Amerika ​Kapitány és a Sólyom: Titkos Birodalom (Amerika Kapitány) 33 csillagozás

Steve Englehart – Mike Friedrich: Amerika Kapitány és a Sólyom: Titkos Birodalom

A Marvel eme megismételhetetlen történetében Amerika Kapitányt gyilkossággal vádolják, természetesen alaptalanul. A hatóságok elől menekülve Kapi és Sólyom a Fekete Párduc és az X-Men segítségével igyekeznek leleplezni a kultista összeesküvőket, akik nemcsak a Szabadság Őrzőjével akarnak végezni, de egész Amerikát el akarják foglalni.

A gyűjtemény a Captain America and the Falcon 169-176. számát tartalmazza.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Nagy Marvel Képregénygyűjtemény Hachette Hungary

Hachette Hungary, Budapest, 2020
176 oldal · keménytáblás · Fordította: Mogyorósi Zoltán · Illusztrálta: Vince Colletta, Frank McLaughlin, Sal Buscema

Amerika Kapitány (Steve Rogers) · Samuel Thomas "Sam" Wilson (Falcon) · harcos · Nick Fury

Razor P>!

Újabb retró kötet, ám a korábbi hármashoz képest ez már a 70-es évek közepének szülötte, ami bizony meglátszódik. Míg a 60-as években kisebb-nagyobb epizódokra fel lehetett bontani a sztorit, még ha volt is kapcsolódás, itt ez a nyolc részes történet teljes egészében összefügg, ráadásul a megjegyzésekből látszódik, hogy az alapozás már korábbi számokban megkezdődött. Ennyit tesz, ha valaki hosszabban vihet egy címet, nem random dobálják rá az embereket.
A történetre sok szót nem vesztegetnék, a fülszöveg elég jól összefoglalja a lényeget. Sajnos a végső, nagy fordulatot ellőtték már egy korábbi kötetben, így ott elmaradt a hűha faktor, de alapvetően élveztem a történetet. Persze mai szemmel nézve ez se kevésbé „gagyi”, mint a 60-as évek történetei – lásd pl. az egész sztorit beindító bonyodalom esetét spoiler –, ugyanakkor jól visszaadta a morális válságba került Kapitány lelkiállapotát.
Grafikailag elégedett voltam a képregénnyel, Sal Buscema jó munkát végzett. Helyenként ugyan egy-két panel kissé még puritán, de az összkép jó, közeledik az általam kedvelt 80-as évek részletgazdag képi világához.

Hachette Hungary, Budapest, 2020
BlueDeath IP>!

Mondtam már, hogy az Amerika Kapitány történetek általánosságban halál unalmasak? Nem? Hát most mondom. Uncsiiiiii. És itt spec a rajzokkal se voltam túlzottan kibékülve.
Ráadásnak még behozták a sztoriba az spoiler-t is…akiket szintén nem szeretek képregény formában.

Mircsi P>!

Az utolsó fejezet mentette meg nekem ezt, ami gyakorlatilag arról szól, hogy Steve szeretne-e továbbra is egy olyan országot képviselni, aminek ay elveivel/működésével nem ért egyet.
Az eleje kicsit uncsi volt. Meg fájdalmas is – hogy pont Steve-et sározzák be olyasmivel, ami kb számára a legfontosabb, arra nem készültem fel érzelmileg. Sam megkapja a szárnyait, ami izgi (viszont nem tud velük repülni, csak siklani, úgyhogy a Toy Story Buzz Lightyear mémek új értelmet nyertek. :D), meg ugye ott volt Sam csaja is, akinél idegesítőbb perszónát nem lehetett volna találni. Sam és Steve álneve is megér egy misét off maga a titkos birodalom koncepciója tetszett, mondjuk azt kevésbé értettem, hogy tulajdonképpen mit is akarnak, de mindegy.

BBarb P>!

Az eddigi Marvel képregény olvasásaim közül eddig ez volt a leggyengébb. A történet jó lett volna, mégis kicsit súlytalan lett. Pár szál teljesen felesleges volt és a szereplőket se kedveltem meg. Amerika Kapitány ezzel a nagy patriotizmusával amúgy se volt a szívem csücske, bár itt az utolsó fejezet szépen visszaadta a dilemmáját.

JGabesz P>!

Egy szépen felépített, de azért mégis erősen 70-es évekbeli történet Amerika Kapitány szemszögéből. A nagy csattanókat már itt is ellőtte a korábbi Angyalok mindörökké kötet (de persze a borítóválasztás sem túlságosan spoiler mentes), nem is teljesen értem ezt a kiadási sorrendet, sokat javított volna mindenkét oldalon ha fordítva találkozom velük, ugyanígy az Ultronnál is, és nagy eséllyel a Kree-Skrull háború kötetben sem maradt hátra már sok meglepetés. Ellenben a spoiler ellenére is teljességel élvezhető olvasmány, a rajzok is szépen illeszkednek korukhoz képest is. Nekem a Sólyom mellékszáll volt ami így kevésbé jött be (főleg a barátnője miatt), de szerencsére nem sokáig tart, Steveről pedig szívesen olvastam volna tovább is, hogy merre viszi útja ezek után.

jardo P>!

