Csillagbusz 51 csillagozás

Mese Dorkáról, Misiről és az autizmusról
Stefanik Krisztina: Csillagbusz

Az autizmus spektrumzavar megjelenési formája rendkívül sokszínű, befolyásolja az intellektuális és nyelvi képességek szintje, az életkor, a környezet, illetve az esetlegesen társuló problémák különféle hatásai, sőt a személyiség is.

Könyvünk célja az integráló intézményekbe járó 5-10 éves autista gyerekek közösségeinek megerősítése, a megértés, az el- és befogadás növelése.

Eredeti megjelenés éve: 2016

Tagok ajánlása: 6 éves kortól

AutiSpektrum Egyesület, Veszprém, 2016
76 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631245646 · Illusztrálta: Bartos Erika

Bea_Könyvutca P

Stefanik Krisztina: Csillagbusz Mese Dorkáról, Misiről és az autizmusról

Nagyon hasznos és szeretnivaló könyv, amely a kicsi gyerekek szempontjából is érthetően mutatja be az autizmust, Misi napjain keresztül.

Misi új óvodába kerül, a beilleszkedés nem könnyű, de kicsit könnyebbé válik, amikor a gyerekek is megértik, Misi különbözőségét, megértik, mit miért csinál, remekül alkalmazkodnak idővel a kisfiú furcsaságaihoz, az ő igényeihez alkalmazkodva játszanak vele, majd barátokká is válnak.

Sajnos nem bízom benne, hogy a valóságban is ilyen könnyű és szép lehet az elfogadás és a tolerancia, bár valószínűleg van rá példa. Az óvodás gyerekek a legnagyobb elfogadók, ugyanakkor a legnagyobb kiközösítők is. Szerencsére még képlékenyek, ezért lehet őket terelgetni, tanítgatni. Ez a könyv remek segítség ehhez, remélem, hogy sok gyerek vesz majd példát a könyvbeli ovis csoportról és a szülőknek is segít, hogy jobban megértessék gyermekeikkel az autizmus lényegét, segíthet a gyerekekben kialakítani az elfogadást, a megértést, a nyitottságot.

icu79 P

Stefanik Krisztina: Csillagbusz Mese Dorkáról, Misiről és az autizmusról

Hiánypótló könyv. Témáját tekintve rendkívül fontos. Óvónőként különösen hálás vagyok érte, hogy létrejött. Szerencsére eddig kevés autista gyermekkel találkoztam, de ha most bekerülne a csoportomba egy, akkor ez a könyv hatalmas segítség lenne számunkra.
Egyszerűen, az óvodás korosztály számára is érthetően van megfogalmazva. Mindazonáltal meseként is megállja a helyét.
Engem az illusztráció sem zavar. A kislányom már egy ideje APG fan, már egészen megszoktam Bartos Erika rajzait.

meseanyu P

Stefanik Krisztina: Csillagbusz Mese Dorkáról, Misiről és az autizmusról

Nagyon helyes kis könyv, érződik rajta a szeretet, az elfogadás, ami nagyon kell.

Röfipingvin MP

Stefanik Krisztina: Csillagbusz Mese Dorkáról, Misiről és az autizmusról

A Tanárnő könyve zseniális. Másmilyen nem is lehetne, hisz egy igazi szakértő az író (a karon ő az autizmus spektrumzavar gyógypedagógiája szakirány vezetője).
Ami miatt mégsem 5 csillag, hogy a leírt helyzet sajnos a kisebbik halmazba tartozik a valóságban. A jóképességű autista gyerekek integrációja* létezik, ám a szakemberhiány és a „normál” pedagógusok félelme és zártsága és sok esetben hozzá nem értése** miatt egyáltalán nem úgy működik, ahogyan kéne*** (értem őket is: egy 30 fős osztályban nehéz még a külön odafigyelést igénylő gyerekekkel is törődni, ettől függetlenül, ha már ott ül a gyerek, akkor megérdemelné a különleges bánásmódot is).
Amúgy meg sok sok Dorkát kívánok az integráló óvodákba, iskolákba!! ^^

* az, ami ma Magyarországon integráció címen zajlik borzasztó és működésképtelen; de itt most nem állok neki ezt kifejteni, mert túl sokat kellene görgetni
** tény, hogy ők nem erre „szerződtek”
*** akinek nem inge…

Futóhomok

Stefanik Krisztina: Csillagbusz Mese Dorkáról, Misiről és az autizmusról

Három olyan családot látok közelről, ahol autista gyermeket nevelnek. A könyv az érintettek 60 százalékát mondja pl. az Esőemberben látott képességekkel (is) rendelkezőknek. Az én ismerőseim nem ilyen emberkék, a családjaik napi kihívásait csak sejtem. Fontos, hogy egyre több nyitottabbá tevő könyv eljusson pedagógusokhoz, szülőkhöz, gyerekekhez: ezt a célt kifejezetten szolgálja, hogy Bartos Erika a könyv illusztrálója, talán többen megvásárolják, kikölcsönzik így a kötetet.

