Hogyan ​nézzük a japán művészetet? 7 csillagozás

Stephen Addiss: Hogyan nézzük a japán művészetet?

Japán művészete a világ leggazdagabb és legkifejezőbb tradíciói közé tartozik. A hiánypótló mű elsődlegesen nem „információ a japán művészetről”, hanem ennél sokkal fontosabb feladatot vállal fel: hogyan nézzük, hogy értsünk belőle valamit, közel kerüljünk a japán művészethez. Iskolapéldája annak, hogyan lehet röviden és mégis sokatmondóan bemutatni egy művészetet a kerámiától a kalligráfián át a japán kertig. Kezdésként dióhéjban megad egy alapkeretet (kor, társadalom, környezet), aztán szemügyre vesz példákat és kiemeli, magyarázza a fő jellegzetességeket. Kitűnően, érzékletesen láttatja a kiválasztott tárgyat – ennek segítségével az összes többihez is sokkal könnyebben közeledünk. Minden fejezetet rövid kérdésgyűjtemény zár: mit nézzünk azon, amit nézünk, hogy jobban megértsük és kedvünk támadjon másokat is megnézni? A rengeteg színes képpel illusztrált, albumszerű könyvből árad a nyugalom és szépség.

HVG Könyvek, Budapest, 2005
144 oldal · puhatáblás · ISBN: 9637525661 · Fordította: Komáromy Rudolf

raniaki>!
Stephen Addiss: Hogyan nézzük a japán művészetet?

Minden, ami kötelező olvasmányként kerül az ember kezébe, sokkal nehezebb szülés, mint akármi más. Ez egy régóta ismert törvényszerűség, amely most is igaz volt.

Szánalmasan hosszú ideig tartott átrágnom magam ezen a képekkel teletűzdelt százharminc oldalon, de amellett, hogy néhol kétoldali, tikkeléssel egybekötött idegcincálódást kaptam a túlcizellált, semmiből induló, sehová sem vezető fejtegetésektől, meglelpően kellemes és informatív olvasmánynak bizonyult.
Amit kritikaként jegyeznék meg, hogy bődületes ostobaság volt bizonyos tárgyakról fekete-fehér képet mellékelni, igazából nem is értem, hogyan merülhetett fel az, hogy ha van valamink, ami kék, azt szürkeárnyalatosban közöljük, és elmeséljük a szövegben, hogy ja amúgy ott ezüstpor van meg kék az egész csak hát te ezt nem látod, de ügyes gyerek vagy, el tudod képzelni, ugye?
Van olyan mű is, amelyet a belső címoldalon színesben mutatnak be, mikor pedig ténylegesen rá kerül a sor a kötetben, szürkeárnyalatosban van csatolva. Ez amellett, hogy számomra értelmezhetetlen, tulajdonképpen értékelhetetlenné teszi a művet a maga nemében, hiszen pont az lenne a lényege, hogy lássuk, milyen színeket használtak.

Egyébként abból a szempontból tényleg jó volt, hogy csomó olyan dologra rávilágított, amit eddig sejtettem, de nem tudtam. Elgondolkoztam, többször előre és visszalapoztam, értelmezni próbáltam, szóval a célját alapvetően elérte.
Már csak a neveket kéne megjegyezni, mert úgy fogok bukni, mint béka a víz alá.

Cella>!
Stephen Addiss: Hogyan nézzük a japán művészetet?

Laikusoknak tökéletes áttekintés a japán művészet néhány ágáról. Érthető, világos, letisztult.

GNi>!
Stephen Addiss: Hogyan nézzük a japán művészetet?

A japán művészet különleges élmény még azok számára is, akik nem elhivatott rajongói a szigetország kultúrájának. Stephen Addiss könyve pedig nem csak bemutatja, de értelmezni is segíti a japán művészet minden jellegzetes ágát. Stílusok és műalkotások segítségével vezeti végig az olvasót a különleges úton, ami egy a japán művészet szépségeibe és csodáiba vezető különleges utazás.