A ​borostyánszoba 228 csillagozás

Steve Berry: A borostyánszoba Steve Berry: A borostyánszoba Steve Berry: A borostyánszoba

Rachel Cutler elismert bírónő, jó feleség és gyermekeit féltő anya. Egy nap édesapja rejtélyes körülmények között életét veszti, és a családi hagyatékban Rachel egy titokzatos névre bukkant: borostyánszoba. Rachel az igazság nyomában Németországba utazik, és mit sem sejtve belesétál a kémek, műkincstolvajok és bérgyilkosok csapdájába, amely mögött egy kegyelmet nem ismerő hatalom áll, aki világuralomra tör.
A drágakövekből megalkotott borostyánszoba az egyik legnagyszerűbb műalkotás, amit ember valaha készített. A nácik 1941-ben szerezték meg a műkincset, de amikor a Szövetségesek elkezdték a bombázásokat, a borostyánszobának nyoma veszett, és azóta sem látta senki. Most azonban két férfi brutális hajszát indít a rejtélyes kincs megszerzéséért…

Eredeti megjelenés éve: 2003

Ulpius-ház, Budapest, 2010
630 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632543734 · Fordította: Lantos István

papeerzsepi>!
Steve Berry: A borostyánszoba

Aki szereti Dan Brown könyveit, ezeket is szeretni fogja. Legalábbis velem ez történt. Izgalmas, hiteles történelmi tények kiszínezve és történet van köréjük fonva. Pörgős, minden mozzanata lényeges.Letehetetlen kategória. Nekem nagyon tetszett az író stílusa is. Valószínűleg fogok még Steve Berry-t olvasni.

Inpu>!
Steve Berry: A borostyánszoba

Szia! Képzeld, elolvastam. Ja, jó vót! Te melyiket szereted jobban: a misztikus vagy a kalandos történeti regényeket? Aha… Én mikor, hogy. De ez most bejött. Igen, hangulati kérdés, de akkor is. Te hallottál már korábban a borostyánszobáról? Én is csak futólag. Vagyis, az igazat megvallva, semmit nem tudtam róla a nevén kívül. Ja, hogy volt ilyen. Ennyi. Ebbe a Berry-be meg azt bírom, hogy úgy írja meg a történeteit, hogy tökre elhiszed neki: ez így, ott, akkor és azokkal a valóságban is megtörténhetett. Mert hogy nincs hűhó meg hókuszpókusz, van viszont hiányzó kincs, jó néhány ágyékon rúgás, no meg mohóság; utóbbi kettő pedig igencsak valóság, nem?
Te, figyi má'! Ha már egyszer amúgy is te ajánlottad ("itt van ez a könyv, sokan dicsérik"), olvasd már el te is, aztán akkor tudunk róla beszélgetni. De várj! Héló, héló, héló! Ne csak úgy, hűbelebalázs módra! Figyi! Mielőtt nekiveselkedsz, mindenképpen guglizz rá a „borostyánszobára”. Nem, nem azért, hogy megszívassalak, hanem hogy lásd magad is a csodát. Faxa, nem? Jól mutatna a kérómban! Na, ha megvan, ha kibámészkodtad magad, akkor olvashatsz. Miután befejezted, kattints rá erre a linkre, és olvass tovább:
Ha ez is megvolt, akkor szerezd meg valahonnan (és feltétlenül add kölcsön nekem is), Fiziker Róbert, A legendás borostyánszoba c. könyvét, mely állítólag az egyetlen magyar nyelven megjelent kötet erről a csodáról.
Na, majd beszélünk, ha végeztél! Csá!

Judit_56 P>!
Steve Berry: A borostyánszoba

Kicsit félve vágtam neki ennek a könyvnek. Általában nem szoktak tetszeni azok, amiket ennyire ajánlgatnak az írók. És ugye itt pont Dan Brown ajánlásával találkozunk, aki a mestere ezeknek a történeteknek. A másik pedig, hogy 630 oldalt kicsit soknak tartottam.
De a félelmeim ellenére tényleg tetszett.

Az eleje nehezen indult, nehezen követtem, hogy most kik is a szereplők, valahogy nem tudtam megjegyezni, hogy melyik keresztnév melyik vezetéknévhez tartozik. Így néha gondban voltam, hogy kiről is van szó. Ráadásul elég sok szálon futott a cselekmény, ami szintén megnehezítette, hogy kibogozzam a dolgokat. De pár oldal után belerázódtam, és egyre jobban élveztem. A téma nagyon tetszett, az írási stílus is jó volt. Néhol kicsit untam a hosszú-hosszú leírásokat, de persze ezeket nem lehet kihagyni, ha valósághűen akarja tálalni a történteket.
A szereplők is jók voltak, mindenkiben volt valami érdekes.
A nyomozás is izgalmas volt, sokszor teletűzdelve akció jelenetekkel, úgyhogy izgulhattunk a főhősökért.
A vége nekem kicsit túl akciósra sikerült, de ettől eltekintve minden tökéletesen sikerült.

