Ázsia ​halott szívében 5 csillagozás

Válogatott írások
Stein Aurél: Ázsia halott szívében

Stein ​Aurél (1862-1943) talán minden idők legszerencsésebb régészeti kutatója volt. Indiában, Belső-Ázsiában és Iránban tett expedíciói páratlanul gazdag anyaggal gyarapították a földrajztudományt, a régészetet és az orientalisztikát. Hihetetlenül nehéz körülmények között dolgozott, bejárta a „világ tetejét”, a Pamír jeges hágóit, a Taklamakán forró sivatagát, Afganisztán határaitól eljutott a kínai nagy falig. Művei éppoly fordulatosan örökítik meg a több ezer éves, befalazott buddhista könyvtárak felfedezését, a rejtett barlangtemplomok kincseinek felkutatását, mint kalandos utazásait az ismeretlen vidéken, Ázsia „halott szívében”.
Válogatásunk bemutatja Stein Aurél nagy expedícióinak legizgalmasabb részleteit; valamint – újdonságként – legkorábbi kasmíri útját, amely eddig magyarul sohasem jelent meg. Szerepel a kötetben néhány olyan, eredetileg is magyarul írt, kisebb műve is, melyet mostanáig csak alig-alig hozzáférhető tudományos folyóiratokban lehetett olvasni.
(tovább)

Tartalomjegyzék

>!
Helikon, Budapest, 2004
438 oldal · ISBN: 9632088840
>!
Helikon, Budapest, 1985
456 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632079167 · Fordította: Bendl Júlia, Halász Gyula

Várólistára tette 13

Kívánságlistára tette 19


Kiemelt értékelések

Timár_Krisztina I>!
Stein Aurél: Ázsia halott szívében

Nem akármilyen élmény Stein Aurélt olvasni. Igazi kalandos utazás, csak azt sajnálom, hogy a Verne-korszakomban még nem volt hozzáférhető.
Gyalog és lóháton, teherhordó tevékkel vagy szamarakkal végigjárni Belső-Ázsiát és Észak-Indiát. Olyan helyeket, ahova még az őslakosság is csak negyvenévente egyszer merészkedik be. Holdbéli tájakat, ahol hetekig megmarad a lópatkó lábnyoma, és évezredekig eltart a fatábla meg a selyemzászló. Ahova jeget kell szállítani, hogy embernek-állatnak vize legyen, mert csak sós források vannak, meg húsz fok hideg. Beszélni a magyaron meg az angolon kívül még vagy nyolcféle nyelvet (közben lazán megemlíteni néha, hogy "akkor még csak törtem a kínait"), és évezredek óta eltemetett írásokat felfedezni, megfejteni, kiadatni…
…ehhez zsenialitás kellett. Nem is akármilyen.
No meg a brit kormány pénzbeli támogatása… :(
Kevés ember érdemelte meg úgy a lovagi címet, mint Sir Aurel Stein.
Ha két szóban kéne összefoglalnom az olvasás közben legmeghatározóbb érzésemet, ez a két szó lenne az: „sárga irigység”. :) :) :)

szabics22>!
Stein Aurél: Ázsia halott szívében

Ahogy mondani szokták, – és erre a műre hatványozottan igaz – ismeretek tárháza ez a könyv. Amellett, hogy még mai szemmel is kevésbé ismert helyekre, Belső-Ázsia elhagyatott sivatagaiba, zord és lélegzetelállító hegyeibe, azok gyalog is nehezen járható hágóira viszi az olvasót. Stein Aurél összes expedíciójáról szóló írasaból ad egy válogatást, vagyis szinte a teljes életművét megismerhetjük.

Stein felfedezései elsősorban nem földrajzi, hanem régészeti szemponból voltak jelentősek, klasszikus értelemben ő már nem felfedező volt, hanem régész, térképész, történész, nyelvész, igazi tudós ember aki szinte már megtalálás pillanatában felmérte egy adott lelet értékét. De emellett kiváló „logisztikus” és expedició vezető is, hiszen legtöbbször csapatában ő volt az egyetlen európai és mégis, 4-5000 méteres hágókon szállította kincseit a Kunlun hegység hegyei között Kínából Indiába.

Számomra elsősorban azért volt rendkívül hasznos a könyv, földrajzi ismereteim a térségről talán százszorosára nőttek. A régészeti rész is érdekes, – főleg ennek a könyvnek köszönhetem – , hogy kicsit másként tekintek a régészetre, ami nem egy önmagában álló tudomány, milyen sokféle ismerettel kell rendelkezni, hogy jó régész lehessen az ember. Irodalmilag a szöveg eléggé nehezen olvasható, 10-20 oldalnál egyszerre többet nemigen lehet belőle olvasni. A földrajzi leírások(néha oldalakon keresztül) eléggé élvezhetetlenek, főleg úgy, hogy a könyvben nincs valamire való térképvázlat… Néha úgy kell átrágni magad a könyvön vagy bizonyos dolgoknak utánanézni máshol, de azt kell mondjam: nagyon érdemes volt elovasni!


Hasonló könyvek címkék alapján

Baktay Ervin: Kőrösi Csoma Sándor
Antalffy Gyula: A Himalájától a Balatonig
Halász Zoltán: Romvárosok a sivatagban – Stein Aurél belső-ázsiai utazásai
Tim Marshall: A földrajz fogságában
Strabón: Geógraphika
Nick Middleton: Extrém kalandok a selyemúton
Halász Gyula: Öt világrész magyar vándorai
Bozóky Dezső: Két év Keletázsiában
James Cook: Utazások a világ körül
Bendefy László: Az ismeretlen Juliánusz