Civil ​bátorság 11 csillagozás

A hatalom nélküliek hatalma
Steve Crawshaw – John Jackson: Civil bátorság

A szerzők nyolcvan történetet gyűjtöttek össze a világ minden tájáról, hogy felhívják a figyelmet: az emberek apró tettei kellő merészséggel és ötletességgel meglepő ellenerőt képesek generálni az erőszak, az önkényuralom és a törvénytelenségekkel szemben.
Ez a könyv azokról szól, akikben volt elég civil kurázsi a döntő pillanatban, és nem maradtak csendben, hihetetlen leleményességgel diktátorok uralmának megdöntését és igazságtalan törvények megváltoztatását segítették, akik képesek voltak emberként viselkedni az embertelen helyzetekben, hogy méltóságban és szabadon élhessenek. Sokan közülük vállalták a verést, a börtönt, vagy akár a halált, amikor felemelték a hangjukat, mégis azt mondják, csupán a legalapvetőbb emberi elvekért álltak ki, s csak azt tették, amit bárki más is megtett volna a helyükben.

HVG Könyvek, Budapest, 2011
248 oldal · ISBN: 9789633040676 · Fordította: Igaz Katalin

egy_ember >!

Steve Crawshaw – John Jackson: Civil bátorság A hatalom nélküliek hatalma

Lehet, hogy ez a könyv csapongó, még az is lehet, hogy felületes, és az biztos, hogy kicsit patetikus. Viszont fontos.
Fontos, hogy az emberekben időnként tudatosítsák, hogy rajtuk is múlnak dolgok. Hogy a hatalom nélkülieknek igenis van beleszólásuk a világ folyásába, és ehhez még csak hősnek sem kell lenni mindig. De van, amikor igen.
Fontos azért is, mert nem csak a dél-amerikai, afrikai és ázsiai elnyomó rezsimek, a náci és kommunista diktatúrák ellen emel szót, hanem azokat a demokratikus államokat is kritizálja, amik alkalmanként elfelejtik, hogy ők demokráciák.
Fontos, hogy időnként megismerjük a civil kurázsi olyan megnyilvánulásait, mint az uruguayi focidrukkerekét, akik a katonai junta idején a válogatott meccseken a himnusznak csak egy sorát énekelték, azt viszont teli torokból: Tiranos temblad! – Reszkessetek zsarnokok! Tízezer embert mégsem lehet letartóztatni, és a himnusz szövegét átírni is meglehetősen kínos.
Mint azokét a perui ellenzékiekét, akik 2000 májusában minden pénteken összegyűltek Lima főterén, hogy kimossák a perui zászlót, amihez hamarosan országszerte százezrek csatlakoztak, és öt hónap alatt elérték Fujimori elnök távozását.
Mint azokét a brit aktivistákét, akik az apartheid rendszert támogató Barclays Bank pénzfelvevő automatái fölé CSAK FEHÉREKNEK és CSAK FEKETÉKNEK feliratokat festettek, akciójukkal elérték, hogy egyre kevesebb brit pályakezdő jelentkezett a banknál, piaci részesedése 12%-ot esett, és a Barclays 1986-ban kivonult Dél-Afrikából, ami súlyos gazdasági csapást jelentett az apartheidnek.
Mint azokét a fiatalokét, akik Myanmarban úgy játszották ki a gyülekezési tilalmat, hogy a burmai kultúrában alantas lényeknek számító kutyákra aggatták a gyűlölt a katonai vezetők képeit.
Mint azokét a német nőkét, akiknek zsidó férjeiket a nácik kénytelenek voltak szabadon engedni, mert nem engedhettek meg maguknak egy több száz „német anyából” álló tiktakozó menetet Berlinben.
Mint azét a fekete varrónőét, aki nem engedte át a helyét egy fehér férfinak a színeseknek kijelölt részen, és ezzel kirobbantotta a montgomeryi buszblokádot, és közvetve még számtalan más tiltakozó akciót a szegregált Délen.
Mint azét a 25 éves afgán nőét, aki nyilvánosan felszólította a hadurakat, hogy fejezzék be az ország tönkretételét.
Mint azét a brit jogászét, aki 1960-ban egy újságcikket olvasva eltöprengett azon, hogy Portugáliában miért zártak be két embert, akik egy kocsmában Salazar eljövendő bukására koccintottak, és ebből a töprengésből egy év alatt megszületett az Amnesty Intenational.
Mint azokét az amerikai katonai ügyészekét és tisztekét, akiket felháborított, ahogyan a hazájuk bánt a guantánamói foglyokkal, és tikos anyagokat hoztak nyilvánosságra, vállalva ezzel a meghurcoltatást.
Mint azokét a…

pupsegal P>!

