A ​lelkek kútja (Avalantia 2.) 25 csillagozás

Stian Skald: A lelkek kútja

Fortélyos Maugis és társai a mágikus kapun átkelve egy idegen földrészen találják magukat. Ez Zengoraz, a hét sziget világa, mely mintha csupán kifordított mása lenne otthonuknak. Dacolva a rájuk törő veszedelmekkel, a csapat akaratlanul is belekeveredik a szigetlakók közt dúló különös háborúba.
Maugis hamarosan ráébred, hogy az Aranyváros utáni kutatásuk immár többről szól egyszerű kincsvadászatnál, és döntéseik két világ sorsára lehetnek kihatással. De mit is tehetne egy varázslótanonc, aki még nem teljesen ura saját hatalmának?

Underground, Budapest, 2020
170 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635740031 · Illusztrálta: Mihályfi-Tóth Alex

Stian Skald: A lelkek kútja

„Mit a képzelet verejtékkel felépít, a valóság egy pillanat alatt romba dönt.”

Sokszor félek attól, hogy ha megszeretek egy adott sorozat első kötetét, akkor a második része nem fogja megütni azt a színvonalat, amitől ez az érzés kialakult bennem. A mostani értékelésem is egy olyan sorozatról szól, amely az első részével megfogott és bizony ezzel a kötetével meg is tartott. De mielőtt ebbe belemennék, szeretném megköszönni, hogy utazókönyvként olvashattam. Köszönöm.

Stian Skald – A lelkek kútja című kötete 2021 egyik újdonsága, mely az Undorgorund Kiadó gondozásában jelent meg. A szerzőtől, mint azt fentebb már említettem, volt szerencsém olvasni Az elveszett aranyváros keresése című alkotását, ami tulajdonképpen ennek a történetnek az első része. Már akkor megállapítottam, hogy tetszik az szerző magával ragadó és egyedi stílusa, kétséget kizáró igazi high fantasy szerzeménye, mely bővelkedik a kalandregények adta izgalmakban és ezt a mitológia fűszerezi meg.

A borítóról csak annyit szeretnék megemlíteni, hogy nagyon tetszik. És itt a bizonyíték, hogy igen is lehet izgalmas és szép külsejű könyveket készíteni magánkiadásban is. De nézzük is, hogy miről szól a történet.

Az előző könyvben megismert kis csapat ott folytatja útját, ahol az első rész befejeződött. Akkor egy viszonylag izgalmas fináléval volt dolgunk, elvégre Fortélyos Maugis és társai a mágikus kapun átkelve egy idegen földrészen találták magukat. Ezt a helyet nem másnak hívják, mint Zengoraz, a hét sziget világa, amely szinte tükörképe a saját világuknak. A kezdeti döbbenetet hamar felváltja az ottani valóság két őslakói között dúló háború, amelyet sok kaland, számos szorító helyzet és halálközeli élmény tesz változatossá. Maugis varázstudása nem úgy működik, ahogy kellene, és sokszor nem érti, hogy mi történik vele és társaival. Ráadásul az Aranyváros utáni kutatás sokkalta többről szól, mint egy kalandokkal teli kincsvadászat. Hamarosan olyan tudás birtokába jut, mely elpusztíthatja mind a két világot. Vajon sikerrel jár a kis csapat? És mi történik, ha már csak a remény marad?

„Kiürítjük keserű poharunk,
Majd kéz a kézben zuhanunk
Így kelünk hát fel az utolsó útra
Feneketlen mély a lelkeknek kútja.”

Szubjektív meglátásom szerint ez a történet sokkal jobbra sikeredett, mint az első kötet.

