Rémálmok ​bazára 309 csillagozás

Stephen King: Rémálmok bazára

Harmincöt ​évvel az Éjszakai műszak című novelláskötete után a hátborzongató történetek nagymestere új elbeszélésgyűjteménnyel lepte meg Hűséges Olvasóit.

A Rémálmok bazára húsz, kötetben korábban nem közölt történetet tartalmaz, s King mindegyikhez rövid bevezetőt írt, amelyben feltárja az írások születésének körülményeit és a maga személyes motivációit.

A történetek között izgalmas kapcsolatok, közös vonások fedezhetők fel: erkölcs, utóélet, bűntudat, mit tennénk másként, ha a jövőbe látnánk vagy éppen kijavíthatnánk a múltban elkövetett hibáinkat. Némelyik novella szereplője az élete végéhez közeledve felidézi bűneit és vétkeit; mások ráébrednek, hogy természetfeletti képességekkel rendelkeznek; és vannak, akik vesztükre egyenesen az ördöggel paktálnak.

King kirakodóvásárában igazán változatos a kínálat egy autónak látszó szörny (à la Christine), egy ember, aki gyászjelentésekkel gyilkol, egy e-könyv-olvasó, amely párhuzamos… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2015

Európa, Budapest, 2020
734 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634053491 · Fordította: Bartók Imre, Berta Ádám, Bihari György, Hegyi Pál, Szántó Judit, Totth Benedek
Európa, Budapest, 2018
726 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634053491 · Fordította: Bartók Imre, Berta Ádám, Bihari György, Hegyi Pál, Szántó Judit, Totth Benedek
Európa, Budapest, 2017

ügyvéd · Blakie Lussier · diák · Don Allman · Doug Clayton · Dougie Sanderson · Ellen Silverman · George Hallas · Harvey Beecher bíró · Jimmy Golding · Johnny Lussier · Julian Vernon · Leonard Bradley · McGregor · Pauline Enslin · Pete Simmons · Phil Henreid · Rachel Ann Lussier · Robert Henderson · Szent Péter · Wesley Smith · William Andrews

Amerikai Egyesült Államok · Castle Rock · Maine · Portland · Abenaki-tó · Alabama, USA · bánya · Burger King · Castle megye · Durham, Maine · Fort John Huie katonai támaszpont · Harlow · Lakeview Szépkorúotthon · Nebraska, USA · Orono, Maine · sziget · Talbot · Vero Beach, Florida · WalMart

Bea_Könyvutca P>!
Stephen King: Rémálmok bazára

A csillagozás nehezen ment, 3,5 és 4 között ingadoztam, de mintha egy árnyék suhant volna el a hátam mögött közben, csak a csattogó fogait hallottam kristálytisztán… :D

Röviden összefoglalva a véleményemet a Rémálmok bazárának történeteiről, azt tudnám mondani, hogy voltak benne nagyon jó kis darabok és olyanok is, amelyeknek a végére érve csak egy „hm…jól van akkor” kijelentésre futotta tőlem, vagy éppen egy erőteljes „hát ez meg mi a fene volt” felkiáltásra. (Na jó, ha őszinte szeretnék lenni, akkor több volt az ilyen felkiáltás.)
Bővebben:http://konyvutca.blogspot.hu/2016/08/stephen-king-remal…

Kkatja P>!
Stephen King: Rémálmok bazára

Én nagyon bírom Kinget, de ez most nem igazán jött át, a 20 novella java (önmagához képest!) tényleg roppant unalmas volt, nem volt meg az a sodrása, mint az eddigieknek, tudod, amikor nem lehet letenni, azzal kelsz, fekszel, mellette eszel és végzed a dolgodat, mert letehetetlen. Hát ez, pár novella kivételével, nem volt nélkülözhetetlen partnerem a mindennapjaimban.
Kicsit olyan érzésem volt, mintha King kiürítette volna az összes fiókját, letisztázta kicsit őket és mehet az olvasók elé, hajrá disznók, egyétek… Hmm, nem tudom miért gondolják ezt jó stratégiának, de nekem nem jött be. Még egyszer nem olvasnám el… ami azért bosszantó, mert ennél sokkal jobbakat tud firkantani a Mester, a kiadója helyében ezeket megtartottam volna a majdani posztumusz kiadásokba.
Kár érte…

