Life ​and Death – Egy életem, egy halálom (Twilight saga 1,75) 255 csillagozás

A klasszikus Alkonyat egy másik verzióban
Stephenie Meyer: Life and Death – Egy életem, egy halálom

Minden éremnek két oldala van…

Bellát és Edwardot is már ismered. Most találkozhatsz Beau-val és Edythe-tel!

Amikor Beaufort Swan a borús kisvárosba, Forksba költözik, és megismerkedik a vonzóan rejtélyes Edythe Cullennel, az élete izgalmas, de ijesztő fordulatot vesz. A titokzatos Edythe-t porcelánfehér bőre, aranyszínű szeme, igéző hangja és természetfeletti képességei ellenállhatatlanná teszik. Csakhogy Beau-nak fogalma sincs róla, hogy minél közelebb kerül a lányhoz, annál nagyobb veszélybe sodorja saját magát és a szeretteit. És lehet, hogy túl késő lesz visszafordulni…

A kultikus szerelmes regény lebilincselő újragondolása minden Alkonyat rajongónak kötelező olvasmány! A történetet a szerző, Stephenie Meyer bevezetője és utószava egészíti ki.

Az Alkonyat/Twilight első megjelenése, 2005 óta modern klasszikussá válva olvasók millióit varázsolta el.

Az Alkonyat sorozat világszerte csaknem 155 millió példányban kelt el.

Eredeti megjelenés éve: 2016

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Vörös pöttyös könyvek Könyvmolyképző

Könyvmolyképző, Szeged, 2021
608 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634574958 · Fordította: Guti Eszter
608 oldal · ISBN: 9789634579045 · Fordította: Guti Eszter

Charlie Swan · Edythe Cullen · Beaufort Swan

Klodette >!
Stephenie Meyer: Life and Death – Egy életem, egy halálom

Stephenie Meyer: Life and Death – Egy életem, egy halálom A klasszikus Alkonyat egy másik verzióban

A kötetet legalább egy éve várom, hiszen a kiadó már tavaly ilyenkor is ígérte a megjelenést, amiből végül csak most lett kézzel fogható olvasmány. :(
Egy biztos: óriási izgalommal és lelkes rajongóként, hatalmas elvárásokkal álltam neki a történetnek, de végül nem igazán azt kaptam, amire számítottam. Ezt pedig cseppet sem jó értelemben írom.
Eddig mindig büszkén hangoztattam, hogy – szégyen/nem szégyen – nálam az Alkonyattal nem lehet mellélőni, de ez most bizony mégis sikerült.
A kezdeti pár fejezet után azt vettem észre, hogy folyamatosan elégedetlen vagyok, puffogok és a szemeimet forgatom.
Nem haladtam, halogattam az olvasást és nagyon idegesítettek a szereplők, legfőképpen Beau, aki ugye ettől az egész – számomra szintén érthetetlen – nemcserés dologtól végtelenül picsogós, túlérzékeny nyálgépnek tűnt. Az biztos, hogy igazából sok mindennek tűnt, csak éppen férfinak nem.
Bellánál még anno csak-csak működött ez a gyámoltalan, anyám asszony katonája dolog, de itt a fejemet fogtam.
Egyszerűen nem hittem el, hogy egy gimnazista srácnak ilyen megnyilvánulásai lehetnének a való életben is. Nem volt reális és kész.
Edythe már sokkal szimpatikusabbnak bizonyult, hiszen ő csak szimplán egy belevaló, badass csajszinak tűnt, de Beau tehetetlensége miatt meg hiteltelen volt számomra, hogyan szerethet egy ilyen „férfit".
Amikor anno először meghallottam, hogy az írónő ilyesfajta nemeket felcserélős tükörregényt vagy mit? ír, akkor jó ötletnek tartottam és nem is foglalkoztam a sok negatív kritikával, de belátom, hogy ennek a könyvnek soha, de soha nem kellett volna megszületnie.
Kövezzetek meg, de szerintem nem olyan rossz író ez a Steph, szeretem őt és imádom az Alkonyatot, hiszen a Harry Potter után ez volt rám a második legnagyobb olvasási hatással, de akkor sem értem, hogy ezt miért csinálta? A sok-sok befolyó pénzen kívül természetesen…
A másik leginkább elkeserítő ok pedig maga a Cullen család, akikből egyszerűen minden különlegesség, minden egyediség és minden szimpátia totálisan odaveszett.
Pedig máig ők a kedvenc könyves családom, így különösen fájt olvasni, hogy kiveszett belőlük a lényeg.
Egyedüli pozitívumként a Sulpicia vezette alternatív, másmilyen Volturit tudom említeni, akik itt is izgalmasnak tűntek és bennük aztán még így is láttam bőven potenciált.
A Volturival mindig is elfogult voltam, hiszen nekem ők a sok ármány és képmutatás ellenére is a szívem csücskei voltak, szóval nem is értem, hogy miért nem róluk írt, ha már annyira nem tudott elszakadni az Alkonyat világától.
Összességében tehát: leszámítva a nosztalgia édes hullámait, nem igazán tetszett, hiszen az eredetit bármikor elővehetem és újra elolvashatom, ez a nemcserélős dolog meg csak szimplán nevetségesen hatott.
Az a legnagyobb baj, hogy az Alkonyat már eddig is megosztotta az olvasókat, de az írónő az ilyen húzásokkal csak maga alatt vágja a fát. :( Valamilyen szinten a saját írását gyalázta meg, ami az én szememben óriási hiba és még nagyobb szívfájdalom.
Azoknak egyáltalán nem ajánlom, akik most ismerkednének ezzel a különleges, vámpíros történettel, a rajongók meg inkább olvassák Edward és Bella sztoriját.

