A ​Kaiser hálója (Cotton Malone 16.) 53 csillagozás

Steve Berry: A Kaiser hálója

Cotton ​Malone legújabb kalandjában napvilágra kerül egy második világháborús szovjet kém titkos dossziéja, amely olyan információkat tartalmaz, amik – ha igaznak bizonyulnak – nem egyszerűen átírnák a történelmet, de Németország közelgő országos választásait is befolyásolhatnák, és örökre megváltoztatnák Európa politikai térképét.
Két jelölt verseng azért, hogy Németország kancellárja legyen. Az egyikük egy hazafi, aki már tizenhat éve szolgálja a hazáját, a másikuk pedig a nacionalista gyűlölet lángját szító bitorló. Mindkettőjüknek vannak titkaik, de csak az egyikük tudja az igazságot a másikról. Ütközési pályán haladnak, minden egyetlen sorsdöntő nap – 1945. április 30. – eseményein fordul meg, és azon, hogy mi történt mélyen Berlin alatt, a Führerbunkerben. Adolf Hitler és Eva Braun ott halt meg? Martin Bormann-nak, Hitler közeli bizalmasának sikerült elmenekülnie? És ami még ennél is fontosabb, hová tűnt több milliárdnyi náci vagyon a második világháború végnapjaiban?… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2021

GABO, Budapest, 2021
528 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635661466 · Fordította: Komló Zoltán
GABO, Budapest, 2021
528 oldal · ISBN: 9789635662043 · Fordította: Komló Zoltán

robinson P>!
Steve Berry: A Kaiser hálója

A Kaiser hálója élvezhetően megszerkesztett thriller a műfaj minden kellékével. Az amerikai professzor és egykori ügyvédből lett sztár-író Berry ezúttal is kitűnő és hiteles háttérrel megírt Malone-kalandot tett le az asztalra. Kedvenc amerikai titkos-ügynökünk tizenhatodik alkalommal tért vissza.

Baráth_Zsuzsanna P>!
Steve Berry: A Kaiser hálója

Cotton Malone német kalandjai nagyon izgalmasra sikeredtek. Steve Berry legutóbbi két könyve cseppet felejthető lett, ezért nagy öröm, hogy az amerikai James Bond újra teljes pompájában ragyog, visszatalált a sorozat önmagához. Ebben nagy segítséget jelentett az, hogy egy olyan témát talált a szerző, ami rendkívül aktuális, hiszen a német választások, most, Angela Merkel visszavonulása után, nagyon fontosak, nemcsak nemzeti, hanem nemzetközi szinten is, hiszen a német gazdaság Európa motorja, és a kancellár meghatározó szerepet játszik az Európai Unió működésében is. Ezen túl Steve Berry azt is jól látta meg, hogy újra éledezni kezdtek a szélsőjobbos mozgalmak és a populizmus is egyre inkább utat tör magának, a probléma uniós szintű, amelyre a vezetőknek meg kellene találniuk a válaszokat a közösség békéjének érdekében. Nyilván ez egy kalandregény, a politikának csak háttérszerepe van, azonban pont ez adja meg a sava-borsát a sztorinak. Ugyanakkor nem lenne Steve Berry, ha nem eredne egy újabb történelmi rejtély nyomába, ami ezúttal valóban izgalmas: tényleg meghalt-e Bormann és Eva Braun a bunkerben Hitlerrel együtt vagy túlélték a háborút? És ha igen, akkor milyen módon tudják befolyásolni a német választásokat sok évvel a haláluk után? Erre egy nagyon érdekes választ ad a szerző, az utolsó percig izgalmas a sztori, amelynek katartikus vége van, régen volt már ilyen a sorozatban, ezért nagy öröm volt végigolvasni a könyvet. Az egyre inkább bonyolódó szálak a végén természetesen összeérnek és még akkor is történik egy váratlan fordulat, amikor már nem is számítunk rá. Kár, hogy a történet közepe egy kicsit leül, de annál izgalmasabb a végjáték, amely ezúttal valóban rengeteg meglepetést tartogat az olvasó számára. Cotton Malone újra formában, maradjon is így, jöhet a következő kaland.
A teljes kritika itt olvasható:

