A ​lassúság felfedezése 7 csillagozás

Sten Nadolny: A lassúság felfedezése

John ​Franklin gyermekkori álma, hogy tengerész lesz, noha látszólag teljesen alkalmatlan erre a hivatásra: lassú észjárású, vontatott és szaggatott beszédű, mozgása nehézkes, akadozó, mintha csak lemaradt volna a fejlődésben. John hátrányos adottságai azonban rendkívüli képességeket rejtenek: az események részleteit bárki másnál jobban megragadja, mintha csak lassítva látná a folyamatokat. Ha egyszer megtanult valamit, örökre megjegyzi. Franklin jelentkezik a haditengerészethez, ott találjuk a koppenhágai és a trafalgari csatában. A kaotikus, számára alig-alig áttekinthető harci cselekmények gyors változásait, a szörnyűségeket szinte nagy felbontásban látja, és ez egész életére pacifistává teszi. „Mindenki a jó oldalon akar állni. Csakhogy a csatában nincs bizonyosság, ki van a jó oldalon. Különben is, halállal semmit sem lehet hitelt érdemlően bizonyítani.” John békés felfedezőutakról álmodozik, meg akarja találni a híres Északnyugati-átjárót.

A lassúság… (tovább)

Fekete Sas, Budapest, 2018
398 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155568510 · Fordította: Lengyel Gábor

konyvkritika >!
Sten Nadolny: A lassúság felfedezése

Igazi kaland- és fejlődésregény Sten Nadolny könyve, amelyben a lassúság egészen más értelmet és értelmezést kap. Sten Nadolny könyvét olvasva, az ember rájön, hogy a lassúság nem egy hátrány, nem egy betegség, amit a mai társadalom oly szívesen megcímkéz és megbélyegez, hanem egy erény, ami oly sok lehetőséget kínál. Hiszen semmi sem örök, csak a jelen pillanat, amelyet John Franklin oly természetesen és emberien megél, ami a mai embernek már szinte lehetetlennek tűnik. Mindezt úgy teszi, hogy közben körülötte harcok dúlnak, emberek vadul kapálóznak a műszaki haladás korában, ő pedig mindent, szinte lassított felvétel módban követ, figyel, elemez és megjegyez.

Bővebben a blogomon: https://konyvmoly.com/sten-nadolny-a-lassusag-felfedezese/

mojo68>!

Az intézetnek voltak hátrányai, de John szilárdan hitt abban, hogy a világon mindenhol lehet tanulni valamit az életnek, még az iskolában is.

mojo68>!

Nagyapa már süket volt, mint az ágyú. Mindenkit hosszan végigmért, aki szólt hozzá, majd kijelentette:
    – Felesleges kiabálnod. Úgysem értem. Ami számít, magam is látom, nem kell, hogy más még el is mondja.

mojo68>!

Franklin ezzel kapcsolatos mondanivalóját kellőképpen kifejezte a hallgatása. Egy csata értelmetlenségéről beszélni egyet jelentett volna azzal, hogy a háborúnak magának értelmet tulajdonít.

mojo68>!

– Nem ez a lényeg! – felelte Eleanor. Franklint nyugtalanította ez a mondat, mert a Flora Reeddel együtt töltött idő óta nagyon is jól tudta: abból a konfliktusból, amelyben az egyik fél elmagyarázza a másiknak, hogy mi a lényeg, nincs kiút.

mojo68>!

A zátonytanács mindannyiunk önkormányzata volt.
– Ez módfelett franciásan hangzik. Ámbár homokpadokra talán megfelel.

mojo68>!

Itt békés nyugalom honolt. Távol hátrahagyva mögöttük, valahol délen, az emberiség gondoskodott az emberiség nyomorúságáról.