Ennél is bővebben pedig: https://klodettevilaga.blogspot.com/2019/11/konyvkritik…

Ferger_Jolcsi P>!
Stephenie Meyer: Life and Death – Egy életem, egy halálom

Anno tiniként nagyon szerettem olvasni és nézni is az Alkonyat sorozatot. Nem tudom, hogy ez a kötet most azért nem tetszett-e, mert kinőttem belőle, vagy azért, mert amúgy se nyerte volna el a tetszésemet. Egy biztos, sokkal többet vártam tőle. Sajnos nekem ez a váltott nemű szereplőkkel való történet nem jött be. Nagyon fura és sokszor nagyon esetlen, vagy akár egyenesen béna jelenetek keveredtek ki belőle. spoiler
A történet lezárása teljesen más volt, mint az Alkonyatnak, kerek egész történetként lett megírva ez a kötet. spoiler

Ezeregy_könyvem_meséi>!
Stephenie Meyer: Life and Death – Egy életem, egy halálom

„ Összességében egyáltalán nem bántam meg, hogy elolvastam ezt a könyvet, nagyon jó nosztalgia-olvasmány volt, jó érzés volt ez által a történet által kicsit visszatérni „könyvmolyságom kezdetéhez”.

Olyanoknak semmiképpen nem ajánlom, akik még csak most szeretnének elkezdeni ismerkedni az Alkonyat világával, illetve azoknak sem, akiknek már az eredeti történet sem tetszett, mert szerintem nekik nem lesz valami nagy olvasmányélmény. Ez a regény tényleg azoknak íródott, akik anno imádtak képzeletben a Twilight világában élni és most úgy gondolják, jó lenne egy kicsit nosztalgiázni. Nyilván az egykori nagy fanok közül sem fog mindenkinek tetszeni, pont ezért szerintem olvasás közben figyelemmel kell lenni arra, hogy ez a történet nem szeretne újat adni, épp ellenkezőleg, a régi érzéseinket igyekszik újra előcsalni belőlünk. ”

Teljes értékelés: https://konyveskuckom.blog.hu/2020/02/02/stephenie_meye…

Linszyy P>!