Bővebben a blogomon:

Underground, Budapest, 2020
170 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635740031 · Illusztrálta: Mihályfi-Tóth Alex
csillabella>!
Stian Skald: A lelkek kútja

Mindjárt folytattam is a sorozatot az első rész függővége miatt. Kiderül hova jutottak kalandoraink, ez a rész talán mozgalmasabb. Kicsit többet megtudunk a szereplőkről, akik rejtélyes új világba kerülnek és számtalan veszéllyel szembesülnek.
A stílus néhol vicces, de mindenhol olvasmányos és izgalmakban itt sincs hiány.
A lezárás alapján folytatás várható :)

Kate_Moon IP>!
Stian Skald: A lelkek kútja

Ismét utazóként került hozzám, amiért nagyon hálás vagyok és köszönöm szépen :)
Hozta az előző kötetben hozott off szintet és történetet. Egyre érdekesebb a világ, egyre többet tudunk meg és egyre jobban érdekel hova fut ki a történet. Tetszett a játék (csavar) az idővel, új megvilágításba helyezte a dolgokat. Ebben a kötetben csapatunkat nem érik nagy veszteségek, de ez nem is baj.
Továbbra is szeretem ezt a fajta klasszikus fantasyt, és azt is, hogy nincs elnyújtva, nincsenek benne fölösleges körök. Manapság ritka 400 oldal alatti fantasyt találni, úgyhogy felüdülés volt ezt a kis szösszenetet olvasni.
Várom a folytatást :)

aurora_lewis_turner IP>!
Stian Skald: A lelkek kútja

„Aki szereti a klasszikus, high fantasy zsánert, annak nyugodt szívvel ajánlom. Hozza azt a színvonalat, ami a nála jóval vaskosabb, akár négyszáz oldalt is felölelő fantasy regényekre jellemző. De nincs túlnyújtva, pontosan annyit kapunk, amennyire az olvasó számít, és szerintem nem csalódik. Méltó folytatása Az elveszett aranyváros keresése c. előzménynek. Kicsit sötétebb a hangulata, de nekem annál jobban tetszett.”

Bővebb véleményem: https://www.magyarszerzokkonyveimagazin.hu/2022/06/stia…

_BenGa>!
Stian Skald: A lelkek kútja

„Mivel a kötetek megjelenése között két év telt el, jó ötlet volt, hogy Maugis visszaemlékezésével nyit a második etap. Hőseink, miután átléptek a térkapun, egy idegen világba csöppennek: Zengorazba, a hét sziget világába. Több problémával is szembesülnek: ezen az oldalon megsemmisítették a kaput, így a hazamenetel szinte lehetetlen; Mulmirian romokban, a város megmaradt lakói pedig háborúban állnak egy másik sziget hüllőszerű lényeivel. Ha mindez nem lenne elég, kedvenc Fortélyosunk azt tapasztalja, hogy mágiáját nem tudja kordában tartani, egy egyszerű lefegyverző varázslata is halálos kimenetellel fenyeget. Itt jönnek rá, hogy már nem egy szimpla kincsvadászatban vesznek részt, az egész ennél sokkal többről szól…

Szerintem ez a rész az elsőhöz képest sokkal sötétebb hangulatú, nekem kicsivel jobban is tetszett ez az alaphelyzet. Skald ebben a kötetben is jól építette fel mind a világot, mind pedig a történetet, viszont itt mintha helyenként túl sok mindent szeretett volna belesűríteni a kisregény formátumában, így egyes részek kicsit kidolgozatlannak/befejezetlennek hatnak. Viszont a leírások, bemutatások változatlanul hangulatosak, öröm olvasni őket. Lényügyileg nem lehet panaszunk, lesznek trogloditák (akikről egyből tinikorom egyik kedvenc játéka, a Heroes of Might and Magic 3 jutott eszembe), különös hüllők, akik plusz végtagokat tudnak növeszteni a meglévőkön felül, gnómok, és egy brutális méretű pók, akinek még különleges képesség is jutott. Maugli Maugis is egy kicsit közelebb kerül hozzánk, megismerhetjük, hogy a sanyarú gyerekkor milyen sebeket ejtett rajta, s ezek mennyire kihatnak rá. Egy dolgot hiányoltam, hogy a könyvben felbukkanó ellenségre csak nagyon homályos utalások vannak, a hírnökön kívül érdemi szereplő nem kerül ki közülük. Ellenben az első részhez képest itt már kicsivel nagyobb szerepet kapnak a női karakterek, Murmirian vezetőjének magánseregét ők alkotják. Szerintem ez remek megoldás volt az író részéről, hiszen a nők is tudnak olyan jól harcolni, mint a férfiak, sőt! Bizonyos szituációkban még jobban is.

