The ​Talisman (The Talisman 1.) 5 csillagozás

Stephen King – Peter Straub: The Talisman Stephen King – Peter Straub: The Talisman Stephen King – Peter Straub: The Talisman Stephen King – Peter Straub: The Talisman Stephen King – Peter Straub: The Talisman Stephen King – Peter Straub: The Talisman

Jack ​Sawyer, twelve years old, is about to begin a most fantastic journey, an exalting, terrifying quest for the mystical Talisman—the only thing that can save Jack’s dying mother. But to reach his goal, Jack must make his way not only across the breadth of the United States but also through the wondrous and menacing parallel world of the Territories.

In the Territories, Jack finds another realm, where the air is so sweet and clear a man can smell a radish being pulled from the ground a mile away—and a life can be snuffed out instantly in the continuing struggle between good and evil. Here Jack discovers “Twinners,” reflections of the people he knows on earth—most notably Queen Laura, the Twinner of Jack’s own imperiled mother. As Jack “flips” between worlds, making his way westward toward the redemptive Talisman, a sequence of heart-stopping encounters challenges him at every step.

An unforgettable epic of adventure and resounding triumph, The Talisman is one of… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1984

>!
Scribner, New York, 2012
784 oldal · keménytáblás · ISBN: 9781451694918
>!
Orion, London, 2012
982 oldal · puhatáblás · ISBN: 9781409103868
>!
Hodder & Stoughton, London, 2007
982 oldal · puhatáblás · ISBN: 9780340952719

4 további kiadás


Várólistára tette 2

Kívánságlistára tette 3


Kiemelt értékelések

Szentinel>!
Stephen King – Peter Straub: The Talisman

Erről a könyvről addig szeretnék írni, amíg friss az élmény. A Talizmán volt az a könyv, amiről már sokat hallottam, és sokfélét, ám a vastagsága és az, hogy két szerzős könyv, sokáig taszított. Aztán végül ezt is sikerült beszerezni, és az eredmény: OH MY GOOOOD!

A The Talisman egy nagyon klasszikus értelemben vett ifjúsági regény (ez lenne a Tom Sawyer kalandjai) alapjaira építkezik. Egy kisfiú, Jack Sawyer (egyértelmű Twain-párhuzam) indul útnak, hogy megszerezze a rejtélyes Talizmánt, ami képes lehet meggyógyítani rákos édesanyját, aki egy szebb napokat is látott amerikai színésznő. Az útra egy gondnok, Speedy vezeti rá, aki bevezeti a Territóriumok rejtelmeibe is. A lényeg, hogy a miénkkel párhuzamos (leginkább középkori fantasyt idéző) világ, melybe Jack képes átlépni, és az ott megtett távolság kihatással van arra a távra is, amit neki a mi világunk Amerikájában kell megtennie. Repülőt nem használhat, így lábbusz, stoppolás és tömegközlekedés útján kell eljutnia a célig, és az útja egyáltalán nem veszélytelen. Amerika és a Territóriumok egyaránt veszélyeket rejtenek egy tizenkét éves fiú számára. A kizsákmányolók, pedofil hajlamú melegek, bunkó rendőrök, vallási fanatikusok és a Territóriumok mindenféle réme, szörnye állja útját, miközben érdekes szövetségeseket szerez és küzdi le a belső ellenségeit: a kétséget, az önzést és a félelmet. Egyéb fenyegetésnek pedig ott van édesapja egykori üzlettársa, Morgan Sloat, aki igazi gátlástalan pénzemberként a két világ közti egyensúly felborításán fáradozik, hogy aztán mindkettőt uralma alá hajthassa és kiszipolyozhassa.

