A ​kommunizmus fekete könyve 8 csillagozás

Bűntény, terror, megtorlás
Stéphane Courtois – Nicolas Werth – Jean-Louis Panné – Karel Bartošek – Jean-Louis Margolin – Andrzej Paczkowski: A kommunizmus fekete könyve

A XX. század két nagy totalitárius rendszere közötti viszony mindig is kényes kérdés volt. A nemzetiszocializmust a szövetségesek győzelme, a kommunizmust pedig a pártdiktatúrák és gyarmatbirodalmának elviselhetetlenségig fokozódó ellentmondásai söpörték el. A kommunizmusra való emlékezés és a felejtés, a rendszer bűneinek feldolgozása azonban még mindig problematikus. A kommunizmus rémtetteinek mérlegével kapcsolatos nagy hallgatást törte meg A kommunizmus fekete könyve.

A bolsevik hatalomátvétel 80. évfordulójára jelent meg ez a mű, több történész munkája. Szerzői szerte a világban hosszú éveken át végeztek levéltári kutatásokat, az adatok alapján a kommunizmus áldozatainak számát 80-100 millióra becsülik.

A könyv a történelem felidézésével a százmillióra tehető névtelen áldozatoknak is emléket állít, a kommunizmus áldozatainak, akiknek mártíromságát mindmáig hallgatás övezi.

Nagyvilág, Budapest, 2001
856 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639175099 · Fordította: Benyhe János
Nagyvilág, Budapest, 2000
856 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639175099 · Fordította: Benyhe János

mohapapa I>!

Egyszer a könyvtárban, sorbanállás közben véletlenül kihallgattam a könyvtáros nő és egy fiatalember vitáját. Nehéz is lett volna nem kihallgatnom, a fiatalember előttem állt a sorban. Azon vitatkoztak, hogy a fiatalember milyen jogon tesz egyenlőségjelet a kommunizmus és a fasizmus közé?
Egy darabig csak hallgattam őket. Aztán egy ponton nem bírtam tovább és megkérdeztem a hölgyet:
– Mondja csak, mi a lényeges különbség, hogy a heréimen egy Gestapos vagy egy ÁVH-s csizma tapos?
Csend lett, kiadta a könyvtáros kiadta a fiatalember könyveit, majd némán az enyémeket is. Dicséretére mondva, legközelebb is köszönt még nekem.

Gabor_Vasarus>!

Hiánypótló könyv. Pozitív előrelépés az irányba, hogy a kommunizmus elfoglalja méltó helyét a történelem szemétdombján (fasizmus mellett).
Azért is kell ez a könyv mert a vörös népirtásokat még mindig szereti megbocsájtani a „nyugat”…