Habók P>!
Steve Berry: A Kaiser hálója

Érdekes felvetés – mi van, ha Hitler mégsem halt meg. Olvastam már elég sok variációt – nem igazán érdekeltek. Na de mi van, ha Hitler ugyan meghal, ám Eva Braun marad életben és megszüli Hitler gyermekét? No, ez új feltevés – és mindjárt kész hozzá az új Cotton Malone regény. A szokásos nyomozással, életveszélyes kalandokkal, belpolitikai és külpolitikai bonyodalmakkal egzotikus helyszíneken. Érdekesen, izgalmasan. Megnyugtató befejezéssel. Megnyugtatóval?

serengeti>!

Flow élmény ("nembíromletenni" érzés): 4
Stílus (írói): 4
Ötlet (eredetiség): 5
Tartalom (mondanivaló): 4
Hitelesség (könyv világának átélhetősége): 1
Érzelmek (ábrázolása): 2
Izgalom: 5

Kettős olvasmányélményt adott a könyv; egyrészt nehezen bírtam letenni, másrészt idegesített a rengeteg, titokzatosan összekuszálódó történetszál. Steve Berry remek író, de ezek miatt megosztónak tartom a stílusát. Eredeti ötletből született a történet, ami – mondjuk így – egy történelmileg fontos német család szövevényes történetét dolgozta fel, olvasmányos, regényes formában. A tartalom kidolgozott, a mondanivaló átjut az olvasóhoz. Hitelesség szempontjából a történet egyáltalán nem meggyőző, a könyv világa túlbonyolított, nehezen átélhető. Berry nem helyezett hangsúlyt a szereplők érzelmeinek ábrázolására. A történet egyébként kellően izgalmas, érdekfeszítő.

Steve Berry: A Kaiser hálója

Lehet, hogy a szerző elfelejtette, mivel fejezte be az előző kötetet? spoiler Mert én nem, és vártam a folytatást. Hát nem egészen azt kaptam, sőt, egy teljesen más történetet. Ami igazi „berrys”, összeelegyítve valós történelmi tényeket a fikcióval, izgalmas, tele cselekménnyel, akcióval. Összességében azért tetszett. Mert mi van, ha Eva Braun nem hal meg, sőt, még gyereke(ke)t is szül? Hát, nagy kavarodás. Na, a regény ekörül forog, a hitleri bunker utolsó napjától eljutunk a máig. Két szálon futnak az események, az egyik helyszíne Németország, ahol kancellárválasztásra készülnek, a többi pedig egy őrült forgás, Belarusz, Lengyelország, Chile, Dél-Afrika, Svájc, Ausztria. Itt főleg Malone és Cassiopeia működik, felidézve legszebb közös akcióikat. A Kaiser hálója tulajdonképpen egy nagy csapda, és sokáig izgulunk, hogy főhőseink mennyire sétálnak bele! A végén az derül ki, hogy az eredetibe nem igazán, de a könyv annyi fordulatot tartogat, még a legvégén is, hogy rájövünk: a háló oda-vissza működött. Az előkészületekért is dicséret illeti a szerzőt, teljesen valós, mai politikai kérdéseket feszeget, a jobboldal, a nacionalizmus, az idegengyűlölet európai elterjedése ellen kíván szót emelni, mai példákkal. spoiler. Egyébként nem csalódik az az olvasó, aki izgalmas kalandregényt vár ettől a könyvtől, mert ez pontosan az. Azért arra még mindig kíváncsi vagyok, miért is kell majd (egyszer) Cassiopeiának segíteni?

