A ​táplálkozás százmillió éves története 12 csillagozás

Mit ettek az őseink, és miért fontos ez ma?
Stephen Le: A táplálkozás százmillió éves története

Életünknek manapság kevés olyan területe van, amelyet annyi ellentmondásos információ terhel, mint az étrendünk: együnk sok húst, ne együnk sok húst, a teljes kiőrlésű gabonák egészségesek, a teljes kiőrlésű gabonák katasztrofálisak, csak bizonyos élelmiszereket szabad fogyasztanunk, mindent ehetünk, de mértékkel, és így tovább. A különböző kultúrák évszázados konyhái a bonyolult biológiai igények és a környezet által finomhangolt evolúció eredményei. Mit tehetünk az egészségünkért a tömegélelmiszerek korában? Stephen Le kanadai biológiai antropológus könyve elődeink táplálkozási stratégiáit feltáró nagy ívű történeti áttekintés, a világ különböző földrészein élő embereket és az ottani ételfogyasztási szokásokat bemutató szórakoztató útirajz, aktuális tudományos kutatás és meggyőző életmód-tanácsadó egyszerre.

Typotex, Budapest, 2021
300 oldal · ISBN: 9789634931072 · Fordította: Varró Zsuzsa

Tuundee>!
Stephen Le: A táplálkozás százmillió éves története

Stephen Le: A táplálkozás százmillió éves története Mit ettek az őseink, és miért fontos ez ma?

A 3-ból 2 csillag azért, mert a fiamtól kaptam ajándékba.
A szándék nemes, de ez egy összedobott fércmű.
Igaz, hogy a táplálkozás a világ legegyszerűbb dolga, de ezt mi manapság hihetetlen szerteágazó, bonyolult dologgá tettük.
A kutatási eredmények, amiket hoz, megegyeznek azokkal, amiket én is olvastam az utóbbi egy-két évben, s végülis a végső konklúziókkal is egyetértek.
De amikor arról ír, hogy szerinte vissza kére térni a hód, medve, mókus, aligátor, jávorszarvas hús gyakori fogyasztásához, akkor azért elgondolkodtam, hogy rendben van-e mind a négy kereke..

Haru109>!
Stephen Le: A táplálkozás százmillió éves története

Amikor megláttam a rövid leírást erről a könyvről, úgy éreztem, hogy na végre egy hasznos tisztázó olvasmány a témában. Az elolvasása után is így gondolom.
Az író rengeteg munkát fektetett ennek a műnek a megírásába, rengeteg helyre utazott, rengeteg kutatást és tanulmányt olvasott.
Őszintén szólva, nagyjából éreztem mi lenne jó életmód/ táplálkozás szempontból, de nem tudom, hogy tudnám beilleszteni a mindennapokba. Nagyon igyekszem, mert sok tekintetben megerősített és új információval is bőven szolgált.
Olvasási élmény szempontjából számomra nagyon élvezetes volt. Nyilván ez nem egy regény, amit akár együltő helyemben elolvasok, szeretem a sok információt tartalmazó könyveket félre-félretenni és megrágni, átbeszélni valakivel az olvasottakat. Most is így tettem (mondjuk időm sem sok volt). De azt mindenképp meg kell jegyeznem, hogy nagyon élvezetes a nyelvezet, a stílus és szinte észre sem vettem, már el is olvastam egy-egy fejezetet.
Nagyon ajánlom, azoknak, akik szeretnének változtatni, mert érzik, hogy nem jó, de a sokféle információ között elvesznek és nem tudják milyen irányba induljanak.

Edit_Bíró>!
Stephen Le: A táplálkozás százmillió éves története

Nagy érdeklődéssel vettem kézbe ezt a kötetet, aztán egyre fogyó lendülettel rágtam át magamat rajta. Voltak benne érdekes részek és határozottan éreztem a szerző lelkesedését témája iránt, de összességében nem hagyott mély nyomot bennem.

Stephen Le: A táplálkozás százmillió éves története

Vélemények ütköztetése (rengeteg irodalom!). Mindez alaposan felhígítva fölösleges, ide nem tartozó, apró részletekkel. Elegendő az Utószó (A helyes táplálkozás és a jó élet szabályai) 10 pontját elolvasni (227-234. o.). A fordítási bakikat már más olvasók is fölfedezték.

