The ​Eyes of the Dragon 7 csillagozás

Stephen King: The Eyes of the Dragon Stephen King: The Eyes of the Dragon Stephen King: The Eyes of the Dragon Stephen King: The Eyes of the Dragon Stephen King: The Eyes of the Dragon Stephen King: The Eyes of the Dragon Stephen King: The Eyes of the Dragon Stephen King: The Eyes of the Dragon Stephen King: The Eyes of the Dragon Stephen King: The Eyes of the Dragon Stephen King: The Eyes of the Dragon

Vigyázat! Cselekményleírást tartalmaz.

Once upon a time, there was a terror…
A tale of archetypal heroes and sweeping adventures, of dragons and princes and evil wizards, here is epic fantasy as only Stephen King could envision it.
A kingdom is in turmoil after old King Roland dies and his worthy successor, Prince Peter, is imprisoned by the evil Flagg and his pawn, young Prince Thomas. But Flagg's evil plot is not perfect, for he knows naught of Thomas's terrible secret--or Prince Peter's daring plan to escape to claim what is rightfully his …
Stephen King has taken the classic fairy tale and transformed it into a masterpiece of fiction for the ages.

Eredeti megjelenés éve: 1984

Tagok ajánlása: Hány éves kortól ajánlod?

>!
Gallery Books, New York, 2018
384 oldal · puhatáblás · ISBN: 9781501192203
>!
Simon & Schuster, New York, 2016
ASIN: B019YCX3IU · Felolvasta: Bronson Pinchot
>!
Hodder & Stoughton, London, 2012
480 oldal · puhatáblás · ISBN: 9781444723227

7 további kiadás


Várólistára tette 3

Kívánságlistára tette 4


Kiemelt értékelések

Szentinel>!
Stephen King: The Eyes of the Dragon

A sárkány szeme az iskolapélda arra, hogy minden könyvet a saját kategóriája szerint illik osztályozni. Ezt azért írom le, mert van egy népszerű, fantasy toplistákat bemutató oldal, mely a legrosszabb fantasyk közé sorolja (ugyanezek a szerencsétlenek Eddings Belgariádját is ide veszik). Pedig King eme ifjabbaknak íródott low fantasyje a saját kategóriáján belül jóval erősebb, mint az először gondolnánk. A sárkány szemének van egy érdekes utóélete is.

Azon kívül, hogy King még megfilmesítetlen munkái közé tartozik, elég erős visszatetszést váltott ki akkori olvasóiból. Ennek pedig az az oka, hogy Kinget horrorszerzőnek szokták meg, és örültek volna, ha ez így is marad. Igen, King apó is szembesült már azzal a problémával, hogy állandó olvasói nem örülnek a váltásnak. A Sötét Torony-könyvek (amelyekhez A sárkány szeme több szálon is kapcsolódik) sem véletlenül voltak kevéssé ismertek egy jó darabig. King úgy gondolta, hogy az olvasói nem tudnák hová tenni. A sárkány szeme negatív visszhangja ihlette a Misery (Tortúra) című regényét, melyben előkerül „az írónak mit szabad és mit nem?” kérdés.

A The Eyes of the Dragon a címe ellenére nem egy sárkányölős, sárkányvadászós fantasy, hanem egy politikai/családi dráma/krimi, fantasy háttér előtt, meseként tálalva. Igen, a könyv első fele elmehetne egy kriminek is. Delain királyságában járunk, melyet Jó Roland király igazgat, aki arról ismert, hogy egyszer megölt egy sárkányt (és más lényeket is). Őt szolgálja már hosszú idő óta a Flagg nevű varázsló (igen, az a bizonyos Flagg), aki a háta mögött merényletet tervez ellene. Ezt sikeresen végre is hajtja, melynek hatására a király idősebbik fiára (Peter herceg) terelődik a gyanú, kit a koronázása napján le is tartóztatnak. A király így az ifjabbik fiú, Thomas herceg lesz, aki Flagg hatása alatt áll, igencsak személyes okokból. Innen indul meg igazán a történet, és sorra törnek elő a történet alól a mesébe rejtett mondanivalók.

– Azért hiszi el mindenki, hogy Peter ölte meg az apját, mert a közemberek szemében mindenki, aki gazdag, égetnivaló alak, függetlenül attól, hogy amúgy ez nem igaz. Így kifejezetten örülnek annak, hogy egy nemes bebörtönzésre kerül. Ez amúgy sokat elárul a mindenkori szegények vs gazdagok témakörről.
– Amint Roland meghal, és Peter sittre kerül, a herceg barátaira ráköszön a balsors. Presztízsüket elvesztik, cimboráik ellenük fordulnak, a hatóságok pedig nem óvják meg őket a részeg verőemberektől. Egyszer fent, egyszer lent.
– A köznép is megkapja a maga fricskáját, nem is egyszer. Például Peter bebörtönzése után Thomast „Fényhozó”-ként emlegetik, pedig lényegében semmi jót nem tett még a népéért. Később, mikor kiderül, miféle alak is ő, új nevet aggatnák rá: „Adókivető Thomas” .
– A könyv egy másik, érdekes témája a testvéri kapcsolat. Thomas király a bátyja árnyékában élt egész életében, és mikor önmaga próbált sikereket elérni, az apjuk feleannyira sem értékelte az igyekezetét. Bár gyakori szülői hiba, mégsem illik az „egyiknek mindent a másiknak semmit” stratégát alkalmazni gyermekeknél.

