Szamurájok ​– a japán harcos (nem hivatalos) kézikönyve 25 csillagozás

Stephen Turnbull: Szamurájok – a japán harcos (nem hivatalos) kézikönyve Stephen Turnbull: Szamurájok – a japán harcos (nem hivatalos) kézikönyve

SZERETNÉL ​SZAMURÁJ LENNI?

1615-öt írunk, és Japán katonáskodó társadalmi osztálya, a szamurájság fénykorát éli. Képzettek ők mindenfajta harcmodorban, a vívástól a nyilazáson át a karatéig és cselgáncsig. Ők hivatottak megvédeni a császárt minden elvetemült kül- avagy belföldi barbár támadása ellen. Ezért hát kard ki kard, ifjú szamuráj!

Ebből a könyvből megtudhatod, miként válhatsz méltóvá a dicső szamuráj névre mind háborúban, mind békében. Megtanulhatod, miként léphetsz rá a harcosok útjára;
kiket kell megölnöd, és utána mihez kell kezdened a levágott fejükkel;
mivel kell tartalmasan elütnöd az idődet két csata között;
hogyan kell eredményesen megostromolnod egy várat;
miként őrizheted meg a zen előírásaihoz méltó tartást teaszertartás közben;
mi mindenre lesz szükséged, ha ki akarsz állítani egy hadsereget;
hogyan készülj föl a halálod után a Fehér Jádepavilonba vezető utadra;
meg mindent.

A szerző a legfrissebb… (tovább)

Eredeti cím: The Japanese Warrior's (Unofficial) Manual

Eredeti megjelenés éve: 2012

Corvina, Budapest, 2013
192 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631361278 · Fordította: Árokszállásy Zoltán

Japán

Kuszma>!

Lehetséges piaci célcsoportok:
1.Akik be vannak oltva irónia ellen, és imádják a szamurájokat, meg úgy egyáltalán: mindent, ami Japánnal kapcsolatos.
2. Nincsenek beoltva irónia ellen, de szeretnek néhány szabad órát könnyű, szórakoztató történelmi munkákra szánni.

Turnbull könyve egy kedélyes szarkazmussal megírt, rövid, mókás vázlat a szamurájok mindennapjairól a XVII. századig bezárólag. Nem állítom, hogy nincsenek benne releváns információk, mint például a páncélzat magunkra aggatásának módja, vagy a TOP14 legkellemesebb öngyilkosság becsületen esett csorba esetén, de túl sok mélységet azért ne várjunk. Az író cserébe az irónia könnyű tintájába mártja tollát, elhumorizálgat finoman ezen a vérkomoly, bushidóba belegárgyult harcosokon – ezzel nyilván elegendő okot adna egy morcosabb szamurájnak, hogy egy lendületes vágással tetőtől talpig kettéhasítsa. Alapvetően megértem (mindkettejüket), mert bár rettenetesen szép és érdekes a korszak Japánja, de azt nem merném álltani, hogy sokkal jobb lett volna a kortárs Európánál. Persze aki szamurájnak született, annak jó (feltéve, ha nem kávés, hanem teás, és bír órákon keresztül lehetetlen pózokban guggolni), de a parasztok és nők sorsa aligha volt sokkal fényesebb, mint nyugati kollégáiké. Meg szép dolog a zen buddhizmus, de komolyan, de ezek a fejgyűjtő harcmániások éppen olyan távol álltak Buddhától, mint Belga-Kongó gyarmatosítói, vagy épp a déli rabszolgatartók Jézustól.

Mindenesetre jót mulattam a könyvön.

Olympia_Chavez>!
Stephen Turnbull: Szamurájok – a japán harcos (nem hivatalos) kézikönyve

Tegyük fel, hogy holnap reggel, valami csoda folytán a XVII. századi Japánban ébredsz, farzsebedben ezzel a könyvvel, off. S amolyan Mark Twain jellegű sztori kerekedne off. Szóval kezdetét veszi az Egy szittya, Tokugava Hidetada udvarában c. kaland.

