Life ​and Death – Egy életem, egy halálom (Twilight Saga 1,75) 99 csillagozás

A klasszikus Alkonyat egy másik verzióban
Stephenie Meyer: Life and Death – Egy életem, egy halálom

Minden éremnek két oldala van…

Bellát és Edwardot is már ismered. Most találkozhatsz Beau-val és Edythe-tel!

Amikor Beaufort Swan a borús kisvárosba, Forksba költözik, és megismerkedik a vonzóan rejtélyes Edythe Cullennel, az élete izgalmas, de ijesztő fordulatot vesz. A titokzatos Edythe-t porcelánfehér bőre, aranyszínű szeme, igéző hangja és természetfeletti képességei ellenállhatatlanná teszik. Csakhogy Beau-nak fogalma sincs róla, hogy minél közelebb kerül a lányhoz, annál nagyobb veszélybe sodorja saját magát és a szeretteit. És lehet, hogy túl késő lesz visszafordulni…

A kultikus szerelmes regény lebilincselő újragondolása minden Alkonyat rajongónak kötelező olvasmány! A történetet a szerző, Stephenie Meyer bevezetője és utószava egészíti ki.

Az Alkonyat/Twilight első megjelenése, 2005 óta modern klasszikussá válva olvasók millióit varázsolta el.

Az Alkonyat sorozat világszerte csaknem 155 millió példányban kelt el.

Eredeti megjelenés éve: 2016

Tagok ajánlása: 16 éves kortól

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Vörös pöttyös könyvek

Könyvmolyképző, Szeged, 2019
602 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634574958 · Fordította: Guti Eszter

Charlie Swan · Edythe Cullen · Beaufort Swan

Klodette
Stephenie Meyer: Life and Death – Egy életem, egy halálom

Stephenie Meyer: Life and Death – Egy életem, egy halálom A klasszikus Alkonyat egy másik verzióban

A kötetet legalább egy éve várom, hiszen a kiadó már tavaly ilyenkor is ígérte a megjelenést, amiből végül csak most lett kézzel fogható olvasmány. :(
Egy biztos: óriási izgalommal és lelkes rajongóként, hatalmas elvárásokkal álltam neki a történetnek, de végül nem igazán azt kaptam, amire számítottam. Ezt pedig cseppet sem jó értelemben írom.
Eddig mindig büszkén hangoztattam, hogy – szégyen/nem szégyen – nálam az Alkonyattal nem lehet mellélőni, de ez most bizony mégis sikerült.
A kezdeti pár fejezet után azt vettem észre, hogy folyamatosan elégedetlen vagyok, puffogok és a szemeimet forgatom.
Nem haladtam, halogattam az olvasást és nagyon idegesítettek a szereplők, legfőképpen Beau, aki ugye ettől az egész – számomra szintén érthetetlen – nemcserés dologtól végtelenül picsogós, túlérzékeny nyálgépnek tűnt. Az biztos, hogy igazából sok mindennek tűnt, csak éppen férfinak nem.
Bellánál még anno csak-csak működött ez a gyámoltalan, anyám asszony katonája dolog, de itt a fejemet fogtam.
Egyszerűen nem hittem el, hogy egy gimnazista srácnak ilyen megnyilvánulásai lehetnének a való életben is. Nem volt reális és kész.
Edythe már sokkal szimpatikusabbnak bizonyult, hiszen ő csak szimplán egy belevaló, badass csajszinak tűnt, de Beau tehetetlensége miatt meg hiteltelen volt számomra, hogyan szerethet egy ilyen „férfit".
Amikor anno először meghallottam, hogy az írónő ilyesfajta nemeket felcserélős tükörregényt vagy mit? ír, akkor jó ötletnek tartottam és nem is foglalkoztam a sok negatív kritikával, de belátom, hogy ennek a könyvnek soha, de soha nem kellett volna megszületnie.
Kövezzetek meg, de szerintem nem olyan rossz író ez a Steph, szeretem őt és imádom az Alkonyatot, hiszen a Harry Potter után ez volt rám a második legnagyobb olvasási hatással, de akkor sem értem, hogy ezt miért csinálta? A sok-sok befolyó pénzen kívül természetesen…
A másik leginkább elkeserítő ok pedig maga a Cullen család, akikből egyszerűen minden különlegesség, minden egyediség és minden szimpátia totálisan odaveszett.
Pedig máig ők a kedvenc könyves családom, így különösen fájt olvasni, hogy kiveszett belőlük a lényeg.
Egyedüli pozitívumként a Sulpicia vezette alternatív, másmilyen Volturit tudom említeni, akik itt is izgalmasnak tűntek és bennük aztán még így is láttam bőven potenciált.
A Volturival mindig is elfogult voltam, hiszen nekem ők a sok ármány és képmutatás ellenére is a szívem csücskei voltak, szóval nem is értem, hogy miért nem róluk írt, ha már annyira nem tudott elszakadni az Alkonyat világától.
Összességében tehát: leszámítva a nosztalgia édes hullámait, nem igazán tetszett, hiszen az eredetit bármikor elővehetem és újra elolvashatom, ez a nemcserélős dolog meg csak szimplán nevetségesen hatott.
Az a legnagyobb baj, hogy az Alkonyat már eddig is megosztotta az olvasókat, de az írónő az ilyen húzásokkal csak maga alatt vágja a fát. :( Valamilyen szinten a saját írását gyalázta meg, ami az én szememben óriási hiba és még nagyobb szívfájdalom.
Azoknak egyáltalán nem ajánlom, akik most ismerkednének ezzel a különleges, vámpíros történettel, a rajongók meg inkább olvassák Edward és Bella sztoriját.