Navi>!
Steve Berry: A borostyánszoba

Jó volt, hozta a jól megszokott színvonalat ez a rendkívüli történelem könyv is; talán csak egy hajszálnyival volt gyengébb az általam eddig olvasottaknál. Érdekes volt most az orosz (szovjet ?) kultúrában elmélyedni. Viszont hogy az a személy, aki a fülszöveget írta, el sem olvasta a könyvet, az is biztos. Mi az, hogy jó feleség??? Már a könyv 10. oldalán tudjuk, hogy Rachelék 3 éve elváltak. Akkor minek írnak le ilyet? Áh, nem értem.

Steve Berry: A borostyánszoba

Steve Berry első regénye, még Cotton Malone nélkül! Ettől eltekintve nagyon jó, izgalmas, fordulatos kalandregény, ahol néha visszamegyünk a II. világháborúba, illetve az ott eltűnt műkincsek történetébe. Malone szerepét itt egy kissé naiv amerikai ügyvéd-bírónő (elvált) házaspár veszi át, akik családilag keverednek bele egy szövevényes ügybe, az egykor porosz, majd orosz borostyánszoba rejtélyébe. Talán ez a naivitás vezette a szerzőt ahhoz, hogy a későbbiekben létrehozza Malone figuráját, aki mégis csak egy profi exügynök, aki nagyobb sikerrel szállhat szembe mindenféle bűnözővel, legyen az műkincsvadász, vagy bérgyilkos. Mert ilyenekkel találkoznak a főszereplők spoiler, miközben kutatnak a borostyánszoba, illetve a nő apjának gyilkosa után, igaz, néha eléggé amatőr módon. Az USA-ban, Németországban és Csehországban játszódó események ugyanakkor fordulatosak, a szöveg nagyon olvasmányos. A szerző már itt kezdi azt a szokását, hogy vegyíti a valós tényeket a fikcióval, és ettől lesz igazán érdekes, kalandos és szerethető. Ajánlom mindenkinek, aki kellemes, izgalmas olvasmányra vágyik spoiler bár egy kicsit hosszúra sikerült a történet!

Steve Berry: A borostyánszoba

Idegeket borzolgató, pörgős thriller történelmi háttérrel. Egy percig nem hagyott unatkozni. Már a II. világháborútól kezdve olyan vetélytársak, mint Hitler és Göring, harcolnak a leghíresebb és legértékesebb műkincsek megszerzéséért. A harc közben azonban a fürdővízzel együtt a gyereket is kiöntötték, ugyanis a II. világháborús náci fosztogatások idején nyoma veszett, többek között, a felbecsülhetetlen értékű borostyánlapoknak, melyek az eltűnése előtt a világ nyolcadik csodájaként is emlegetett, XVIII. század elején létrehozott Borostyánszobából származtak Szentpétervár közeléből.
Európa szerte hatalmas vagyonnal rendelkező műkincsvadászok megbízott ügynökei próbálják kinyomozni, az eltűnt kincsek, így a borostyánlapok fellelhetőségét is. A terítéken pedig ármány, cselszövés, barlangok, kastélyok, rejtekajtók, titkos szobák, gyilkosságok és elveszettnek hitt, magángyűjteményeket ékesítő műkincsek széles tárházának bemutatása. Steve Berry most sem okozott csalódást.

H_Bianca_BandtheBooks>!
Steve Berry: A borostyánszoba

Ha valaki megkérdezi tőlem, hogy Steve Berry milyen típusú könyveket ír, általában vissza szoktam kérdezni, hogy ismeri-e Dan Brownt. Valahogy, Brown neve sokkal jobban eggyé vált a kortárs irodalomban a kalandregényekkel, történelmi és krimi regényekkel. Ő sokkal jobban, betudott robbanni a köztudatba. Talán a könyveinek a megfilmesítése végett. Pedig pályatársa Berry sem panaszkodhat, mert rengeteg jó regénnyel örvendeztette már meg olvasótáborát. Leghírhedtebb karaktere, Cotton Malone ex nyomozó. Ezért is örültem meg annyira, mert végre egy könyv, amiben nem ő a főszereplő, de a cselekmény hangulata továbbra is azonos.