Oda-vissza lapozgatva a könyvet többé-kevésbé képbe kerülnél a helyi viszonyokkal. Persze ahhoz, hogy szamuráji rangra emelkedj, megint egy mongol sereg méretű mázli kellene, de hát ez most egy ilyen szerencsés fantazmagória. Na szóval, szamuráj vagy, könyved is van, Stephen Turnbull pedig a maga szórakoztató, olykor szarkasztikus módján minden aspektusát megvilágítja ennek az életnek. Nem csak az országgal ismertet meg, hanem a felszereléseddel, a divattal (!!), a kiemelkedő példaképek történetével és magával a busidóval is egy kicsit. off Aztán ha mindent jól csináltál és alkalmazkodtál a környezetedhez, a végén magad is földesúr lehetsz. Kedvenc japán történészünk erre nézvést is ellát jó tanácsokkal. Szóval a karrierépítésben semmi nem állhatja utad, maximum egy-egy kóbor puskagolyó, nyíl, lándzsa, vagy egy másik szamuráj rájabőr markolatú katanája. De aggodalomra ekkor sincs ok, hisz a Fehér Jádepavilon már vár téged, ellenfelednek pedig értékes trófeája lesz a fejed, és valaki így is úgyis imádkozni fog érted, hogy eltalálj a nyugati paradicsomba. Ellenkező esetben még visszajárhatsz kísérteni. Szerintem ez is egy tök jó opció.

Könnyed, érdekes és informatív könyvecske, ami megérte a rá kiadott összes forintomat. Szeretem, amikor komoly és intelligens emberek, képesek a saját szakterületüket újfajta megközelítésben prezentálni. Van humoruk meglátni a történelem abszurd oldalát és közvetlen stílusukkal kicsit közelebb tudják hozni az olvasóhoz egy tőlünk ennyire távoli és összetett világ minden szépségét és rútságát, mint a Tokugava-sógunátus szamuráj társadalma. Nem egy markáns szakirodalom, de egy csésze zöld tea mellé elmegy.

WerWolf>!

Rossz könyvadatlap a molyon:
Mivel a borítót néztem, így egy másik könyvet értékeltem. A lenti értékelésem a Stephen Turnbull: Szamurájok – a japán harcos (nem hivatalos) kézikönyve kötetre vonatkozik.
Hihetetlen könnyedséggel és humorral meséli el a képzelt kamarás a szamuráj útját. Az ember azt hinné, hogy csak egy szórakoztató írást tart a kezében, de ha figyel, akkor észreveheti, hogy igen sok információ van a leírásokban, ami történelmileg hiteles, és arról tanúskodik, hogy a kötet írója igen nagy munkát fektetett bele a kutatásba.
Aki nem nagyon járatos a X-XVI. századi Japán történelembe, annak is szórakoztató olvasmány, hiszen nincsenek unalmas leírások. Egy-egy példán keresztül mutat be egy-egy csatát, nagy szamurájt vagy történelmi eseményt az író. Akit érdekel, az úgyis utána fog járni, akit pedig nem, az olvassa nyugodtan tovább a kötetet.
Néha hangosan felnevettem, és elgondolkodtam, hogy hogyan lehet ennyire könnyeden, humorosan megírni egy olyan könyvet, amiben érződik, hogy igen sok munka lett belefektetve. Le a kalappal Stephen Turnbull előtt. Ha ő írná a hazai történelemkönyveket, sokkal többen érdeklődnének a történelem iránt.

pupsegal P>!
Stephen Turnbull: Szamurájok – a japán harcos (nem hivatalos) kézikönyve

Rendkívül humoros, könnyed olvasmány, történelmi tényekkel megfűszerezve a szamurájokról. A címből is igazából rá lehet jönni, hogy ez nem az a száraz történelmi könyv lesz, cserébe viszont kapunk Japán történelméből, hadvezéreiről, és a szamurájok mindennapjaikról egy ironikus kis könyvet. Gyorsan lehet vele haladni, az illusztrációk, képek pedig még élvezetessebbé teszi az élményt. Persze, aki komolyabban érdeklődik a szamurájok iránt, nem biztos, hogy el fogja ez a könyv nyerni a tetszését, de például a témával ismerkedőknek nagyon is hasznos lehet. :)