Nem volt ez rossz.
Nagyon nosztalgikus hangulatba kerültem az olvasás során. Szinte szóról szóra ugyanaz, mint az Alkonyat, kivéve a nemcsere miatti bővítéseket és változtatásokat. Sok mindenre nem emlékeztem már, főleg a film maradt meg a fejemben, pedig mennyivel bővebb a regény.
Beau és Edythe sztorija nekem egész másnak tűnt. Nem hasonlítottam az eredetihez, mivel nem voltak teljesen ugyanolyan karakterek. Beau egy picit túl mimóza volt, de alapvetően nekem nem volt lányos. Edythe jobban Edwardos volt, de őt sem fiúsnak éreztem, hanem magabiztos vámpírnak. A többi nemcsere eléggé zavaró volt, de meg lehetett szokni. Viszont a névválasztások a vámpírokon kívül indokolatlanul bénák voltak. Az egy dolog, hogy az ősrégi vámpíroknak fura a nevük, de a szimpla diákok miért nem lehetnek mai névvel ellátva? Ez is nehezítette, hogy megjegyezzem, ki kicsoda.
Aranyos szerelmi szál volt, abszolút nem zavart, hogy Edythe a kezdeményező fél, mert a vérszomja miatt kellett átvennie az irányítást. A végkifejlet jó kis meglepetés volt, engem mindig is izgatott ez az alternatív befejezés. Nyilván így kicsit hiányos maradt a történet, mert rengeteg oldal lett volna bepótolni mindent, amire még vártunk. De közben belegondoltam, hogy így gyerekük sosem lesz, és ezért talán mégiscsak jobb a hosszabb verzió.
Szerintem csak rajongók olvassák el, és ne azért, hogy új sztorit kapjanak. Ez egy szuper nosztalgiakötet, de a nagy fanok úgyis az eredetit fogják jobban szeretni. Azt viszont szerintem tényleg be tudta bizonyítani Stephenie Meyer, hogy akár egy emberfiút is elcsábíthatna egy vámpírlány. :)

Stephenie Meyer: Life and Death – Egy életem, egy halálom

Amikor beharangozták, hogy a life and death meg fog jelenni magyarul, nem volt kérdés, hogy elolvasom. Tudtam, hogy nem fogok egy teljesen új történetet kapni, mégis nagy érdeklődéssel vágtam bele; egyrészt, mert érdekelt, hogy milyen lehet ez az egész fiú szemszögből, másrészt, már úgy sem nagyon emlékszem az eredetire. Nem bántam meg a döntésemet, de nem is teljesen azt kaptam, amit vártam.
Úgy kezdtem bele a könyvbe, hogy nem veszem komolyan – az eredeti műveknél is ez volt a taktikám –, ami segített abban, hogy csak a szórakoztató részekre koncentráljak, és ne foglalkozzak azokkal, amik egyenesen bosszantanak. A taktikám bevált, mert szórakoztam. Méghozzá jól szórakoztam.
A stílus ebben a kötetben is megmaradt az egyszerűségnél. Sőt, bizonyos tekintetből még egyszerűbb is lett, hiszen Beau könnyebben és kevésbé kacifántosan fejezi ki magát, mint Bella. Olvasmányos, könnyed, gördülékeny – a több száz oldal gyorsan lepereg, ha az ember képes rávenni magát a folytatásra. A helyszín részemről nagy pozitívumot jelentet, hiszen teljesen passzolt az elmúlt napok borongósságához, ami hozzájárult ahhoz, hogy elragadjon a hangulat.
Szereplők szempontjából nem sok újdonságot kapunk, maximum a nemcserélést. Az elején úgy éreztem, hogy bizonyos karaktereknek nagyon is jót tett ez a váltás. Beau nekem szimpatikusabb volt, mint az eredeti hősnő, de túlságosan érzékeny fiúnak; nincs azzal gond, ha egy férfi érzelmes, de erről a karakterről süt, hogy női lelke van. Ellenben Edythe-t kellemes csalódás volt számomra, míg Edward számomra nyálasnak tűnt, Edythe egy tökös csajnak… Lehet, hogy ezzel mások nem értenek majd egyet velem.
Vannak mellékkarakterek, akiket nagyon kedveltem az eredetiben – sajnos nem tudok nem párhuzamot vonni –, de itt teljesen elvesztek számomra. Hiányzott Alice és Carlisle, és sehogy sem tudtam megbékélni Archie-val és Carinnal. Jaj, a nevek. A nevek olyanok, mintha az írónő kiválasztotta volna a legelső azonos kezdőbetűvel kezdődő nevet, amit fellelt az utónévkönyvben. Borzalmasak voltak.
A történet kezdetén jelen volt a kedves, kellemes nosztalgia, néhány ismertebb jelenetnél jóízűen elmosolyodtam, szóval ezt a célját elérte. Megmaradtak a sutaságok, a cukros, csöpögős romantika. Néhány logikátlanság kiküszöbölésre került, de születtek újabbak azok mellé, amik megmaradtak. A végkifejlett meglepőbb volt, de nem vagyok vele teljesen elégedett. Részemről hatalmas kérdőjelek maradtak, és bár az írónő írja az utószóban, hogy gondoljuk tovább, ahogy szeretnénk, ilyet nem szabad csinálni!
Rajongóknak ajánlom, de azoknak, akiket már az eredeti történet sem nyűgözött le, nem hiszem, hogy pozitív élmény lehet. Vegyes érzésekkel zártam az olvasást, de jó kedvemben vagyok, szóval egy fél csillaggal többet adok, mint eredetileg adnék.
Ne utáljatok nagyon.

