Életvizsgálatok 25 csillagozás

Hogyan veszítjük el és találjuk meg önmagunkat újra meg újra?
Stephen Grosz: Életvizsgálatok Stephen Grosz: Életvizsgálatok

Stephen Grosz rövid pszichológiai tárcái arra világítanak rá, hogy a lényeglátás művészete milyen sokat segíthet a legbonyolultabb, legmeghökkentőbb helyzetekben is. Rólunk szólnak és azokról, akiket szeretünk, a hazugságokról, amelyeket hangoztatunk, a változásokról, amelyeket el kell viselnünk, és a gyászmunkáról, amelyet el kell végeznünk. De leginkább arról, hogy érdemes néha elveszíteni, majd megtalálni önmagunkat, mert a legfontosabb, hogy minél többet megtanuljunk önmagunkról és az életünkről. Nélkülözhetetlen könyv mindazok számára, akik szeretnék megérteni, miféle rejtett erők formálják a mindennapi életünket.

Eredeti mű: Stephen Grosz: The Examined Life

Eredeti megjelenés éve: 2013

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Hétköznapi pszichológia

Park, Budapest, 2017
216 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633553190 · Fordította: Dudik Annamária Éva
Park, Budapest, 2015
212 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633551769 · Fordította: Dudik Annamária Éva
212 oldal · ISBN: 9789633552513 · Fordította: Dudik Annamária Éva

Elizabeth-Kübler Ross · médium

cseri P
Stephen Grosz: Életvizsgálatok

Stephen Grosz: Életvizsgálatok Hogyan veszítjük el és találjuk meg önmagunkat újra meg újra?

Stephen Grosz egy magyar (kárpátaljai) származású londoni pszichoanalitikus, szóval az a fajta, akinek kanapéja van. A legérdekesebb eseteit gyűjötte össze ebbe a kötetbe. Valóban olyan, mintha mindegyik eset egy-egy vizsgálat, nyomozás lenne: észrevenni egy-egy páciens életében a probléma gyökerét, és meg is láttatni vele. Ezen a szinten ez már tényleg egy szuperképességnek tűnik… főleg, hogy az is átjön, milyen empátia kell mindehhez. Ezek az esetismertetések amúgy nagyon rövidek, laikusoknak is abszolút élvezetesek, szóval ha valakinek kedve van belekóstolni, hogy milyen is ez a munka, ez a könyv jó választás lehet.

Black_Venus
Stephen Grosz: Életvizsgálatok

Az első fele olyan mint a többeknél olvasott (Yalom, Popper) pszichoterápiás történetek. Rövid, tömör, szenvtelen fejezetek, közérthető, tárgyilagos stílusban megírva. Lekötött és gyorsan haladtam vele, de nem nagyon mozgatott meg. Aztán megnevettetett a köpködős gyerek esete, (bár az eset nem volt nevetséges), elképzeltem, h milyen reakciót váltott volna ki általam ismert pszichológusokból, ha heti 5 terápiás ülésen, másfél éven keresztül minden alkalommal leköpte volna őket a páciens? Hm.
Aztán a végén már csak folytak a könnyeim az utolsó történeteken.
Azért jó, ha néha még van katarzis az olvasmányaink végén.

Lady_L P
Stephen Grosz: Életvizsgálatok

Ahhoz képest, hogy most nagyon nehezen megy az olvasás, ezt behabzsoltam. Nagyon érdekes történetek voltak, de egy idő után elkezdett zavarni, hogy minden fejezet végén megkérdezem, hogy „jó, és?”. Mintha egy csavaros krimit olvasnék, de félbehagynánk ott, hogy a nyomozónak villany gyúl a fejében, hogy ki az elkövető és mi volt az indítéka. Engem az is érdekel, hogy sikerült-e egyáltalán elkapni??? És ha igen, mennyi idő után és persze hogyan. Bármennyire is érdekes volt, nem az én műfajom, ha így van vége, mert így nem adott semmit nekem, csak olyan érdekességnek tűnt, mint az Animal planet adatai. Mindezek ellenére úgy vagyok vele, mégsem adom most rögtön tovább a legjobb barátnőmnek, még ücsörgök rajta egy kicsit, hátha megérik valami, mert volt egy-két történet, ahol tovább is ment, mint az ok-okozat leírása. spoiler

