A ​szolgáló titka (Jane Austen nyomoz 5.) 40 csillagozás

Stephanie Barron: A szolgáló titka

Jane Austen 1806 augusztusában Derbyshire dombos vidékén élvezi a nyarat édesanyjával, nővérével, Cassandrával és kuzinjával, Mr. Cooperrel, mígnem egy felhőtlennek induló napon egy szőke hajú, szép arcú fiatalember holttestére bukkan a Miller's Dale-völgy feletti domboldalban.
Nem sokkal később még nagyobb lesz a döbbenete, amikor megtudja, hogy a halott nem is férfi, hanem egy fiatal szolgáló, aki ura, Mr. Charles Danforth ruháját viselte, amikor meggyilkolták. Tess Arnold Penfolds Hall gyógynövényes kamrájáért volt felelős éveken keresztül, míg egy nap indiszkrét viselkedés miatt el nem bocsátották. Vajon egy, a völgyben szabadon kóborló, háborodott elméjű ember végzett vele, vagy útjában állt valakinek, és ezért kellett meghalnia?
Éles elméje és a bajt mindig kiszagoló orra most is nagy veszélybe sodorja Jane Austent – hiszen a gyilkos fényes nappal ugyanúgy lecsaphat, ahogyan azt az éj leple alatt tette.

Eredeti megjelenés éve: 2001

Róla szól: Jane Austen

A következő kiadói sorozatban jelent meg: I.P.C. Mirror I.P.C.

I.P.C., Budapest, 2016
400 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636355647 · Fordította: Fazekas Eszter

kritta>!
Stephanie Barron: A szolgáló titka

Egy remek történelmi krimit tarthatunk a kezünkben, ahol maga Jane Austen a főszereplő és ráadásul nyomoz. Az egyes részek egymástól függetlenül is olvashatóak, hiszen nagyon kevés visszautalás van az előző részekre és minden egyes részben a nyomozásra és a kor hű megjelenítésére kerül a fő hangsúly. Maga a nyomozás mondhatni Jane Austen korára oly jellemző eleganciával folyik, amihez fantasztikus alapot nyújtanak a leírások és ezáltal kibontakozik előttünk az Austen-i korszak, amely igazán figyelemreméltó hátteret teremt a történetnek. Jelen nyomozás egészen 1806-ba viszi el az olvasót, Derbyshire dombos tájaira, ahol Jane szokás szerint egy holttestbe botlik, akiről kiderül, hogy egy nem éppen szokványos gyilkosság áldozata lett, így Jane ismét beleveti magát a nyomozásba és éles elméjének köszönhetően meglátja azt is, ami a körülötte lévők előtt rejtve marad. A nyomoz maga is nagyon tetszett, mert volt idő elgondolkodni és együtt nyomozni Jane-nel, de számomra leginkább a regény atmoszférája volt az, ami magával ragadott.
Az írónő remekül ért a hangulat megteremtéséhez és a regény terjedelme is megadja az olvasó számára azt a lehetőséget, hogy elmerüljön egy picit az 1800-as években. Azt kell mondanom, hogy a sorozat részről részre egyre jobb és jobb lesz, sőt merem állítani, hogy egyre kifinomultabb is. Remek történelmi krimi, egy olyan korban, amelyben még él az igazi romantika, bátran ajánlom a műfaj kedvelőinek, hiszen igazi csemege.

Zimmermann_Zita>!
Stephanie Barron: A szolgáló titka

Mindenre vevő vagyok, ami Jane Austennel kapcsolatos, ezért kíváncsi voltam erre a sorozatra is. Nem kellett csalódnom, kellemes kis történet volt, nem túl bonyolult, volt benne egy kis csavar is, és a stílusa is elég korhűre sikerült. A Büszkeség és balítélet is visszaköszönt néhány helyen. Szívesen elolvasnám a többi részt is.

