A ​püspök embere (Cotton Malone 13.) 57 csillagozás

Steve Berry: A püspök embere

Az ​ádáz ellenségeskedés J. Edgar Hoover és Martin Luther King Jr. között, amelyet illegális megfigyelések és titkos akták jellemeztek, állítólag véget ért 1968. április 4-én, amikor Kinget lelőtte James Earl Ray. De talán nem ez volt az oka.
Ötven évvel később az Igazságügyi Minisztérium egykori ügynöke, Cotton Malone kénytelen szembesülni az igazsággal, hogy valójában mi történt azon a végzetes napon Memphisben.
Egy incidenssel kezdődött tizennyolc évvel korábban, amikor Malone-t, a fiatal tengerészeti ügyvédet Stephanie Nelle, magas beosztású igazságügyi minisztériumi jogász felkéri, hogy segítsen egy vizsgálatnál. Malone rögtön lecsap a lehetőségre. Azonban hamarosan rájön, hogy két ellenérdekű szervezet – az Igazságügyi Minisztérium és az FBI – harcol egymással egy ritka érme és titkos akták megszerzéséért, amelyek olyan információkat tartalmaznak a King-gyilkossággal kapcsolatban, amelyek ártatlan életeket tehetnek tönkre, és fenyegetik a polgárjogi mozgalom… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2018

GABO, Budapest, 2018
424 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634067337 · Fordította: Lantos István
GABO, Budapest, 2018
424 oldal · ISBN: 9789634067665 · Fordította: Lantos István

Cotton Malone · Stephanie Nelle · Martin Luther King

Steve Berry: A püspök embere

Ezúttal Amerikai egyik legmeghatározóbb politikai gyilkossága, az ifj. Martin Luther King elleni merénylet adja a hátteret. Berry a történelmi tényeket saját fikcióival mesterien keveri. A püspök embere végig tartja a feszültséget, elképesztően hihetőre, már-már provokatívra sikerült.

Navi>!

Istenem …
Kifejezetten érdekes történet, s soha nem fogjuk megtudni, mi is történt valójában és ki húzta meg a ravaszt. Ha ezt a verzió fogadjuk el igaznak, akkor ehhez hatalmas kötelességtudat és elhivatottság kellett. Ezt megtenni az emberekért … A husazdik század egyik legmeghatározóbb személyisége és az ő barátai és ellenségei. King és az FBI legmocskosabb korszaka …
Nagyon sajnálom, s sajnos néha még mindig azt érzem, hogy mi minden lehetne ma más, ha több idő adatott volna neki.
Maga az akció rész nagyon izgalmas, fordulatos, csak úgy hullottak az emberek.
Ez lehetne a 0. kötet, itt indul el Malone karrierje.

ViveEe P>!
Steve Berry: A püspök embere

Ez a könyv sokkal másabb volt, mint az eddigiek. Először olvastam az írótól (először is írt) E/1-ben. Először olvashattunk mindent csak Cotton szemszögéből. És először volt szerencsém a tapasztalatlan, kezdő Cottonhoz.
És ez mind jól sikerült. Amint hozzászoktam az új körülményekhez, már nagyon szerettem.
Cotton legelső küldetését meséli el, mely során Martin Luther King halálával kapcsolatosan járunk körül titkokat, és az FBI sötét múltját is kicsit megbolygatjuk.
Innentől a megszokott üldözés, menekülés, harc, nyomozás volt, csak a kezdő Cottonnal. De nagyon élvezhető volt így is.
Maga a történet, a jelentések is nagyon érdekesek, nem semmi, hogy mi ment akkoriban.
És a vége. Bár nincsenek a nyilvánosság elé tárt bizonyítékok, és ez is csak egy elmélet, de el tudom hinni King utolsó beszédével összevetve. Ez is lehet belemagyarázás, de annak elég jó. Annyi minden nem az, aminek látszik.
Berry tényleg egyre jobb és jobb. Várom a következőt!