Timcsibaba77>!
Stephen King: Rémálmok bazára

Eddigi legjobb könyvélményem. Nem nagyon vagyok oda a novellákért, pláne nem mini horror műfajban. Mégis ez a könyv teljesen kizökkentett, kikapcsolt a szürke hétköznapokból.
Különösen tetszett a könyv tagoltsága, minden egyes novella előtt az író felvázolja röviden az ötletélményeit, amiből végül egy-egy brilliáns rövid szösszenet született.
Nehéz lenne kiszemezgetni a legeket, ami megfogott. Szinte csont nélkül mindegyik novella a maga módján elragadó volt. Talán, ha választanom kéne, Ur, Gyengélkedik, Gyászjelentések, Prémium Harmónia, Az a kis görény tetszettek a legjobban.
Fellobbantotta bennem a szunnyadó örökös kíváncsiságomat Stephen King novella gyűjteménye iránt ez a könyv, szívesen olvasnék még az írótól hasonló műfajban.
Egyszerűen letehetetlen, elviselhetetlen, borzalmas, és lehengerlő. Csak ajánlani tudom, aki szintén hozzám hasonlóan „vergődik” az író cseles hálójában.

Marianngabriella P>!
Stephen King: Rémálmok bazára

Szerintem kevesen osztoznak a véleményemmel, de nekem King novellái sokkal jobban esnek, mint a regényei. King tipikusan azaz író, aki nagyon szeret túlírni. Felesleges ezt ragozni, magyarázni, ez tény, szereti a hosszú leírásokat, amelyek alatt sokszor úgy érzem fele ennyi is elég lett volna. Mindezek ellenére az eddig olvasott regényei is tetszettek, szeretem a hosszú regényeket is, de nekem akkor is a novellái a csúcs. Szeretem, mert itt teljesen önmaga ellentéte, a rövid, nagyon rövid csattanós novellái igazán ütnek, és ezek szerint még is csak tud nem túlírni (bár a novelláinál is van, ami már túl hosszú…) Eleve nagyon szeretem a novellákat, és a szépen rendezett novellásköteteket.
Itt nem tudok elmenni emellett a csodás borító mellett. Egyszerűen magával ragadott, ezért is kaptam le anno a polcról, és vettem meg. Még a fülszöveget sem olvastam el, még azt sem tudtam, hogy novelláskötet.
Aztán kezembe vettem. Nem sorban olvastam a novellákat – szerintem úgy nem is lehet rendesen novelláskötetet olvasni – sokat ugráltam, lapozgattam, érleltem a novellák olvasását. A mai napig szívesen lekapom a polcról és egy-egy novellát fellapozok. Olyan komfort könyvvé vált.
Nem szeretem külön elemezgetni a novellákat, nehéz is, anélkül, hogy bármit is mondanék róluk. Vannak benne gyengébbek is, de vannak olyanok amelyeknél a csattanó az tényleg csattant és csak néztem körbe, hogy ez mégis mi volt. King rajongóként szerintem megéri az olvasást, bár az íróval való ismerkedéshez nem biztos, hogy ezt ajánlanám, még akkor sem, ha valaki novellákkal kezdene mindenképpen. De már egy erős ismeretség után sokak kedvére válhat ez az igényes kötet.