Ez a kötet is függővéges, így természetesen hagy maga után egy-kettő megoldatlan helyzetet, remélhetőleg nem kell sokáig várnunk a folytatásra. Magában is megállja a helyét ez a történet, én viszont mindenképpen ajánlanám, hogy az első részt is olvassuk el hozzá, úgy lesz teljes az élmény! :)”

Értékelés az első részről és miniinterjú a szerzővel a blogon:
link

Vhrai P>!
Stian Skald: A lelkek kútja

A borító nagyon profi lett. Sok, „hivatalos” kiadóhoz tartozó könyv elbújhatna mögötte. Tökéletesen illik a fantasy zsánerhez, ráadásul minden passzol a történethez is. Engem főként a színvilága fogott meg. Szerkezetileg, lévén szó egy kisregényről, nincs túlbonyolítva, rövid, címmel ellátott fejezetek követik egymást. Stílusra nagyon olvasmányos, és a rövidsége ellenére elegendő információt kapunk a világ felépítéséről. Ez utóbbit szolgálja a kötet elején található naplórészlet Fortélyos Maugis tollából. Ám ez egyúttal lehetővé teszi, hogy az előző rész ismerete nélkül vágjunk neki ennek a történetnek. Hőseink egy fatális véletlennek, na meg a térképnek és a térpkapunak köszönhetően elkerülnek Avalantia világából, és egy ismeretlen helyen kötnek ki. Egyébként a szerző jól megoldotta a két világ közti különbségeket. Tényleg, mintha teljesen máshol lennénk. (…) Itt Stian Skald egészen részletesen bemutatja a hely történelmét és társadalmi berendezkedését. Ez nagyon jól kiegészíti a történetet.

Azt hittem, a történet nem nagyon fog meglepni, hiszen elég sokféle fantasyt olvastam már, de mégis sikerült. Stian Skald nagyon jól végigvezette azt a vonalat, ami a sztori megértéséhez kell. Az olvasó sem jön rá Maugis előtt, hogy hova is kerültek pontosan, és mekkora jelentősége van valójában mindennek. Egyébként ebben a részben szerintem teljesen a varázslótanonc került a középpontba, leginkább az ő vívódásait követhetjük figyelemmel, a többieknek most egyfajta asszisztáló szerep jutott, ezért sem tértem ki rájuk jobban. A végét tekintve biztosra vehetjük, hogy folytatódni fog még kalandoraink sorsa.

Már írtam, ritkán olvasok rövidebb lélegzetvételű fantasy történeteket, hát még olyat, amibe ennek ellenére minden belefér. Nos, pedig ez egy ilyen eset. Stian Skald remekül kezelte a világváltást, sikerült összeegyeztetni Zengoraz bemutatását a cselekmény ívével. Talán egy kissé túlságosan ki volt hegyezve a történet Fortélyos Maugisra, ám ettől nem kevésbé volt izgalmas, jól váltakoztak a nyugodtabb és pörgősebb részek. A befejezés pedig kifejezetten meglepett. Csakúgy, mint a főhősnek, nekem is ekkor esett le mégis mi történt pontosan. Kapunk ismét egy függővéget, így remélhetőleg folytatódik még a széria. Ajánlani tudom bárkinek, aki egy könnyedebb lélegzetvételű, akár 1,5-2 óra alatt elolvasható, ám a fantázia világában kalandozó történetre vágyik.