dpart>!
Steve Berry: A Kaiser hálója

Ismét érdekes témához nyúlt Berry. Hisz ki ne olvasott volna olyat,hogy melyik náci vezető hova menekült a háború után.
Tetszik ahogyan kibontja és felgöngyölíti a Dál-amerikai szálat, és számomra meglepő volt a dél-afrikai vonatkozás. De még inkább meglepett és elgondolkoztatott az EU működéséről jövőjéről szóló gondolatok. Számomra pesszimistának tűntek, de ki tudja, lehet, hogy ez a realitás? Ezekben a sorokban nem nyitnám ki a politikát.

xeral>!
Steve Berry: A Kaiser hálója

Azt mindjárt gondoltam, hogy jó kis könyv lesz:-) és valóban. Érdekes feltevésekkel állunk szemben, hiszen akár igaz is lehetne, végül is nem voltunk ott személyesen, akik pedig ott voltak nem voltak érdekeltek abban, hogy feltárják az igazságot. Nagyon utálom a 2. világháborút – nem, mintha az elsőt szeretném –, de sose voltam hajlandó elolvasni, még a történelemkönyvben sem az erről szóló fejezetet, igy máig tudatlan vagyok. Természetesen hallottam már fikciókat, hogy nem úgy halt meg, nem ott, stb. Engem leginkább az döbbent meg, hogy ez a figura kiemelkedhetett a tömegből és ugyanúgy elfajulhatott. Ennyit a történelemről, a könyv izgalmas volt, végig fenntartotta az érdeklődésemet, csak a karácsony hátráltatott:-)

Llorente>!
Steve Berry: A Kaiser hálója

Nem gondoltam előzetesen, hogy ezt fogom majd írni, de a 16. Malone történet tetszett eddig a legkevésbé. Ennek főleg két oka van, az egyik az, hogy maga a történetnek a témaja nem fogott meg. Nem igazán érdekelt a két nyugdíjas német politikus csatája a kancellár címért, és a Hitleres háttér se hozott nagyon lázba. A másik ok inkább a vége felé jött elő, mikor olyan fordulatok voltak, hogy az szappanoperába való. Olyan fordulatok után pár percre le is kellett tennem a könyvet, mert nem bírtam folytatni.
Cotton még mindig menő karakter, de ezt a történetet annyira erőltetettnek éreztem, pedig elég aktuális. Már eleve Cotton ahogy belekerül az eseményekbe is erőltetett volt, aztán voltak olyan logikátlan dolgok, hogy ott teljesen elvesztem, és megkérdőjeleztem, hogy minek is kell Cotton és Cassiopeia ebbe a könyvbe, azon kívül persze, hogy egy jó párost alkotnak. Továbbá Steve Berry bizonyította, hogy a kor csak egy szám, mikor az örökké 50 év alatti Malone a hetven év fölötti politikusok csatájában segédkezik, úgy, hogy őt és Cassiopeiát két kilencven év fölötti személy segíti, elég aktívan. Valamint elég fura volt egy Malone történet Stephanie Nelle nélkül, de néha ilyen is kell.

Anduska>!
Steve Berry: A Kaiser hálója

Ismét egy őrült ötlet! Hitler leszármazottai! Szeretem ezeket a fikciós regényeket. Ezt a részt azonban kicsit laposnak éreztem. Bár a gyorsasága magával ragadó: egy mély lélegzet az elején, futás-futás, hitetlenkedés az események felett, titkok, amiket bár nagyon figyelmesen olvassuk a könyvet, későn értünk meg – és már vége is.

briggg>!
Steve Berry: A Kaiser hálója

Fordulatos, izgalmas és nagyon mai. Valamint mekkora jó, hogy együtt nyomoz Cassipoeia meg Malone.

gesztenye11>!

Mindegyik EU-tagországnak mélyek az erős nacionalizmussal átszőtt kulturális gyökerei.

426. oldal - Hatvannegyedik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Európai Unió · nacionalizmus · ország
gesztenye11>!

De három dolog megmaradt bennem. Mindig másokat okolj. Ne hagyj nyomot magad után, bármit is teszel. És segítsd azokat, akik ártani vagy segíteni tudnak neked…a haszna ugyanaz lesz.

