Generációk ​harca 52 csillagozás

Hogyan értsük meg egymást?
Steigervald Krisztián: Generációk harca

„Önismeret ​nélkül ma már nehéz elképzelni az életünket. Ahogyan szeretnénk tisztában lenni saját belső folyamatainkkal, ugyanúgy igényünk van arra is, hogy értsük a másik ember motivációit, mozgatórugóit. Steigervald Krisztián abban segít nekünk, hogy eligazodjunk a különböző generációk világában, hogy szüleink, nagyszüleink vagy éppen gyerekeink és unokáink ne furcsa idegenek legyenek.”
Orvos-Tóth Noémi

STEIGERVALD KRISZTIÁN évek óta tart előadásokat arról, milyen történelmi, technológiai és kulturális események hatására változtunk meg az utóbbi csaknem száz évben: hogyan hatottak az egyes korszakok a gondolkodásunkra és világlátásunkra, miért alakultak ki ebből a különböző (veterán-, baby boomer, X, Y, Z és alfa-) generációk, melyiknek milyen jellegzetességei vannak, miképpen viszonyulnak egymáshoz, és hogyan érthetnék meg egymást ezek tagjai a jobb együttműködés érdekében – egy sikeresebb, boldogabb élet reményében.
Generációk harca című könyvének… (tovább)

Partvonal, Budapest, 2020

Steigervald Krisztián: Generációk harca Hogyan értsük meg egymást?

”(…) az elfogadás alapja a megértés. Ha tudom, hogy miért vagy olyan, amilyen, akkor képes lehetek arra, hogy a viselkedésedet toleráljam, téged magadat pedig elfogadjalak olyannak, amilyen vagy. Nem várok tőled másmilyen reakciókat, mint amilyeneket nyújtani tudsz. És nem háborodom fel, ha nem úgy reagálsz, ahogyan én szeretném.”

Steigervald Krisztián generációkról szóló könyve, amely húsz év kutatómunkáján alapul, nagyon informatív és olvasmányos is egyben. Célja, hogy a segítse a generációk közötti megértést, hiszen a világ gyors fejlődésének köszönhetően még sosem élt együtt ennyi, egymástól jelentősen eltérő nemzedék.

Az egyes generációk, amelyek hasonló világlátással, közös értékekkel és szokásokkal rendelkeznek gyermekkori szocializációjuk okán, legtöbbször nem értik a többieket, és úgy értékelik, azok rosszabbak náluk, holott egyszerűen csak teljesen más tapasztalatokat hoztak magukkal. A kiadvány kifejezetten a magyarországi életkörülményeket helyezi előtérbe, így számtalan aha-élménnyel találkozhatunk olvasás közben, egyúttal nosztalgikus hangulatba is kerülve. Az írás kiválóan ragadja meg az összes generáció jellemzőjét, ez alól talán csak az Y jelent kivételt, a kettészakadt generáció ugyanis nehezen egységesíthető. A generációk harca egy nemes célból íródott könyv, amely rendkívül közérthető és közvetlen stílusban íródott, így korosztálytól függetlenül könnyen befogadható. Matyus Dóra kreatív grafikái pedig tovább gazdagítják a kiadvány forgatása által nyújtott élményt.

Steigervald Krisztián: Generációk harca Hogyan értsük meg egymást?

Ez az a könyv, amit a család minden tagjának ajánlok. A nagyszülőktől megkezdve, a szülőkön át, azoknak a fiatal unokáknak is, akik már képesek megérteni a könyvben feldolgozott információkat. Számtalan tényleg, aha és hű, ez nálunk is így van gondolat fog elhangozni a fejünkben olvasás közben.

Sok részt felolvastam a férjemnek is, mert a saját szüleinket véltem felfedezni a leírásokban, mintha egy az egyben róluk íródott volna a könyv. Nem is tudom, hogy fantasztikus vagy ijesztő, hogy egy-egy generációt ennyire meg lehet határozni a viselkedési jellemzőik alapján, mert mintha ez azt mutatná, hogy nagyon kevesen hajlandóak a változtatásokra.
Bővebben: http://konyvutca.blogspot.com/2020/08/steigervald-krisz…

robinson >!

Steigervald Krisztián: Generációk harca Hogyan értsük meg egymást?

Egy elég sokatmondó tény: jelenleg hat generáció igyekszik élni egymás mellett békében. Nem csak a tudásunkat mélyíthetjük szórakoztató formában, de gondolkodásra is biztat ez a hasznos kötet.