Habók P>!
Steve Berry: A püspök embere

Az eddigi könyvekben Cotton Malone „nyugdíjas” éveinek eseményeit olvashattuk. Csak néha tett egy-egy utalást arra a tizenkét évre, amíg a Magellán Ügynökség embere volt. Most viszont az első munkájára emlékszik vissza. Ami nem különbözik nagyon a későbbiektől – üldözés, lövöldözés, intrika, nem tudni, ki kivel van. Ami különleges, az az ügy – Martin Luther King halála . Berry persze keveri a tényeket és a fikciót – de akár így (vagy majdnem így) is történhetett (volna). És ettől lesz igazán izgalmas a regény

Baráth_Zsuzsanna P>!
Steve Berry: A püspök embere

Még ennyi év (és könyv) után is tud újat mondani nekünk Steve Berry Cotton Malone-ról. Az író egy kaptafára készíti ugyan a regényeit, mégis mindig bele tud tenni egy olyan csavart, amivel meg tud lepni bennünket, és kíváncsian várjuk a soron következő kalandot. Ezúttal is így történt, abban a percben, hogy végre kézbe vehettem a legújabb részt, elsüllyedt körülöttem az idő, annyira belemerültem a történésekbe, függetlenül attól, hogy már ismerem az író minden kis trükkjét, mikor fog belépni egy újabb karakter, hol jön az újabb csavar, stb. Mert Berry profin ír, úgy hozza a szokásost, hogy mindig kapunk valami pluszt is, ami miatt úgy érezzük, ismét egy különleges kaland részesei lehetünk. Mivel Cotton Malone-ról már mindent tudunk – már azt is, miért hívják Cottone-nak –, ezért ő „csak” a kalandot szállítja, az igazi főszereplő Martin Luther King, akinek a halálát máig sok titok övezi, ezért a szerző az ötvenedik évfordulóra időzítve előállt a saját verziójával, ami nem kicsit meglepő. De természetesen a végén szokás szerint tájékoztat bennünket arról, hogy mi volt a történetben a valóságos tény, és mi a fikció, így összességében ismét megismerhetjük az amerikai történelem egyik szeletének a részleteit, és olyan helyeken járhatunk, ahová valószínűleg az életben nem jutunk el, így mégsem maradunk le az élményről. Történelemrajongóként nagyon kedvelem a szerzőt, mert neki köszönhetően nagyon sok érdekességet lehet megtudni a (főleg amerikai) história kevéssé ismert eseményeiről, miközben istenien szórakozhatunk a fordulatos eseményeken, Cotton Malone afféle amcsi James Bond, a maga kiszámítható, mégis megunhatatlan kliséivel. A végkifejlet sohasem kérdéses, a főszereplő természetesen mindig minden rejtélyt megold, hála fotografikus memóriájának, a kiképzésének és gyorsan járó agyának. Vagyis minden a szokásos, minőségi középszer, tökéletes kikapcsolódás, ami nem fekszi meg a gyomrot, mégis van benne annyi tartalom, hogy nem érezzük felszínes semmiségnek.
A teljes kritika itt olvasható:

Steve Berry: A püspök embere

Ez a könyv több szempontból is kuriózum a Cotton Malone sorozatban.
Egyrészt ez az első olyan könyv, ami egyes szám első személyben, Malone szempontjából mondja el a történéseket. Másrészt, ez tulajdonképpen egy visszaemlékezés, méghozzá Cotton első igazi ügynöki munkájára, amikor megismerkedik Stephanie-val és a Magellán ügynökséggel. Kap egy feladatot, aminek kicsit fura módon tesz eleget spoiler – és ami Martin Luther King halálához kapcsolódik. Az események nagyon érdekesen vannak megírva, nagyjából két nap cselekményei pörögnek a lapokon (és a közben olvasott, nagyrészt eredeti dokumentumok). Izgalmas krimi, sok akció, az FBI „tündöklése és bukása”, több gyilkosság és/vagy haláleset (sajnos). Amerikai történelem, M.L. King tevékenysége, E. Hoover szerepe és céljai – sok-sok tény, összekeverve némi kitalációval – de akár úgy is történhetett volna! A kalandos könyveket és krimiket kedvelőknek ajánlom, akiknek pedig Jane Austen az irodalom csúcsa, azok ne vegyék kézbe!!