Steve Crawshaw – John Jackson: Civil bátorság A hatalom nélküliek hatalma

Igen érdekes sikerült kis könyvecske. A tartalma ellenére, könnyű olvasmány, gyorsan lehet vele haladni. Bár megvannak a maga hiányosságai, például hogy elég tömören írja le az eseményeket, inkább tartalmazott volna kevesebb történetet, de azokat bővebben ismertetve, viszont ha csak azt nézem, hogy egy-egy apró, és tényleg minimális erőfeszítéssel (meg talán némi kurázsival) hétköznapi emberek, mit vittek véghez, akkor az elképesztő. Tényleg nem kell hozzá nagy dolog, nem kell feltétlenül fegyvert ragadni és a lövészárokban várni a gránátokat, elég annyi, hogy például nem adod át a helyedet a buszon, hanem ragaszkodsz hozzá. Vagy lámpákat fel-lekapcsolgatni bizonyos időpontban. Ezzel megint csak megmutatkozik az, ami a történelem során számtalanszor bebizonyosodott már: nem egy ember kezében összpontosul a hatalom, hanem a népében és ehhez elég annyi, hogy egy-két ember merjen más lenni, mást tenni előbb-utóbb a hasonlóan gondolkodók ott fognak állni mögöttük.

HVG Könyvek, Budapest, 2011
248 oldal · ISBN: 9789633040676 · Fordította: Igaz Katalin
Ibanez P>!

mindig
annyira féltél tőlük,
annyira kicsi voltál
mellettük, ahogy fölötted
álltak a lépcsőn, a szószéken, a tribünön,
pedig elég csak egy pillanatig
nem félni, vagy csak
kicsit kevésbé félni,
hogy rájöjj, hogy pont ők,
ők félnek a legjobban

(Stanislaw Baranczak: Azok az erős férfiak)

Jó kis összeállítás a hatalom bajszának ráncigálásáról, történetek a világ minden tájáról, az elmúlt száz évből, amikor a hatalom vagy egy elfogadott – de hibás – norma ellen felszólalt akár csak egy ember, s akár mozgalommá duzzadva elérte a változást.

„Valahányszor valaki kiáll egy eszme mellett, vagy tesz valamit azért, hogy másoknak jobb sorsa legyen, vagy éppen felemeli a hangját valamilyen igazságtalanság ellen, a remény kicsiny hullámot vet a víz felszínén. A milliónyi különböző energiából és bátorságból született hullám pedig összeverődik, és olyan erős áramlattá egyesül, amely az elnyomás és ellenállás leghatalmasabb falát is képes ledönteni.” (Robert Kennedy)

A holokauszttól kezdve a volt Szovjetunió felbomlásáig, a ruandai népirtástól (amelyről hamarosan olvasni is fogok egy könyvet) az amerikai szegregációig, az emberi jogokat eltipró hatalmak közé pillanthatunk be, s abba, hogy mely mozzanatok voltak épp jó helyen, jó időben, hogy megdönthessék a hatalmat, legyen akár a lámpák fel-le kapcsolgatása (jó sztori), a tévék megsétáltatása vagy csupán egy ének megfelelő módon való előadása a program.

„Azt tettük, amit tennünk kellett.”

Nagyon tetszett a történetek közül a kísérleti tanár-diák próba, hasonló volt a börtönőr-fogoly próbához, hát igen, ezek vagyunk mi, emberek, de azért örültem, hogy volt ellenszegülő is: „De van választásom! Miért ne lenne? .. Saját szabad akaratomból jöttem ide… és így is megyek el.”

A történetek közül a kevésbé ismertek, eldugott kis államokban történtek voltak a kedvenceim, sok történeten nevetni is lehetett (kiváltképp a megduplázott-photoshoppolt szerb képeslapon :-D), valamelyiken pedig izgulni is.

„A diákokat is arra biztatják, kérdezzék meg: mi lett volna, ha milliók – és nem csak néhány száz nő – szálltak volna szembe a zsarnokkal?”

Valószínűleg máshogy rendszereztem volna azonban a könyvet, hiszen egy-egy ország (pl. a szovjet blokk feloszlása) más-más helyen köszönt be, kissé „ismétlésnek” hatva. Sok történetet túl rövidnek éreztem, hosszabb magyarázat is elfért volna mellette. Sokkal több képnek is örültem volna, illetve néhány személynék a még emberibb bemutatást is hiányoltam, néha kissé szárazra sikerültek a történetek.

„Miért kérnek tőlem olyat, hogy bújjak egyenruhába, utazzak tizenvalahány ezer kilométert, hogy Vietnamot bombázzam, és sötét bőrű emberekre lőjek, amikor az úgynevezett néger embereket Louisville-ben kutyába se veszik, és elemi emberi jogaikat sem biztosítják?”