Nikolett_Kapocsi P>!

Steigervald Krisztián: Generációk harca Hogyan értsük meg egymást?

Egy, az íróval készült interjút olvasva figyeltem fel erre a könyvre és szerencsémre éppen elérhető volt a hozzám közeli könyvtárban is. Korábban is érdeklődve olvastam a hasonló témájú cikkeket, így rögtön neki is kezdtem a könyv olvasásának. A szerző olvasmányosan, nagyon közérthető módon írja le mind a hat ma élő generáció főbb jellemzőit, gondolkodásmódját, történelmi és neveltetésbeli különbségeit. Ezt követően részletesebben is kitér az egyes generációk között adódó konfliktushelyzetekre – főként a munka, család, ünnepeke, iskola és gyereknevelés területeire fókuszálva. Összességében érdekes, informatív és elgondolkodtató írás, azonban úgy érzem, hogy a tudományos kutatási eredmények, a szakmaiság a közérthetőség áldozatul estek. A könyv nagyon szellősen szerkesztett, az egyes fejezeteket – egyébként nagyon remek – egész oldalas illusztrációk kísérik, és néhány hosszabb-rövidebb rész is többször megjelenik benne, szóval összességében 100 – 120 oldalnyi olvasnivalót sikerült 250 oldalban megjelentetni. Ennek ellenére ajánlom mindenkinek, aki egy kicsit is érdeklődik a téma iránt, de ne várjon senki „világmegváltó” gondolatokat és túl sok olyan információt sem, amikkel itt-ott már nem futott össze a neten.

Steigervald Krisztián: Generációk harca Hogyan értsük meg egymást?

„Ha tudom, hogy miért vagy olyan, amilyen, akkor képes lehetek arra, hogy a viselkedésedet toleráljam, téged magadat pedig elfogadjalak olyannak, amilyen vagy.”

Második féléves szociálpedagógusként van is egy olyan tárgyam, hogy „Életkorok pedagógiája­”. Úgy tartom, hogy nincsenek véletlenek, néhány héttel ezelőtt pont a generációk közti különbségekről kellett beadandót írnom.
Mit ne adtam volna, ha még előtte elolvashatom ezt a könyvet!
Nagyon tetszett, mert egyszerre volt szórakoztató és olvasmányos, valamint informatív.
Meg kell írni minden generációnak a saját hőskölteményét. Más világban éltek az előttünk lévő generációk, és másban élünk mi is. De azt hiszem, pont ez a sokszínűség teszi érdekessé és izgalmassá az életet.
Aki vevő az ismeretterjesztő-társadalomtudománnyal kapcsolatos olvasmányokra, annak mindenképp ajánlom.
De azok számára is jó szórakozás lehet, akiket csak szimplán érdekel a téma, szeretné jobban megismerni a saját, a gyereke(i), vagy a szülei generációját.
Nálam sokszor olvasós könyv lett.

Értékelés interjúval: http://irasaimtarhaza.blogspot.com/2020/04/steigervald-…

Trudiz >!

Steigervald Krisztián: Generációk harca Hogyan értsük meg egymást?

Páratlan! Profi Írás. Olvasni kell!
Jó időben született Krisztián, hogy megírhatta nekünk ezt a csodajó könyvet. Olvasmányos, érdekfeszítő, visz az oldalakon. Rólunk szól, mindenki felismerheti benne a saját generációját, s annak minden kimondott és nem kimondott igazságát, tapasztalatát. Csak szuperlatívuszokban tudok róla beszélni, azaz írni.
Örömömre, személyesen is élvezhettem előadását Debrecenben és Pesten.

Mariann_Czenema P>!

Steigervald Krisztián: Generációk harca Hogyan értsük meg egymást?

Steigervald Krisztián egyik alaptézíse, hogy a múltat mindenki rózsaszín szemüvegen át nézi, nem volt még olyan generáció, amelyik nem azt mondta volna, hogy: „bezzeg az én időmben minden más, minden jobb volt!”
Bűnbakot keresni könnyű, mindig is könnyű volt, mindig is könnyű lesz. Generációk szembeállítása senkinek nem lehet célja, senkinek nem tesz jót, hanem csak egy-egy korosztálya jellemző generációs alapélmények, alapjegyek megismerése, elfogadása és megértése.
(bővebben a blogon:
https://czenema.blogspot.com/2020/05/steigervald-kriszt… )

Babó_Buca P>!

Steigervald Krisztián: Generációk harca Hogyan értsük meg egymást?

