Miért ​csapott Beethoven a lecsóba? 17 csillagozás

Történetek híres zeneszerzőkről
Steven Isserlis: Miért csapott Beethoven a lecsóba?

Talán ​ismered azt az érzést, amikor van két barátod, akik nem ismerik a másikat, de biztos vagy benne, hogy jól kijönnének egymással, és minden vágyad, hogy végre összeismerkedjenek hogy aztán reményeid szerint első látásra megkedveljék egymást. Nos, ez volt az igazi oka annak, hogy megírtam ezt a könyvet. Én magam elég szerencsés voltam, hogy gyerekkoromban találkozhattam ezekkel a zeneszerzőkkel e zseniális, olykor hihetetlenül nehéz természetű, máskor nagyon szórakoztató, de mindig csodálatosan elevennek ható emberekkel. És azt akartam, hogy te is megismerd őket, és életre szóló barátságot köss velük. A könyvben megpróbáltam a lehető leghitelesebb lenni. Szerencsére semmi szükség nincs rá, hogy a zeneszerzőkkel kapcsolatban a fantáziámra hagyatkozzak ők maguk sokkal meglepőbb dolgokat produkáltak, mint bármi, amit ki tudnék találni.
Nagyon örülök, hogy a könyvem magyarul is megjelenik. Magyarország simán pályázhatna manapság a világ legzeneibb országának címére és… (tovább)

Rózsavölgyi és Társa, Budapest, 2014
158 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155062261 · Fordította: Nemes Krisztián

Ludwig van Beethoven · Johannes Brahms · brácsás

Steven Isserlis: Miért csapott Beethoven a lecsóba?

Steven Isserlis: Miért csapott Beethoven a lecsóba? Történetek híres zeneszerzőkről

Jó az ha a zenészek néha vonó helyett tollat ragadnak. Az elején nem tudtam teljesen élvezni, talán mert túlságosan jól ismerem az első három zeneszerző életútját, Mozartról és Beethovenről különösen sokat olvastam, persze akadt itt is új információ. pl. nem tudtam a hogy a metronómot kitaláló Mälzel (mondjuk van aki vitatja ezt) készítette Beethoven fültrombitáját. A stílusa aranyos, leginkább süldő fiúk és lányok részére ajánlanám, persze inkább csak azoknak, akiket érdekel a zene, de a szerző elsősorban nekik is szánta. Az ének-zene oktatásba több ilyen anekdotát csempésznék bele, a gyerekek fogékonyak erre, s talán egy húsvér hibákkal is bíró embert könnyebb megszeretni, mint egy távoli zseniknek kikiáltott szerzőt. Mondjuk fura alakok voltak ez a muzsikus zsenik, egy pszichiáter véleményét azért meghallgatnám róluk. A közepétől sokkal jobban élvezem, innen már alig-alig ismerek egy-két történetet, és talán viccesebbre is vette a figurát. Kicsit romantizált, visszafagott életút vázlatok, a durvább sztorikat kicsit elkendőzve, a tragédiákat kicsit enyhítve ismertet meg a szerzőkkel és muzsikájukkal. Külön tetszik a Hallgatnivaló fejezet, sőt Beethoventől jómagam is ugyanezt ugyanebben a sorrendben ajánlanám és Brahmsba magam is a klarinétötös miatt szerettem bele. Tök jó látni a néha morci Bachot, a zseniális, kicsit gyermeteg Mozartot, az emberkerülő mégis emberszerető Beethovent, a kicsit bunkó Brahmsot, az Isserlis kedvence, tragikus sorsú Schumannt, és a cinikus és garasoskodó Stravinskyt. Igen talán a legutolsó, kissé önironikus fejezet sikerült a legjobban. Zenével ajánlott Isserlis lecsóját fogyasztani, végighallgatni az ajánlásait. Legvégül pedig én őt magát ajánlanám. Nekem úgy tűnt Schumann áll legközelebb hozzá lélekben, az író csellóversenyével búcsúzom a könyvtől:

ppeva P>!
Steven Isserlis: Miért csapott Beethoven a lecsóba?

@nyuszviki és @sztimi53 divatba hozták ezt a jó kis könyvet. :)
Bár nem elsősorban én vagyok a célközönség, hanem a fiatalabb korosztály, nekem is nagyon tetszett. Mondott új dolgokat is (pláne Sztravinszkijról…), és felfrissítette a hajdan tanultakat. És felhívta a figyelmemet néhány zeneműre is. Ajánlom zenetanuló, zene iránt érdeklődő, sőt, a komolyzenével csak távolról kacérkodó fiataloknak és idősebbeknek is.
Eszembe jutott, milyen jó lett volna, ha az én zenetanuló gyerekkoromban lettek volna hasonló könyvek. Én még ebből a könyvből ismerkedtem gyerekként a zeneszerzők életével:

Gabye>!
Steven Isserlis: Miért csapott Beethoven a lecsóba?

