A ​Vesta-szüzek háza (Roma Sub Rosa (Gordianus) 5.) 81 csillagozás

Steven Saylor: A Vesta-szüzek háza

Gordianus, a Nyomozó arról híres, hogy a baj soha nem kerüli el. Róma szennyes és gazdag utcáit járva igyekszik kideríteni az igazságot, és gyakran nem nyomokat, hanem holttesteket talál. Gordianus – aki nemcsak megfejteni képes a titkokat, hanem megőrizni is – nem tétlenkedett a Római vér és A végzet fegyvere közt eltelt nyolc évben. A Vesta-szüzek háza ennek az időszaknak a legizgalmasabb történéseit eleveníti fel.
Jól belegondolva, tulajdonképpen semmi szokatlan nem történt vele, csak a szokásos: emberrablás, fej nélküli holttest, gyilkosság, kísértetjárás és szentségtörés ügyében kell nyomoznia. És természetesen sok minden másra is fény derül Gordianus életében. Hogyan került Belbo hozzá? Hogyan találkozott Lucius Claudiusszal? Mit csinált Alexandriában? És nem utolsósorban: miről is szólt Catilina afférja a Vesta-szüzekkel?

Eredeti megjelenés éve: 1997

Agave Könyvek, Budapest, 2011
222 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155049293 · Fordította: Heinish Mónika
Agave Könyvek, Budapest, 2007
222 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789637118609 · Fordította: Heinish Mónika

Gordianus · Lucius Cornelius Sulla

Steven Saylor: A Vesta-szüzek háza

Nem nagyon olvastam eddig történelmi krimiket, ezért szerencsésen alakult, hogy egy novellagyűjteménnyel kezdtem.
Nem szájbarágós, könnyen emészthető történetek ezek, amik két dologra ébresztettek rá:
1. Siralmas, hogy mennyit felejtettem történelemből. Egy könyv persze ezt nem fogja orvosolni, de ezek a történetek feltűnés és évszámokkal való fárasztás nélkül szivárogtattak vissza bizonyos elfeledett dolgokat a fejembe, szóval a hasznossága nem lehet kérdéses.
2. Korábban azon a véleményen voltam, hogy a modern korban játszódó krimik értelemszerűen jobbak, mivel a technikai vívmányok megsokszorozzák a lehetőségeket, pont ezért nem is nagyon olvastam történelmi krimit. Nos, lehet hogy módosítanom kell az álláspontomon, ugyanis ezek hiányában is lehet érdekes történeteket írni, az emberi gonoszság, kapzsiság és gyarlóság önmagában is kimeríthetetlen forrásokat biztosít a műfaj számára, ennek ékes példái még ezek a rövid történetek is.
Világmegváltó dolgokat persze senki se várjon, már csak a terjedelem miatt se, azonban a látszat ellenére nem egy kaptafára készültek a novellák, a Mese a kincstárról pl. kimondottan példabeszédekre hajaz, A lemures a babonákra épít, a Kicsi Caesar és a kalózok pedig kellemes meglepetés volt, mert kiszámíthatónak tűnt a csattanó, aztán persze mégsem egészen úgy volt, végül a „klasszikus happy end” is elmaradt, ami nálam gyakran pluszpont. Voltak persze gyengébb darabok is, többek között a címadó novellát sem éreztem elég erősnek a feladatához, összességében azért nem bántam meg, hogy elolvastam, könnyed olvasmány volt.
Azt azért nem hiszem, hogy a műfaj rajongója leszek, még a végén túl sok történelmi hiányosságomra derülne fény!

nypiro P>!
Steven Saylor: A Vesta-szüzek háza

Első könyvem az írótól. Érdekes. nem olvastam még ilyet könyvben. Nekem ez a tipikus film. Szeretem nézni ahogy megelevenedik. Számomra ez a Ben-Hur kategória, amit csak filmen találok élvezetesnek. Viszont az író stílusa magával ragadó. Kihívás miatt kezdtem hozzá. Érdekes abban a korban nyomozói tevékenységről olvasni. Azt gondoltam pikk-pakk rájövök majd a megoldásra, de sosem :)
Akárhogy is vesszük a történelem ismétli önmagát és semmi újat nem tud mutatni abszolult előjön. Minden probléma a mai korban is előfordul. Intrika, politikai dolgok. Minden. a 4 csillag a történetek rövidsége miatt, meg némelyik nem volt annyira figyelemfelkeltő. Leginkább a méhkirály és a macskás tetszett. A címadó volt a legkevésbé érdekes.