Stephen Turnbull: Szamurájok – a japán harcos (nem hivatalos) kézikönyve

Élvezetes és pikírt stílusban megírt kis könyvecske arról, hogyan legyél IGAZI SZAMURÁJ, léha és hitvány teremtmény helyett, kedves kis kérdőívvel, http://moly.hu/idezetek/328201 eme fontos dolog eldöntésére és rengeteg esetleírással, elméleti és gyakorlati kapaszkodóval és különféle példákat és elrettentő tényeket állítva elénk, hogy milyen volt az élet az 1600-as évek Japánjában. Főleg pasiknak ajánlom, aki szeretnek harcolósat, várurasat játszani, de én is élveztem! :))

Aliko>!
Stephen Turnbull: Szamurájok – a japán harcos (nem hivatalos) kézikönyve

A könyvet unokaöcsémnek vettem születésnapjára, aki akkor épp a harcos/szamuráj mániáját élte és ezért nagyon szerette. Végül egy kihíváshoz kölcsönkérve én is elolvastam és nem bántam meg. Történelem és kelet függőként tudtam szeretni a tudás bővítésére tett erősfeszítéseiért és humoráért. A könyvben rejlő finom iróniáért pedig nagyra értékelem a szerzőt.

Miyako71 P>!
Stephen Turnbull: Szamurájok – a japán harcos (nem hivatalos) kézikönyve

Figyelmeztetnék mindenkit, hogy tartózkodjon az olyan léha és hitvány, valamint közönséges emberektől, mint Turnbull. Egy kényes ízlésű szamuráj, vagy aki szamurájjá akar válni, soha nem olvas olyan könyvet, amiben azzal vádolják ezt a kiváló nemesi osztályt, hogy esztelen gyilkosságokat követett el akár háború, akár béke idején. Úgyszintén nem méltó az olvasásra azért sem, mert gunyoros modorban ábrázolja egy komoly és felelősségteljes kaszt szokásait. Egy igazi szamuráj könyvtárában nincs helye ennek a könyvnek. Remélem idővel rá tudom majd beszélni a Legkiválóbb Őfőméltóságát, hogy tiltsa be ezt a nyilvános illetlenséget, amely ilyen lekezelően mutatja be a szamurájokat (95. oldal)
A félreértések elkerülése miatt: értem, hogy a szerző sok helyen ironizál, gyakran mosolyogtam is egyik-másik jól sikerült résznél. De valahogy úgy érzem, Turnbull gúnyt űzött valamiből, amit történészként valószínűleg jól ismer, de nem feltétlenül ért. spoiler
Összességében nekem ez egy klasszikus „Értem én a viccet, csak nem szeretem” eset lett.

koppy>!
Stephen Turnbull: Szamurájok – a japán harcos (nem hivatalos) kézikönyve

Üdítő kis könyvecske. A szamurájok mindennapjait mutatja be, mindezt humorral fűszerezve. Nagyon jól szórakoztam az olvasása közben, miközben tanultam is valamit. Mindenkinek ajánlom, akit kicsit is érdekel a japán kultúra és a szamurájok.

szuzii>!
Stephen Turnbull: Szamurájok – a japán harcos (nem hivatalos) kézikönyve

Érdekes kis könyv. Bepillantást kapunk szamurájok útjába. Néha ironikus hangvételű volt, de érdekes téma elfelejtette ezt az érzést. Japán harcosok, hogyan cseperedtek fel, mit tanultak, mit kellet megtanulniuk, hogy jó szamurájok legyenek. Japán egy kis kultúráját megismerhettük.

Galactus>!
Stephen Turnbull: Szamurájok – a japán harcos (nem hivatalos) kézikönyve

Szórakoztató stílusban megírt könyv a szamurájok életéről (és haláláról). Bevezetésnek tudnám ajánlani a témához.

Kkatja>!

Nincs Japánban kifinomultabb, harmonikusabb és megnyugtatóbb szertartás a teaszertartásnál, azaz csanojunál. Mi sem fejezi ki hívebben a japán kultúrát, mint békésen ülni a teaházban, hallgatni a kanna rotyogását a távolban, megsimítani egy művészi teáscsészét, megcsodálni az évszak virágait a kertben, majd verset költeni az őszi telihold fényénél, egyszóval átérezni az emberi lét múlékonyságát.

Kapcsolódó szócikkek: teaszertartás
ponty >!