Ennél is bővebben pedig: https://klodettevilaga.blogspot.com/2019/11/konyvkritik…

Finn_Hudson
Stephenie Meyer: Life and Death – Egy életem, egy halálom

Sosem szerettem az Alkonyatot, de érdekesnek találtam a felvetést, hogy milyen lenne a történet, ha megcserélnénk a szereplők nemét. Ahhoz viszont, hogy működhessen, nem elég átírni a neveket, a történetet és a párbeszédeket viszont ugyanúgy meghagyni. Így nagyon sok olyan jelenet született, amikkel nem igazán tudtam mit kezdeni, ugyanis furák és olykor nevetségesek voltak. Az meg a másik, hogy emiatt sokszor el is feledkeztem, hogy Bella itt fiú, és ugyanolyannak képzeltem, mint az eredetiben.
A vége érdekes lett, az írónő szépen lezárta a szálakat, de emiatt nem érte meg a 600 oldalt elolvasni. Bár az írónő millió okot felhozott az elején, hogy miért is 'írta át' erre a verzióra, ennek ellenére is csak pénzlehúzásnak érzem.

Madama_Butterfly P

Jajjjj….
Hogy ez mennyire, de mennyire rossz volt! Pénzlehúzás, az utolsó bőr cseppet sem színvonalas lenyúzása, klisés, ötlettelen förtelem. Kidobtam a pénzt az ablakon, de csak saját magam okolhatom… mégis mit vártam?!!!
Beau és Edythe?!!
Jajjjj….

Vivienna
Stephenie Meyer: Life and Death – Egy életem, egy halálom

" Összességében egyáltalán nem bántam meg, hogy elolvastam ezt a könyvet, nagyon jó nosztalgia-olvasmány volt, jó érzés volt ez által a történet által kicsit visszatérni „könyvmolyságom kezdetéhez”.

Olyanoknak semmiképpen nem ajánlom, akik még csak most szeretnének elkezdeni ismerkedni az Alkonyat világával, illetve azoknak sem, akiknek már az eredeti történet sem tetszett, mert szerintem nekik nem lesz valami nagy olvasmányélmény. Ez a regény tényleg azoknak íródott, akik anno imádtak képzeletben a Twilight világában élni és most úgy gondolják, jó lenne egy kicsit nosztalgiázni. Nyilván az egykori nagy fanok közül sem fog mindenkinek tetszeni, pont ezért szerintem olvasás közben figyelemmel kell lenni arra, hogy ez a történet nem szeretne újat adni, épp ellenkezőleg, a régi érzéseinket igyekszik újra előcsalni belőlünk. "

Teljes értékelés: https://konyveskuckom.blog.hu/2020/02/02/stephenie_meye…

kellyolvas P
Stephenie Meyer: Life and Death – Egy életem, egy halálom

Nekem ez nem jött be, még úgy sem, hogy tudtam előre, hogy saját magát koppintja le a szerző. Nem ezt vártam, nem ezt érdemeltük. Sajnálom.