Stephen King: Rémálmok bazára

Csak annyit tudok mondani, hogy aki nem olvasott még Stephen Kingtől (Jesszus, hogy lehet így élni?!?), az is bátran vegye a kezébe, és gondolkodás nélkül olvasson bele. Veszíteni valója nincs, csak kóstolót kap Mesterünk stílusából, életfelfogásából, karaktereiből, és mellette még jól is szórakozik.
Ha tőlem kérdezitek, és fel kellene sorolnom a TOP3 novellát a könyvből, az alábbiak nyernék el a dobogós helyeket:
1. helyezett: Ur (De kőkeményen ám!!)
2. helyezett: 81-es mérföldkő és a A dűne fej-fej mellett,
3. helyezett: Gyászjelentések, és a Nyári mennydörgés fej-fej mellett.
Ez is mutatja: nehéz a választás. Ráadásul teljesen biztos vagyok benne, hogy ahányan vagyunk, annyi-féle sorrendet tudnánk felállítani, mert ugye egy jó kis mese-bazárt kaptunk, és nincs két egyforma King rajongó sem.
De azért, ha vitáznánk is rajta, hogy melyik a legjobb, abban egyetértünk, hogy mindenkinek el kell olvasnia, mert biztos, hogy talál benne kedvére való csemegét.
Aki pedig minden novelláról olvasna részletesebben, az katt ide:

Európa, Budapest, 2016
728 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634053491 · Fordította: Bartók Imre, Berta Ádám, Bihari György, Hegyi Pál, Szántó Judit, Totth Benedek
Lunemorte P>!
Stephen King: Rémálmok bazára

Hónapok óta a Harmadik típusú találkozások dallamát dúdolom és próbálom főszereplőként Gandalfot elképzelni. Néha a Foxi Maxi zenéje is eszembe jut (Ó te drága, Klementina…), de mindig is utáltam a zárójeleket. Csak hétvégente piálok, próbálom leadni azt a rohadt nagy súlytömeget, ha májzsugor visz el előbb, kit érdekel? Remélem nem jelennek meg a fények és békén hagy az a nő is a boltban.

No de a könyvről: ha nem Stephen King írta volna, hármas lett volna a maximum. Azért érződik az eléggé, hogy elég erőltetett írások (kivéve kettő). Valahogy a régi King jobb volt szerintem. Ez is jó, de gyengébb. Ja és egyáltalán nem sikerült megijednem. :(

chhaya>!
Stephen King: Rémálmok bazára

Tartalmilag és elbeszélésmódjában is változatos novellaválogatás, hozza a Kingre jellemző stílust és szintet. Nem mondanám, hogy bármelyik is különösebben rémálmokat okozna, de némelyik tényleg kellemesen borzongatós, és képes megpiszkálni az ember lelki nyugalmát, főleg a non-fiction írások. Ezek többségére jellemző valami furcsán nyugtalanító, nyomasztó hangulat, talán pont azért, mert sok akár a valóságban is megtörténhetne… A természetfeletti azon a módon jelenik meg, amit imádok Kingben: az emberitől eltérő világot annyira másnak írja le, amit ép ésszel felfogni is alig tudunk (mint az a bizonyos autónak látszó éhes valami), vagy olyan apróság, ami alapvetően megváltoztatja egy ember életét, de amit úgyse fog elhinni neki senki… Különösen tetszik, hogy mindegyik novella kapott egy kis bevezetőt, amiben megismerhetjük a keletkezés körülményeit, és King saját gondolatait a témával kapcsolatban. Érdekes belegondolni, hogy milyen apró hétköznapi események inspirálhatnak egy nagyszerű történetet.