422. oldal - Hatvannegyedik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: haszon · nyom · segítség
gesztenye11>!

A hazugság legyen nagy, legyen egyszerű, hajtogasd csak, és végül el fogják hinni.

300. oldal - Negyvenötödik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: hazugság

Danny éppen körülnézett.
– Hol a másik ejtőernyő?
– Nem volt másik – felelte Cassiopeia. – Mi mindenen megosztozunk, kivéve a fogkefét és a fagylalttölcsért.

36. oldal - Negyedik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Cassiopeia Vitt · Danny Daniels · ejtőernyő · fogkefe
serengeti>!

Danny Daniels szerette azt a szabadságot, hogy nem az Egyesült Államok elnöke.

gesztenye11>!

Anglia kilépett az EU-ból – mondta Danny. A szélsőbal gazdasági káoszba döntötte Görögországot. Magyarországon egy neonáci párt a szélsőség felé tolta el a kormányt. A második világháború óta nem látott méretű bevándorlási hullám szinte az összes EU-tagország forrásait megterhelte. Svédország, Olaszország, Magyarország és Ausztria mind-mind jobb felé sodródtak. Görögország, Írország, Portugália és Spanyolország majdnem csődöt jelentett. Vegyük még hozzá mindehhez az utóbbi tíz év nullához közelítő gazdasági növekedését és azt a tényt, hogy Oroszország napról napra egyre erősebb lesz és az Európai Unió máris egy felrobbanni készülő puskaporos hordó.

64. oldal - Nyolcadik fejezet

zozo70bus>!

Számok villantak be a fejébe. Memorizált statisztikák. A legutóbbi országos felmérések azt mutatták, hogy a németek negyvenkét százaléka szerint a nemzetiszocialisták annak idején jó és rossz tulajdonságokat is felmutattak. Hatvan százalékuknak meggyőződése, hogy a zsidókkal szembeni előítélet tovább fog élni. Negyven százalékuk jobboldali szimpatizánsnak vallotta magát. Huszonhét százalék szerint Németország felsőbbrendű más országoknál, további tizenhét százalék pedig bizonytalan. A népesség bő felének tetszik a Vaterland hangzása, egynegyede pedig úgy véli, hogy még mindig élnek köztük nácik.
Elfáradtam Kleinnek a százalékokat, majd így szólt:
– A legárulkodobb az, hogy a németek hét százaléka konkrétan újra Hitlerre szavazna. Csaknem harminc százalékuk hiszi azt, hogy a háború és a zsidókérdés nélkül nagy formátumú államférfinak kiáltották volna ki. Bosszantó, hogy egy sor kormányzat a saját hozzá nem értését annak a hiedelemnek az állandósításával palastolta, hogy valamiképpen még mindig tartozunk a világnak azért, ami nyolcvan éve történt.
– Feltéve, hogy egyáltalán megtörtént.
– Pontosan.

gesztenye11>!

– A dolog jó oldala az, hogy meghaltunk – mondta Cassiopeia. – Csak nem olyan véglegesen, mint ezek itt hárman.
– A hatvannégyezer dolláros kérdés viszont az, hogy elmegyünk- e Afrikába.

254. oldal - Harminchetedik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Afrika · Cassiopeia Vitt · Cotton Malone · kérdés
gesztenye11>!

Martin Bormann és Eva Braun, alias Luis és Rikka Soreno Gerhard Schübbel egyetemben nyilvánvalóan Bloemfonteinben és környékén élt 1949-ben való megérkezésüktől fogva egészeb valamikor 1952-ig, amikor is beljebb költöztek az akkoriban Oranjének nevezett Szabadállamba.

269. oldal - Negyvenedik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Eva Braun · Martin Bormann
gesztenye11>!

A tömegeknek kevés idejük jut a gondolkodásra. És hihetetlen, hogy a ma embere mennyire hajlamos rá, hogy higgyen valamiben.
/Adolf Hitler/

Kapcsolódó szócikkek: emberek · gondolkodás · hit · tömeg