Golfozni ​jó 1 csillagozás

De hogyan kezdjek hozzá?
Steve Eubanks – Whitney Crouse: Golfozni jó

A magyar olvasó, amikor kézbeveszi ezt a könyvet, vagy azért teszi, mert csak homályos fogalmai vannak a golfról, vagy mert már próbálta és többet szeretne tudni róla. Szögezzük le, ebből megtanulni nem fogja, ahhoz oktató és sok gyakorlás kell. De megismerheti ennek a nehéz, de ugyanakkor csodálatos sportnak a történetét, fejlődését napjainkig, nyelvezetét és szellemiségét, eszközeit és látszólag zárt, de ugyanakkor mindenki számára nyitott, nemes világát, azt, amit a művelői életformának neveznek.

Glória, Budapest, 1999
114 oldal · ISBN: 9637495789 · Fordította: Bali Szilvia

Steve Eubanks – Whitney Crouse: Golfozni jó

Nem golfozom (nem is tervezem). Mégcsak a tévében sem nézem a közvetítéseit. De mégis, annyi helyen köszön vissza, hogy már-már butácskának tűnök, ha nem vagyok tisztában az alapjaival. Ezért olvastam el ezt a könyvet. A könyv jó, egy történetbe ágyazva ismertet meg mindennel, nem száraz és unalmas, gyorsan haladni vele.
Susan E Phillips könyvekben, amikor Ted vagy Dallie üt egy birdie-t vagy épp egy bogey-t, most már fogom tudni, hogy miért örül vagy sem emiatt. Hogy mik a séta szabályai, hogy miért épp 18 lyuk van, hogy a faütő nem is fából van, hogy mikor kell az egyes vasat használni, és mikor a kilenceset (az ötösről nem is beszélve!).
Szóval ezért kell ezt elolvasni.

otaksa>!

– Azt mondta, 18 lyuk van. Miért éppen 18?
– Örülök, hogy megkérdezte. A golf kiveszi a részét a népi hagyományokból, és Skócia volt az a hely, mely színhelyéül szolgált a golf számos meséjének. A 18 szakasz, illetve lyuk eredetéről szóló legenda pedig ezek egyike. A történet szerint az első golfpályákat egy GYEPMESTER egy nap alatt alakította ki. Egyszerűen kiment és lyukakat fúrt, ahogy jónak látta. Egyik nap lehet, hogy tizenkettőt, a következő nap lehetett huszonkettő is. Azonban minden skót férfi, aki játszott, egy bőrflaska whisky-t vitt magával, tudja, hogy ne fázzon a hideg skót szélben. Minden flaska 18 hörpintést tartalmazott, és mivel egyetlen épkézláb skót sem maradt volna kinn a pályán innivalója nélkül, ezért azután csak 18 szakasz található egy golfpályán.

otaksa>!

– Ki találta fel a játékot, a skótok?
– Ez egy komoly vita tárgya.
Mr Jones számot feltételezést említ a golf eredetéről, néhány közülük a római birodalom koráig nyúlik vissza. A hollandok is játszottak egy hasonló játékot, amit KOLVEN-nek hívtak, hozzá egy ütőt és egy labdát használtak és gyakran játszották a jégen. Egy másik feltételezés szerint a belga CHOLE nevű játék lehetett a golf őse, de Mr. Jones gyorsan hozzáteszi, hogy senki sem tudja igazán biztosan.
A legromantikusabb történet szerint egy, a Skóciában fekvő St. Andrewsból származó és nyáját őrző juhász volt a golf feltalálója. Egész véletlenül a juhász megütött egy kavicsot a pásztorbotjával és a kavics egyenesen berepült egy nyúl vájta lyukba. Amikor a juhász társa kérésére újból megpróbálta, megszületett a golfjáték. Akár tény, akár kitaláció, a St. Andrews-i Royal and Ancient Golf Club-ot a világ legöregebb golfpályájaként tartják számon.

otaksa>!

Az első hivatalos feljegyzés 1457-re nyúlik vissza, ebben az évben a skót II. János király megtiltotta az országgyűlés tagjainak a golfot, mert emberei a játékkal való fő foglalatosságuk miatt elhanyagolták az íjászat gyakorlását.

otaksa>!

– Egyébként, hogy sikerült a tegnapi golfdélutánod Mr. Davis-szel?
Kathleen nevet. Az elmúlt hónap folyamán tízszer játszotta végig a pályát, naponta gyakorolt a DRIVING RANGE-en és több új ismeretséget kötött, mint amennyit egy egész évben kötne normális esetben.
– Volt egy SCRATCH játékos a csapatunkban, aki egy TITANIUM DRIVER-rel ütött. Csak úgy repült a labda minden TEE-ról. Elérkeztünk az utolsó szakaszhoz, egy PAR ötöshöz és EAGLE kellett a nyeréshez. Ő csak megütötte a labdát és mi, akik 150 méterre voltunk a TÁNCPARKETT-től, úgy éreztük, elvesztettük a szakaszt. Idegességünkben igen rosszul ütöttünk, az egyik SHANK-elt, a másik TOP-olta a labdát. Én pedig ott álltam az emelkedőn, a magasra tett GREEN előtt egy ötös fával a kezemben mint negyedik….
Mark és Jim szájtátva állnak.