A ​fák titkos nyelve 13 csillagozás

A növényi intelligencia meghökkentő bizonyítékai
Stefano Mancuso – Alessandra Viola: A fák titkos nyelve

Vajon a növények intelligensek?
A népszerű, szakmailag elismert szerzőpáros izgalmas és szokatlan utazásra hívja az olvasót: a növények lebilincselően izgalmas és évszázadokig ismeretelen világába tekinthetünk be. A kötet megcáfolja a sztereotípiákat, bebizonyítja, hogy a növények csodálatra méltóan intelligens élőlények: az embernél jóval több érzékszervvel rendelkeznek, alszanak, egyéniségük van, kommunikálnak egymással és az állatokkal, stratégiákat alkalmaznak a túlélésük érdekében, társadalmi életet élnek. Képesek döntéseket hozni, tanulni, emlékezni, sőt még a gravitációval is számolnak!
Az arisztotelészi dogmák alapján a növényi intelligenciát évszázadok óta tagadják, de mára cáfolhatatlan tudományos kísérletek sora igazolja az ellenkezőjét.
És végül jó, ha észben tartjuk, hogy a növények nagyszerűen meglennének az ember nélkül, mi azonban nélkülük nagyon rövid időn belül elpusztulnánk!

Eredeti cím: Brilliant Green

Eredeti megjelenés éve: 2013

Kossuth, Budapest, 2016
160 oldal · ISBN: 9789630985598 · Fordította: Rabi Éva
Kossuth, Budapest, 2016
160 oldal · ISBN: 9789630984706 · Fordította: Rabi Éva

thpth
Stefano Mancuso – Alessandra Viola: A fák titkos nyelve

Stefano Mancuso – Alessandra Viola: A fák titkos nyelve A növényi intelligencia meghökkentő bizonyítékai

Kedves Olvasótárs!
Egy játékos vetélkedőre szeretnélek invitálni!
„A fák titkos nyelve” és a „Mit tud a növény?” (https://moly.hu/konyvek/daniel-chamovitz-mit-tud-a-noveny) között van 123 lényegi azonosság és 7 apró eltérés.
Ha ezen eltérések közül fel tudsz sorolni hármat, akkor baráti mosollyal társított elismerő vállon veregetésben részesülhetsz, ha az összeset felismered, akkor tiéd lehet a fődíj: egy egyszemélyes képzeletbeli utazás Amazóniába, vagy a mamutfenyőiről is híres Brickleberry Parkba.
A megfejtéseket tegnapelőttig kérném eljuttatni hozzám, a szomszédunkban álló, Bercinek nevezett, fa odújába elhelyezve.
Addig is a fák titkos lelke legyen veled!

brendax
Stefano Mancuso – Alessandra Viola: A fák titkos nyelve

Intelligencia nélkül nem létezhet élet, de mi emberek képtelenek vagyunk felfogni a sajátunktól eltérő intelligenciát. Abban segít ez a könyv (is) hogy ez ne így legyen.

Barbeszkovics_Ödön

Jó nagy csalódás volt.

Hatásvadász.

Nem találja a célközönségét: sokszor úgy szól, mintha elsősökhöz írna, akik a biosz alapjaival sincsenek tisztában. Máskor olyan dolgokat hagy megmagyarázatlanul, amik nem képezik részét egy átlagember műveltségének.

Iszonyúan repetitív.

Minden harmadik oldalra jut egy nettó baromság, ahol erősen torzított ok-okozati tényezőket nevez bizonyítéknak.

Nem ártott volna egy bibliográfia, ha már ekkora figyelmet fordítunk a tudományos eszközök bizonyító erejére.

A feleslegesen felkiáltójeles mondatok nevetségesek, túlzóak, a szakirodalmiság és hitelesség utolsó kis csíráját is kiirtani igyekeznek a könyvből. Pedig amúgy látszik, hogy sok háttérinfója van a szerzőknek a témáról.
Itt a legradikálisabb példa:
„…És még tizenöt érzékszerv!!!!” (sosem tudjuk meg a könyvből, mi ez a tizenöt)

Alapvetően a növényi intelligencia egy baromi érdekes és kiaknázatlan témakör, ezért elég szerencsétlen dolog egy ennyire rosszul megírt könyv formájában hirdetni a fontosságát.

ildikeee
Stefano Mancuso – Alessandra Viola: A fák titkos nyelve

Húúú, izgalmas tanulás a javából. Persze kell hozzá egy kis érdeklődés, de egy idő után úgyis magával ragad … És én majdnem visszavittem olvasatlanul a könyvtárba…
Ja és a könyv hatására vettem apának egy húsevő növényt is :D
Viszont a végkövetkeztetés nem tetszett teljesen. Kicsit olyan hangsúlya volt mintha célozna rá hogy a jövőben nem csak állatvédő hanem növényvédő szervezeteknek is kellene létrejönniük, de közben pedig azt állította hogy ugyanúgy fogyaszthatjuk, kísérletezhetünk velük és stb. És szerintem nem teljesen összehasonlítható a kettő, még ha a növények is érző lények. De lehet csak nekem jött le így.

Andi_Csepei
Stefano Mancuso – Alessandra Viola: A fák titkos nyelve

Nagyon sokat tanultam ebből a könyvből a növényekről és végig érdekes volt! Tetszett!

Aragorn

Néhány vallás szentként tiszteli a növényeket – vagy bizonyos részeiket –, mások viszont gyűlölik és démonizálják őket. Megesett az inkvizíció korában, hogy bizonyos növényeket együtt ültették a vádlottak padjára azokkal a boszorkányokkal, akik ezeket használták. Így járt a fokhagyma, a petrezselyem és az édeskömény is!

Kapcsolódó szócikkek: fokhagyma
Aragorn

Arisztotelész előtt a görög filozófus, Hérakleitosz (i.e535-i.e.475) mondta : Az ember éjszaka leszáll saját magáért a fénybe.