Wanita
Stephen Grosz: Életvizsgálatok

Rövid pszichoterápiás történetek a terapeuta szemszögéből. Amilyen rövidek olyan lényegretörőek. A könyv borítója pedig igazán beszédes (Oleg Shuplyak Lány székben című festménye). Bevallom nem hagytak bennem mély nyomokat a történetek, én jobban szeretek elmélyülni az esetekben, a sztorikban.

graphoman ISMP
Stephen Grosz: Életvizsgálatok

Hangulatában, műfajában Yalom terápiás meséire emlékeztetett, de (talán a rövidségük okán) ezek nem mentek olyan mélyre (vagy legalábbis nem mind), és nem mindig éreztem a kapcsot a történet és a feloldás között. (Ez mondjuk jöhet a pszichoanalitikai amatőrségemből is.)

vargajudit P
Stephen Grosz: Életvizsgálatok

Annyira megnyugtató volt olvasni ezeket a történeteket, nem a páciensek és eseteik, hanem a szerző miatt. Kicsit Yalomos a stílusa, akinek szintén szeretem a könyveit. Nincsenek nagy megmondások, csak nyitva hagyott történetek, mégis elgondolkodtatóak. Vagy pont azért.

Furka_Tünde
Stephen Grosz: Életvizsgálatok

Azt hiszem, erre mondják, hogy egyszerű, de nagyszerű! Nincsenek a történetek agyonmagyarázva, tudjátok, mikor már a nyilvánvaló dolgokat is hosszú körmondatokban tuszkolják le a torkunkon és olyan érzésem támad, hogy hülyének néznek vagy a kiadó többet fizet, ha nagyobb terjedelmű a könyv. Rövid, tartalmas, velős történeteket tartalmaz és ami leginkább tetszett, hogy az – egyébként magyar zsidó származású – szerző sokat mesél arról, ő mint pszichológus hogyan élte meg ezeket az eseteket. Ezzel sokkal közelebb került hozzám; nem azt éreztem, hogy felém helyezi magát és majd ő megmondja, hogyan kéne élni, hanem azt, hogy ő pontosan olyan esendő, tévedő, néha kétségek közt gyötrődő ember, mint a páciensei és az olvasói. A szerkesztés külön említést érdemel, szépen felépített, összeszedett, letisztult.

vargajudit P

A pszichoanalitikusok gyakran hangoztatják, hogy a múltunk tovább él a jelenünkben. Ritkábban említjük, hogy a jövőnk is él már a jelenünkben. A jövő nem egy hely, ahová tartunk: él már a jelenben is, a fejünkben, gondolatként. A jövőt mi hozzuk létre, de közben máris alakít bennünket. A jövő a jelenünket formáló fantáziavilág.

151. oldal - Ne sirasd a jövőt (Park, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: jelen · jövő · múlt
Chöpp

Régóta tévesnek tartom Kübler-Ross elképzelését. A haldoklás és a gyász „pszichés stádiumai” ugyanis teljesen mások. A haldokló számára van vég, a gyászoló számára azonban nincs. A gyászoló tovább él, és amíg csak él, érezhet szomorúságot.

198. oldal - Lezárás (Park, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: Elizabeth-Kübler Ross · gyász · haldoklás
Chöpp

Sok páciensem meghalt már azok közül, akik fiatalkoromban jártak hozzám, néha azonban, mintha álomból riadnék fel, utánuk kapok, szeretnék mondani nekik még valamit.

204. oldal - Felriadás (Park, 2015)

Chöpp

Nem szeretjük a változást. Gyakran még a nyilvánvalóan saját érdekünkben álló jelentéktelen változást is félelmetesebbnek tartjuk a valós vészhelyzetnél.
    Vehemensen ragaszkodunk saját világnézetünköz, saját történetünkhöz. Mielőtt kilépnénk egy régi történetből, tudni akarjuk, milyen új történetbe kerülünk, és nem akarunk kilépni a régiből addig, amíg nem tudjuk pontosan, hová megyünk. Még akkor sem, ha vészhelyzetben vagyunk – sőt, talán akkor a legkevésbé.