julcseee P>!
Stephen King: Rémálmok bazára

Novellás köteteket nem igazán szoktam olvasni, de ha már olvasok, akkor természetesen kedvenc írómtól Kingtől olvasom :)
Nagyon vegyes a felhozatal ami benne volt. Volt egy baromira erős kezdés, és ő írta is hozzá, hogy az a kedvence, a 81-es mérföldkő. Röviden tömören: gyilkos autó :) Imádtam. Na ez igazi Kinges sztori volt. Utána viszont volt egy két olyan novella, főleg az a vers, amit egyszerűen nem tudtam hova tenni. De tényleg. Van amire már most nem emlémszem a 20-ból. A leghosszabb novella az a baseball-os novella volt a Blokád Billy, na az sem tetszett sajnos, nekem már túlságosan szakmai volt, ennyire engem ez a sportág nem érdekel. Na de akkor amik tetszettek:
– Ugye az első, a 81-es mérföldkő, nagyon jó :)
– A dűne, egy magányos sziget, ahova ellátogat mindig egy öregember, és olyan tudással jön vissza, amit nem mindig akarna tudni. A végén csavarral :)
– UR – Az ekönyv olvasó, ami alternatív valóságokat nyit meg
– Gyászjelentések, ahol gyilkolni képesek a megírt jelentések
– Gyengélkedik – Először nem értjük miért került bele ez a sztori, de a végére kiderül, mondjuk itt a turpisságra elég hamar rájöttem de azért jó volt :)
– A kínok zöld istenkéje – Oh igen, ez aztán tényleg végre felhúzta kicsit a pluzszámom a végére :) (Ahol kiderül hogy a balesetet szenvedett ember miért éli át azóta is kínok kínját)

A legjobban az tetszett ebben a kötetben, hogy bár több mint 700 oldal de mivel 20 kis történetből áll, nem lehet észrevenni ezt a sok oldalszámot.

Mónika_T P>!
Stephen King: Rémálmok bazára

Hát, kiolvastam mellette vagy 5-6 könyvet, mire sikerült a végére érnem. Némelyik novella elég gyenge volt.
A végére maradtak a jobbak. off
A Gyengélkedik, Miszter Cukifalat, Tommy, A kínok zöld istenkéje, Gyászjelentések kifejezetten tetszettek.
Legjobban talán a Miszter Cukifalat. Tök jó lenne ha így lenne. Tudom ki lenne az én Miszter Cukifalatom. ☺️
off
Prémium Harmónia is nagyon jó volt még az elejéről. Jót nevettem rajta a végén, mikor a pasi beszállt a kocsiba, spoiler nem értem miért, de én is vele együtt nevettem, pedig nem volt éppen vicces. off
Van amire meg már nem is emlékszem, annyira felejtős.
Nem a legjobb novellás kötet, de érdemes elolvasni.

Nessie1226 P>!
Stephen King: Rémálmok bazára

A Rémálmok bazárát még az Éjszakai műszaknál is jobban vártam, ugyanis a párom ezt hónapokkal korábban olvasta és neki majdnem mindegyik novella tetszett benne. Engem a borítója szintén vonzott, az egyik kedvencem az Európás King-kötetek közül. A rövid kis bevezetőket az elbeszélések előtt szimpatikusnak találtam, picit beavatott minket King a keletkezésük hátterébe, így személyesebbé téve a válogatást. A történetek nagy részét szerettem, bár a kezdés, A 81-es mérföldkőnél elég magasra tette a lécet, ez volt a kedvencem. Ez kiváló nyitánya a könyvnek, kellőképpen borzongató és olyan igazi King-hangulata van, ami miatt elkezdtem a regényeit olvasni sok-sok éve. Ezután sem ért csalódás, ám az az olvasó, aki valójában rémálmokra és idegtépő feszültségre, horrorsztorikra vágyik, annak lehet, hogy nem ez a kötet lesz az igazi, ugyanis a legtöbb novella más jellegű, inkább az emberi lélekben lakozó gonoszságra építi őket, a jó és a rossz közötti hajszálvékony határvonal éleződik ki bennük, s ezeket egészen hétköznapi formában mutatja be. Én kifejezetten élvezem ezeket az írásokat, mert hitelesen mutatja be az emberi viselkedést és gondolkodásmódot, viszont megértem, hogy annak, aki horrora vágyik, ezek kevésbé fognak tetszeni. Én bőven avattam kedvenceket ezekből: A kivégzés, Morál, Az a busz egy másik világ, Herman Wouk még él, illetve a Blokád Billy és a Részeg tűzijáték. Persze előfordul ebben az esetben is a Kingre jellemző túlírás és néha zavaró, fölösleges részletezés egy-két novellánál, azonban sokszor kapunk olyan csattanót, amiért érdemes kitartani. Továbbá nem szabad elfeledkezni a misztikus vonalról sem, mert ebben a kategóriában is találhatunk ütős írásokat, amelyek lehet, hogy nem túl félelmetesek, ám annál elgondolkodtatóbbak. Pl. A kis görény, az Ur és a Gyászjelentések szerintem zseniálisak. Kevés olyat tudnék tehát említeni, amit nem éreztem jónak, felejthető sztorik mindig akadnak a legtöbb ilyen kötetben, én ezt most nagyon élveztem, el tudtam tekinteni attól, hogy a cím picit félrevezető és nem nagy dózisú horror-adagot kapunk.