A könyv egyesít több tematikát: pikareszk regény, portálfantasy, epic fantasy és urban fantasy egyszerre, és ezek az építőelemek nagyon elegánsan vegyülnek benne. A horror is képviseli magát, de csak elég minimálisan. Olyan hatása van, mintha egy régi, gyermekeknek szánt kalandregény felnőtteknek írt változatát olvasná az ember, és ezt az 1980-as évek Amerikájának miliőjében tenné. Mondanom sem kell: már pusztán az elegy íze miatt megéri belevágni. A Kingtől már megszokott, részletes szereplőábrázolás mellett a világépítés sem törpül el, bár ez utóbbi szerintem Peter Straubnak is az érdeme. Apropó: a könyv egyetlen negatívuma, melyet fel lehet neki komolyan róni, az az, hogy a „két írós könyv” jelensége látványos. Nem annyira a prózán, inkább bizonyos történetszálakon látszódik ez meg. Szerintem mindkét írónak megvoltak a maguk ötletei a történet vezetésével kapcsolatban, és emiatt a fő szál sokszor kerül parkolóvágányra. Volt, hogy száz oldal telt el anélkül, hogy Jack folytatta volna az útját a Talizmán felé, és megragadt egy helyen, ahonnét persze később menekülnie kellett. Mivel én már hozzászoktam az efféle jelenségekhez egy King-történetben, így nem lepődtem meg rajta, de aki még csak most ismerkedne vele, azt lehet, hogy bosszantani fogja ez a húzás. Úgy gondolom, hogy mindkét író írt egy csomó karaktert és történetvázlatot, aztán, ami maradt a vázlatokból, azt összeillesztették. Emiatt viszont a történet lelassul, és apróbb történetszálakra bomlik, avagy a fejezetek gyakran önmagukban kitesznek komplett, teljes kisregényeket, melyek akkor is működnének, ha kiragadnánk őket a Talizmánból. Ismét csak; engem nem zavart annyira, de láttam, hogy többeket meg igen. Ám a Talizmánnak van egy másik érdekessége is.

Többször is gondoltam arra, hogy miért nem találkozik gyakrabban az epic fantasy és az urban fantasy? Biztosan létezik olyan könyv, ami nem portálfantasyként vegyíti a kettőt (vagy Szex és New York akar lenni vámpírokkal, esetleg neo noir), hanem a modern környezetbe helyez el egy olyan mesét, ami egy epic fantasy premisszája is lehetne. Csak én még nem találkoztam vele. A Talizmán ilyen téren már közel áll ehhez, de még így is a portálfantasyk sorát gyarapítja a „városi eposz” helyett. És ha már portálfanasy… felmerül a kérdés, hogy mennyire van köze a Torony-könyvekhez? Nos, az első kötet nem sokkal a Talizmán befejezése előtt jelent meg, szóval úgy gondolom, hogy King a Talizmán nagyon sok elemét később hozzáépítette a Toronyhoz, mivel nagyon hasonlít a kettő. Később, a Fekete Házban szépen össze is fűzte a két könyvet, így építve hozzá a Talizmán világát a Sötét Toronyhoz. A Black House-t még nem olvastam, de szerintem arra is hamarosan sort kell kerítenem.

Ezt a könyvet kinek ajánlhatom? Hát, ha kedveled a nagy területen átívelő kalandregényeket, akkor mindenképpen ütemezd be, ha pedig kedveled a portálfantasyt, akkor is mindenképp. Még akkor is a kezedbe veheted, ha korábban nem olvastál Kingtől semmit, és nem rajongsz a horrorért. Remek szereplők (leszámítva Richardot, aki csak szimplán sz*r), remek világ és egy nagyon emberi, sok érzelemmel teli utazás lehet mindazok számára, akik szeretnek a fantázia birodalmában barangolni.

Ildiko_Lengyak>!
Stephen King – Peter Straub: The Talisman

Hát ez még mindig az egyik legjobb történet, amihez eddig valaha szerencsém volt. Baromi nehéz lesz kikeveredni a hatása alól.


A sorozat következő kötete

The Talisman sorozat · Összehasonlítás

Ezt a könyvet itt említik


Hasonló könyvek címkék alapján

Dan Simmons: Summer of Night
Sarah J. Maas: House of Earth and Blood
Joe Hill: Heart-Shaped Box
Anne Rice: The Vampire Lestat
Anne Rice: The Wolf Gift
Dacre Stoker – J.D. Barker: Dracul (angol)
Dan Wells: Over Your Dead Body
Edgar Cantero: Meddling Kids
Leigh Bardugo: Ninth House
Peter Clines: 14 (angol)