121. oldal - Ha mindenhez ragaszkodunk, mindent elveszíthetünk (Park, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: változás
Chöpp

Mindenki szereti jó színben látni magát, ezért inkább más személyekre vagy csoportokra vetíti ki személyiségének azokat a rétegeit, amelyeket szégyell.

75. oldal - Minél koszosabb a disznó... (Park, 2015)

Chöpp

A paranoid tévképzet mindenekelőtt a közönyre adott reakció.
    Más szóval a paranoid fantáziák zavaróak ugyan, de megvédenek egy még rettenetesebb pszichés állapottól: attól, amikor azt hisszük, senki sem foglalkozik, senki sem törődik velünk.

87. oldal - Mire jó a paranoia? (Park, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: közöny · paranoia · reakció
Chöpp

Egy-egy nagyobb katasztrófa után a politikusok és az újságírók rendre kijelentik, hogy az adott eset mindent megváltoztat. A katasztrófák valóban sok változást képesek előidézni. Még egy sértetlen szemtanú is képes úgy megrendülni, hogy új empátia vagy éppen új félelem alakul ki benne. Megváltozhat a politikai miliő, amelyben élünk, ilyenre is láttunk már példát. És akárcsak Elizabeth: azért foglalkozunk annyit egy-egy katasztrófával, hogy ne érezzünk, és ne gondolkodjunk – hogy elkerüljük a felelősségvállalást saját belső destruktív tetteinkért.

140. oldal - Krízisből krízisbe (Park, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: katasztrófa
Chöpp

Azt hiszem, sokkal kevesebbet kritizálom már magamat. És most már tudatosabban gondolkodom.
     – Mármint megértetted, hogy a korábbi gondolkodás csapda volt? – kérdeztem.
     – Inkább úgy mondanám, ma már jobban látom, mi zajlik a színfalak mögött. És ez ad nekem valamennyi választási lehetőséget. Amikor ugyanis úgy érzem, megbántottak, vagy lehangolt vagyok, ma már megpróbálom megérteni ezt az érzést, megpróbálom eldönteni, én magam idéztem-e elő, vagy valaki más. Ez kiutat is jelent nekem. Mert amikor az embernek nincs választási lehetősége, amikor elveszettnek érzi magát, amikor beleragad a kritika és önkritika hálójába, akkor az a gondolkodás, sőt ez a létforma annyira elhatalmasodik rajta, hogy meg sem tudja kérdőjelezni, sőt észre sem veszi. Csak éli az életét. Ehhez képest óriási szabadságot ad, ha lehet választani.

167–168. oldal, A dívány felől

Kapcsolódó szócikkek: szabadság
Chöpp

Egy évvel az első ülés után, néhány héttel a terápia vége előtt Emily az édesanyjával és a bátyjával távozott a klinikáról, én a váróból néztem őket.
     – Tetszik nekem Emily új frizurája – jegyezte meg a klinika recepciósa. Egyetértettem vele, nekem is tetszett.
     – És mit szól a család többi tagjához? – tudakolta a recepciós. Nem értettem, mire akar kilyukadni, mire azt felelte: feltűnt neki, hogy Emily állapotának javulásával párhuzamosan a család többi tagja egyre rendetlenebb, fésületlenebb lett.
     – Gyakran látom itt a klinikán – folytatta –, hogy a gyerekekkel együtt a család is változik.

135. oldal - Változás a családban (Park, 2015)

Chöpp

A lényeg az, hogy még mindig idegesít minden, amit az élet váratlanul zúdít rám, akár valóságos, akár szürreális. Még mindig szeretnék a szakterületem kizárólagos szakértője lenni, és valahol mélyen még mindig szeretnék hinni abba, hogy ha rendes és tiszta maradok, ha szorgalmasan dolgozom, ha nagy sikereket érek el, akkor megmenekülök a depressziótól és a szorongástól. Annyiban azonban változott a helyzet, hogy most már őrzök az emlékeimben egy sor beszélgetést a pszichológusommal, és ezekre az emlékekre tudok támaszkodni, fel tudom használni őket egy-egy fájdalmas pillanat megértésére, így könnyebben találok kiutat.

168–169. oldal - A dívány felől (Park, 2015)