A King regényeiben megszokott karakterkidolgozás jelen van A sárkány szemében is, bár némileg egyszerűbb. A szereplők még mindig jól kitaláltak, kellő részletességgel kidolgozva, ám szerencsére itt King nem vitte túlzásba. Mindenki annyira van kidolgozva, ahogy kell, ahogy a történet megkívánja. Amit fontos kiemelni viszont, hogy a történet nem eposzi méretű. Delain királyságának nem barangoljuk be sok szegletét, sőt, ilyen téren A sárkány szeme igencsak szűkös. A karakterekre van helyezve a hangsúly és a történetre, részletes világrajzokat itt nem igazán találunk. Ez azonban semmit sem von le az értékéből.

Mindenkinek ajánlom, aki szeretne egy felnőtt fejjel is bőven élvezhető ifjúsági fantasyt olvasni, és nem bánja megismerni King egy másik, picit kedvesebb mesélői oldalát.

DanaBlair>!
Stephen King: The Eyes of the Dragon

King „állandó olvasója” révén sokszor olvastam már magyarul a könyvet, de angolul jó ideig eszembe sem jutott. Aztán nemrégiben, miután újból elolvastam magyarul, arra gondoltam, talán menne angolul is. Rá két napra kedves fogadott testvérem és barátnőm megkérdezte, milyen angol nyelvű könyvet kérek a születésnapomra. Azt hiszem, gondolkodás nélkül rávágtam, hogy ezt. Meg is kaptam, és le is gyűrtem elég hamar. A borítót (a sárkányszemeset) én töltöttem fel, szerintem nagyon jól néz ki. Amiért örültem, hogy erre a könyvre esett a választásom: mert nem volt nehéz olvasni – vagy legalábbis sokkal könnyebb volt, mint például a „The Long Walk”-ot. Ajánlom mindenkinek, aki tud angolul, vagy olvasta néhányszor magyarul – és szereti a meséket.
Nagyon szeretem egyébként a történet hangulatát, A magyar kiadáshoz ezt az „értékelést” írtam: Az egyik kedvencem Kingtől, már sokszor elolvastam. A saját példányom kicsit viharvert, mert egyszer egy macska bepöckölte a kád széléről a vízbe – így lett saját példányom, mert a könyvtári könyvet meg kellett vennem.
Maga a történet egyszerű, tele van szerethető karakterekkel a jó, és visszataszítóakkal a rossz oldalon. Vannak benne továbbá olyan szereplők is, akik ráébrednek a hibáikra és megbánják azokat – szerencsére még nem későn. Simán elmenne történelmi regénynek is valahonnan a sötét középkorból, amikor – szerintem – simán előfordultak hasonló cselszövések, mint amit King bemutat (bár kétlem, hogy hasonlóan pozitív végkimenetellel).
Amennyire tudom, nincs megfilmesítve, amit azért is sajnálok, mert A halálsoron és A remény rabjai művekhez hasonlóan ebben sincs túl sok elvont dolog, így szerintem kisebb költségvetésből is jól meg lehetne csinálni.
A születésnapomra megkaptam angolul is, most kezdtem el olvasni és felfedeztem egy fordítási hibát is. Az én magyar példányomban az áll, hogy öt-hat évente feküdt össze Roland király a feleségével, valójában évente öt-hatszor. Ezen mindig eltöprengtem, hogyan is lehetséges, hogy egyáltalán össze tudtak hozni két utódot, ha csak öt-hat évente bújtak ágyba.

Ildiko_Lengyak>!
Stephen King: The Eyes of the Dragon

Angolul is pont olyan jó ez a könyv, mint magyarul. Mindkét nyelven ugyanannyira utáltam kiszakadni ebből a mesebeli világból a történet végeztével. :)


Népszerű idézetek

troublemaker>!

Once, in a kingdom called Delain, there was a King with two sons.

(első mondat)


Ezt a könyvet itt említik


Hasonló könyvek címkék alapján

Sarah J. Maas: Empire of Storms
Cassandra Clare: Chain of Gold
Holly Black: The Wicked King
Stephanie Garber: Once Upon a Broken Heart
Soman Chainani: Quests for Glory
Katherine Arden: The Girl in the Tower
Christopher Paolini: Eldest
Leigh Bardugo: King of Scars
Jen Calonita: Conceal, Don't Feel
Lucy Strange: Sisters of the Lost Marsh