Jómagam ugyan a „tiszta föld” buddhizmus híve vagyok, de mindig is elismertem a zen komoly értékeit, melyek között előkelő helyet foglal el a nyugalom. Azt az önuralmat, amellyel a szamuráj szembe tud nézni a halállal a csatában, a művészet segítségével is el lehet sajátítani. A zen alapelvei lehetővé teszik, hogy a szamuráj harcos függetlenítse magát a zajos külvilágtól, és belépjen az esztétikum birodalmába. Ha pedig már elérte a nyugalom pillanatát, el kell döntenie, hogyan töltheti ki a legjobban. Egyáltalán nem mindegy, mert a művészet és a szórakoztatás népszerű formái olykor hallatlanul közönségesek. A kulturált szamurájnak ezért meglehetős éleslátást kell tanúsítania a méltóságához illő művészeti formák megválasztásában.

Kkatja>!

Kérdőív annak eldöntésére, hogy igazi szamuráj vagy-e

1. A „szamuráj” szó eredetileg „szolgáló”-t jelent, ezért hát minden szamuráj egyben
a: szolga;
b:léha és hitvány teremtés;
c:nemes harcos

2. A szakállas puskát hogyan sütjük el?
a:égő gyufát dugunk a lőporba;
b:ezt egy léha és hitvány teremtésre bízzuk;
c:mindkettő egyszerre.

3. A sisaknak, melyet a harcban viselünk, felismerhetően kiképzett, bajusz-szálakkal díszített orr-része van. Mi célból?
a:hogy legyen hova kötni a sisakszíjakat;
b:hogy ijesztő külsőt mutassunk az ellenségnek;
c:hogy megmutassuk felsőbbrendűségünket a léha és hitvány teremtésekkel szemben.

4. Egy jamabusi(hegyi aszkéta) elátkoz. Mi a teendő?
a:visszaátkozod őt;
b:mivel feltételezed, hogy megbántottad az isteneket, megpróbálod kiengesztelni őket;
c:lefejezed a jamabusit.

5. Rájössz, hogy kedvenc ágyasod titokban keresztény. Mi a teendő?
a:nem törődsz vele, és folytatod a viszonyt;
b:feljelented a bíróságon;
c:lefejezed.

6. Egy részeg angol beléd köt az utcán Nagaszakiban. Mit teszel?
a:rá se hederítesz, és hálát adsz az isteneknek, amiért japánnak születtél;
b:meghívod egy italra, aztán eltöltöd életed legjobb estéjét, mióta hazatértél a koreai háborúból;
c:lefejezed.

7. Hűbérurad leesik a lováról, amikor hadjáratra indultok. Mit teszel?
a:nem követed az olyan embert, akit az istenek láthatóan nem kedvelnek;
b:követed, mintha mi sem történt volna;;
c:így kiáltasz: – Milyen szerencse! A háború istenei már alig várják a győzelmünket!

8.Éppen teaszertartást végzel, amikor egyik udvarhölgyed elszellenti magát. Mit teszel?
a:nem törődsz vele, hanem a zenhez méltó önuralommal folytatod a szertartást;
b:lefejezed, majd így folytatod a szertartást, a zenhez méltó önuralommal;
c.a zenhez méltó önuralommal folytatod a szertartást, be is fejezed, és csak utána fejezed le a nőt.

9. Lidércálomból ébredsz, melyben az általad eddig megölt összes szamurájok koponyái üvöltenek rád. Mit teszel?
a:örülsz, hogy ők pórul jártak, te viszont életben maradtál;
b:elhatározod, hogy többé nem harcolsz, kopaszra nyíratod a fejedet, és szerzetesnek állsz;
c:elhatározod, hogy soha többé nem iszol olcsó szakét.

10. Urad veszélyes útra küld az ellenség területére, ahonnan valószínűleg sohasem térhetsz vissza. Mit teszel?
a:nem engedelmeskedsz a parancsnak, és otthon maradsz;
b:más ötletekkel állsz elő;
c:gondolkodás nélkül engedelmeskedsz.