Kristin_M_Furrier IP>!
Stephanie Barron: A szolgáló titka

Hűha! (⊙_☉)Röviden ennyi lenne a véleményem.
Azért kicsit részletezem:
A könyv számomra több sebből vérzik. spoiler Olyan hihetetlenül lehetetlen cselekmények vannak benne, amin nem lehet túllépni. spoiler Nem is megyek bele a cselekménybe, teljesen felesleges ezen még elmélkedni is.
A következő dolog: Imádjuk Jane Austent, és ki ne szeretne, ott, és úgy élni, látni őt, hallani, tudni milyen is volt valójában. Na most, ez a könyv pontosan erre épít. Felhasználja Austen világát, csak az a probléma, hogy semmi köze nincs hozzá. Austen, bár próbálkozik Austenos lenni, de ez nem sikerült. Néhol kicsit Elizabeth Bennet volt, de leginkább Miss Marple lett belőle.
Amit én szintén nagyon – nagy hibának tartok, hogy semmi jegyzék nincs a könyvben, a gyógynövény receptekről. Gondolok itt arra, hogy bátor szellemű olvasók részére odatenni, hogy légy kedves ezen recepteket nem komolyan venni, és főleg nem kipróbálni!
Három csillagot azért kap, mert nagyon igényes a könyv kivitelezése. És igen…A borító, és a híres név bevált. Megvett magának egy újabb rajongót…

Habók P>!
Stephanie Barron: A szolgáló titka

Nem rossz krimi, de csak annyiban Austen, hogy a főszereplő az ő nevét viseli. Esetleg még, hogy van benne néhány mondat az Austen-regényekből (ami néhány helyen – pl. Wickham komornyik esetében – engem kimondottan megzavart). A négy csillagot enélkül is megadnám rá, mert egy nem túl véres, elég jól megírt történet, némi humorral. Nagy csavar nincs benne, de nem is hiányzik. A füveskönyv ötlete tetszik, bár néhány helyen a hideg kirázott tőle. Még szerencse, hogy én csak olvastam.

anesz P>!

borító: 5
tartalom: 5
stílus: 5
szereplők: 5
élmény: 5
mondanivaló: 5

Teljesen beleszerettem ebbe a sorozatba, hiába nem sorban olvasom a részeit. Jane igazán egy agilis nyomozó, még ha nem is mozog mindig teljesen otthonosan az arisztokrácia köreiben. Ehhez jó kiegészítő partner Lord Harold, akit most a szerelem akadályoz a tisztánlátásban. Nagyon jó a stílus, és szeretem azt az atmoszférát, amit az írónő teremt. A helyszín pedig Mr Darcy otthona, birtoka, ami külön színt visz a regénybe. A bűntény nagyon brutális, a megoldásban is több csavar van. A nyomozás menete azonban logikus és következetes. A borító is illik a történethez, mindig csodaszép. Örülök a végén a történelmi jegyzeteknek is, ami közelebb hozza a valós szereplőket az olvasóhoz.

Manoli>!
Stephanie Barron: A szolgáló titka

19.sz. elején, a gyönyörű Derbyshire megyében játszódó történelmi krimi. Künlegessége, hogy az írónő Jane Austen-t tette meg nyomozónak, aki nyitott szemmel és logikus gondolkodás módjával elnyeri a helyi elöljárók bizalmát, így szabadon részt vehet, Tess, a szolgálólány halálának kiderítésében. Gyönyörű tájleírásokon keresztül megismerjük a megyét és a híres Chatsworth-házba is ellátogatunk. Sok helyen, a szereplők nevében vagy a szófordulatokban visszaköszön a Büszkeség és balítélet hangulata, mondhatni szó szerint. Könnyed kellemes, időutazás volt a könyvet olvasni, visszaadta a kor hangulatát.

Dórica P>!
Stephanie Barron: A szolgáló titka

Ez a rész azért volt jó, mert nem akart más lenni, mint ami – egy történelmi krimi a 19. század elejéről. Már a könyv elején felbukkan a holttest, ami fejtörést okoz a történet szereplőinek: jelen van Jane Austen és a korábbi kötetekből megismert Lord Harold, valamint Jane rokonai. A cselekmény szépen ível a megoldás felé; szerencsére nincsenek feleslegesen futott körök, ami kimondottan élvezhetővé és pörgőssé teszi ezt az olvasmányt. A vége annyira nem meglepő; inkább a miértek és a hogyanok magyarázatával áldozunk az izgalmaknak.

