Mátyás ​király magánélete 9 csillagozás

Steve Nording: Mátyás király magánélete

Egy kívülről, a magyar ügyekre hűvösen tekintő, de roppant éles szemű és a forrásokban is otthonos szerző könyve ez a nagynak hitt magyar király életéről. A magánélet természetesen elválaszthatatlan a politikától, a házassági és egyéb ügyektől. A könyv lapjain megelevenedik előttünk Hunyadi Mátyás kanyargós életútja. Kamaszként került a trónra, és rögtön uralkodni kezdett. Nagyszabású tervei, hódításai, emberi gyengeségei, feleségei és törvénytelen fia, majd az európai politika eseményei határolták be tetteit és végül egy – a szerző által alaposan megindokolt és leírt – orgyilkos merénylet vetett véget izgalmas és tanulságos életének.

Eredeti megjelenés éve: 2002

Róla szól: I. Mátyás

Anno, Budapest, 2008
Anno, Budapest, 2002

Virágszépe>!
Steve Nording: Mátyás király magánélete

Végigkísérhetjük Mátyás király életének eseményeit, megismerhetjük a kortárs politikusokat, tetteiket, reakcióikat. Érdekes felépítésű könyv, időnként összegzi a történéseket, ok okozati összefüggéseket boncolgat. Nem kizárólag a történelmet ismerteti kronológiai sorrendben, inkább értékeli, elemzi, sőt még ítélkezik is etikai szempontok szerint. Így bevonja az olvasót is, mivel állásfoglalásra késztet. Néha egyetértettem, néha vitatkoztam vele, néha csodálkoztam.

Virágszépe>!

De van egy másféle király is: akinek nincsenek ismert ősei, vagy ha vannak is, azok nem uralkodtak. Aki a „dinasztiából” elsőként került a trónra, annak van a legnehezebb dolga. Még móresre kell tanítania mindazokat, akik kételkednek alkalmasságában, eszében, ügyességében és mindenekelőtt kétségbe vonják a trónhoz való jogát. Ha a dinasztia megalapítója elég erős és kitartó, no és idejében leszámol ellenségeivel, akkor a helyén maradhat. Másképpen elveszik.

44. oldal (Anno Kiadó, 2002)