalmazása ugyanúgy folyik a négy fal között, és az áldozatok hangja csak egy halk sóhajtás a hangzavarban. Vagy tűrik a sorsukat, vagy végső kétségbeesésükben maguk veszik kézbe a dolgokat… Aminek sokszor az a vége, hogy hidegvérű gyilkosnak titulálják őket.
Lisbeth Salander pedig felkerült nálam a kedvenc tökös hősnők listájára. Néha szívesen lennék annyira kemény, mint ő….
Ide nekem a folytatásokat!!

tgorsy

azta

Reggel fél nyolcra olvastam el. Nincs ma belőlem semmi, de nem azért mert álmos vagyok. Gimis koromban néztünk svéd filmeket, na azok ilyenek voltak. Nagyon jó, hogy miután megoldják a gyomorforgató bűntényt, még van van egy másik, mert így nem elborzadva teszem le, egy kicsit feloldja. Bár a korrupciós ügyletet nem tudtam teljesen követni, de nagyon áthallásos volt.
Itt van a másik két kötet is. De még várok, ülepítek.
Piszok jó krimi.

Szimirza P
Stieg Larsson: A tetovált lány

Ez a történet lüktet, él és beszippant, majd elkezdesz sodródni az árral és csak kapkodod a fejed, hogy milyen világba csöppentél.

Sister
Stieg Larsson: A tetovált lány

Oké, nem szépítek. Az első reakcióm a „basztikulival” volt egyenértékű. Nem hittem volna, hogy ennyire az ujja köré csavar ez a fifikás Larsson, de megtette. Egyrészt tökéletesen hozza azokat a svéd szokásokat, amiket magam is tapasztaltam az itt eltöltött három hét során. A májkrémes kenyér uborkával igazi svéd kulináris élmény. :) Másrészt nagyon is aktuális kérdéskört feszeget, ami a mai napig problémát okoz a svédeknek. Bár kívülről mi úgy látjuk, ez a paradicsom, ugyanúgy küzdenek a maguk gondjaival, mint más országok.

Már az első oldalak után éreztem, hogy ez nagyon nem szokványos skandináv krimi. Lassanként felépülő, apránként összeálló kirakós játék, amiben az olvasó kb. felváltva mereszti a szemét és káromkodik kegyetlenül. Csak a harmadáig kellett eljutnom ahhoz, hogy utána mindent félredobjak és még szegény páromat is hanyagoljam. Az utolsó 100 oldal pokoli volt. Nem tudtam olyan tempóban haladni a lapokkal, mint amilyen gyorsan el akartam jutni a végkifejletig. Amikor azt hinné az ember, hogy ezek után nem jöhet semmi, akkor jön a második és harmadik csavar. Döbbenetes. Brutális, kegyetlen és húsba vágó. Mégis kijelenthetem, hogy életem legjobb krimije.

Lisbeth Salander pedig felkerült a képzetbeli listára a legjobb női karakterek közé. Mikaellel együtt zseniális páros. És most próbálok nyugton maradni a folytatásig… Nehéz menet lesz. :)

ZsúésKrisz_Olvas
Stieg Larsson: A tetovált lány

Stieg Larsson egyenesen beleejt minket a korrupció, a politika bűzös bugyraiba. Kapunk tőle botrányt, csalást, intrikát, képmutatást, és hatalmi harcot, mindent ami elengedhetetlen egy sikeres könyv megírásához.
Lenyűgöző pontossággal felépített történet, rengeteg apró szálra elágazik, mégis kifogástalanul érthető az olvasó részére. Rendkívüli fantázia, tudás, és munka áll
a Vanger klán, ez a sikeres, de hivalkodással teli működésképtelen család története mögött.

Coffee I
Stieg Larsson: A tetovált lány

Annyira nehezen indult, és annyira örülök, hogy nem adtam fel az elején. A végére már letehetetlenné vált! :)
Nem csak egy nyomozó-sztorit kaptam ettől a könyvtől, érdemes volt elolvasni, és eddig nem is tudtam, hogy mit hagytam ki. Visszatérő vendég leszek Lisbethéknél, olvasni fogom a következő köteteket is.