Teljesen AHA élményt nyújtott. Nem szoktam önfejlesztő vagy társadalomtudomány témájú könyvet olvasni, de ez teljesen lekötött. Oldalról oldalra értek a felismerések, hogy ki miért viselkedik otthon és a nagyvilágban úgy, ahogy. Szerintem fontos téma, amiről nem lehet eleget beszélni. Hiszen együtt éljük meg a 21. századot, és lassan már én is kezdem a „Bezzeg az én időmben…” hozzáállást.
Személy szerint nekem a generációk bemutatása rész tetszett. Mindig is úgy éreztem, hogy neveltetésemből adódóan inkább az Y generációba tartozom, mintsem a születési évemből adódóan a Z-be. A sorokat olvasva azonban kezdem másképp látni a világot. Végigjegyzeteltem az egész könyvet, hogy később is hasznát tudjam vennia tudásának.

Bővebben: https://egy-lany-blogja.blogspot.com/2020/05/generacios…

Andee_Sis>!

Nagyon jó volt.
Elgondolkodtató.
Sokmindenre választ adó.
Ráadásul mindezt jól emészthető formában.

dpart>!

Steigervald Krisztián: Generációk harca Hogyan értsük meg egymást?

Azt kaptam, amit vártam. Érződik, hogy az író a kutatásba rengeteg időt és energiát fektetett. Minden korosztály megfogalmazása tetszett, választékosan bontotta ki. Főleg az X-es korosztályban éreztem, hogy beletalált. Talán, mert én is oda tartozom. :)

Málnika>!

45-46. oldal (Partvonal, 2020)

Málnika>!

Csak egészség legyen, és térerő!

106. oldal (Partvonal, 2020)

Kapcsolódó szócikkek: egészség · térerő
Bea_Könyvutca P>!

Most komolyan, azt ki érti a nagyi füzetéből, hogy „tégy hozzá annyi lisztet, amennyit felvesz a zsír?” Milyen zsír?

Kapcsolódó szócikkek: liszt · zsír
Málnika>!

Az X-es magával, de másokkal szemben is maximalista. Ő az, akinek nem a munkahely a második otthona, hanem az otthon a második munkahelye, bár ezt sosem vallaná be magának.

100-101. oldal (Partvonal, 2020)

Bea_Könyvutca P>!

"(…) az idősebbek nem tutujgatnak. Az érintés, a simogatás, az ölelés sokuk számára idegen, mondhatni, ők nem a testi kontaktusban élik meg, hanem inkább sütibe csomagolják a szeretetet.

Málnika>!

Közkeletű vélekedés, hogy az internet és a közösségi média megjelenése miatt megszűnnek a régi, jól bevált emberi kapcsolatok, szerelmek és barátságok, és az orrunk előtt nő fel egy generáció, amelynek tagjai magányosságra vannak ítélve. Ha kicsit jobban szemügyre vesszük az eszközeinket és a játékainkat, azt látjuk, hogy a nyolcvanas–kilencvenes évtizedek sokkal inkább a magányról, a befelé fordulásról szóltak, az internet és az eszközök összekapcsolása pedig egy újabb nyitás embertársaink felé, csak egy gyökeresen átalakult módon.

18-19. oldal (Partvonal, 2020)

Bea_Könyvutca P>!

Hány telefonszámot tudunk ma fejből?
Jó esetben hármat-négyet, a magunkét meg talán a szűkebb családét, esetleg valaki másét a régi időkből. És hányat tudtunk 1990-ben, a mobilok megjelenése előtti időkben? Sokkal többet, egyszerűen azért, mert az eszköz, amelyet telefonálásra használtunk (igen, vezetékes telefon, a már emlegetett, kifejezetten erre a célra szolgáló bútordarabon, az úgynevezett telefonasztalon elhelyezve) nem volt alkalmas számok tárolására és tárcsázására, ezeket egy füzetbe írtuk fel kézzel.

Bea_Könyvutca P>!

A „Bezzeg a mi időnkben…!” emlegetése tehát velünk marad, feltehetőleg az idők, de legalábbis az emberi faj végezetéig.

K_A_Hikari>!

…az életet nemcsak leélni és végigdolgozni lehet, hanem élvezni is.

Kapcsolódó szócikkek: élet
K_A_Hikari>!

…valójában mindegyik generációnak megvan a saját története, az egyedi, senki másra nem érvényes élménytartománya, sikere és küzdelme, öröme és keserűsége.