Eszti2 P>!
Steve Berry: A püspök embere

Első könyvem az írótól, teljesen véletlenül ingyen jutottam hozzá. :-) Nagyon tetszett, végig fent tudta tartani az érdeklődésemet, tetszett a váltott szemszög is. Érdekesek voltak a karakterek, és az, hogy valós cselekményen alapult. A könyv végén lévő összefoglaló is érdekes volt, mik voltak a fiktív és mik a valós események a könyvben.

bedith>!
Steve Berry: A püspök embere

Cotton Malone első ügyét ismerhetjük meg ebben a könyvben. Rögtön a mély vízbe kerül, átesik a tűzkeresztségen. A kezdők naívsága meg van benne, de természetesen már akkor is mindenre talált megoldást.
Csalódtam kicsit ezúttal Steve Berryben. Nem volt olyan fordulatos, eseményekkel teli történet, inkább a múltban történtek részletezésén volt a hangsúly. Megismerhettük Martin Luther King elleni merényletet részletesebben is.

Kiss_Julianna>!
Steve Berry: A püspök embere

Kicsit nehezen haladtam vele a sok politika miatt. Mivel nem sokat tudtam Martin Luther King Jr.-ról. Így sok minden új volt számomra. Sokat kérdeztem közben a férjemtől, aki jobb nálam a témában. Türelmesen válaszolt a kérdéseimre, lassan megértve a történéseket.
Maga a cselekmény pörgős, egy hétbe sűrítve a történetet. Malone pályafutásának kezdeteit.
Ahogy a többi Steve Berry könyv, úgy ez is fordulatos, izgalmas, a végéig meglepetésekkel teli történet. Csak a politikai nehézségeim miatt vonok le egy pontot.
Köszönöm a kihívást. Örülök, hogy részt vehettem.
Üdvözlettel: Jutka

mariannkiss1980 P>!
Steve Berry: A püspök embere

Igazi akció krimi, aminek a központjában most Martin Luther King áll. Jó volt a visszatekintés a kezdetekre, de a végső döntés azért kitalálható volt.

robinson P>!

Milyen ironikus! Azt hiszem, az egész egy gyilkossággal kezdődött, és lehet, hogy most egy másik emberöléssel lesz vége.

robinson P>!

Személyes mottója az, hogy „sose hagyd, hogy a bal kéz tudja, mit csinál a jobb”.

gesztenye11 >!

King: …. Ahogyan Gandhi mondta: Sok olyan ügy van, amelyért az életemet áldoznám. De egyetlen ügy sincs, amelyért ölni tudnék.

394. oldal - Hatvanegyedik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Martin Luther King
robinson P>!

Szereti a kémtörténeteket, különösen Ian Fleming regényeit.

Kapcsolódó szócikkek: Ian Fleming
dpart>!

Az igazság meghatározása az, hogy őszinték legyünk cselekedeteinkben, jellemünkben és megnyilatkozásainkban. Keresztényként hisszük, hogy a Biblia minden szava igaz. Ez az alap, amelyre építve éljük az életünket. Sok rászoruló embernek adtam azt a tanácsot, amit a Biblia mond az igazságról. Mindig azt mondtam nekik, ha Isten szavait a szívükben őrzik, az segít abban, hogy tudják, mikor hallják az igazság szavát. Most rajtam a sor, hogy kövessem ezt a tanácsot. Csak ezeket a dolgokat tegyétek meg: Mondjatok egymásnak igazat, kapuitokban úgy szolgáltassatok igazságot, hogy békét szerezzetek. Reméljük, hogy Zakariás könyve igazat szól.

368. oldal, Ötvenhatodik fejezet (GABO, 2018)

Kada22 >!

Az utólagos bölcsesség mindig élesen lát.

Kada22 >!

Ahogy Einstein mondta: Tanuld meg a játékszabályokat, aztán már csak játszanod kell – persze mindenkinél jobban.

gesztenye11 >!

Egy nemzet vagy társadalom, amelyik folyamatosan ostoba embereket hoz csak létre, fokozatosan megteremti a saját szellemi halálát.

411. oldal - Epilógus

gesztenye11 >!

Munkakapcsolatom Stephanie Nelle-lel zökkenőmentes volt, de soha nem őszinte. Eredményes volt, mert mindkettőnknek vasakarata volt, és jók voltunk abban, amit csináltunk.

177. oldal - Huszonötödik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Cotton Malone · Stephanie Nelle
Kada22 >!

Akkor itt van még egy jó tanács. Hősnek lenni nagyon jó. Vannak jutalmak. Azonban, ha kikezd Supermannel, akkor ne csodálkozzon, ha visszavág.

Cotton Malone sorozat · Összehasonlítás