Értékelés

9-10 találat:remek! Pontosan ilyennek szeretném látni azt a fiatalembert, akinek a könyvet írtam. Azért olvasd csak végig!
6-8: nem rossz, de még sok tanulnivalód van: pontosan neked szól ez a könyv!
3-5: gondold meg jól, hogy csakugyan katonai pályára akarsz-e lépni! Edóban mindig nagy igény van például könyvtárosokra, és mivel szamurájnak születtél, kardot akkor is viselhetsz.
1-2: mondd, te nem egy léha és hitvány teremtés vagy véletlenül? Jobb lenne, ha utánanéznél a családfádnak!
0: te nyilván külföldi vagy. Olvasd hát tovább a könyvet, és reszkess!

(A helyes válaszok: 1:c, 2:c, 3:b, 4:c, 5:bármelyik, 6:a, 7:c, 8:c, 9:a, 10:c)

Kkatja>!

A szamuráj elkötelezettsége a nemes életre biztosítja azokat a viselkedési módokat és elvárásokat, melyek megkülönböztetik őt a léha és hitvány teremtésektől. A szamuráj nemcsak hűséges, hanem jóindulatú, becsületes, bátor, udvarias, fegyelmezett és szerény is.
Jóindulattal fordul az alacsonyabb társadalmi állásúak felé, s úgy gondoskodik javukról, akár egy apa a gyermekeiéről. Becsülete féltve őrzött kincs, hiszen anélkül értelmetlen lenne az élete. Bátorságát leginkább a csatamezőn tanúsíthatja, de a civil életben is számos alkalom adódik erre. Udvariasan azért kell viselkednie, mert ez a nagyság jele. Gondoskodni kell továbbá arról, hogy mindezek az erények ne menjenek veszendőbe a gőg és oktalan felfuvalkodottság következtében, ezért a szamuráj fegyelmezetten és feltűnésmentesen viselkedik.
Szerény öltözetével és magaviseletével mindenki számára nyilvánvalóvá teszi, mennyire megveti az anyagi javakat; mértéket tart az evésben-ivásban is. Jól érzékelteti ezt az önfegyelmet egy közmondás: „A szamuráj akkor is piszkálja a fogát, ha nem evett.”

35-36. oldal Japán lelke, a bushidó

ponty >!

Egy hajótörés következtében 1543-ban a portugálok érkeztek első európaiként Japánba. Hamarosan kezükbe kaparintották a kínai selyem behozatalát, ami nagyon üdvös volt, csak ne ragaszkodtak volna az istenverte keresztény hitük terjesztéséhez. Hálistennek mára győzött a józan ész: papjaikat száműztük innen, és a kereszténység csaknem teljesen eltűnt Japánból. A kereskedőik, akik itt maradhattak, nagyjából civilizáltak. Mindig meghajolnak előttünk, rákaptak a fürdésre, házba belépés előtt mindig leveszik a cipőjüket, és igyekeznek tőlük telhetően megtanulni japánul. Sajnos, azonban makacsul ragaszkodnak a húsevéshez, ami egyet jelent a haszonállatok pazarlásával. Különös szokásuk még a szőlőből készült borok fogyasztása, ám ha netán megkínálnának téged ilyesmivel, úgy hallottam, hogy az 1597-es évjárat nem rossz.

Kapcsolódó szócikkek: 1543 · 1597 · Japán
ponty >!

Továbbá az én szánalomra méltó és siralmas észrevételeim a kormányzás ügyeiről úgy viszonyulnak a Legkiválóbb Őfőméltóságáéihoz, akár egy alantas utcaseprő szellentése egy harci mén orrlikának ádáz fújtatásához.

11. oldal, Utó-előszó

pupsegal P>!

Gondolj tehát magadra olyan egyéni harcosként, amilyen mindig is szerettél volna lenni, és küzdj meg bárkivel, akit eléd sodor a sors.

szuzii>!

Japán kétségkívül az istenek földje, akik már a teremtés kezdetétől védelmeztek bennünket, s irigylésre méltóvá tették nemzetünket. Japán istenei mindenütt jelen vannak, s útjuk sok ponton keresztezi a miénket. Egyes tudósok a mi vallásunkat egyenesen sintónak, vagyis az istennek útjának nevezik. Csakhogy az istenek útjai kifürkészhetetlenek!

Kapcsolódó szócikkek: Japán