Tűzkeresztség 29 csillagozás

Az ellenség bennünk van
Stéphane Servant: Tűzkeresztség

Fréderic bandája és a telepi fiúk folyton háborúznak. Verekedések és gyújtogatások követik egymást, a szupermarket parkolója állóháború színterévé válik. Sakál és Kobra úgy gondolja, eljött az idő a nagy dobásra, hogy minden jöttment megtudja, hol a helye. Fréderick egy különös telefonhívás miatt nem tud a bandával tartani, s a brutális akció alatt Andalúzia felé robog egy vonaton. Ősei földjén találkozik a valódi ellenséggel, az életére rátelepedett fantomokkal, a dühvel és félelemmel, amelyet apja halála óta érez. És itt, a Guadalquivir folyó torkolatánál, az eszmék, amelyekben eddig hitt, már egészen távolinak tűnnek.

Eredeti cím: Guadalquivir

Eredeti megjelenés éve: 2009

A következő kiadói sorozatban jelent meg: TABU könyvek Móra

Móra, Budapest, 2011
170 oldal · ISBN: 9789631190045 · Fordította: Pacskovszky Zsolt

Timi970120 >!

Stéphane Servant: Tűzkeresztség Az ellenség bennünk van

Már egy ideje szerettem volna elolvasni egy TABU-könyvet, és ezúttal ezt találtam a könyvtárban. Pedig nem úgy indultam oda, csak ha már ott volt, mindenképp el kellett hoznom. És hogy megbántam-e?
Nem, egyáltalán nem.
Nem olvastam még ilyen történetet, számomra ez különleges volt. Persze, olyanról, amiben valami banda szerepel, igen, de ez sem teljesen ilyen irányba megy el. Ez inkább példának okáért a vallási és nemzetiségi viszályokba megy bele.
Összességében amennyire tudtam, bele is éltem magam. Többnyire nem is volt kiszámítható. S nem találtam unalmasnak sem, olvastatta magát. Bár az is igaz, nem rendelkezik, akkora nagy oldalszámmal!
Ami nem baj, azt hiszem, ez így volt kerek.
És igen, mindenképp ajánlanám. Úgy vélem, szükséges hozzá valamennyi fokú érettség, ám ha az megvan és érdekel egy hasonló típusú mű, ami ugyan nem letehetetlen, egyáltalán nem rossz, akkor egyetlen próbát mindenképp megér!

BubbleTea>!

Stéphane Servant: Tűzkeresztség Az ellenség bennünk van

Akarva, vagy akaratlanul többet vártam ettől a könyvtől. Az előző tabu könyvet (Amikor ezt olvasod, én már nem leszek) imádtam, és ugyanezt vártam ettől is, de valahogy nem jött át számomra a történet. Az eleje nagyon nagyon tetszett, és azt gondoltam, hogy majd arról lesz szó, hogy a Falka miket csinál együtt, és ezek milyen érzéseket keltenek a főszereplőben. De sajnos, az egész történet éles kanyart vett és elindult egy olyan irányba, ami nagyon nem tetszett.

efenera>!

Stéphane Servant: Tűzkeresztség Az ellenség bennünk van

hiába voltak hatásosak a rövid mondatok, nekem ez sajnos nem jött át. =( sajnálom

Szimirza>!

Stéphane Servant: Tűzkeresztség Az ellenség bennünk van

Hmmm.. bajban vagyok. Sokat vártam el tőle, de nem kaptam meg teljes mértékben. Kicsit erőltetettnek tűnik, néhol kevésbé valósnak, de ettől függetlenül, mint ifjúsági könyv és mint fiatalokat megszólítani, elgondolkodtatni kívánó történet egész jól megállja a helyét.

Trudiz >!

Stéphane Servant: Tűzkeresztség Az ellenség bennünk van

Különös utazásra csábított ez a könyv, és egyben az érzelmek hullámzására is. Köszönhető ez Frédéric és Pepita „kiruccanásának”, miközben újabb és újabb váratlan események sora teszi izgalmassá a történetet.
Kenza vallomása az eddigi életéről és jövőképéről, -a valóságról- elgondolkodtató, s egyben szomorú is. Pepita elszántsága, és Frédéric hite is megindító volt.