@sztimi53 értékelése hozta fókuszba ezt a könyvet és mivel a helyi könyvtár beszerezte, gyorsan le is csaptam rá.
Szeretem az életrajzokat és szeretem a klasszikus zenét is, úgyhogy nagy érdeklődéssel olvastam. Voltak már ismert infók, de sok újat is megtudtam, amitől ezek a nagyok valahogy olyan emberiek lettek. Tetszett, ahogy vicces köntösben igyekszik a szerző közelebb hozni hozzánk – oké, inkább a gyerekekhez – ezeket a zseniket és a zenéjüket. Külön tetszett a zene ajánló, bár néhol én más művet emeltem volna ki, de ez mind szubjektív. Mindenképp hiánypótló mű, jó lenne ha lenne „folytatása”.
A fél csillagocska levonás azért, mert itt-ott nekem kicsit leült, vagy túl kedélyeskedő lett pár fejezet.

Boglárka_Madar P>!
Steven Isserlis: Miért csapott Beethoven a lecsóba?

Először is szeretném megköszönni @sztimi53-nak, hogy lehetőséget biztosított elolvasnom a könyvet. Köszönöm! Hálám örökké üldözni fog. :P

A könyvre Timi értékelése alapján figyeltem fel, a könyv címe igazán ötletes, egy ilyen könyvet nem szabad olvasatlanul hagyni.
Szóval hogy eleget tegyek a kérésnek kijelenthetem: igen, nagyon tetszett a könyv. Nagyon jó volt az életrajzok felépítése, és jó volt hogy mindig volt zene ajánló – bevallom a könyv nagy részét úgy olvastam el, hogy minden zeneszerzőnél először a zeneajánlót olvastam el, hogy az életrajz olvasása közben tudjam őket hallgatni. :) Kár hogy ilyen kis vékonyka, elbírt volna még néhány zeneszerzőt.

Remélem hogy a folytatását is lefordítják hamarosan. :) (de még akkor is mindig lesz olyan zeneszerző akit hiányolok XD)

szanes1>!
Steven Isserlis: Miért csapott Beethoven a lecsóba?

Nagyon jó könyv a maga nemében, engem a stílusa kicsit zavart, de kamaszoknak íródott, szóval nem én vagyok a célközönség. Fontos érdeme a könyvnek, hogy emberközelivé hozza a klasszikus zeneszerzőket (deheroizálja is őket rendesen), felkelti az érdeklődésünket irántuk, és kedvet csinál a zenehallgatáshoz is. 3 éves nagylányomnak még persze nem olvastam a könyvből, de sok klasszikus zenét hallgattunk az utóbbi időben és már ő is teli torokból énekli velem az Örömódát, sőt, múltkor a férjemet is rajtakaptam, hogy ezt dúdolja. :)
Egyébként nagyon érdekelne még Strauss, Schubert, Puccini, Vivaldi… Remélem lesz folytatása a könyvnek.
Általános iskolás, felső tagozatos gyerekeknek szívesen ajánlom a könyvet.

nyuszviki>!
Steven Isserlis: Miért csapott Beethoven a lecsóba?

Lassan másfél éve, hogy egy szép őszi napon Steven Isserlis beköltözött hozzánk. (Persze csak képletesen.) Megbabonázta a kisfiamat, aki hónapokon keresztül hallgatta esténként azt a felvételt, amin Isserlis Dvořák h-moll csellóversenyét játssza.

Semmi CSEL. VarázsLÓ! Gazdag fantáziáját és szuggesztív előadásmódját páratlan technikai tudással és muzikalitással ötvözi, játéka rendkívül nemes, ugyanakkor szellemes és mélyen megindító.

Akkoriban olvastam róla, hogy évekkel ezelőtt zeneszerzőkről szóló gyerekkönyve(i) jelent(ek) meg, s miután szívügyem a zenei nevelés, sóhajtva ábrándoztam egy magyar kiadásról.

Egy évvel később…

…folytatás itt:

Stitch>!
Steven Isserlis: Miért csapott Beethoven a lecsóba?