Habók P>!
Steven Saylor: A Vesta-szüzek háza

Novellák. krimi novellák, krimis mesék. Némelyik humoros, némelyik tragikus. Maga a névadó történet nem is egyike a legjobbaknak (viszont nagyon jól hangzik). De szinte mindben Róma az igazi főszereplő, épületeivel, ünnepeivel, embereivel,. hangulatával – csak a változatosság kedvéért változik néha a helyszín (Róma környéke, illetve Alexandria) A már megkedvelt főszereplők mellett kapunk újat is – Lucius Claudius is érdekes ember.

Hollóhát>!
Steven Saylor: A Vesta-szüzek háza

Nem kell csavaros, meghökkentő nyomozásokat várni ettől a könyvtől. Viszont minden történet ízig-vérig római. Nem azokat a szokásos aspektusait mutatja be a korabeli életnek, amiket már unalomig ismerünk. Van benne igazi római színdarab (+fura humorú tömeg, aki még élvezi is ezt az előadást), aztán szellemek, macskák, „karácsonyi népszokások”, kalózok…
Ennek ellenére azért voltak gyengébb darabok a sorban. A Saturnalia-ezüst eltűnése érdekes szokásokat mutatott be, de a végkifejlete sajnos elég gyermeteg lett. A címadó Vesta-szűzek háza pedig annyi történelmi vonatkozást akart sűríteni, hogy a végére egészen zagyva maradt. A többi novella ellen viszont nem volt kifogásom.

Lali P>!
Steven Saylor: A Vesta-szüzek háza

Nyaralás alatti olvasás. Arra pedig teljesen jó, különösen amiatt, hogy több (kilenc) különálló történet szerepel benne.
Az ókori világ érzékletes megjelenítése itt is kiváló, a történetek érdekessége, vezetése már nem annyira, de ezt eddig is tudtam az íróról.
Az érdekességen túl pedig itt is sok mindennel gyarapodhat az ókori Rómáról való tudásunk.

szilva81>!
Steven Saylor: A Vesta-szüzek háza

Érdekes kis rövid történetek, egyszerű gyilkosságokkal és megoldásokkal. Nekem az Ezeregyéjszaka meséihez hasonlított, csak a helyszín nem a mesés kelet, hanem a történelmi Róma. A történelmit külön kiemelném, mert szórakoztató formában, de mélyen betekinthetünk az I.e.100 körüli Róma életébe.

ppeva P>!
Steven Saylor: A Vesta-szüzek háza

Ha a Római vér 5 csillag volt, akkor ez csak négy. Igaz, az utószó olvasása után már jobbára helyére kerültek a dolgok (meg is fogadtam, hogy eztán az utószóval kezdem a könyvek olvasását). De olvasás közben kicsit elégedetlenkedtem. Az, hogy utólag íródott, azzal a céllal, hogy kitöltse a két regény között eltelt éveket, sok mindent megmagyaráz. Bűntényekről szóltak ezek a rövid történetek, novellák, nem túl izgalmas nyomozói szállal és sok ismerettel a római korról, életről, szokásokról. A forrásmunkák szerint ezek megtörtént, hiteles bűnesetek voltak.
A Római vér-ben nem éreztem a tanító jelleget, bár nagyon sok új ismeretet szereztem belőle. Ezek a novellák viszont helyenként „oktatósak”, kiválóak lennének egy szöveggyűjteménybe, a római történelem tanításához adalékanyagként.

AnZsu_01 P>!
Steven Saylor: A Vesta-szüzek háza

A könyv krimi vonulata, amit Gordianus nyomozásai adnak meg, nem annyira izgalmas, feszült tempójú, mint amiket a ma divatos skandináv, brit vagy amerikai krimiktől megszoktunk. És nélkülözi azokat a lélektani elemeket is, amelyek az ember gyomráig képesek hatolni. Itt inkább egy megfigyeléseken és logikus gondolkozáson alapuló nyomozást követhetünk végig, ami megmondom őszintén engem nem mindig kötött le. Kikapcsolódásnak jó volt, de nem ragadott igazán magával…nem gondolkodtam Gordianussal „csak” olvastam az elmélkedéseit.
Ami miatt azonban mégis jó volt olvasni, az a korrajz és a hangulat. Mindig is szerettem az ókor történelmét tanulni és nagyon élvezem az ilyenfajta felidézését a tanultaknak.
Saylor stílusa pedig nagyon olvasmányossá teszi a történeteket.

