A ​nemcselekvés 4 csillagozás

Hogyan legyünk eredményesek kevesebb erőfeszítéssel?
Steven D'Souza – Diana Renner: A nemcselekvés

Miért ​nem lehetünk igazán eredményesek a szüntelen stressz és szorongás közepette?
Hogyan ellensúlyozzuk a túlterheltség hatásait?
Miként lehet kevesebb cselekvéssel többet elérni?

Egyre változékonyabb világunkban és a folyamatos túlterheltség miatt rengetegen frusztráltak vagyunk, mindig csak igyekszünk utolérni magunkat. Az összetett projektek és munkahelyi elvárások miatt kimerültek vagyunk, a végsőkig kifacsarjuk magunkat. A „cselekvés” olyan módját választjuk, amelyet inkább a küszködés és sokkal kevésbé a jelenlét, nyitottság és nyugodt megfontoltság jellemez. Ez nemcsak hogy kevéssé hatékony és hosszú távon fenntarthatatlan, de végül mindenképpen stressz, szorongás és kiégés lesz a vége.

Steven D’Souza és Diana Renner nemzetközileg elismert tanácsadók, A nemtudás című bestseller szerzői érdekes történetekben bővelkedő könyvükben feltérképezik a „cselekvés” határait és veszélyeit. Vizuálisan is megjelenített… (tovább)

HVG Könyvek, Budapest, 2018
310 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633047125 · Fordította: Andó Éva
HVG Könyvek, Budapest, 2018
312 oldal · ISBN: 9789633047507 · Fordította: Andó Éva

Steven D'Souza – Diana Renner: A nemcselekvés

Steven D'Souza – Diana Renner: A nemcselekvés Hogyan legyünk eredményesek kevesebb erőfeszítéssel?

”Ahelyett, hogy engednénk a sebesség kábulatának, az adrenalinnak, hogy azonnal cselekedjünk, következtetéseket fogalmazzunk meg, villámgyorsan döntést hozzunk megvárhatjuk, hogy miként alakulnak a dolgok, hogy új információk érkezzenek, új minták és ötletek szülessenek, új lehetőségek és erőforrások váljanak elérhetővé és a kapcsolataink fejlődjenek.”

A HVG Könyvek igényes kiadványait mindig öröm kézbe venni, A nemcselekvéssel sincs ez másként, a keménytáblás és belül minimalista grafikákkal gazdagított könyv már első ránézésre igen olvasó csalogató. A tartalma is kiemelten értékes, teljesítményalapú kultúránkban, amelyben függővé váltunk a cselekvéstől, nagy szükség van az ilyen szemfelnyitó olvasmányokra. Nem is olyan rég még én is azt vallottam, az a hatékony, ha elfoglalt őrültként dolgozunk, egyszerre 10 különböző dologgal zsonglőrködünk, mindenre azonnal rá tudjuk vágni a megoldást, egyik feladatról száguldunk a másikra. Azonban ez az embertelen tempó valójában nemcsak a kiégést garantálja, de félrevisz minket, elsodor saját belső céljainktól, nem hagy teret a kreativitásnak, és annak, hogy új információk befogadásával bár lassabb, de minőségibb megoldást találjunk az adott problémára. A mániákus aktivitással szemben korántsem a passzivitást, hanem az áramlást ajánlja a könyv, emellett pedig számos érdekes és megfontolandó tanulsággal szolgál, mind szervezeti, mind egyéni szinten. Ami miatt mégis a négy és az öt csillag között gondolkodtam, az a rengeteg különböző példa volt, többnyire ismeretlen emberek életéből. Ezeket a sokszor mesterkélt hatású tanpéldákat nem igazán kedvelem, sokkal jobban örültem, amikor saját, személyes történeteivel gazdagította gondolatait a szerzőpáros.

Saille P
Steven D'Souza – Diana Renner: A nemcselekvés

Ez a kötet azért tetszett meg, mert főleg az elején különböző történetekkel indít, hogy ki hogyan használja ki a nemcselekvés erejét. Pl. egy művész, aki a természetben található anyagokból, mint kövek ágak vagy jégdarabok épít mulandó, ámde harmóniát sugárzó műveket vagy a folyóőr, aki teljesen eggyéválik a környezetével, így tudja, hogy mi történik éppen, be kell-e avatkozni vagy sem, stb. Az is tetszett, hogy nem tolta túl a témát, nem állította hogy „a cselekvés rossz, a nemcselekvés jó” ilyen óvodás módon, hanem éppen hogy feltárta, hogy a túl sok cselekvés zűrzavarhoz és kiégéshez vezet, míg a túl kevés az tunyasághoz. Tehát a helyes cselekvés mértéke valahol a kettő között foglal helyett, és akkor élünk és dolgozunk egészséges módon, ha megtaláljuk ezt az egyensúlyt az életünkben.
És az is fontos tanítása volt ennek a kötetnek, hogy a nemcselekvés olykor életet is menthet (és erre nagyszerű példákat találtam a nemrég olvasott űrhajós könyvben is, ahol erre oktatják az űrhajósokat kifejezetten) de nekünk is hasznunkra válhat a mindennapokban ha egy-egy akcióra nem rögtön zsigeri reakcióval felelünk (mint ahogy tudjuk a Blöff-ből: "A cigó reakció qrva kemény akció!"), hanem kicsit hátralépünk és elgondolkozunk a lehetséges megoldásokon előbb….

