„Én csak egy mocskos természetű és még mocskosabb szájú öregasszony vagyok, de így van ez, amikor az embernek mocskos az élete.”
Leszögezem, nem láttam a filmet (de meg fogom nézni ezek után). Szóval nem tudtam semmit erről a könyvről, még a fülszöveget se olvastam el, bár azt tudtam, hogy valami két vénasszonyos dolog lesz, azt hiszem, valami olyasmire számítottam, mint a másik könyvében (talán a Hasznos holmik volt az?) ahol a két öregasszony egymásnak támadt a végén…
„Ahogy mondani szokták, a gonoszoknak nem jár pihenő.”
Hát jól meglepődtem. Még inkább azon, hogy King annyira durván jól tud írni a másik nem nevében, hogy le a kalappal. Pár oldal után már teljesen beleéltem magam a vénasszony szerepébe-stílusába-életébe és nemcsak, hogy az író bitangjól hoz egy női karaktert, illetve egy – az övétől teljesen más – életstílust, de ismét olyan lélektani mélységekbe megy bele, hogy csodálkozom is, hogy nincs rajta a címke!
„Mire eljött a március, arról álmodtam, hogy fogom a baltát, amivel én meg a jöttment hasogattuk a fát a konyhai kemencéhez (vagyis amíg a jöttment meg nem halt; azután teljesen rám maradt a munka, én mázlista), és jókora rést vágok vele a nagyszájú szipirtyón, pont a szeme közt. Néha tényleg láttam magam, ahogy megteszem, ilyen őrültet csinált belőlem, de azt hiszem, mindig tudtam, valami őbenne is ugyanúgy gyűlöl úgy leüvölteni, ahogy én gyűlöltem hallani.”
Vera és Dolores lelkének legmélyebb bugyraiba láthatunk bele, bár Vera-éba csak feltételesen, inkább a végén derül ki, hogy mit élhetett át az az asszony is. A „szipirtyóval” az élet nem könnyű, teljesen meg tudtam érteni Dolorest, illetve én biztos, hogy az ominózus csütörtöki nagyjelenetnél úgy otthagytam volna spoiler ahogy van…
„Azért volt szipirtyó, mert egy nyomorult öregasszony volt, akinek semmi dolga azonkívül, hogy meghaljon egy emeleti hálószobában, egy szigeten, messze az általa ismert helyektől és emberektől. Ez is elég rossz volt, de neki még az agya is elborult eközben… és az egyik fele tudta, hogy a másik fele olyan, mint egy alámosott folyópart, ami készül beleomlani a sodrásba.”
„Az a nő olyan aljas tudott lenni, ha akart, mint a macskapiszok. Igazi görény tudott lenni még úgy is, hogy az idő java részében ágyhoz volt kötve, és pelenkát meg gumibugyit viselt. A mocsok, amit nagytakarításkor csinált, jó példa arra, hogy mire gondolok.”
Közben pedig igazából a fő szál maga Dolores és az ő élete, annak minden nyomorával, bánatával és bűnével együtt, amelyre szép lassan fény derül. Annak ellenére, hogy az első oldalakon már kiderül, mit követett el, végig vele izgultam (hogy sikerüljön, hehehe, itt egy másik szipirtyó :-D), a legmeglepőbb viszont mégis a vége volt, erre tényleg nem számítottam, de megvallom, jól esett spoiler. Nagyon izgalmas, letehetetlen könyv!
„Néha az embernek magas lóra kell ülnie, hogy életben maradjon – mondta. – Néha egy nő csak a szipirtyóságába kapaszkodhat.”