Steve Berry könyveinek középpontjában, mindig egy múltbéli rejtély áll, ezt szokta az író megspékelni izgalommal és briliáns fordulatokkal. Nem történt ez most sem másképp, csak most a történet középpontjában Rachel Cutler áll.

Cutler bírónő nem régen különös körülmények között veszítette el az édesapját, aki egy titokzatos üzenetet hagy lánya számára. Az öreg úr figyelmezteti Rachelt, hogy történjen bármi, sose keresse fel régi levelező társát, és soha de soha ne keresse a borostyánszobát. Rachel nem bír a kíváncsiságával és szembe megy apja intelmeivel, elutazik Németországba, ahol egy különösen veszélyes kaland veszi kezdetét. A borostyánszobát nagyon sokan keresek már évtizedek óta és vannak akik bármit megtennének azért, hogy övék legyen a világ nyolcadik csodája mely a feledés homályába veszett. Elindul a versenyfutás az idővel és a hivatásos kincsvadászokkal, bérgyilkosokkal és Rachelnek be kell látnia, hogy élete legveszélyesebb kalandjára vállalkozott és itt már nem csak a borostyán szóbáról szól minden.

Kimondottan tetszett, hogy az író mennyire ragaszkodott a cselekmény, történelmi háttérének hitelességéhez. Kicsit nyomoztam ám én is, mert annyira magával ragadott a borostyánszoba legendája. Meglepődtem, amikor tényleg a valós feltételezéseket olvashattam és nem csak végig a fikciót. Nekem ennél több nem is kellett, hogy azonnal magával ragadjon a történet. És bár aki kicsit is jártas a témában tudja, hogy a szobát sosem találták meg, azért piszkosul izgalmas maga a feltételezés, hogy valaki megtalálhatja azt, ami már évtizedek óta elveszett. Vajon Berry karaktereinek sikerülni fog? Lehetséges egyáltalán?
Sosem árulom el, ez legyen csak az én huncut titkom. Mindemellett a hitelesség mellett, fontos szerepet kapott a cselekmény azon része, ami az író saját ágy szüleménye. Az egész cselekmény szál vezetése szerintem, nagyon jó összhangban volt egymással.

A karakterek jól kidolgozottak, mind a jó, mind a rossz fiúk. Bár azonosulni egyikőjükkel sem tudtam, ez adott esetben nem volt zavaró számomra. Vannak olyan történetek ahol kimondottan jó érzéssel tölt el a pártatlanság. Ahogy olvastam a könyvet nekem csak egy cél lobogott a szemem előtt, akárki is találja meg a borostyánszobát – már ha tényleg lehetséges megtalálni – csak találja meg. Had fedezzem fel én is lapokon keresztül, a világ nyolcadik csodáját.

Összességében, nagyon szerettem. Berry kimondottan ért azokhoz a zseniális csavarokhoz, melyek az adott könyv műfajához elengedhetetlenek. Nem állítom, hogy A borostyánszoba lenne az író legerősebb könyve, mert nem az, de a témaválasztása tényleg mindent vitt. Fantasztikus volt.

Kiss_Julianna>!
Steve Berry: A borostyánszoba

Nagyon szeretem az ilyen tipusú, stílusú könyveket. Végig izgalmas volt fenntartotta a titokzatosságot.A valóság keveredik a fikcióval,szinte igaznak éreztem a történetet. Pedig sajnos nincsenek meg a borostyán táblák. Vagy kitudja…. nem lapul e valaki betonbunker biztos magángyűjteményébe. Steve Berry továbbra is kedvenc íróim közé tartozik.

Boros_Andrea>!
Steve Berry: A borostyánszoba

Huuuu, hihetetlen izgalmas, iszonyatosan jól megírt történet. Amúgy nem vagyok oda a történelemért, a háborúkat utálom. Nem nézek ilyen témájú filmeket és könyvet sem olvasok, mert mindig a fájdalmat, veszteséget, szenvedést látom és érzem. Emiatt pedig nem tudok az igazi mondanivalójukra figyelni. Féltem is mikor az első oldalak egy koncentrációs táborba vittek, de olvastam tovább és tovább, addig míg a könyv csillagos ötöst nem kapott. Tökéletes!

July>!