Lisbethet nagyon nagyra tartom, kevesen vannak, akik annyira határozottak, „tökös csajok”, mint ő. Ő lett a második ilyen stílusú női főszereplőm. (Az első egy film, a Fülledtség főszereplője). Szeretnék én is belelátni, és megérteni őt, reméljük, a későbbiekben erre is lesz lehetőség. Mikaelről annyi mindent megtudtunk, ellenben Lisbethről szinte semmit. Éppen ezért értem, hogy miért problémázik annyit Mikael azon, hogy míg róla a nő többet tud bárkinél, Salanderhez nem lehet közel férkőzni, alig kapunk némi bepillantást a múltjába.

Végre egy könyv, aminek nem tudom előre a végét! Végre valami, amin meglepődhetek!

Remélem, az eddigiekhez hasonlóan jó könyveket fogok olvasni egész évben.

Charityy
Stieg Larsson: A tetovált lány

Mellbe vágott a gondolat, hogy ilyen bárkivel megtörténhet. Még a leghétköznapibb emberrel is. És ilyenkor meg kell találni a kiutat.
Szuper krimi, végig izgalmas volt és én is próbáltam rájönni, hogy ki a gyilkos. Szörnyű sorsokat alkotott benne az író, főleg Lisbeth élete volt nehéz. Nagyon megkedveltem őt, igazi kemény csaj, aki bírja a strapát és szembeszáll mindenkivel ha kell. Különc, nem mindennapi és éppen ezért egyedi, izgalmas karakter.

kulturmosoly

Rögtön megértette, hogy a szerelem pillanata akkor jön el, amikor az ember úgy érzi, hogy megszakad a szíve.

Kapcsolódó szócikkek: Lisbeth Salander · szerelem
finding_dori

Lisbeth Salander súlyos betegségben, információfüggőségben szenvedett, a morállal és etikával kapcsolatban pedig meglehetősen liberális elveket vallott.

Kapcsolódó szócikkek: etika · Lisbeth Salander · morál
beaaa93

A barátság – az én megfogalmazásomban – két dolgon alapul. Tiszteleten és bizalmon. Mindkettőre szükség van. Mindkét félnél. Tisztelhetünk valakit, ám ha nincs meg a bizalom a másik iránt, úgy szétforgácsolódik a barátság.

Kapcsolódó szócikkek: barátság
Light_House

– Most bemegyek, lezuhanyozom, és utána meztelenül befekszem az ágyadba. Ha túl öregnek érzed magad, akkor tiéd a kempingágy.

Goofry P

– Na és mikor van a születésnapod?
– Walpurgis-éj, április 30. – felelte Lisbeth – elég jól illik rám, nem? Olyankor seprűnyelet kapok a lábam közé, és úgy röpködök mindenfelé.

finding_dori

Lisbeth Salander attól félt a legjobban – aránytalan, betegesen nagy és fekete félelem volt ez –, hogy az érzései miatt nevetik ki az emberek. És erre tessék: hosszan tartó munkával, kemény erőfeszítések árán felépített önérzete itt hevert összetörve, megtiporva.

lizke

– Mindenkinek vannak titkai – felelte Salander közömbösen. – Az a kérdés, sikerül-e kideríteni őket.

126. oldal, 7. fejezet, 1. rész - Ösztönzés (Animus, 2009)

robinson P

Lisbeth nem tudta megmondani, miért hazudott, de meg volt róla győződve, hogy okosan tette. Ha Bjurman ügyvéd a kihalástól fenyegetett rovarfajok listáján szerepelt volna, akkor is habozás nélkül eltapossa őt a cipője sarkával.

ludovika

Sétált, könyvtárba ment, megivott egy kávét az egyik cukrászdában, este pedig beült egy moziba és megnézte a Gyűrűk Ura első részét. Egy éve készült rá, már a bemutató óta. Most úgy érezte, hogy az orkok egyszerű, könnyen kezelhető lények voltak az emberekhez képest.

Kapcsolódó szócikkek: J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura
Light_House

– És mitől voltál ebben olyan biztos?
– Azért voltam benne biztos, mert ez nem egy ócska krimi, Henrik.

Millennium sorozat · Összehasonlítás