Összességében azonban egy átfogó és gondolatébresztő kötet, a történetek egy részét történelemórákon igazán elővehetnék, színesíteni is az anyagot és elmélyedni a miérteken. Ráadásul ez csak egy szemelvény az emberi hatalom ocsmány módszereiről és a velük szembenállók bátorságáról, hiszen javarészt hatalom kontra civil történeteket kapunk (és hol van még a nők, gyerekek, más vallásúak stb. elleni bánásmód és még sorolhatnánk)…

„Brian: Ti mind egyéniségek vagytok!
Tömeg: Igen! Mi mind egyéniségek vagyunk!
Egy férfi a tömegből: Én nem.”

makitra P>!

Steve Crawshaw – John Jackson: Civil bátorság A hatalom nélküliek hatalma

A Civil bátorság zavarba ejtő könyv. Kétszeresen is.

Először azért, mert olyan, mint egy mesekönyv: egyszerű szavakkal leírt, hétköznapi, ismerős emberek történetei. Nincs tágabb történelmi kontextus, csak az események és a következmények leírása. Néha kicsit el is túlozzák utóbbit a szerzők, hogy nagyobb súlyt adjanak az egyes eseményeknek – mert úgy gondolom, hogy aki kicsit utánaolvas, annak lehet, már képe van a történtekről.

Másodszor pedig azért, mert hirtelen elkezdi magát az olvasó kényelmetlenül érezni. Elkezd gondolkodni, kellemetlen kérdéseket feltenni – tényleg csak ennyit kellene tenni? A számtalan megtörtént esemény hitet és erőt ad; hitet abban, hogy lehet változtatni és erőt ahhoz, hogy ezt megtegye. Lehet, ez csak kicsi lépés lesz, de fontos, mert sok kis lépés talán tényleg hegyeket tud megmozgatni.

A sokszor megható, néha megnevettető, de általában felemelő és igaz történetek elolvasása után pedig a népszerű mémet idézhetjük: „Faith in humanity – restored!”

Diosz P>!

Steve Crawshaw – John Jackson: Civil bátorság A hatalom nélküliek hatalma

Találó címmel bíró kis könyv, mely olyan történetek gyűjteményét tárja elénk, ami mindenképp elgondolkodtatja az embert: ne legyünk kishitűek! Mindannyian pillangók vagyunk, tettünk igenis hatással van környezetünkre: tegyünk érte / tegyünk ellene!

vargajudit P>!

Steve Crawshaw – John Jackson: Civil bátorság A hatalom nélküliek hatalma

Jó könyv, jó történetekkel. A fél csillag levonás oka, hogy lehetett volna mélyebbre is ásni, esetleg megszólaltatni a még élő szereplőket, így maradt bennem hiányérzet.

mohapapa I>!

Steve Crawshaw – John Jackson: Civil bátorság A hatalom nélküliek hatalma

Nem is tudom… Mint könyvet, irodalmi tevékenységet nehéz értékelni. Mint mondanivaló: ötös.
A napokban vitatkoztam egy jobbára keresztény internetes-fórumon emberekkel a politikában való részt vételről. Ők nagyjából a teljes apolitizmus hívei. Szerintem azért, mert a pártpolitikát értik rajta.
Ez a könyv felfest lehetőségeket, és kratívvá tesz, hogyan lehet pártpolitika nélkül az emberért politizálni. Már amennyiben ez politika egyáltalán.

piccola>!

Lengyelországban, az 1980-as években, miután betiltották a független Szolidaritás mozgalmat, számtalan demonstrációt szerveztek a kommunista rezsim ellen. Majd egyszer csak megjelent a Narancs Alternatíva (Pomarańczowa Alternatywa) mozgalom, tüntetve a kommunizmus mellett, transzparenseiken követelve a 8 órás munkanapot a titkosrendőröknek és virágokat szórva a rendőrautókra.
Mindenki tisztában volt azzal, hogy egy ilyen spontán támogatás teljes képtelenség, mindenki értette a kegyetlen tréfát a kommunistákat támogató akciókban. Ezt azonban kínos lett volna a kormánynak is értenie.
A nagy októberi szocialista forradalom 70. évfordulójára rendezett nagy „kommunistaszimpatizáns” tüntetésre buzdító felhívás így szólt: „Ideje megtörni a néptömegek passzivitását!”

Az illegális ketchup és az ingyenes WC-papír c. fejezet

vargajudit P>!

A gyűlöletrádió adásának zavarása – ezt általánosan elismerik – erős figyelmeztetés lett volna, és talán életeket is megmenthetett volna. A Pentagon a már egy hónapja folyó népirtás idején keletkezett feljegyzésben azonban úgy határozott, hogy az adás zavarása túl drága lenne. A zavarás költsége óránként 8500 dollár lett volna. Ezt túl magas árnak ítélték ahhoz, hogy néhány ezer ember életét megmentsék.