Tóparti ​kísértetek 228 csillagozás

Stephen King: Tóparti kísértetek Stephen King: Tóparti kísértetek Stephen King: Tóparti kísértetek

Michael ​Noonan sikeres író. Boldogan él szép feleségével, Jo-val. Minden évben megjelentet egy újabb regényt, művei előkelő helyen állnak a bestsellerlistákon, anyagilag is szépen gyarapodik. Egy fullasztó nyári napon Jo agyvérzésben meghal. Mike összeomlik, képtelen írni, még szerencse, hogy van talonban néhány kézirata. Lidérces álmok gyötrik, amelyek mind a Nevető Sarában, Noonan-nék tóparti nyaralójában játszódnak. A ház a századfordulón egy híres fekete bluesénekesnőé volt, aki annak idején családjával együtt egyik napról a másikra eltűnt. Mike négy év után átköltözik a nyaralóba, ahol az álmok folytatódnak, sőt kísértetek látogatják, s lassacskán körvonalazódik egy szörnyű rejtély. Vajon mit titkol a tóparti zárt közösség, élén a hatalmaskodó, öreg és beteg milliárdos helyi kiskirállyal? Mit rejt a múlt, s hogyan függ össze a jelennel, Mike-kal és Jo halálával? Stephen King ismét remekművet alkotott; könyve nemcsak izgalmakban bővelkedő, letehetetlen olvasmány, de hiteles… (tovább)

Eredeti mű: Stephen King: Bag of Bones

Európa, Budapest, 1999
720 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630766132 · Fordította: Szántó Judit

Timesz
Stephen King: Tóparti kísértetek

Ismét remekművet olvashattam King -től. Az első oldalától az utolsóig nagyon izgalmas volt. Nagyon imádtam,néhol kicsit megborzongtam,de nagyon tetszett. Jól felépített történet, Mike Noonan-t, Kyra-t és Mattie-t nagyon megkedveltem,de akadt néhány olyan szereplője is a történetnek akitől a hideg rázott annyira ellenszenves volt, mint pl. Max Devore és Rogette. Nagyon izgalmas és ajánlom mindenkinek. Köszönet neked King bácsi. :)

Blissenobiarella
Stephen King: Tóparti kísértetek

A könyvet nem első alkalommal olvastam, de nem sok maradt meg belőle az elmúlt évek során. Nagyjából annyira emlékeztem: egy kiégett író a maine-i senkiföldjén horrorelemekkel kokettál. (de ez azért igaz néhány King-könyvre, nemde?) A helyszín, a tó és a Nevető Sara viszont eléggé beégett az emlékezetembe, ez jó pont.
…és csak most láttam, hogy ez a könyv több díjat is begyűjtött! Ez meglepett, és így jóval magasabbra kerültek az elvárásaim az újraolvasással kapcsolatban.
A történet rendkívül lassan indul be, és bár végig Mike Noonant kísérjük, de több történetszálat is beindít kedvenc írónk. Ezekkel jól ellavírozik kb. 450 oldalon keresztül, amikorra már muszáj valami produkálni, úgyhogy beindul a sztori, de nem is kicsit. Viszont a bonyodalmak nagyon hosszú oldalak során bontakoznak ki igazán, további majd' 300 oldal kell a végső megoldáshoz, de itt már történésekben nincs hiány.
Lassú folyása miatt talán kevésbé izgalmas ez, mint King más könyvei, kissé túlírtnak is nevezhető, de igen magas színvonalat hoz. Nem fog a kedvenceim közé kerülni, de nem véletlenül a díjak: ez egy igen jó könyv, és nem csak rajongóknak ajánlott.

Megjegyzés 1.:A címválasztás sajnos elég gyatra, ezt meg kell jegyeznem. Ahogyan már más is leírta előttem, az eredeti Bag of bones (Egy zsák csont) szimbólumként végigvonul az egész regényen…kár érte.
Megjegyzés 2.: A filmadaptáció tévéfilmhez képest elég igényes. Vannak benne szép megoldások, de a könyv olvasása után persze csak az idegesítő változtatások tűnnek fel. A casting is egész jó lenne, de épp a főszereplők, Mike Noonan (Pierce Brosnan) és Mattie Devore (Melissa George) nem tetszenek. Brosnan bármennyire is fiatalos, és jó karban van, attól még nem lesz 40 éves. Mattie esetében szerintem Melissa George túl nőies a szerephez. A kis, hároméves Ky helyére pedig betették az akkor hétéves Caitlin Carmichaelt… szóval alapvetően nem volt szimpatikus a film, és adaptációként sem az (már a főcímben is mutatnak olyan képet, ami lelövi a "poént"), de ha valaki nem olvasta a könyvet, az megnézheti, jónak fogja találni.

cippo I
Stephen King: Tóparti kísértetek

Nakérem. Hát ez egy minden igényt kimerítően alapos emocionális-közérzeti,- és agytakarítás volt, a legfölsőbb szinteken. Láv.