Chris >!

Stéphane Servant: Tűzkeresztség Az ellenség bennünk van

A TABU-könyvek második tagja, habár őszintén megmondom, nem igazán értem, hogy ebben mi is volt pontosan a tabutéma. Az elején egy bandaháborúval nyitunk, ez még elég érdekes is lehetne, de utána az egészet elfelejtjük, és főhősünk a nagymamája után menve igyekszik felkutatni a gyökereit. Szerepet kap benne valamilyen szinten a rasszizmus, de véleményem szerint nem ez adja a történet fővonalát, éppen ezért nem is mondanám egyik részt sem kimondott tabunak.
Maga a történet is kicsit olyannak hat, amit nem igazán tudok megfogni, mert érdekfeszítő mindvégig, de mégis hagy egy nagy űrt maga után. (Egyébként tinédzserként biztosan élveztem volna, számomra az Animus Kiadó ifjúsági regényeinek hangulatát adta vissza.) Nehezen lehet megmondani, hogy mi volt a szerző szándéka ezzel a művel, mert a rövid tartalom (160 oldal, pár oldalas fejezetek, nagy sortávval) ellenére viszonylag sok témát érint, de egyiket sem fejti ki eléggé részletesen.

Marée_Noire>!

Stéphane Servant: Tűzkeresztség Az ellenség bennünk van

Úgy látom, a Móra kiadó Tabu sorozatának könyvei egy állandó 4 csillagot váltanak ki belőlem, bár talán ezt kissé merészség 2 könyv után kijelenteni… :) A mondanivalójuk fontos, és ez feledteti az itt-ott nyers stílust. ;)
Szerintem kamaszodó (esetleg bandázó) fiúknak mindenféleképp ajánlott olvasmány, remélhetőleg hatással lesz rá a mondanivalójuk, de ha csak 100-ból 1-re igen, volt értelme.
Annak ellenére, hogy már elmúltam 30, Frédéric érzelmeiben néha magamra ismertem, mindenkinek meg kell küzdenie önmagával, hogy emberré váljunk.

MrBones>!

Stéphane Servant: Tűzkeresztség Az ellenség bennünk van

Tanmese…számomra néhol kilógott a lóláb..Fiatalabbaknak szerintem mindenképpen érdemes elolvasni, ám nem hiszem, hogy mindenkit meggyőzne. Szájbarágós stílus, néha zavart csak, illetve nem tetszettek az álmok. Filmszerűen írt rövid fejezetek, és míg a könyv egy drámát jelenít meg, addig az álmok egy thriller, horror film hangulatát hozzák…engem zavart ez a váltás. A szereplők is tankarakterek, ami ebben a könyvben nem volt baj számomra…főként az arra való törekvést éreztem, hogy minden különböző élethelyzet, múlt, és sors ellenére, a hasonlóságot, sőt az egyezést mutassa be az író. Amivel azért lehetne vitatkozni…Összességében fontos, jelen lévő probléma felvetése, és kibontakoztatása a könyv, nem kínál kollektív megoldást, egyéni fejlődéstörténetet mutat be, főként a főhősét, a többi szereplő jövője nyitott maradt…Emellett érdekes nézőpontokat mutat meg a témával kapcsolatban, amin nagyon érdemes elgondolkodni, továbbgondolni, beszélgetni róla, saját tapasztalatokat keresni..Pl: Vajon tényleg mindent a düh, az elkeseredés, érzelmeink érthetetlen kuszasága mozgat? Minden gyűlölet fel nem dolgozott düh, lenyomott, meg nem oldott érzelmi vihar eredménye? Mi a megoldás a bevándorlók, lakosok munkaerő piaci értékének különbözőségére? Most, hogy ezt az értékelést írom, emelek is egy csillagot, mert most érzem csak, mennyit adott nekem ez a könyv.. :) Egyszerre játszódik bent, a lélekben, és kint a kegyetlen életben….vagy a lélek kegyetlen, és ezért látszódik az élet kegyetlennek ?

