101 ​horrorfilm, amit látnod kell, mielőtt meghalsz 13 csillagozás

Steven Jay Schneider: 101 horrorfilm, amit látnod kell, mielőtt meghalsz

Georges Méliés és F. W. Murnau klasszikusaitól Tobe Hooper és a nagy David Cronenberg vérfürdőjéig a 101 horrorfilm, amit látnod kell, mielőtt meghalsz végigvezet a népszerű műfaj egészén. Ezek a felkavaró és lenyűgöző filmek zsigeri félelmeinkig hatolnak: ismerik rémálmainkat, gyengéinket, tudják, mitől iszonyodunk és tudják, hogy rettegünk az ismeretlentől, a nemiségtől, a haláltól és az identitás elvesztésétől.
Kritikusok, filmtörténészek és tudósok járultak hozzá szakértelmükkel a 101 horrorfilm, amit látnod kell, mielőtt meghalsz anyagához, amelyben több mint egy évszázad vámpírjai, zombijai, kannibáljai és eszelős gyilkosai adnak randevút egymásnak. Ezek után mer még valaki sötétben aludni?

GABO, Budapest, 2009
416 oldal · ISBN: 9789636893187 · Fordította: Bori Erzsébet

Blissenobiarella>!
Steven Jay Schneider: 101 horrorfilm, amit látnod kell, mielőtt meghalsz

Ez a könyv az egyik legtökéletesebb ajándék, amit valaha kaptam. Hiteles válogatás évtizedes bontásban, hozzáértő elemzések épp a megfelelő terjedelemben. Minden filmre 2 oldalnyi szöveget szánnak a szerzők, a többit a képek, plakátok teszik ki. Nagyon sok filmet láttam már a felsoroltakból (a ’80-as évekből jóformán mindet), ezekről érdekes élmény volt olvasni, bár vannak köztük olyanok, mely filmek értékeiről ez a könyv sem tudott meggyőzni (pl. A Madarak esetében, aminél egy filozofikus agymenést olvashatunk, szerintem meg szimplán nem egy jó film). Vannak továbbá olyanok, amik iránt nagyon felkeltette az érdeklődésem.
Az egész könyv nagyjából ezt a célt szolgálja, pici ízelítőt, betekintést mutat a filmek történetébe, elmondja, miért jelentős alkotások. Aki mélyebb elemzéseket keres, annak ez a könyv nem való.
Filmbolondoknak viszont határozottan érdemes kézbe venni.
Egy szó, mint száz, a közeljövő egyik biztos terve számomra az, hogy mind a 101 filmet megnézzem. Ezek nélkül nem halhatok meg!

Naneth>!
Steven Jay Schneider: 101 horrorfilm, amit látnod kell, mielőtt meghalsz

Mikor megláttam a könyvtárban, nem bírtam otthagyni. A klasszikusokból jókat tartalamz, és vannak benne európai filmek amikről nem hallottam, de már kicsit elavult szegényke, hiányoltam pár remekművet belőle.

Zakkant_Tudós>!

Az elnyomás és elfojtás leépüléshez vezet.

Iszonyat, 154. oldal

Kapcsolódó szócikkek: elfojtás
Zakkant_Tudós>!

A fekete-fehér film egyszerre színesre vált egy vérrel teli kád képénél.

A bizsergető, 106. oldal

Zakkant_Tudós>!

Azt hiszed, hogy az igazat mondod, pedig ez csak a te változatod az igazságra.

Mélyvörös, 218. oldal

Kapcsolódó szócikkek: igazság
Zakkant_Tudós>!

Castle […] A kísértetdombi ház (House on Haunted Hill, 1959) vetítése során csontvázat lóbált a nézők előtt. Ám a Bizsergetővel önmagát is felülmúlta: egyes moziszékekbe vibráló, berregő szerkezetet rejtett, és a sztori megfelelő mozzanatainál működésbe hozta: soha nem maradt el a sikítás és a nevetés.

A bizsergető, 105. oldal

Zakkant_Tudós>!

Felébreszteni egy gyereket néha rosszabb, mint a legrosszabb álom.

'Ártatlanok', 126. oldal

Zakkant_Tudós>!

Ami korábban aberrációnak és elmebajnak számított, az immár része a dolgok természetes rendjének. Az elemi erejű borzalom már nem valahol a mélyben rejtőzik, hanem a felszínre tört és frontálisan támad.

Madarak, 137. oldal

Zakkant_Tudós>!

Ki tudná feledni azt a képet, amelyen Bőrpofa vad köröket ír le a láncfűrésszel a napfényben? Ahogy Joe Bob kritikus fogalmazott: Még mindig a Láncfűrészes a király."

A texasi láncfűrészes mészárlás, 214. oldal

Zakkant_Tudós>!

Látványos vérképekkel ellenpontozott sötét, érzelmileg nyomasztó realizmusához képest a többi mozimű csak ugató pincsikutya. A Porontyok viszont harap is.

Porontyok, 262. oldal

Zakkant_Tudós>!

Egy halhatatlan lény, jelen esetben a vámpír, megjelenése érvényteleníti a fizika törvényeit.