Azta. :O
Ami azt illeti, én nem ismertem a borostyánszobát. Elképesztő látvány lehetett, és megértem, miért keresik azt az emberek. Lenyűgözően nézhetett ki. Ami azt illeti e téren sajnálom is, hogy a végén kurtára szabta az író a valóság bemutatását, mivel rengeteg olyan kérdés merült fel bennem, amilyen jellegűeket más könyveiben megválaszol.
A történet talán nem megszokott, nem olyan rejtélyes a kutatás, mint általában. Ennek ellenére végig fent tartotta az érdeklődésesemet, és szinte alig tudtam letenni. Érdekeltek az ásatások, a magyarázatok, és persze spoiler Ennek kapcsán aztán felvet egy érdekes teóriát, ami nekem nagyon tetszik. Néhány dolog viszont sajnos picit félrement szerintem spoiler, de ezeket én már meg tudom bocsátani Berrynek.
Kapásból spoiler megszerettem a karaktereket. Rachelt és Pault a szívembe zártam, szerettem a kettősüket spoiler
Volt pár olyan dolog, amit egyébként nem szeretek könyvekben spoiler, itt azonban még ezek is a történetet szolgálták, így el tudom nézni az írónak. Sőt, még tetszett is, mivel nem önkényesen használta ezeket, hanem a történet kedvéért, erre építve, és bizony jól kihasznált egy kevesek által (és még jól is) használt eszközt.

mazsolafa>!

A dolgoknak megvolt az a praktikus szokásuk a Szovjetunióban, hogy éppen akkor tűntek el vagy semmisültek meg, amikor az a legjobban jött. A megreformált Oroszország sem tűnt másnak.

Kapcsolódó szócikkek: Szovjetunió
just_aGirl P>!

Egyszer azt olvasta, hogy a kínaiaknál a könyv jele ugyanaz, mint a gonosz szellemeket elűző erőé. Ez nála is bevált. A történetek lettek a menedékei.

Kapcsolódó szócikkek: gonosz · könyv · szellem
just_aGirl P>!

– A borostyánkő rendkívül becses anyag. Mit tud róla? – kérdezte Knoll.
– Nagyon keveset.
– Egyszerű megkövesedett gyanta, negyven-ötven millió éves. A fenyőfa nedve, amely évmilliók alatt féldrágakővé szilárdult. A görögök elektronnak hívták, „a Nap ajándékának”, a színe miatt, meg azért is, mert ha dörzsölget egy darabot, akkor azzal elektromos töltést hoz létre. Chopin borostyánkő láncot dörzsölgetett, mielőtt zongorázni kezdett. Melegebbé teszi a tapintást és megszünteti az izzadást.

Kapcsolódó szócikkek: drágakő · fenyőfa · Frédéric Chopin · zene
just_aGirl P>!

Megtanultam, hogy minden, ami értékes, az általában már valakinek a tulajdonában van.

Kapcsolódó szócikkek: érték · tanulás
just_aGirl P>!

– Én egy észak-karolinai bunkó vagyok. Most éppen egy félrészeg észak-karolinai bunkó. Maga lehet, hogy nem tudja, hogy ez mit jelent, de biztosíthatom, hogy semmi jót. És most nem vagyok jókedvemben, Grumer! Rohadtul nem vagyok jókedvemben!

Kapcsolódó szócikkek: részegség
Judit_56 P>!

Ez a gyűjtögetés pezsdíti a vért. Olyan vagyok, mint a gyerekek karácsonykor: én is szeretek csomagokat bontogatni.

Kapcsolódó szócikkek: gyerekkor · gyűjtés · gyűjtögetés · karácsony
gesztenye11>!

– Naná! Két szaros millió! Loring úgy csapott le rá, mint gyöngytyúk a takonyra.

593. oldal - 55. fejezet

Ametiszt21>!

– Kínában a denevéreket a boldogság és a hosszú élet jelképeként tisztelik.
– Akkor a boldogság büdös.

Kapcsolódó szócikkek: boldogság · denevér · élet · jelkép
Ametiszt21>!

Én jól ismerem Phaetón történetét. Lenyűgöző történet az ösztönökről. Az idősebb generáció tehetetlensége, amikor megpróbálja tanítani az ifjabbat. Mit mondott a Napisten Phaetónnak? „Nézd az arcom; s ha talán – bárcsak! – szívembe tekintesz, akkor majd érted, hogy apád, aki így remeg érted!”

Kapcsolódó szócikkek: ösztön · tanítás · történet
gesztenye11>!

Apád mondogatta mindig: „Ha nem tudsz lépést tartani a nagykutyákkal, bújj vissza a tornác alá.” Én kész vagyok visszabújni.

423. oldal - 44. fejezet