A ​vasszekér 20 csillagozás

Stein Riverton: A vasszekér

2017-ben ​egy norvégiai szavazás során a legjobb norvég kriminek szavazták meg az olvasók A vasszekér című krimiklasszikust. Jo Nesbö szerint Stein Riverton a modern norvég krimi megalapítója és kiemelkedő író, akinek talán ez a legjobb, de mindenesetre legnépszerűbb műve. Első magyar kiadását tartja kezében az olvasó, amivel nagy adósságot törleszt a kiadó az olvasóközönség felé. Egy égető nyári nap délelőttjén, a Norvégia déli partjaitól nem messze található paradicsomi sziget hoteljében a vendégek a nyaralók szokásos elfoglaltságait űzik, amikor a nyugalmat három izgatott ember kiabálása veri föl: egyik nyaralótársuk borzalmasan szétzúzott fejű holttestét találták meg az elhagyatott mezőn. A névtelen narrátor, a történet mesélője jómaga is a nyaralók tagja látta utoljára élve az áldozatot nem sokkal azután, hogy furcsa, lánccsörgésre emlékeztető hangokat hallott a távolból, valahonnan a fennsíkról. A helyiek szerint a vasszekeret hallotta, ami megjósolja a halált, mert mindig… (tovább)

Eredeti cím: Jernvognen

Eredeti megjelenés éve: 1909

224 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634749585 · Fordította: Bujtor László
140 oldal · ISBN: 9789634749592 · Fordította: Bujtor László

mate55 >!
Stein Riverton: A vasszekér

Valahogy úgy van az a klasszikus detektívtörténetekkel, hogy az olvasónak félre kell tennie a saját akadékoskodását, és el kell hinnie, hogy egy igazi kis csoda került a kezébe a mára már telített krimi piacon. Mondom ezt azért, mert engem is meglepett: mert egyszerre nevetségesen rossz volt, másrészt szeretnivaló – kellemes ritkaság. A történet a szokásos Agatha Christie vagy esetleg Sir Arthur Conan Doyle-hoz hasonló rejtélyt érezteti (bár ez a szerző megelőzi Christie hőseit). Egy okos kis regény, és könnyen belátható, hogyan ragadta meg a képzeletet száz évvel ezelőtt. (első kiadás 1909) A történetben a kétség a megválaszolatlan kérdések a mélységes nyugtalanság együtt járnak, ráadásként a világot csak a névtelen narrátor szemein keresztül láthatjuk. Kicsit olyan, mint a bűn és a bűnhődés, egy makacs nyomozóval és bűnös lelkiismerettel. A gyilkosságok ellenére is átjárta valami derű, egyrészt magából a nyomozó karakteréből fakadóan, másrészt az emberi természet vonásainak hangsúlyozásának köszönhetően. Saját jogán teljesen korrekt történet, amit a krimikedvelők szerethetnek is akár, de ne keressük Poirot vagy akár Sherlock Holmes nyomait benne. Riverton klasszikusával nem rúgja fel a krimi játékszabályait, de frissítően újat tud mutatni a sokszor újrahasznosított műfajban.

FreeAngel P>!
Stein Riverton: A vasszekér

Őszinte leszek: én ettől annyira nem ájultam el. A történet eseményeit tájleírások szakítják meg, amiket egyébként majdnem jobban élveztem, mint a sztorit. Ahhoz a bizonyos Agatha Christie regényhez képest sem tudom túlzottan felemelni, mert azzal ellentétben itt túl sok szó nem esik a tényleges gyilkoson kívüli szereplőkről és a nyomozás is kb abból áll, hogy a felügyelő titokzatoskodva megy ide-oda, majd elejt néhány megjegyzést. Az ötlet természetesen kiváló, és utánaolvasva azt is megtudtam, hogy felmerült: Christie nem innen vette, vehette-e egyáltalán az alapötletét. Mindent összevetve én inkább azt olvasom újra.

Dagan72>!
Stein Riverton: A vasszekér

Jó lett volna úgy olvasni, hogy előtte nem látom a Könyves magazin vagy a Múlt-kor cikkét, már sohasem tudom meg, milyennek találtam volna a könyvet akkor… Nem is értem, hogy lehet ennyire kiszúrni egy idén kiadott könyvvel, sajnálom a kiadót. :-( No de a történet. Ha nem tudom, mikor íródott, nem biztos, hogy rájövök, mikor játszódik. :-) Érdekes volt. Egyik szereplőt sem találtam szimpatikusnak, viszont a vége spoiler Nem olvasnám el még egyszer, viszont krimi- és skandinávkrimi-rajongóként egyszer mindenképp el kellett olvasnom. Kérdés, vajon a szerző tényleg a skandináv krimi atyja-e? Hiszen a könyv a „skandináv is meg krimi is, de nem skandináv krimi” tipikus esete. :-)

mate55 >!

Délelőtt, talán úgy tizenegy táján történt.

robinson P>!

Körülöttem öt ember feküdt a fűben. Úgy tűnt, mintha mindenki aludna, de voltaképpen senki sem aludt.

robinson P>!

A mocsárból felszálló szörnyű rejtély egyfajta titokzatosságot terített a környékre, és néhány szállóvendég kiköltözött a hotelből.

robinson P>!

Az ágyban maradtam néhány percig és megpróbáltam összeszedni magamat. Semmi kedvem nem volt kibújni az ágyból, vagy felkelni, mégis nagy nehezen kihámoztam magamat a takaró alól.