Vikiberry >!
Stephenie Meyer: Life and Death – Egy életem, egy halálom

Azt nem mondanám, hogy ez olyan feltétlenül szükséges kötet lett volna, de nem volt rossz.
Az eredeti saga-ban volt olyan rész, ami például sokkal kevésbé tetszett, és teljesen fölöslegesnek tartottam (a New Moon-t).
Néhány rész érdekes volt, például a bizonyos erdőben futós jelenet, mikor most Edythe kapta a hátára Beau-t.
Abszolút ki tudtam volna egyezni a Twilight saga helyett ennyivel, Bella is jóval idegesítőbb volt, persze itt egy srácról van szó, aki ugyan persze nyavalygott néha, de egészen más volt, gondolom ez a neme miatt is így lett megírva.
A tény, hogy a szereplők nevének kezdőbetűje ugyanaz volt, mint az Alkonyatban, csak a nemek cserélődtek fel, nekem mondjuk sokat segített “beazonosítani”, hogy kiről lehet szó.
Nekem a végét leszámítva talán szimpibb is volt egy kicsit. Az lehetett volna picit barátibb.

608 oldal · ISBN: 9789634579045 · Fordította: Guti Eszter
Hails>!

Oké… Ez nem is volt olyan rossz! :D
Egészen visszatért azaz érzésem, mint amikor fiatalon a Twilight-ot olvastam :D

ap358 P>!
Stephenie Meyer: Life and Death – Egy életem, egy halálom

A maga idejében szerettem a Twilight világát, azt hittem, jó lesz nosztalgiázni ezzel a kötettel, még az ötlet is tetszett, hogy a nemek felcserélődnek. Kétségekkel, de érdeklődve vártam a könyvet, kíváncsi voltam, mit hoz ki ebből a szerző, a lehetőségek tárháza végtelennek tűnt.
Amiket viszont elfelejtett felcserélni az írónő, azok a tettek, a mondatok, és az érzetek. Nem egyszer azon kaptam magam, úgy olvasom a történetet, hogy Edythe a fiú, és Beau a lány. Edythe nem egyszerűen egy erős (mind fizikálisan, mind jellemben) és határozott lány volt, és Beau nem egy egyszerű, kétbalkezes fiú, akire valamiért minden lány bukott. Ami őt illeti, egy filmes idézettel jellemezném: „Sose szabad fullba nyomni a kretént.”
A történet legnagyobb gyengesége maguk a karakterek, szélsőségesek, kidolgozatlanok, és rémesen valótlanok.
A kisebb változtatások, a vége az, ami némi újat hozott, de sajnos a főszereplők miatt ezek sem lettek hangsúlyosak.

LepkeLány P>!
Stephenie Meyer: Life and Death – Egy életem, egy halálom

Ez elég furcsa volt. Sokszor kellett emlékeztetnem magam, hogy most a lány a vámpír. Az agyam automatikusan az eredetit olvasta, és még az is feltűnt mikor eltért a fordítástól. off
A Cullen család nemcseréje annyira nem zavart, egészen megkedveltem őket így is. Egyszerre volt ugyanolyan a történet, és más is. Emiatt a kettősség miatt nem volt olyan egyszerű haladni vele. De kíváncsi vagyok, ha ezt olvasom előbb akkor mi lenne a véleményem. Mert hát nyilván nagyon befolyásolt, hogy ez egy ismerős történet, méghozzá a kedvencem.
Ami nagyon tetszett az a vége. Ez tényleg egy másik verzió, örültem, hogy ezt is láthattuk, mi lett volna ha.
Könyvtárból vettem ki, úgyhogy jó kaland volt, de maradok az eredetinél. :)