P_A_Doorman>!
Stian Skald: A lelkek kútja

Egy újabb kalandos történet Maugis mindenre elszánt csapatával. Az igazság az, hogy az ilyen ritka gyöngyszemeknek hála még mindig hiszek a szerzői kiadásban. Van, hogy minden klappol… a történet, a borító, a szolid illusztráció, a betűtípus… sőt még a nyomda által használt papír színe is. A lelkek kútjában minden a helyén van ahhoz, hogy egy jó fantasy történet legyen belőle. FIGYELEM! AZ ELSŐ KÖTET ISMERETE NÉLKÜL AZ OLVASÁS NEM AJÁNLOTT! A könyvről írt részletes cikkemet elolvashatjátok a Smoking Barrels blogon: https://smokingbarrels.blog.hu/2021/09/27/konyvkritika_…

Fróna_Zsófia IP>!
Stian Skald: A lelkek kútja

Nagyon jó, izgalmas történet volt. Sokkal jobban tetszett, mint az első része, pedig azt is szerettem :D
Végig izgalmas volt és fenn tartotta a figyelmem. Bár nem tudtam vele olyan gyorsan haladni, mint szerettem volna, de amikor olvastam, akkor pörögtek az oldalak.
A borítója nekem ennek sem igazán jött be, de ez csak az én dilim. Az ilyen típusú borítók nem a kedvenceim, ellenben tökéletesen passzol a sztorihoz ;)
Az író stílusát nagyon megszerettem. Szépen ír, jól el lehet veszni a mondatokban. Nagyon jól magam elé tudtam képzelni mindent. Én is ott voltam a föld alatt a kalandorokkal, és ez nagyon tetszett.
Az első részben megismert kis társaság tagjait itt valahogy sokkal közelebb éreztem magamhoz. Megkedveltem őket és az új karakterek is nagyon érdekesek. Vannak, akiknél kimondottan érdekel, mi lesz a sorsuk.
Kíváncsian várom a folytatást, mert természetesen a legizgalmasabb résznél lett vége a kötetnek :D
Mindenkinek ajánlom, aki szereti a klasszikus fantasy történeteket és a kalandokat :)

Stian Skald: A lelkek kútja

Titkok, rejtélyek, mágia és veszélyes kalandok egy izgalmas fantasy történetben.

Az elveszett aranyváros keresése című könyve után Stian Skald lehetőséget biztosított a történet folytatásának elolvasására is.

A kezdő kötet úgy zárult, hogy számomra folytatásért kiáltott. Noha nem volt sehol jelezve, hogy sorozatról lenne szó, azért én bíztam benne, hogy jönni fog a következő rész.
Ez miatt is hálásan köszönöm a szerzőnek, amiért elolvashattam az újabb kötetét. Nagyon örültem a lehetőségnek, mert egyrészt mindig megtisztelő, amikor rám gondol valaki a könyvének olvasása kapcsán, másrészt kíváncsi voltam rá, hogyan folytatódnak hőseink kalandjai.

Habár nem mutatott újat Az elveszett aranyváros keresése, mert egyszerűnek és sokszor kiszámíthatónak éreztem a cselekményt, de kellemes kikapcsolódás volt számomra. Mire elfogytak a lapok, egészen megkedveltem a szereplőket, a történetet. Így kíváncsian vágtam bele a folytatás olvasásába.

Azt gondoltam A lelkek kútja kapcsán, hogy engem már nem érhet meglepetés, de aztán kiderült, hogy mégis.

Mielőtt bármit mondanék magáról a történetről, mindenképpen beszélnem kell a borítóról. Míg az előző résznél nekem nem igazán tetszett a könyv külseje, valahogy furcsa volt, és a középiskolai történelemkönyvemre emlékeztetett, addig ennél a kötetnél azt mondhatom, hogy sokkal jobb lett borító. Titokzatos, rejtélyes és szerintem remekül passzol a történethez.