Egy kihívásra olvastam el, ahol komolyzenei témában kellett egy könyvet választani. Hozzám ez a téma egyáltalán nem áll közel és tudtam, hogy valami életrajzi könyvet fogok olvasni, nem valami zeneelmélet vagy zenetörténet témájú könyvet.
Ez a könyv nagyon könnyen emészthető volt, mivel gyerekeknek íródott, így érdekes, frappáns történetek voltak benne a zeneszerzőkről, amelyek segítségével könnyebben el tudtuk őket képzelni, mint emberek és különböző személyiségek.
A sok színes kis történettel könnyen lehetett haladni.
Általában egy non-fiction könyv olvasásakor szoktam jegyzetelni (mivel hamar elfelejtenék szinte mindent, amit olvastam). Itt ezt nem tettem, hanem inkább az idézeteket gyűjtöttem, mivel azokból is szépen kiolvasható egy-egy zeneszerző jelleme és annyit elég is megjegyezni a könyvből.

Keikorca P>!
Steven Isserlis: Miért csapott Beethoven a lecsóba?

Ki ne hallotta volna már Bach, Mozart, Beethoven, Schumann, Brahms vagy Stravinsky nevéről, életéről netán zenéjéről valamit? Egy picit (mi felnőttebbek) biztosan. De az már egyáltalán nem biztos, hogy ilyen szórakoztató formában! Tényleg csak sajnálni tudom, hogy nem akadt korábban a kezembe a könyv, sőt azt hiszem ennek sokkal nagyobb haszna lett volna. Ma pedig nem lenne ennyire szegényes a zenei műveltségem, ha mondjuk az ének-zene tanárunk 5. vagy 6. osztályban hasonló módon beszélt volna ezekről az emberekről és műveikről

Isserlis (aki, maga is zenész, így már egyfajta hitelességet is feltételezünk róla) nagyon jól eltalált arányokkal tálalja a 6 zeneszerző életét és fő műveit. Minden fejezetet egy lazább életrajzi leírással vagy az adott zeneszerző egy meghatározó korszakának bemutatásával indít. Ezekből főként olyan izgalmas dolgok derülnek ki, mint pl., hogy Bach szeretett pálinkát szopogatva komponálni, hogy Mozart milyen kis pökhendi volt, hogy Beethoven bárdolatlan modorával rengeteg embert megsértett, hogy Schumann egyszer magához ragasztotta a pálcáját vezénylés közben, hogy Brahms egy pocakos sündisznó volt, Stravinsky meg egy izgága kis botsáska.
Persze ezek így elsőre nem keltik azt a benyomást, hogy egy tudományos, netán hiteles ismeretterjesztő könyvről lenne szó, de épp ez az, ami szerintem képes felcsigázni és befogadóbbá tenni a gyerekeket (meg engem is). Ez követően mindig volt egy-két oldal már lényegesen komolyabb leírás az adott művészek zenéjéről. Ezek igazán érdekesek voltak, főleg mivel a szerző sosem mutatta egyoldalúnak a művészeket, mindig pontosan meghatározta az egyes korszakaikat. Ezt követte minden egyes esetben a kedvenc részem, a Hallgatnivaló, ami lényegében egy ismerkedési folyamat, egy majdani nagy szerelem esetleges első akkordjai lehetnek. Isserlis mindig gondosan válogat, s azt is megmondja, melyek a könnyedebb darabok, amelyekkel kezdeni érdemes, melyek a nehezebbek, akár több órásak, vagy a vidámak, esetleg búsongóak. És több esetben arra is javaslatot tesz, hogyan hallgassuk a zenéket (mely napszakban, táncolva, egybe vagy több részletben stb.). S, ha mindezt elolvastuk (netán meghallgattuk) belevethetjük magunkat egy részletesebb életrajzba, mely azonban felváltva tartalmaz „szárazabb” és anekdotikus, már már legenda számba menő történeteket. Ennek a váltakozásnak köszönhetően a történet cseppet sem unalmas, sőt!

Zoltán_Barta>!
Steven Isserlis: Miért csapott Beethoven a lecsóba?

Nagyon tetszett a könyv ,ezért csináltam neki egy facebook oldalt :)
Zenei linkekkel.

sztimi53>!

Egy brácsás megelégeli az ostoba tréfákat, és elhatározza, hogy ezentúl inkább hegedűn fog játszani. Fogja magát, bemegy egy boltba, és azt mondja:
– Egy hegedűt szeretnék vásárolni.
A boltos ránéz, és így szól:
– Sajnálom, uram, de nincsen. Maga nem brácsás véletlenül?
– Ööö… De igen – válaszolja a brácsás. – Honnan tudja?
– Azért, mert ez egy gyorsbüfé – válaszolja kedvesen az eladó.

70. oldal, Ludwig van Beethoven, Rózsavölgyi és társa, 2014.

Kapcsolódó szócikkek: brácsás
sztimi53>!