Bookaholic77 >!

Stéphane Servant: Tűzkeresztség Az ellenség bennünk van

Vannak olyan kamaszoknak szóló könyvek, amiket nagyon ajánlanék olvasásra, és ez a történet is ilyen volt. Frédéric útkeresése, a család és a rasszizmus témakörök érintése könnyen olvashatóvá tette ezt a nem túl hosszú kötetet, rövid fejezetekkel. Mennyire irányítanak minket az érzelmeink? Mennyire akar egy gyerek igazán egy családhoz tartozni, ami neki nincs? Kit képes megtenni ezért a „családért”, ami miatt végül spoiler. A düh és a kétségbeesés mennyire határoz meg minket és a jövőnket? Érdekes volt, már csak szülőként is olvasni ezt a könyvet! Szerintem igazán jó választás volt a cím, találó!

Stéphane Servant: Tűzkeresztség Az ellenség bennünk van

Gyors lefolyású, könnyen kiolvasható könyv, elgondolkodtató tartalommal. Nekem azt tanította ez az írás, hogy a bennünk lévő negatív érzelmeket, először is fel, kell ismerni, másodszor pedig nem a világon, vagy másokon kellene levezetni, illetve kitölteni. Hanem el kellene gondolkodni, azon, hogy nem csak veled történhetnek rossz dolgok, hanem másokkal is. Meg kell próbálni magunkban leküzdeni ezeket a dolgokat, ha pedig nem sikerül a harc akkor legalább elfogadni tényként, mivel bármit is csinálsz nem változtat az égvilágon semmin.

danlin>!

Könyvtár.
Kellett egy kis idő, hogy benyissak.
A könyvszag és a csend szinte mellbe vágott.
Körülöttem mindenfelé polcok, hegyekben álló könyvek, amiket soha nem nyitottam ki, és soha nem is fogok. Kész labirintus, ellenséges univerzum, amihez nincsenek kulcsaim.

Kapcsolódó szócikkek: könyvtár · labirintus
Allanon>!

Pepita egy régi spanyol altatódalt dúdol: „Aludj, kislány, aludjál, mert a mumus kint kószál, s a végén még megzabál.”

Allanon>!

Mert az embernek előbb mindig az élőkre kell gondolnia, csak utána a halottakra.

Bakcsó>!

… a felnőttek sosem bírják ki, hogy ne vegyenek végső búcsút a másiktól. Szükségük van rá, mint valami utolsó sorra, utolsó vesszőre, utolsó szóra a mondatvégi pont előtt.
Egy végső elköszönésre, hogy még egy utolsó emléket fabrikáljanak maguknak. Hogy mintegy késleltessék a bánatot.

Trudiz >!

– Amíg élünk, remélünk.

Doresz>!

Mert még egy dicsőséges kép sem pótol soha egy apát és azt a szeretet, amit adhatott volna. Vagy az, hogy hogy valaki feláldozza magát a gyermeke szabadságáért, a mindennél nagyobb szeretet bizonyítéka?

Doresz>!

Kész lettem volna feláldozni a fizikai szabadságot a szellemi szabadságért. Kész gyilkolni, hogy végre élhessek. Mint valami fordított öngyilkosság. A vízben tükröződő tükörkép.

Doresz>!

Nem a pénz a legfontosabb. Hanem az, hogy mit kezdenek vele.

Kapcsolódó szócikkek: pénz
Doresz>!

És azért lőtték agyon őket, mert túlságosan szerették a költészetet és a szabadságot. De a kettő egy és ugyanaz, nem igaz, Coco, a költészet és a szabadság.

Doresz>!

Mert ahogy Kenza fejtegette nekem, ez egy véget nem érő történet. Hiába állunk ugyanazon az oldalon, a kisemmizettek oldalán, túl hülyék vagyunk ahhoz, hogy ezt felfogjuk. Túl nagy bennünk a sértett harag ahhoz, hogy forradalmat csináljunk. És egymással háborúzunk, amitől meg mások a kezüket dörzsölik. Úgyhogy tudom, igen, a háború folytatódik!