A könyv elején található Fortélyos Maugis naplójának egy részlete, amely egyrészt összefoglalóként funkcionál, segít visszatalálni az eseményekhez, másrészt a segítségével az előző kötet nélkül is olvashatóvá válik ez a történet.

Alapjában én azt éreztem, hogy az előzőhöz képest mozgalmasabb ez a kötet, több izgalmas esemény, több váratlan fordulat tarkította. Bár azt azért nem mondanám, hogy egyfolytában pörgött a cselekmény, mert voltak kevésbé intenzív részek is.

Bevallom, hogy A lelkek kútjának olvasását én jobban élveztem, mint Az elveszett aranyváros kereséséét, mert valahogy jobban lekötött, jobban fenntartotta a figyelmemet.

Aki az első részt olvasta, annak nem meglepő, hogy ez a kötet sem egy nehéz olvasmány, hanem egy könnyedebb fantasy történet, aminek az ember viszonylag hamar a végére érhet, mégis kellemes kikapcsolódást nyújt.

Számomra A lelkek kútja is úgy ért véget, ahogy Az elveszett aranyváros keresése. Az események egy szakasza lezárult ugyan, de a történet folytatásért kiált, így most is csak reménykedhetem, hogy olvashatok még hőseinkről.

Bővebb vélemény a blogomon:

Heléna_Szilágyi I>!
Stian Skald: A lelkek kútja

Az előző kötet ott ért véget, ahol számomra igazán érdekessé kezdett válni a történet, ezért kíváncsian vágtam bele az olvasásba. Szereplőink egy föld alatti birodalommal, számos új szereplővel, lénnyel és néppel ismerkedik meg ezen a különös földön, miközben az ifjú famulust egy olyan döntés elé állítják, amely rengeteg ember életét, sőt egy egész világ életét változtathatja meg.
Stian Skald új regénye a klasszikus fantasy toposzokra épít, ezért azoknak ajánlom, akiknek nem az a leghőbb vágya, hogy valami egészen újat és megdöbbentőt olvasson, hanem egy ismerős hangulatba és világba szeretne utazni pár órára, amely visszaadja a régi vágású fantázia világok esszenciáját.

teljes cikk: https://lenduletmagazin.hu/az-aranyvaros-keresese-folyt…

Nikolett0907 P>!

Mit a képzelet verejtékkel felépít, a valóság egy pillanat alatt romba dönt.

Nikolett0907 P>!

Ha a jövő vágyainkat megöli
Ez az éj akkor is a miénk marad
S a holnap talán álmunkat összetöri
E pillanat most örökké tart.

Nikolett0907 P>!

Hogy rendezhessem csapongó gondolataimat, megpróbálom felidézni emlékeimet arról, hogyan jutottam idáig.

Kiürítjük keserű poharunk,
Majd kéz a kézben zuhanunk
Így kelünk hát fel az utolsó útra
Feneketlen mély a lelkeknek kútja.

Garbai_Ildikó P>!

Az ifjú gondolataiba merülve bámult maga elé. „Mit a képzelet verejtékkel felépít, a valóság egy pillanat alatt romba dönt” – jutott eszébe Pendelyes Orlan vándorköltő egyik rigmusa.

E_K_Mindaleth P>!

Annak, aki az igazságot kutatja, sokszor igen zord helyeket kell megjárnia.

E_K_Mindaleth P>!

…ha nincs olyan járat, ami elvezet a kincshez, akkor magadnak kell azt kivájnod.

E_K_Mindaleth P>!

A mágia határtalan, és nem ismer halandók alkotta szabályokat.

inci81 P>!

– Az Álomszövő mindenki számára más leplét fedi fel az igazságnak, azonban csak mi, mágiaérzékenyek vagyunk képesek befogadni a sugallatait.

inci81 P>!

A tücskök ciripelése, a békák brekegése és egy bagoly távoli huhogása a százszínű, folyton megújuló élet üzenetét hordozták.

Avalantia sorozat · Összehasonlítás