kratas P
Stephenie Meyer: Life and Death – Egy életem, egy halálom

Miért nem figyelek? Miért nem olvasok értékelést vásárlás előtt? Miért szaladok majd' mindig fejjel a falnak? :D
Szóval ezt azért annyira nem bántam volna, ha kimarad az életemből…. Igaz, a vége klassz volt. Persze még jobb lett volna, ha megjelenik Penge és véget vet a főhősünk állandó rinyálásának. Nem emlékszem már Bella minden szavára, de mintha azért ennyire ott nem idegesített volna. Fiatal voltam és bohó.
Nem hittem volna, hogy egy az egyben egyezni fog az első 450 oldal az eredeti művel. Sajnos csak a 200. oldal után éreztem rá a szükséges olvasási stílusra, miszerint vegyem poénra az egészet, amivel sikerült elviselhetővé tenni a maradék több száz oldalt. Pl. nagyon szurkoltam annak, hogy majd megjelenjen a negyedik rész átirata is, mert Beau szerintem nagyon csinos kismama lett volna. És még ilyenek (lásd a hozzászólásomat is).
Szóval az eltérő vég kicsit emelt a pontszámon, de azért még vagy a fordító, vagy az író igazán megérdemel egy nyers hallal történő tarkónvágást, mert azt, hogy „mosolygott a bajsza alatt” rengetegszer volt szerencsém olvasni. Le lehet azért ezt máshogy is írni, olyan szép és változatos ez a magyar nyelv. De a szöveg értéke egyezik a tartalom értékével ebben az esetben.

Stephenie Meyer: Life and Death – Egy életem, egy halálom

Amikor beharangozták, hogy a life and death meg fog jelenni magyarul, nem volt kérdés, hogy elolvasom. Tudtam, hogy nem fogok egy teljesen új történetet kapni, mégis nagy érdeklődéssel vágtam bele; egyrészt, mert érdekelt, hogy milyen lehet ez az egész fiú szemszögből, másrészt, már úgy sem nagyon emlékszem az eredetire. Nem bántam meg a döntésemet, de nem is teljesen azt kaptam, amit vártam.
Úgy kezdtem bele a könyvbe, hogy nem veszem komolyan – az eredeti műveknél is ez volt a taktikám –, ami segített abban, hogy csak a szórakoztató részekre koncentráljak, és ne foglalkozzak azokkal, amik egyenesen bosszantanak. A taktikám bevált, mert szórakoztam. Méghozzá jól szórakoztam.
A stílus ebben a kötetben is megmaradt az egyszerűségnél. Sőt, bizonyos tekintetből még egyszerűbb is lett, hiszen Beau könnyebben és kevésbé kacifántosan fejezi ki magát, mint Bella. Olvasmányos, könnyed, gördülékeny – a több száz oldal gyorsan lepereg, ha az ember képes rávenni magát a folytatásra. A helyszín részemről nagy pozitívumot jelentet, hiszen teljesen passzolt az elmúlt napok borongósságához, ami hozzájárult ahhoz, hogy elragadjon a hangulat.
Szereplők szempontjából nem sok újdonságot kapunk, maximum a nemcserélést. Az elején úgy éreztem, hogy bizonyos karaktereknek nagyon is jót tett ez a váltás. Beau nekem szimpatikusabb volt, mint az eredeti hősnő, de túlságosan érzékeny fiúnak; nincs azzal gond, ha egy férfi érzelmes, de erről a karakterről süt, hogy női lelke van. Ellenben Edythe-t kellemes csalódás volt számomra, míg Edward számomra nyálasnak tűnt, Edythe egy tökös csajnak… Lehet, hogy ezzel mások nem értenek majd egyet velem.
Vannak mellékkarakterek, akiket nagyon kedveltem az eredetiben – sajnos nem tudok nem párhuzamot vonni –, de itt teljesen elvesztek számomra. Hiányzott Alice és Carlisle, és sehogy sem tudtam megbékélni Archie-val és Carinnal. Jaj, a nevek. A nevek olyanok, mintha az írónő kiválasztotta volna a legelső azonos kezdőbetűvel kezdődő nevet, amit fellelt az utónévkönyvben. Borzalmasak voltak.
A történet kezdetén jelen volt a kedves, kellemes nosztalgia, néhány ismertebb jelenetnél jóízűen elmosolyodtam, szóval ezt a célját elérte. Megmaradtak a sutaságok, a cukros, csöpögős romantika. Néhány logikátlanság kiküszöbölésre került, de születtek újabbak azok mellé, amik megmaradtak. A végkifejlett meglepőbb volt, de nem vagyok vele teljesen elégedett. Részemről hatalmas kérdőjelek maradtak, és bár az írónő írja az utószóban, hogy gondoljuk tovább, ahogy szeretnénk, ilyet nem szabad csinálni!
Rajongóknak ajánlom, de azoknak, akiket már az eredeti történet sem nyűgözött le, nem hiszem, hogy pozitív élmény lehet. Vegyes érzésekkel zártam az olvasást, de jó kedvemben vagyok, szóval egy fél csillaggal többet adok, mint eredetileg adnék.
Ne utáljatok nagyon.