A tiszta erős kávét szerette, friss (nem főzött) tejszínnel. Megesett, hogy egy étteremben cikóriával kevert kávét szolgáltak fel neki. A cikória gyökérféle, ami sokkal kevesebbe kerül, mint a kávébab, és ha megfőzik a kávéhoz hasonló íze van. Amikor Brahms megkapta a kávéját, magához hívatta az étterem tulajdonosnőjét.
– Mondja csak – búgta az asszonynak –, nem tartanak véletlenül cikóriát?
Az asszony azt válaszolta, hogy de bizony, tartanak.
– Remek – felelte Brahms. – Láthatnám esetleg?
A tulajdonos hátrament, és két doboz cikóriával tért vissza.
– Csak ennyi van belőle? – kérdezte Brahms szomorúan.
Az asszony sajnálkozott, és közölte, hogy jelenleg nincs belőle több.
– Nagyszerű – mondta erre Brahms vidáman, és mindkét dobozt zsebre tette. – Akkor most menjen, és főzzön nekem egy rendes kávét!

105. oldal, Johannes Brahms, Rózsavölgyi és társa, 2014.

Kapcsolódó szócikkek: Johannes Brahms
ppeva P>!

Beethoven ekkoriban főként a bonni udvari zenekar brácsásaként kereste a napi betevőt. Meglepően sok kiváló zeneszerző játszott ezen a hangszeren – többek között Bach, Mozart és Haydn, ahogy számos későbbi komponista is, mint például a 19. században Schubert, Dvořák és Mendelssohn, a 20. században pedig Benjamin Britten és Paul Hindemith. A brácsa a hegedű rokona, ahhoz hasonlóan az áll alatt tartják, de egy kicsit nagyobb hangszer és mélyebb a hangja. A zeneszerzők talán azt szerették benne, hogy a kamarazene középső szólamaként mindent hallottak, ami körülöttük történt. Érdekes módon manapság a brácsa és még inkább a brácsások valamiért az idióta viccek céltáblájává váltak, és (teljesen igazságtalanul) azt szokták mondani, hogy a brácsások nem egészen komplettek.

69. oldal, Ludwig van Beethoven

sztimi53>!

Harmincéves korára Beethoven a legközelebbi barátainak már kénytelen-kelletlen beismerte, hogy meg fog süketülni. Kapott egy hatalmas fültrombitát, amit egyik barátja, Mälzel készített neki (ő találta fel a ma is gyakran használatos metronómot is, amely segít a ritmust tartani zenélés közben), ám hamarosan már ez sem segített.

73. oldal, Ludwig van Beethoven, Rózsavölgyi és társa, 2014.

Kapcsolódó szócikkek: Ludwig van Beethoven
sztimi53>!

Azt kell mondanom, hogy egyes darabjai számomra inkább érdekes kísérletnek tűnnek, mintsem pompás muzsikának. (Lehet, hogy nem ismerem őket eléggé, vagy egyszerűen nem értem őket, de mit csináljak… Hú de mérges lenne most Stravinsky, ha ezt olvasná! Minden bizonnyal vörös tintával, és többször aláhúzva ezt írná a margóra: „Ha nem érti, minek ír róla!?” Sajnálom Stravinsky úr, én csak elmondom a véleményemet. "És kinek van erre szüksége?")

136. oldal, Igor Stravinsky, Rózsavölgyi és társa, 2014

sztimi53>!

A fordulópontot az jelentette, amikor húszévesen, 1902-ben bemutatták egy híres zeneszerzőnek, Rimszkij-Korszakovnak. (Korszakalkotó név!)

140. oldal, Igor Stravinsky, Rózsavölgyi és társa, 2014

Bogas P>!

Ezek a 18. századi olaszok elég fura szerzetek voltak, annyi szent: egyik nápolyi hangversenyén Mozart például egy gyűrűt viselt; a közönség egyáltalán nem volt lenyűgözve, mindenki biztos volt benne ugyanis, hogy a fiú csak azért játszik olyan csodálatosan, mert a gyűrűje varázserővel bír.

Wolfgang Amadeus Mozart

Bogas P>!

A fiatal Bach még nem gyakran engedhette meg magának, hogy lovas kocsival járjon: élete leghosszabb utazásán például négyszáz kilométert tett meg gyalog, hogy meghallgasson egy híres orgonistát.

Johann Sebastian Bach

Stitch>!

Általánosságban az eddigieket úgy foglalnám össze, hogy Bach zenéje Isten szemén keresztül mutatja be a világot; Mozart olyan, mintha a természet része lenne; Beethoven pedig az egész emberiség nevében beszél. És Schumann? Schumann zenéje azt mutatja be, milyen lehetett Robert Schumann-nak lenni.