Hintafa P

Stefanik Krisztina: Csillagbusz Mese Dorkáról, Misiről és az autizmusról

Egy nagyon-nagyon fontos, hiánypótló könyv a Csillagbusz. Ügyesen, egy kisgyerek számára is érthető módon, fokozatosan magyarázza el ennek az állapotnak a lényegét, és azt is, hogy milyen módokon lehet segíteni abban, hogy ezek a gyerekek is beilleszkedjenek. Bár Bartos Erika rajzai megosztóak, bevallom, én szeretem őket. Tetszik, ahogy a gyerekek is magukra találnak az egyszerű, letisztult, ismétlődő rajzok és színek között (azt hiszem ez valamiféle állandóságot, biztonságot nyújthat nekik, így ehhez a témához különösen jól illik). Ráadásul az illusztrátor olyannyira komolyan vette a munkáját, hogy a témában előadásokat látogatott, és alaposan utánajárt az autizmusnak.

Nem vagyok szakértője a témának, de az iskolás tapasztalatok alapján úgy gondolom, hogy a könyvben ismertetett példa az esetek kisebbik hányadára igaz. Mindenesetre jó lenne, ha minél több emberhez eljuthatna a könyv (és az) üzenete, és minél több kisgyerek találkozna olyan pedagógusokkal, akik annyira a helyén tudják kezelni az állapotukat, ahogy ebben a történetben, még akkor is ha nem olyan jó képességű mint a könyvben Dani. Annál is inkább, mert mi szinte kizárólag olyan családokkal találkoztunk, ahol a gyermek autizmusa kapcsán a struccpolitika volt a bevett eljárás. Ez pedig nemcsak az érintett kisgyerek jövője szempontjából káros, de annak a csoportnak sem jó, akinek ő nem tud a részévé válni.

A történet végén található felnőtteknek szóló egyszerű, de informatív ismertetőért nagyon hálás voltam. Remélem sokakat fog inspirálni, új utakat, módszereket keresni, és legfőképpen segíteni. Külön dícséret az Egyesület vezetőjének, Brokés Juditnak az erőfeszítésekért és az áldozatos munkáért.
Kicsi, de fontos színes: a könyvet idén bevállogatták a Torontói Nemzetközi Könyvtár kétévente megrendezett pályázatára. Itt olyan könyveket válogatnak, amik segítenek a valamilyen fogyatékkal élő gyerekeknek. Így elkészült a könyv angol fordítása is, és két másik társával ezzel és ezzel elutazott Kanadába. Drukkolok, hogy sikere legyen, annál is inkább mert időközben hiánycikk lett, az újranyomáshoz pedig nyilván jól jönne a nemzetközi siker hátszele.

blueisthenewpink P

Stefanik Krisztina: Csillagbusz Mese Dorkáról, Misiről és az autizmusról

Kedvesen, érthetően, de alaposan segít megérteni és elfogadni az autista osztálytársat. Nagyon tetszett, ahogy Dorka nem csak megpróbálja elképzelni, hanem kipróbálja, milyen lehet Misinek. A könyv nyitottságra, elfogadásra tanítja a gyerekeket, anélkül, hogy didaktikus lenne. Nem csak a szándék, hanem a kivitelezés is öt csillagos: a szöveg egyszerűen hibátlan, és bár nem vagyok egy Bartos Erika fan, itt rendben voltak a rajzok is.

Juci P

Stefanik Krisztina: Csillagbusz Mese Dorkáról, Misiről és az autizmusról

Hasznos és szükséges könyv, segít a gyerekeknek megérteni, mi zajlik egy autista (illetve itt aspergeres) gyerekben, hogyan lehet vele barátkozni, segíteni, hogy jól érezze magát a közösségben. Bár én nem Bartos Erikát kértem volna fel illusztrátornak, de ha az ő ismertsége okán többekhez eljut ez a könyv, az végül is jó dolog.

worsi ASP

Stefanik Krisztina: Csillagbusz Mese Dorkáról, Misiről és az autizmusról

Az ismeretségi körömben nem nagyon van autista gyerek/felnőtt, így nekem is hasznos volt ebből a szempontból. Az illusztráción viszont napok óta gondolkodom: hogy jó-e, hogy Bartos Erika illusztrálta. Annyiból szerintem nem, hogy nem tartom jónak azokat a képeit, amiken nagy ember van, és a nagy kör a pont, pont, vesszőcskével (arc) a kép nagyját elfoglalja. Annyira összecsapottnak tűnik ettől, hogy nincsenek részletei a képnek. Viszont belegondolva pont ezért is jó ehhez a könyvhöz: mert egyszerűen érthető.

Stefanik Krisztina: Csillagbusz Mese Dorkáról, Misiről és az autizmusról

Ez a „segítő” könyv elmagyaráz, megértet, betekintést enged. Misi példáján keresztül egyre többet tud meg a kis és nagyobb olvasó az autizmusról. Közelebb enged, a példák segítségével a megértésben segít. A kedves, színes rajzélményért köszönet Bartos Erikának! :)

„Te különleges vagy.”

Bookworm_girl

„Dorka az osztálytársam… a barátom… Ő is különleges, mert tud másként látni engem.”

Trudiz

Anya … néha „Jómindjárt hercegnőnek” hívta.

nodael

Annak ellenére, hogy lány, imádja a fiús dolgokat is – mint amilyen a fára mászás meg a foci.

nodael

Ő azonban néha sokkal szívesebben lenne átlagos.

nodael

Nagyon sok érzés kavargott benne. Volt, amelyikről nem is tudta, hogyan hívják.

barthareka88

Azt is sokszor elmagyarázták már neki, hogy ez nem baj és nem egy betegség. Inkább adottság, aminek előnyei is vannak, meg hátrányai is.