Lehet, hogy a maga idejében ez egy újszerű, formabontó történet volt, de mai szemmel nézve már kicsit megmosolyogtató, sőt, kifejezetten gagyi. Az egész eseménysorozat kiváltó okai mondvacsináltak, pl. a leírásban is említett gyilkosság után az áldozatot egyetlen orvos vagy halottkém sem vizsgálta meg? Pillanatok alatt tisztázódott volna a helyzet, és kiderül, hogy nem a Kapitány az elkövető. Meg a közvélemény is tényleg AZONNAL a Kapitány ellen fordul, amint egy teljesen ismeretlen, a semmiből hirtelen előbukkanó alak elkezdi őt ócsárolni? Ugyan már…

Ezekkel az oldschool történetekkel nagyon kevés kivételtől eltekintve mindig az a bajom, hogy nem elég, hogy kb. 12 éveseknek készültek, de olyan, mintha írni is ugyanennyi idősek írták volna. De persze tudom, hogy igazságtalan lenne mai szempontok szerint számon kérni egy közel 50 éves képregényt, pláne, hogy tényleg vannak benne gondolatébresztő, akár ma is aktuális dolgok (pl. a média és a tömegbefolyásolás hatalma, stb.).

Luke_Skywalker P>!

Ha valaki esetleg hadilábon állna a régi stílusú képregényekkel, ezt a kötetet jó szívvel tudom neki ajánlani. Ennek a története már jól fel van építve, még ha itt-ott találhatóak is benne gyermeteg megoldások. A végső nagy fordulat eléggé megdöbbentő, bár szerintem túlzásba vitték a politizálást az alkotók. A rajz tetszik, a hátterek itt azért már nem annyira minimalisták, és az arcok is karakteresek. Alapvetően egy hangulatos, jól összerakott történet. Nyilván nem olyan súlyú, mint mondjuk a Kraven Utolsó Vadászata vagy a Főnix Halála, de a klasszikusok közül mindenképpen a jobbak közé tenném.

Mircsi P>!

…"Ki Amerika Kapitány?" A válasza pedig egyszerű: egy ember, aki rendíthetetlenül hisz Amerika legszentebb eszméiben.

Szerkesztői előszó

Kapcsolódó szócikkek: Amerika Kapitány (Steve Rogers)
Dávidmoly P>!

Milyen lehet szökevényként élni, amikor szuperhőshöz méltón egy kanyi vasad sincs az útra?
Hát ilyen.

172. szám: Itt a Vészmadár

Dávidmoly P>!

Dum Dum Dugan: Vissza, Nick! Tűz van!
Nick Fury: Egy szemmel is látom ám, Dugan!

173. szám: A Titkos Birodalom bűnei

Kapcsolódó szócikkek: Nick Fury · tűz
Dávidmoly P>!

A Bolha: Egy jó harcos nem csak az öklét használja ám, bosszúangyal… …a meglepetés ereje, a képességek és a helyzetfelismerés is számít!
Amerika Kapitány/Steve Rogers: Ó, tényleg?

169. szám: Mikor egy csillag kihuny

Kapcsolódó szócikkek: Amerika Kapitány (Steve Rogers) · harcos
Dávidmoly P>!

Szemtanúi lehetünk egy sajátos udvarlásnak:
Kőarc meglehetősen magányosan töltötte száműzetését… és nem finomkodott, amikor hazai asszonyt akart szerezni magának! Most, hogy talált egyet, az egyetlen dologgal próbálta lenyűgözni, amihez ért… megvesztegette valami értékes ékszerrel.
Leilát azonban egy cseppet sem hatotta meg, és előzékenyen javaslatot tett Kőarcnak, hogy hová dugja az ékszereit. Közben hosszasan ecsetelte, hogy Kőarc, mint ember sem rendelkezik túl sok pozitív tulajdonsággal…
Az elutasított, megalázott Kőarc viszont erre már csak a saját eszközeivel tudott reagálni… …és erőszakkal fenyegette a nőt.

171. szám: Szökés

Dávidmoly P>!

Amerika Kapitány/Steve Rogers: De miért?
Holdkő: A válasz egyszerűbb, mint Hank Williams gitártémái… a hatalomért, pénzért és az örömért… …hogy láthatlak elbukni, bosszúangyal!

171. szám: Szökés

Kapcsolódó szócikkek: Amerika Kapitány (Steve Rogers)
Dávidmoly P>!

Tizenhármas: Kérdezni veszélyes dolog, Willie Samuels. Általában válasz követi.

173. szám: A Titkos Birodalom bűnei

Kapcsolódó szócikkek: kérdés · válasz
Dávidmoly P>!

Sólyom/Sam Wilson: Szép dobás, Kapi! Simán beválogatnálak a csapatomba!
Amerika Kapitány/Steve Rogers: Aha, de már most is benne vagyok!

174. szám: Az alagút végén…

Dávidmoly P>!

Holdkő: Tudod, még nem láttam olyan katonát, aki ne fölényeskedett volna azzal, hogy a civilek nem értenek a háborúhoz! De a pókerben ezt blöffnek hívják!

175. szám: …ott a fény

Kapcsolódó szócikkek: blöff · katona · póker