BMKata>!
Stephenie Meyer: Life and Death – Egy életem, egy halálom

Nehéz írni róla, mert nagyon vegyesek az érzéseim. Kicsit untam azokat a részeket, amiket egy az egyben átírt, annyi különbséggel, hogy a nemeket és neveket megváltoztatta. Amikor új dolgok voltak benne, akkor izgatottan olvastam, vajon mi sül ki belőle. Nekem Beau egy kicsit „lúzer” típus volt, legalábbis nekem nem ilyen csetlő-botló egyén az ideálom, nem férfias. Nem is tudom mit látott benne Edythe, aki egy nagyon is menő csajszi, nem mellesleg vámpír. Minden alkalommal amikor a hátán viszi a srácot és fut vele, idegesített, kiakasztott, értetlenül a fejemet ráztam. A mellékszereplők kicsit laposak, nem olyanok, mint az eredetiben. Aztán a nem csere miatt meg sok időbe is telt, mire megszoktam, hogy ki kicsoda és kit akar „utánozni”.
A vége más lett, mint az eredetinek, de ez várható volt, hiszen pl gyerekük nem lehet, stb. És sokakat érdekelt is, hogy milyen lett volna, ha az eredeti is spoiler.
spoiler
Mégis még napközben is eszembe jutottak néha a szereplőink, vagyis valamilyen nyomot azért hagyott bennem a történet.
Igaz, nem mostanában fogom újra olvasni a sagát, mert még egyszer nem bírom elolvasni közel ugyanazt ilyen rövid időn belül. Már ennél is éreztem némi megcsömörlést.

– Mit mondtam álmomban?
A szeme kissé tágabbra nyílt, az arca érzékennyé, sebezhetővé vált.
– Azt mondtad, szeretsz – suttogta.
– Ezt már tudtad.
– De más volt így, hogy hallottam ezt a szót.
Mélyen a szemébe néztem.
– Szeretlek!
Lehajolt, és a homlokát vigyázva az enyémnek támasztotta.
– Te vagy az életem.

Könyvmolyképző KU>!

– Szóval az oroszlán szerelmes lett a bárányba – mormolta Edythe, ettől a szótól pedig még egy remegés hullámzott végig rajtam.
Próbáltam helyrehozni a reakciómat némi komolytalansággal.
– Milyen hülye egy bárány!
– Milyen beteg, mazochista oroszlán! – sóhajtotta, majd hosszú ideig csak meredt az erdő irányába. Szerettem volna tudni, mire gondol.

Könyvmolyképző KU>!

Ha Edythe tényleg vámpír – még gondolni is alig bírtam rá –, akkor én most mit csináljak?

bartok_brigitta P>!

Ha a valóság a legvadabb álmaidat is túlszárnyalja, nem szabad letörni, mikor véget ér az élet.

Előszó

latinta P>!

– Nem szereted a havat?
    – A havazás azt jelenti, hogy túl hideg van az esőhöz – világosítottam fel.

Kapcsolódó szócikkek: Beaufort Swan · havazás
Veee_Sis>!

Némán bámultam rá, míg le nem esett neki.
Nem tartott sokáig.
– Ja, értem.
– Hát igen.
Az egyensúlyzavaromat nem anyámtól örököltem.

Kapcsolódó szócikkek: Beaufort Swan · Charlie Swan
Pandaaaa P>!

– Hová viszed?
– Azt hiszem, az a terv, hogy a családjával megyünk… baseballozni.

Kapcsolódó szócikkek: Beaufort Swan · Charlie Swan
bartok_brigitta P>!

Félretéve a nemeket és a fajokat, az Alkonyat végeredményben mindig is az első szerelem varázslatos, megszállott őrültségéről szólt.

8. oldal (A szerző bevezető sorai)

Anne_White>!

– Láttál te már hóesést? – kérdezte McKayla hitetlenkedve.
– Nyilván! Tévében – tettem hozzá.
McKayla elnevette magát.

inci81 P>!

[…] inkább meghalnék veled, mint hogy nélküled éljek.

Twilight saga sorozat · Összehasonlítás