Linszyy P

Nem volt ez rossz.
Nagyon nosztalgikus hangulatba kerültem az olvasás során. Szinte szóról szóra ugyanaz, mint az Alkonyat, kivéve a nemcsere miatti bővítéseket és változtatásokat. Sok mindenre nem emlékeztem már, főleg a film maradt meg a fejemben, pedig mennyivel bővebb a regény.
Beau és Edythe sztorija nekem egész másnak tűnt. Nem hasonlítottam az eredetihez, mivel nem voltak teljesen ugyanolyan karakterek. Beau egy picit túl mimóza volt, de alapvetően nekem nem volt lányos. Edythe jobban edwardos volt, de őt sem fiúsnak éreztem, hanem magabiztos vámpírnak. A többi nemcsere eléggé zavaró volt, de meg lehetett szokni. Viszont a névválasztások a vámpírokon kívül indokolatlanul bénák voltak. Az egy dolog, hogy az ősrégi vámpíroknak fura a nevük, de a szimpla diákok miért nem lehetnek mai névvel ellátva? Ez is nehezítette, hogy megjegyezzem, ki kicsoda.
Aranyos szerelmi szál volt, abszolút nem zavart, hogy Edythe a kezdeményező fél, mert a vérszomja miatt kellett átvennie az irányítást. A végkifejlet jó kis meglepetés volt, engem mindig is izgatott ez az alternatív befejezés. Nyilván így kicsit hiányos maradt a történet, mert rengeteg oldal lett volna bepótolni mindent, amire még vártunk. De közben belegondoltam, hogy így gyerekük sosem lesz, és ezért talán mégiscsak jobb a hosszabb verzió.
Szerintem csak rajongók olvassák el, és ne azért, hogy új sztorit kapjanak. Ez egy szuper nosztalgiakötet, de a nagy fanok úgyis az eredetit fogják jobban szeretni. Azt viszont szerintem tényleg be tudta bizonyítani Stephenie Meyer, hogy akár egy emberfiút is elcsábíthatna egy vámpírlány. :)

Mallarme P
Stephenie Meyer: Life and Death – Egy életem, egy halálom

Hmm…hát…öhömm…ez érdekes volt…és sajnos nem a jó értelemben…Rengetegszer fogtam a fejem, hogy ez meg mi??? Vagy a másik legtöbb reakcióm, hogy magam mellé dobtam, hogy ááá…ezt nem…spoiler És minden írónak üzenem, hogy egy kétballábas, szerencsétlen fiú főhős abszolút nem jó stratégia…így női szemmel meg pláne!

