Hétköznapi ​holmik krónikája 6 csillagozás

Štěpánka Sekaninová: Hétköznapi holmik krónikája

Kéznél vannak, nap mint nap használjuk őket, de eszünkbe sem jut, hogy eltöprengjünk róluk. Miről is? Hát a hétköznapi holmijainkról! A cipőről, az esernyőről, a fogkeféről, a fogpiszkálóról, a zokniról, a játék babáról és így tovább. Melyiket ki találta fel, és mikor? Vajon mennyit változtak az idők folyamán? Ha tudni szeretnéd a választ ezekre a kérdésekre, csak üsd fel a könyvet, hogy fellebbentsd a fátylat a rejtélyekről – olvass hétköznapi dolgainkról, és tudj meg róluk minél többet!

Tessloff és Babilon, Budapest, 2020
90 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632946238 · Fordította: Bartók Imre · Illusztrálta: Eva Chupíková

Štěpánka Sekaninová: Hétköznapi holmik krónikája

Elég sok hétköznapi tárgyról juthatunk információhoz, fogyasztható módon. Tudott újdonságot mondani, aminek nagyon örültem. A divattörténetes vonatkozásról idéztem is, pedig annyira nem szeretek idézni.

Az illusztrációk szépek, a könyv igényesen összerakott. Kár, hogy a gyerekkoromban még nem létezett ez a könyv, biztos vagyok benne, hogy rongyosra olvastam volna. Most is nagyon tetszett.

HA86>!
Štěpánka Sekaninová: Hétköznapi holmik krónikája

Nem tudtam, hogy a kőkorszaki őseink medvebőrből készítettek cipőt (pedig a marhabőr vastagabb és ellenállóbb lett volna, … csak hát, ugye, senki sem a marha, mindenki a medve erejére vágyott – mely „köztudottan” beleszáll a lábbeli viselőjébe), ahogyan azt sem, hogy az első igazi parfümöt egy magyar udvari alkimista kísérlezte ki a 14. században. Alkohol alapú volt, az összetevői között szerepelt a rozmaring és a sáfrány, és magyar víznek hívták.
Ha őszinte akarok lenni, nem csak a fentebbi két ismeret hatott rám az újdonság erejével: a könyv nagyjából háromnegyede olyan ismereteket közölt, amelyeket vagy egyáltalán nem tudtam, vagy tudtam, csak annak rendje és módja szerint szépen elfelejtettem… Úgyhogy, igazán hasznos gyerekkönyv ez felnőtteknek! :)
Ötcsillagot adtam rá, dacára annak, hogy homokszem került a gépezetbe. A leírásokból kiderül, hogy az óvodás és alsós gyermekek a célközönség, nekik azonban nincsenek meg a történelmi és földrajzi viszonyításai pontjaik ahhoz, hogy térben és időben el tudják helyezni – mondjuk – az iparosodás korát, vagy Mezopotámiát, vagy legyen elképzelésük arról, eszik-e vagy isszák a „kalifátust”. Szóval, jó ötlet az idővonal és minden egyéb, csak teljesen felesleges, ha nincs a gyerek mellett egy felnőtt, aki további magyarázatot fűz az olvasottakhoz… (Csak szégyenkezve merem bevallani, hogy egy ilyen felnőttnek én is örültem volna. :P)

Nienna001 P>!

A 17. században járunk, éppen dúl a harmincéves háború. A hadba induló horvát katonák barátnői zokogva búcsúznak. Mindegyik leányzó ad a kedvesének egy kendőt, amit addig a vállára terítve hordott. A katonák a nyakuk köré tekerik, és csokorra kötik az ajándékot. A tisztek finomabb szövésű kendőt kapnak, csipkézettet, selymeset vagy bolyhosat. A divatőrült franciák szeme megakadt a szép kendőkön, annál is inkább, mert már régóta fulladoznak a saját merev gallérjuktól. Rövidesen horvát módra (á la Croate) ők is kendőt kötnek a nyakukba – megszületik a kravátli, azaz a nyakkendő.

Nienna001 P>!

A csokornyakkendő elődjét a francia hadseregben szolgáló horvát zsoldosok hordták: a nyaksáljukat kötötték masnira. A franciáknak igencsak megtetszett a viselet, és ebből született a csokornyakkendő, ami a 17. és a 18. századra minden férfi számára kötelező darabbá vált. Aztán a 19. századra Beau Brummel (1735-1803), egy angol dendi, aki odáig volt az öltözködésért, divatba hozta az öltönyt is.