Thubakabra>!
Stephen Le: A táplálkozás százmillió éves története

Ha valakit érdekel az, hogy „mit kéne enni” meg „mi az egészséges”, akkor ez a könyv pont neki van. Rendkívül olvasmányos volt, főleg a személyes történetekkel, ahogy a kutatásaira indult a szerző különböző tájakra.
Az elolvasása után változtattam néhány szokásomon – nem drasztikusan, csak egy kicsit, de már azt is érzem.

Külön tetszett benne az, hogy nem hablatyolt csak úgy magában, mindent visszavezet tanulmányokra, mely listát hosszú-hosszú oldalakon keresztül fel is sorol a könyv.

Ha szeretnél valamit változtatni a táplálkozási szokásaidon, de gőzöd sincs, hogy a 500+ diéta közül mi a nyerő, akkor ezt ajánlom első elolvasásra. Nem, nem ír le egyetlen diétát sem, de megérted az alapokat, hogy mire épülnek maguk a diéták.

ka81>!
Stephen Le: A táplálkozás százmillió éves története

Nem rossz, de egyrészt kicsit mélyebb történelmi áttekintést vártam, másrészt a 296 oldalból csak 236 érdemi szöveg, az utolsó 60 lap jegyzet/irodalomjegyzék, ami némileg meredek.

EEdina23>!

A hús és a tej rendkívül tápláló, tartalmazza az emberi élet fenntartásához szükséges valamennyi aminosavat, ásványi anyagot, zsírsavat és vitamint, de e két dolog együttes fogyasztása az újabb időkben példa nélküli az emberiség történetében – és túl sok is.

Bori_L>!

Manapság a „vissza a természetbe” jelszavát követő emberek leleményesebbje a fogyasztásra szánt makkot a vécétartályban tartja egy textilzsákban, így igen praktikus módon minden öblítéssel kiszívnak valamennyit a makk csersavtartalmából. Ily módon egy lépéssel közelebb kerülnek az ökolgógiai Valhallához, mivel a tölgyfák nemcsak hősökhöz illiő táplálékot biztosítanak nekik, de valahányszor szólítja őket a szükség, kettős szolgálatot tesznek a természetnek.

EEdina23>!

Mint egy szeszélyes kertvárosi kamasz, a kenyérfa szokatlan magasságokba nő, de sokáig tart, míg érett lesz, kényes az időjárásra, nagyon sérülékeny, és még évekig nem térül meg, amit belefektetnek.

kisssan27>!

Mivel a biológiai evolúciónak több tucat vagy több száz generációra van szüksége ahhoz, hogy az organizmusok alkalmazkodni tudjanak az új környezethez és ételekhez, új nyavalyák ütötték fel a fejüket.

kisssan27>!

[…] a jó egészség megőrzése alapvetően abból áll, hogy olyan ételeket és életmódokat keresünk, amelyek az őseink létfeltételeivel állnak összhangban, azután hagyjuk, hogy a testünk – a több millió évnyi evolúciós finomhangolás produktuma – elvégezze a többit.

kisssan27>!

A kínaiak szemében az erény az igazságos uralkodókban, stabil társadalmakban, gyermeki jámborságban, kemény munkában és a takarékosságban rejlett. Ezek voltak a középkori Európa alappillérei is, de ezekből sokról megfeledkeztek, amint Európa a kapitalizmus és a tudomány felé fordult.

kisssan27>!

[…] az olyan tudósok által végzett GMO-kutatások, akiknek van valamilyen kapcsolatuk az adott iparággal, rendszerint nem találnak káros hatásokat, míg az ilyen kötődésekkel nem rendelkező tudósok nagyobb valószínűséggel mutatnak ki ártalmas következményeket.

kisssan27>!

Mivel a biotechnológiával foglalkozó tudósok által kitervelt genetikai módosítások minden eddiginél nagyobb sebességű növényevolúció- és ökoszisztéma-változások eseteit jelentik a Föld történetében, a józan ész azt diktálná, hogy végezzenek további teszteket a hosszú távú biztonságosságuk ellenőrzése érdekében, addig pedig tiltsák be a genetikailag módosított élelmiszereket – ez a felfogás érvényesül Európában, […]