BeliczaiMKata P
Stephenie Meyer: Life and Death – Egy életem, egy halálom

Nehéz írni róla, mert nagyon vegyesek az érzéseim. Kicsit untam azokat a részeket, amiket egy az egyben átírt, annyi különbséggel, hogy a nemeket és neveket megváltoztatta. Amikor új dolgok voltak benne, akkor izgatottan olvastam, vajon mi sül ki belőle. Nekem Beau egy kicsit „lúzer” típus volt, legalábbis nekem nem ilyen csetlő-botló egyén az ideálom, nem férfias. Nem is tudom mit látott benne Edythe, aki egy nagyon is menő csajszi, nem mellesleg vámpír. Minden alkalommal amikor a hátán viszi a srácot és fut vele, idegesített, kiakasztott, értetlenül a fejemet ráztam. A mellékszereplők kicsit laposak, nem olyanok, mint az eredetiben. Aztán a nem csere miatt meg sok időbe is telt, mire megszoktam, hogy ki kicsoda és kit akar „utánozni”.
A vége más lett, mint az eredetinek, de ez várható volt, hiszen pl gyerekük nem lehet, stb. És sokakat érdekelt is, hogy milyen lett volna, ha az eredeti is spoiler.
Mégis még napközben is eszembe jutottak néha a szereplőink, vagyis valamilyen nyomot azért hagyott bennem a történet.
Igaz, nem mostanában fogom újra olvasni a sagát, mert még egyszer nem bírom elolvasni közel ugyanazt ilyen rövid időn belül. Már ennél is éreztem némi megcsömörlést.

– Mit mondtam álmomban?
A szeme kissé tágabbra nyílt, az arca érzékennyé, sebezhetővé vált.
– Azt mondtad, szeretsz – suttogta.
– Ezt már tudtad.
– De más volt így, hogy hallottam ezt a szót.
Mélyen a szemébe néztem.
– Szeretlek!
Lehajolt, és a homlokát vigyázva az enyémnek támasztotta.
– Te vagy az életem.

Könyvmolyképző KU

– Szóval az oroszlán szerelmes lett a bárányba – mormolta Edythe, ettől a szótól pedig még egy remegés hullámzott végig rajtam.
Próbáltam helyrehozni a reakciómat némi komolytalansággal.
– Milyen hülye egy bárány!
– Milyen beteg, mazochista oroszlán! – sóhajtotta, majd hosszú ideig csak meredt az erdő irányába. Szerettem volna tudni, mire gondol.

Könyvmolyképző KU

Ha Edythe tényleg vámpír – még gondolni is alig bírtam rá –, akkor én most mit csináljak?

bartok_brigitta P

Ha a valóság a legvadabb álmaidat is túlszárnyalja, nem szabad letörni, mikor véget ér az élet.

Előszó

Pandaaaa P

– Hová viszed?
– Azt hiszem, az a terv, hogy a családjával megyünk… baseballozni.

Kapcsolódó szócikkek: Beaufort Swan · Charlie Swan
Veee_Sis

Némán bámultam rá, míg le nem esett neki.
Nem tartott sokáig.
– Ja, értem.
– Hát igen.
Az egyensúlyzavaromat nem anyámtól örököltem.

Kapcsolódó szócikkek: Beaufort Swan · Charlie Swan
bartok_brigitta P

Félretéve a nemeket és a fajokat, az Alkonyat végeredményben mindig is az első szerelem varázslatos, megszállott őrültségéről szólt.

8. oldal (A szerző bevezető sorai)

Calliope P

– Végül is, ha figyelembe vesszük, hányszor sodrod magad életveszélyes helyzetekbe, lehet, hogy biztonságosabb, ha a közeledben maradok.
– Nem is tudod, milyen igazad van. Sosem lehet tudni, mikor támad rám megint egy random teherautó.
Edyth nem szólt semmit, csak a homlokát ráncolta.
– Seattle-be azért eljössz velem, ugye? Seattle például tele van teherautókkal. Gyakorlatilag bármelyik sarkon rám ronthatnak.

263-264. oldal, 10. fejezet - Kérdések és válaszok (Könyvmolyképző, 2019)

Kapcsolódó szócikkek: Beaufort Swan · Edythe Cullen
Pandaaaa P

Aztán, túlságosan is hamar, elvette a karját a nyakamból, és hátradőlt. A tekintete békés volt.
– Ezután már nem lesz olyan nehéz – állapította meg elégedetten.
– Ez most nagyon kemény volt?
– Távolról sem annyira, mint gondoltam volna. És neked?
– Nem, nekem nem volt… rossz.

Kapcsolódó szócikkek: Beaufort Swan · Edythe Cullen
Veee_Sis

– Milyen jó, hogy fizikailag képtelen vagyok szívinfarktust kapni – morogta.

Twilight Saga sorozat · Összehasonlítás