AnZsu_01
Steven D'Souza – Diana Renner: A nemcselekvés

Ajánlásra vettem kézbe és nagyon pozitív élmény volt. Már a kötet maga is nagyon jó minőségű kiadvány, ami már önmagában biztató lett volna. Az az embertelen tempó, amit a munkában és/vagy a magánéletben képesek vagyunk magunknak diktálni, egy olyan hétköznapi rutinhoz vezet, amelynek során teljesen el tudjuk veszíteni önmagunkat, végső soron pedig totális kiégéshez vezethet, amely testi-lelki összeomlást is eredményezhet. Szerencsére ez a könyv nem arról beszél, hogy a túlpörgő életünk szokásit cseréljük a fa alá beülő semmittevő meditálásra, hanem arra mutat rá számos példán keresztül, hogy a kevesebb néha több.
A példasztorik néha kicsit „hollywoodiak” voltak, de nem zavart, mert rövidek voltak és jól szemléltették azt, amiről a szerzőpáros beszélni akart. Az sem zavarna, ha kiderülne, hogy ezek a példák valójában fikciók, mert így is felismertem magam sok szereplőben és tanultam általuk.
Biztosan újra fogom olvasni, sőt gondolkozom egy saját példány beszerzésén is.

Málnika

Ha folyamatosan rohanunk, soha nem hagyjuk abba a kívánt eredmények hajszolását, képtelenek leszünk meghallani azt a kis cérnahangocskát, amelyik azt kiáltja, hogy éljünk máshogyan. Ha csendben maradunk, könnyebben tudunk magunkra figyelni.

143. oldal (Negatív képességek)

Kapcsolódó szócikkek: csend
Málnika

Ahogy felgyorsul a világ körülöttünk, úgy lesz egyre nehezebb ellenállni a nyomásnak, hogy tartsuk az iramot. Senki sem akar lemaradni, nem akarja, hogy mások úgy lássák őt, mintha nem csinálna semmit, nem kezelné valahogyan a felmerülő problémákat. Mégis ez az a helyzet, amikor a várakozás lehetőség, hogy utolérjük magunkat. Ahelyett, hogy engednénk a sebesség kábulatának, az adrenalinnak, hogy azonnal cselekedjünk, következtetéseket fogalmazzunk meg, villámgyorsan döntést hozzunk megvárhatjuk, hogy miként alakulnak a dolgok, hogy új információk érkezzenek, új minták és ötletek szülessenek, új lehetőségek és erőforrások váljanak elérhetővé és a kapcsolataink fejlődjenek.

157. oldal (Negatív képességek)

Málnika

A kellemetlen érzések és aggodalmak elűzése érdekében túlszervezhetjük az életünket, így kompenzáljuk a hiányérzetünket, és próbálunk küzdeni, túlélni.

100. oldal ( A cselekvés működési zavarai)

Málnika

A hibátlanság, a tökéletesség megtévesztő hajszolása során előfordulhat, hogy azt a támogatást, elfogadást keressük, amit nem kaptunk meg gyermekként. Ettől aztán hajlamosabbak leszünk a túlzott önkritikára.

109. oldal (A cselekvés működési zavarai)

Kapcsolódó szócikkek: elfogadás · önkritika · teljesség
Málnika

Azóta megtanultam, hogy, ha nemet mondok, engedélyt adok önmagamnak a “nemcselekvésre”, ugyanakkor mélyebb értelemben ez igent jelent mindarra, ami igazán fontos a számomra – az egészségemre, a kapcsolataimra és a jóllétemre.

207. oldal (Negatív képességek)

Málnika

A teljesítményalapú kultúránkban mindig a kimeneten van a hangsúly: ahelyett, hogy azt néznék, mit értünk el, arra fókuszálunk, hogy mennyit dolgozunk.

89. oldal (A cselekvés működési zavarai)

Kapcsolódó szócikkek: munka · teljesítmény
Málnika

A cselekvéshez fűződő elhibázott, az eredményességet gátló viszonyulásunkat az a gazdasági hiedelem táplálja, hogy minden, ami nagyobb vagy több, az jobb is.

91. oldal, A cselekvés működési zavarai

Kapcsolódó szócikkek: cselekvés
Málnika

(…) éppen a fontosság e hajszolása tesz annyira elégedetlenné minket.

101. oldal (A cselekvés működési zavarai)

Málnika

Határidők, naptárok és feladatlisták alanyaivá válunk. “Egyórás értekezletet tartunk”, ahelyett hogy: “addig tart az értekezlet, ameddig meg nem oldjuk a problémát”.

64. oldal (A cselekvés működési zavarai)

Saille P

Hogy mit tanulhatunk? Élvezhetjük, hogy nagyobb betekintést ígérő ösvényre léptünk. „Van, ki vándor, s hazatér” – írja Tolkien A Gyűrűk Urában (The Lord of the Rings).
Ha nyitottak vagyunk arra, hogy tanuljunk az út során, a járatlan ösvény, a maga meglepő kanyaraival és váratlan látnivalóival több tanulságot kínál számunkra, mint a jól ismert autópálya.

2.Barangolás

Említett könyvek