Rose_M
Stephen King: Tóparti kísértetek

Hát elállt a szavam,Steve ! Ez gyönyörűségesen szép,alapos munka volt.Le vagyok nyűgözve ! Említettem már,hogy Te vagy a kedvenc íróm? Pusszantalak ! :)

ggizi P
Stephen King: Tóparti kísértetek

Lassan indulnak be a történések, kellő időt hagyva, hogy ráhangolódjunk a gyászra, az írói válságra és mindarra, ami utána jön. Mert hogy jön! Nem is akármi! Olyan gyalázatos történések rejtőznek a múltban, aminek felszínre kerülését jónéhányan próbálják megakadályozni. És ez a része igazából sokkal nyomasztóbb volt, mint maga a „tóparti kísértetjárás” (bár azért ezt is szívesebben olvastam lámpafénynél mint sötétben…)
Jó volt, jó volt! :)

Tüncsimüncsi P
Stephen King: Tóparti kísértetek

Nekem az eleje kicsit nehézkesen indult be, ezért is a fél pont levonás. A könyv utolsó harmadában pedig annyira felpörgött, hogy képtelen voltam letenni. A szereplők többségét kedveltem, de itt is akadtak kivételek. Mike a pozitív oldalhoz tartozott :) Az ő személyisége nagyon jól ki lett dolgozva.
Csak ajánlani tudom, de ha lehet ne első regénynek. Az egy kicsit kézzelfoghatóbb legyen :)

narziss
Stephen King: Tóparti kísértetek

Nagy selyma ez a King! Közel hatszáz oldalon át vonszol, húz, halogat, titokzatoskodik, hogy aztán – egy nem várt, meghökkentő fordulatot követően – az utolsó száz oldalon nagy hirtelenjében olyan eszement fordulatszámon kezdjen gyorsulni és megállíthatatlanul rohanni a teljes megnyugvással azért nem kecsegtető végkifejlet felé, hogy az olvasó csak szájtátva ámuljon-bámuljon… Bevallom, az első pár száz oldal enyhe csalódás volt. Régen olvastam Kinget; másmilyen ő-re emlékeztem. Valamiért mégsem tudtam félbehagyni a regényt, noha csak afféle soft-horrornak éreztem. Bár számomra a legjobb Kingek továbbra is a Dolores és mindenekelőtt a Tortúra, azért ez is megért egy misét olvasást, már csak a zárás rezignált, és a fikciót a valósággal, a narrátor-írót, Mike-ot az író Kinggel szinte észrevétlenül egymásra vetítő megoldása miatt is.

cseri P
Stephen King: Tóparti kísértetek

Lassan indul be, aztán egész jó kísértethistória lesz a végére. Engem először zavart a nyelvezete, de aztán vagy én jöttem bele, vagy a fordító, ezt nem tudtam eldönteni.
Ami tetszett: a főszereplő és narrátor író, úgyhogy teli van irodalmi utalásokkal.

chhaya P
Stephen King: Tóparti kísértetek

Na ez egy olyan regény volt, aminél határozottan borzongtam… Nem félek a szellemektől alapjáraton, de ez olyan élethű és hiteles, hihető leírás volt, hogy akár meg is történhetne. Először nem értettem, hogy kerül a képbe Devore, Mattie és Kyra, mi közünk Jo halálához meg a szellemekhez, és egyáltalán minek foglalkozik velük ennyit… de szépen összefonta a szálakat. A befejezés is tetszik. Jó kis könyv.

Avilda
Stephen King: Tóparti kísértetek

Tulajdonképpen King bemutatja azt, ami az írás lényege: hogy nem az a fontos, hogy mit és miről írunk, hanem hogy azt hogyan meséljük el. Ugyanis ez egy egyszerű kísértethistória, amit egy másod-, harmadosztályú író is ezerszer kinyögött már magából, viszont King azért ilyen jó, mert képes ezt az egészet úgy megírni 700 oldalon keresztül, hogy az izgalmas legyen.

alam

Aki könyvet olvas, kezdetnek éppúgy hajlandó eltársalogni az időjárásról, mint akárki más, de innen általában tovább is tud lépni.

108. oldal (Európa Könyvkiadó, 1999)

cseri P

Mindig érdekel, ki mit olvas; ennél többet az emberekről csak az orvosságos szekrénykéjük árul el, viszont a háziak gyógyszerei és úgynevezett gyógyhatású készítményei között kutakodni illetlenség, és a legtöbben meg is orrolnak érte.

Európa, 2007, 253-254. o.

mate55

Elmentem egy életvezetési tanácsadásra, de öt ülés után feladtam, mert úgy láttam, hogy a tanácsadó sokkal súlyosabb problémákkal küzd, mint én.

Nofrit

Pénzt kaptam azért, amit szerettem csinálni, és ennél jobb üzlet nincs a világon; olyan, mintha az ember engedéllyel lopna.

mandarina

Az elme és a kéz a legjobb szándék ellenére sem alkothat hajszálra azonos műveket, mert mi magunk sem vagyunk ugyanazok, mint akik az előző napon vagy akár az előző pillanatban voltunk

Nofrit

Az író olyan ember, aki tudatosan komiszkodásra szoktatta az agyát.

anglee P

Az, amitől az ember egy viharos éjszakán összecsinálja magát, ilyen napfényes nyári reggelen legföljebb ha érdekesnek látszik.

SMesi P

… s arcára kiült a kilencszáz névtelen érzelem egyike …