A ​fák titkos nyelve 14 csillagozás

A növényi intelligencia meghökkentő bizonyítékai
Stefano Mancuso – Alessandra Viola: A fák titkos nyelve

Vajon a növények intelligensek?
A népszerű, szakmailag elismert szerzőpáros izgalmas és szokatlan utazásra hívja az olvasót: a növények lebilincselően izgalmas és évszázadokig ismeretelen világába tekinthetünk be. A kötet megcáfolja a sztereotípiákat, bebizonyítja, hogy a növények csodálatra méltóan intelligens élőlények: az embernél jóval több érzékszervvel rendelkeznek, alszanak, egyéniségük van, kommunikálnak egymással és az állatokkal, stratégiákat alkalmaznak a túlélésük érdekében, társadalmi életet élnek. Képesek döntéseket hozni, tanulni, emlékezni, sőt még a gravitációval is számolnak!
Az arisztotelészi dogmák alapján a növényi intelligenciát évszázadok óta tagadják, de mára cáfolhatatlan tudományos kísérletek sora igazolja az ellenkezőjét.
És végül jó, ha észben tartjuk, hogy a növények nagyszerűen meglennének az ember nélkül, mi azonban nélkülük nagyon rövid időn belül elpusztulnánk!

Eredeti cím: Brilliant Green

Eredeti megjelenés éve: 2013

Kossuth, Budapest, 2016
160 oldal · ISBN: 9789630985598 · Fordította: Rabi Éva
Kossuth, Budapest, 2016
160 oldal · ISBN: 9789630984706 · Fordította: Rabi Éva

Fiammetta P>!
Stefano Mancuso – Alessandra Viola: A fák titkos nyelve

Stefano Mancuso – Alessandra Viola: A fák titkos nyelve A növényi intelligencia meghökkentő bizonyítékai

Kedves szerzők, szeretném kérni, hogy legközelebb ne kisebbrendűségi komplexusra alapozzanak egy komplett könyvet, bármilyen rövid legyen is. Nem tudom, igaz-e, hogy a növényekkel foglalkozó tudósokat és eredményeiket kevésbé vették (veszik?) komolyan a tudományos életben, mint az állatokat tanulmányozókat, mivel a növényeket is alacsonyabb rendűnek (volt) szokás tekinteni, mint az állatokat.* Viszont azt rossz néven veszem, hogy ebből a feltételezésből kiindulva a végtelenségig kitágítják az összes érzékszerv és az intelligencia definícióját, hogy be lehessen bizonyítani, hogy a növények is ugyanúgy birtokában vannak mindennek.** Távol álljon tőlem, hogy elvitassam a növények bármely képességét vagy tulajdonságát, sőt, csodálatosnak tartom a természet elképesztően ötletes megoldásait, de ezeket kevésbé szenzációhajhász, viszont tartalmasabb, információgazdagabb módon is be lehetett volna mutatni. Nem kell ekkora túlzásokkal és légbőlkapott párhuzamokkal (nekem legalábbis az internetes példa az volt) bizonygatni, hogy a növények értékesek és érdemesek a figyelmünkre, szerintem saját jogon, a puszta létezésükkel is ki tudják vívni azt.
Búcsúzóul most is kötekszem egy kicsit a fordítással, mint a Kossuth Kiadó múltkori ismeretterjesztő könyvénél: a zöldszemes ostorost azért fel kellene ismerni a papucsállatka mellett, és nem kellene algának fordítani…

*Sőt, a szerzők szerint az a nézet, hogy a növények egyáltalán élőlények, még ma sem evidens mindenki számára, beleértve a kedves olvasót. Hát kikérem magamnak.
**Még alszanak is állítólag, bár, amennyire én tudom, még az állatok esetében sem tisztázott, mi is tulajdonképpen az alvás…

Barbeszkovics_Ödön>!

Jó nagy csalódás volt.

Hatásvadász.

Nem találja a célközönségét: sokszor úgy szól, mintha elsősökhöz írna, akik a biosz alapjaival sincsenek tisztában. Máskor olyan dolgokat hagy megmagyarázatlanul, amik nem képezik részét egy átlagember műveltségének.

Iszonyúan repetitív.

Minden harmadik oldalra jut egy nettó baromság, ahol erősen torzított ok-okozati tényezőket nevez bizonyítéknak.

Nem ártott volna egy bibliográfia, ha már ekkora figyelmet fordítunk a tudományos eszközök bizonyító erejére.

A feleslegesen felkiáltójeles mondatok nevetségesek, túlzóak, a szakirodalmiság és hitelesség utolsó kis csíráját is kiirtani igyekeznek a könyvből. Pedig amúgy látszik, hogy sok háttérinfója van a szerzőknek a témáról.
Itt a legradikálisabb példa:
„…És még tizenöt érzékszerv!!!!” (sosem tudjuk meg a könyvből, mi ez a tizenöt)

Alapvetően a növényi intelligencia egy baromi érdekes és kiaknázatlan témakör, ezért elég szerencsétlen dolog egy ennyire rosszul megírt könyv formájában hirdetni a fontosságát.

brendax>!
Stefano Mancuso – Alessandra Viola: A fák titkos nyelve

Intelligencia nélkül nem létezhet élet, de mi emberek képtelenek vagyunk felfogni a sajátunktól eltérő intelligenciát. Abban segít ez a könyv (is) hogy ez ne így legyen.

ildikeee>!
Stefano Mancuso – Alessandra Viola: A fák titkos nyelve

Húúú, izgalmas tanulás a javából. Persze kell hozzá egy kis érdeklődés, de egy idő után úgyis magával ragad … És én majdnem visszavittem olvasatlanul a könyvtárba…
Ja és a könyv hatására vettem apának egy húsevő növényt is :D
Viszont a végkövetkeztetés nem tetszett teljesen. Kicsit olyan hangsúlya volt mintha célozna rá hogy a jövőben nem csak állatvédő hanem növényvédő szervezeteknek is kellene létrejönniük, de közben pedig azt állította hogy ugyanúgy fogyaszthatjuk, kísérletezhetünk velük és stb. És szerintem nem teljesen összehasonlítható a kettő, még ha a növények is érző lények. De lehet csak nekem jött le így.

Andi_Csepei>!
Stefano Mancuso – Alessandra Viola: A fák titkos nyelve

Nagyon sokat tanultam ebből a könyvből a növényekről és végig érdekes volt! Tetszett!

Aragorn>!

Néhány vallás szentként tiszteli a növényeket – vagy bizonyos részeiket –, mások viszont gyűlölik és démonizálják őket. Megesett az inkvizíció korában, hogy bizonyos növényeket együtt ültették a vádlottak padjára azokkal a boszorkányokkal, akik ezeket használták. Így járt a fokhagyma, a petrezselyem és az édeskömény is!

Kapcsolódó szócikkek: fokhagyma
Aragorn>!

Arisztotelész előtt a görög filozófus, Hérakleitosz (i.e535-i.e.475) mondta : Az ember éjszaka leszáll saját magáért a fénybe.