Bolondkandúr>!
Steven Saylor: A Vesta-szüzek háza

Sokkal jobban tetszett, mint a szintén novellákat tartalmazó „Egy gladiátor csak egyszer hal meg”. A történetek is jók, de a hangulat az, ami igazán megfogott. A méhkirály és a méz-ben a vidéki villa és környéke szinte árasztja a szépséget és a nyugalmat, nekem is kedvem lenne egy ilyen helyen eltölteni egy-két hetet. A történelmi jegyzetek bemutatják az író háttérkutatásait, és sok érdekességet kapunk a korról. Saylor helye egyre biztosabb a kedvenceim között.

marcipáncica P>!
Steven Saylor: A Vesta-szüzek háza

Olyan kis semmilyen könyv ez, inkább rossz, mint jó. A történetek nem különösebben rafináltak, vagy érdekfeszítőek, de a körítés és egy-két eltalált mondat megmenti attól, hogy unalomba forduljon. Részleteket olvastam már Saylor könyveiből, de egyben még egyiket sem, kis ízelítőnek jó volt a könyv, a stílusa tetszett, a mellékszereplők is jók volt, meghozta a kedvem a Római vérhez. Igazi strand könyv, csak kár, hogy én márciusban olvastam.

robinson P>!

A laza öltözék laza erkölcsöket jelez. A tóga összetartja az embert, már ha érted, mire gondolok.

Joshua182>!

"– Tudod, nem csak a hozzád hasonló férfiak tudnak rejtélyeket kideríteni és fejtörőket megoldani.
– Úgy érted, az istenek is képesek rá?
– Nem, úgy értem, hogy a nők is képesek rá."

Mese a kincstárról c. novella

ÁrnyékVirág>!

Én magam is kinyomozhatnám a gyanús körülményeket, de… – testének roppant tömege kissé megremegett – … nem vagyok kifejezetten bátor.
– Akkor én is bevallom őszintén, hogy nem vagyok kifejezetten olcsó.
– Én viszont nem vagyok kifejezetten szegény.

Joshua182>!

– Olvassak még Platónt? – kérdeztem. – Azt mondják, a filozófia segíti az emésztést vacsora után.

A halál maszkot visel c. novella

robinson P>!

– Bethesda minden macskáját Básztetnek hívja. Így nevezik az egyiptomiak a macskaistenüket.
– Fonák egy népség, amelyik istenként imádja az állatokat. Nem csoda, hogy állandó zűrzavar van az országukban! Egy nép, amely macskáknak hódol, aligha képes önmaga kormányzására.

Amadea>!

A nyomorúság olyan, mint egy tóba dobott kavics: a tőle származó hullámok egyre csak terjednek és terjednek.

ÁrnyékVirág>!

Egy nép, amely macskáknak hódol, aligha képes önmaga kormányzására.

szilva81>!

Amikor elmondtam neki, hogy összefutottam Ciceroval, felvillannt sötét szempillája. Mindig is gyanakvással viseltetett az olyan férfiak iránt, akik gyakrabban kívánnak meg könyveket, mint nőket vagy ételeket.

robinson P>!

– Mennyit tudsz a Vesta-szüzekről? – kérdezte Cicero.
– Csak annyit, amennyit minden római: hatan vannak, ők őrzik az örök lángot Vesta templomában, harminc éven át szolgálnak, és erre az időre szüzességi fogadalmat tesznek. Ezenfelül minden generációban egyszer felüti a fejét valamilyen botrány…

robinson P>!

Lucius Claudius egy hurkaujjú, szilvaarcú, cseresznyeorrú patrícius volt, ritkuló, pirospozsgás feje búbján borzas vörös hajjal, arcán aprócska, lebiggyedő szájjal.

Roma Sub Rosa (Gordianus) sorozat · Összehasonlítás