Oglar>!
Stephanie Barron: A szolgáló titka

Igazán jó a kiadás. Könnyen forgatható, kényelmes a könyv.
A történet pedig fordulatos és lebilincselő. A korhoz illő, keretek közé szorított nő, aki lepipálja még a legkörmönfontabb embert is.
Sajnos egy 5. résszel kezdeni a sorozatot nem éppen a leg ideálisabb, de remélem, hogy nincs szoros összefüggés a történetek között.

Stephanie Barron: A szolgáló titka

A korhangulat megvan, azt is szeretem benne, hogy egyes pontjain nagyon jól megidézi Jane Austen regényeinek világát és a karaktereit. Csak éppen magával a regény tulajdonképpeni cselekményével vannak problémáim.
Jane Austen nyomoz – annyira túlzónak érzem a nyomoz szót! Jókor van jó helyen, az emberek megnyílnak neki és sokat mesélnek. Nem végez semmi rendőri munkát, a hallott és látott kis részletekből rakja össze a sztorit. Nem is krimis a cselekmény, inkább kosztümös, beszélgetős női regény, amiben akad egy bűnügy is.
Ez a sztori ráadásul eléggé kiszámítható befejezést kapott. Ha csak a szereplőket és a kapcsolataikat nézi az olvasó, elég hamar rá lehet jönni, ki van a dolgok mögött és miért. Annyi tippet adok, érdemes megnézni, milyen receptek vannak a gyógyfüves könyvből. Abból simán össze lehet rakni a háttérben lezajlott eseményeket.
A karakterek romantikus regénybe illők, és ahogy mondtam, Jane Austen regényhősei a mintáik. Jane egy kicsit más, de igazság szerint sajnáltam a figuráját. Még nem megkeseredett vénlány, de nagyon érzem a sorok között, hogy oda tart. Lehet a könyveivel később bármilyen sikeres, nyomorult élete volt kevés boldogsággal, még egy ilyen regényben is.
Ami ebben a kötetben még tetszett, ahogy megidézte Georgiana Cavendish és családja alakját. A hercegnőt olvastam is, a filmet is láttam, de most kedvet kaptam, hogy megint elmerüljek abban a történetben.
Ami viszont nehezen ment le a torkomon, a nyelvezet. Nagyon nyájasnak éreztem.

Dórica P>!

Lady Harriot zaklatottan felsóhajtott.
– Milyen szörnyű, ha jó véleményt alakítunk ki valakiről, aztán kiderül, hogy épp az ellenkezője igaz. Szomorú, hogy gyermekkori elképzelésünk, hogy az élet ártatlan és gyönyörű, az évek múlásával megváltozik. Minél többet tudok a világról, annál kevésbé látom szépnek. Kevés olyan ember van, akit igazán szeretek, és még kevesebb, akiről jó véleménnyel vagyok.

hmeszszv>!

Vannak olyan momentumok az életben, melyek hosszasan megmaradnak emlékeinkben. Azok a fájdalmas vagy örömteli pillanatok, melyek egészen a sírig elkísérik az embert. […] Mi az élet, ha nem az ilyen emlékek és az általuk kiválasztott érzések összessége

215. oldal, 15. fejezet - A halott nyomában (IPC, 2016)

BBetti86 >!

A horgászat az egyik legegészségesebb és legkevésbé erkölcstelen a férfiak összes szenvedélye közül, ám van egy hátránya: ha valaki jól űzi, sajnos annyi halat fog, hogy aztán nem egykönnyen szabadul meg tőlük, mielőtt megromlanának.

BBetti86 >!

Ismertem egy Danfortht – mondta anyám-, de ő hatvankilencben meghalt a tengeren. A holtteste hat hétig pácolódott a hajófenékben, egy hordó rumban, hogy a felesége tisztességgel eltemethesse. Nem hiszem, hogy van olyan asszony, aki szívesen látná a férjét ennyire elázva.

Kapcsolódó szócikkek: hajófenék · rum