FreeAngel>!

– Tégy róla, hogy a lehetből lett legyen!

612. oldal - Gyászjelentések

Kapcsolódó szócikkek: lehetőség
anglee>!

– Magát ismerem – mondta. – Maga Stephen King. Maga írja azokat a rémtörténeteket. Ez nem is baj, van, aki szereti az ilyet, de én nem. Én a felemelő történeteket szeretem, mint A remény rabjai.
– Azt is én írtam.
– Nem, azt nem maga írta – felelte, majd továbbgurult.
A helyzet az, hogy ha ír az ember néhány rémtörténetet, úgy jár, mint a lány a város szélén, a lakókocsiparkban; hírhedt lesz.

anglee>!

Ha az ember egyszer elkezdi bekajálni a szart, fennáll a veszélye, hogy megszokja az ízét.

43. oldal, 1. novella - A 81-es mérföldkőnél

ariana>!

Készítettem neked egypár dolgot, Hűséges Olvasóm; itt vannak kirakva eléd a holdfényben. De mielőtt szemügyre vennéd portékámat, ezeket a kis kézműves remekeket, beszélgessünk róla egy kicsit, jó? Hamar végzünk. Gyere, ülj ide mellém. Húzódj közelebb. Nem harapok.
Illetve… régóta ismerjük egymást, és gyanítom, hogy tudod, ez nem egészen így van.
Igaz?

7. oldal, Bevezető (Európa, 2016)

anglee>!

Mert mi mást tehet az ember, ha szembetalálja magát a halállal, mint hogy kineveti?

Kapcsolódó szócikkek: emberek · halál · nevetés
SophiaS25>!

Mentségemre legyen mondva, hogy quot libros, quam breve tempus – mennyi könyv, mily kevés idő (és igen, van ilyen pólóm is).

Lunemorte P>!

– Azt is én írtam – feleltem.
– Nem, azt nem maga írta – felelte, majd továbbgurult.
A helyzet az, hogy ha ír az ember néhány rémtörténetet, úgy jár, mint a lány a város szélén, a lakókocsiparkban: hírhedt lesz. Én nem bánom; a számlák ki vannak fizetve, és még jól is szórakozom. A mondás szerint hívhatsz akárminek, amíg időben hívsz meg vacsorára.

Kapcsolódó szócikkek: Stephen King · Stephen King: A remény rabjai
Blissenobiarella>!

Amikor egy hosszú könyv jól sikerül, író és olvasó nem csupán viszonyt folytatnak, hanem házasságot kötnek egymással.

7. oldal, Bevezető (Európa, 2016)

Kapcsolódó szócikkek: író · könyv · olvasó
Aniza I>!

A könyvek valódi tárgyak. A könyvek a barátaink.

327. oldal, Ur

arsenal0522>!

– Maga látott valaha angyalt, Mr. Harris?
– Azt nem, de egyszer láttam egy tevét. A bronxi állatkertben.

309. oldal, Utóélet

Említett könyvek